Jump to content

LG G3s mini


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλοι τελικα εχουν το θεμα με το led....

 

Και σε ξένα forum υπάρχει πολύς κόσμος που αναφέρει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Μάλλον υπάρχει σε πολλές παρτίδες το πρόβλημα και όχι σε μία μόνο. Λογικά στις επόμενες παρτίδες που θα βγάλουν θα το διορθώσουν (μάλλον).

Πάντως εγώ αν και αρκετό καιρό το γλυκοκοίταζα το εν λόγο κινητό, τελικά αποφάσισα να δώσω καμιά 50ευρώ παραπάνω και να πάρω το πολύ ανώτερο G2. Λίγο το γεγονός ότι δεν αλλάζω συχνά κινητά και άρα θέλω κάτι αξιόπιστο να κρατήσει για καιρό, λίγο και η ανακοίνωση της LG ότι θα δώσει μαζί με το Lollipop και το UI του G3, ε δεν ήθελα και πολύ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 696
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι ιδεα μου η λαγκαρει απιστευτα στην gallery? Και στο play store... Και το tapatalk...
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι για να αντικαταστησει το nexus 4 μου που εσπασε. Η καμερα λιγο με κολλαει και το 1gb μνημης μιας και ειχα 2 στο nexus 4. Αν του βαλω κανενα παιχνιδι, viber, fb + messenger και μερικες ακομη ψιλοεφαρμογουλες (ελαφριες εννοω) θα ειναι ενταξει? Στο nexus τις εφαρμογες δεν τις εκλεινα ποτε, αφηνα να κανει μονο του διαχειριση σε τετοια πραγματα και δεν ειχα προβλημα. Αν ξαναφορτωνει και καμια εφαρμογη που ειχα μια ωρα να χρησιμοποιησω δεν το βρισκω και μεγαλο προβλημα, δεν εχω τρελες απαιτησεις. Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, αγόρασα και εγώ το κινητό σήμερα! Το πρώτο μου μετά το ΝΟΚΙΑ 5800.... Πολύ όμορφο το κινητό, και καλό από απόδοση, παιχνίδια δεν παίζω τίποτα σπουδαίο, οπότε μια χαρά θα μου πάει πιστεύω.

Μία ερώτηση τώρα: στο ΝΟΚΙΑ 5800 είχα μία κάρτα της WIND (καρτοκινητό) και έχω δωρεάν internet όπου το χρησημοποιούσα κανονικά (viber/internet). Στο g3s δε μπορώ να συνδεθώ με data..... Με τίποτα.... Έβαλα τις ρυθμίσεις APN αλλά πάλι τίποτα... Γνωρίζει κανείς κάτι?

Ενημερωτικά (ή αν παίζει κάποιο ρόλο για το θέμα μου) το αγόρασα από galaxystore στην Συγγρού, το μόνο που το είχε. Μάλλον είναι παρτίδα από Ιταλία γιατί είχε default κάποια πράγματα στα ιταλικά (λογότυπο μέχρι και της Wind Ιταλίας...), αν και η κοπέλα στο μαγαζί μου είπε ότι είναι από Γερμανία.

Edited by zanzavarus
Link to comment
Share on other sites

Να παίζει κάποιο θέμα επειδή είναι branded?

 

Eγω προσωπικα θα δοκίμαζα να περάσω κάποιο άλλη επίσημη rom της LG από εδώ

 

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=99

Edited by GMF80
Διορθωση link
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και αυτό, αλλά δεν έχω διαβάσει τίποτα από κάποιον που το έχει πάρει από αντίστοιχα μαγαζιά...

Στο link που έστειλες δεν βλέπω κάποια από Ελλάδα, ποια να βάλω?

Κάποιος άλλος που το έχει μπορεί να βοηθήσει?

@GMF80: αν δεν κάνω λάθος, και εσύ το ίδιο κινητό δεν έχεις?

 

edit: Αν περάσω κάποια ROM από άλλο κινητό που κυκλοφορεί "τυπικά" Ελλάδα? Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει που να το έχει?

Edited by zanzavarus
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου εχει EUR εκδοση. Με ευρωπαικη non branded πιστευω θα εισαι ΟΚ. Αλλα το καλυτερο θα ηταν να το πας πισω απο εκει που το πηρες μηπως στο αλλαξουν.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι branded. Πως μπορω να το δω στο κινητο; υπαρχει καποιο link για να κατεβασω την EUR;;

Αν προλαβω θα περασω παρασκευη απο wind μηπως και μπορουν να κανουν τιποτα, απο το μαγαζι τα ιδια, την παρασκευη αν προλαβω. Υπαρχει δυνατοτητα να παρεις αντιγραφο της δικης σου και να την λαβω καπως;

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ειναι η παρακατω. Δυστυχως δεν νομιζω να μπορω να κανω αυτο που θες χωρις ροοτ. Πηγαινε το πρωτα στη wind και μετα βλεπουμε.

Ισως η Ιταλικη V10d να ειναι αυτο που χρειαζεσαι; Ποια ακριβως rom εχεις;

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχω την ιταλικη

V10b-222-88

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε προλαβα σημερα, παρασκευη αν προλαβω θα παω. Θα δουμε τοτε! Καλη χρονια να εχουμε και υγεια σε ολους

 

update: Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον οδηγό (LG G3 [Οδηγός αναβάθμισης και επιστροφής σε stock frimware]) σε περίπτωση που δεν βγάλω άκρη με την Wind?

 

Έχω βρει την D72210d_00. Αυτή είναι η τελευταία ευρωπαϊκή ή η D72210b_00?

Edited by zanzavarus
Link to comment
Share on other sites

Η d λογικα ειναι η τελευταια. Λογικα θα κανει ο οδηγος.

 

Εκανα λαθος που επεμενα στον στοκ launcher. Εβαλα τον Nova που ειχα και στα προηγουμενα και ειναι smooth οσο το Moto G.

 

 

Καλη χρονια!

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα καταστήματα ήταν κλειστά σήμερα, οπότε δοκίμασα τους οδηγούς τους (WIND) ξανά και αποδείκτηκαν λάθος... Στην ρύθμιση του ΑΡΝ, στην επιλογή ΑΡΝ type, δεν θέλει "internet" όπως έλεγε ο οδηγός, αλλά "default". Συνδέθηκε αμέσως!

Συγκεκριμένα από την ιστοσελίδα της wind:

Ρυθμίσεις Internet:

Ρυθμίσεις -> Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα

σημείου πρόσβασης -> Eπιλέγουμε “Νέο APN”

Όνομα: WIND Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: default

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πάντως...

 

Τον nova τον έχω δει και σε άλλα κινητά, με τελευταίο το samsung s3 όπου πραγματικά απογείωσε το κινητό, αλλά στο συγκεκριμένο που συζητάμε, προσωπικά, δε βλέπω σκαλώματα και κολλήματα. Ίσως φταίει η χρήση που του κάνω.

 

Μία ερώτηση, ίσως και χαζή: υπάρχει τρόπος να περάσω την D72210d_00 και να κρατήσω τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα? Ή πάω από την αρχή?

Edited by zanzavarus
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις θεματα μην κανεις το update, δεν προσφερει απολυτως τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Το θέλω μόνο ώστε να μην έχω το branded της ιταλικής wind, κατά τα λοιπά το κινητό είναι ΟΚ, ούτε σκαλώματα ούτε τίποτα. Έλεγα μήπως του περάσω όμως καθαρό android για να ξεφορτωθώ και τις μικρες βλακοεφαρμογές που θα έχει λόγω brand
Link to comment
Share on other sites

Το θέλω μόνο ώστε να μην έχω το branded της ιταλικής wind, κατά τα λοιπά το κινητό είναι ΟΚ, ούτε σκαλώματα ούτε τίποτα. Έλεγα μήπως του περάσω όμως καθαρό android για να ξεφορτωθώ και τις μικρες βλακοεφαρμογές που θα έχει λόγω brand

 

Η wind δεν έχει καμία σχέση με το ότι το κινητό είναι branded στην wind Ιταλίας και σίγουρα δεν θα σου κάνουν τίποτα.

Εκεί που πρέπει να απευθυνθείς είναι στην procordia που δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αλλάξουν rom.

Link to comment
Share on other sites

Δε με καταλαβες καλα μαλλον, τα λεω παλι προς αποφυγη παρεξηγησεων:

1) Στη wind (ελλαδας) θα πηγαινα ωστε να ελυνα το θεμα με το 3g, το οποιο τελικα το ελυσα μονος μου οποτε και δε θα παω πλεον.

2) το τελευταιο ερωτημα αφορουσε την αντικατασταση της rom που εχει το κινητο ( η οποια και ειναι της ιταλικης wind) με την επισημη της LG. Για την εγκατασταση αυτης φυσικα και δε θα παω πουθενα αλλα θα το κανω μονος μου, και αν το κανω κιολας αφου το τηλεφωνο πλεον ειναι απολυτα λειτουργικο!

Link to comment
Share on other sites

Δε με καταλαβες καλα μαλλον, τα λεω παλι προς αποφυγη παρεξηγησεων:

1) Στη wind (ελλαδας) θα πηγαινα ωστε να ελυνα το θεμα με το 3g, το οποιο τελικα το ελυσα μονος μου οποτε και δε θα παω πλεον.

2) το τελευταιο ερωτημα αφορουσε την αντικατασταση της rom που εχει το κινητο ( η οποια και ειναι της ιταλικης wind) με την επισημη της LG. Για την εγκατασταση αυτης φυσικα και δε θα παω πουθενα αλλα θα το κανω μονος μου, και αν το κανω κιολας αφου το τηλεφωνο πλεον ειναι απολυτα λειτουργικο!

 

Συγγνώμη, φίλε μου, δεν το κατάλαβα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να ελευθερώσω περισσότερο χώρο στο Διαθέσιμο ? Εχω μόνο 2,72GB . Παίζει ρόλο αυτό στην ταχύτητα του κινητού μου και στα λαγκαρίσματα που έχω ? Μήπως να έβαζα τον Nova launcher ή να έβγαζα κάποια applications που έχει εγκατεστημένα η LG ?

 

Thank you

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά ή/και συμπληρωματικά με την ερώτηση του OAL:

1) Για να βγάλω κάποιες εφαρμογές που δε μπορώ αυτή τη στιγμή (παράδειγμα τον default internet της LG ή την εφαρμογή MyWind) πρέπει να έχω δικαιώματα root?

2) Με την εγγύηση τι γίνεται? Ξέρω ότι με το root την χάνω αλλά μπορώ να το επαναφέρω μετά υποθέτω. Αν όμως απεγκαταστήσω τις ανωτέρω για παράδειγμα εφαρμογές, χάνω ξανά την εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Το root γινεται ευκολα unroot. Με root αφαιρεις οτι θελεις.

Με Nova το κινητο πεταει...

Οσες εφαρμογες δεν χρησιμοποιειται απεγκατασταση και αν δεν γινεται απενεργοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Η απεγκατάσταση είναι ίσως το πιο έυκολο, η επαναφορά τους όμως πως μπορεί να γίνει? Εκτός φυσικά του να περάσω ξανά την εργοστασιακή ROM.

 

edit: Εγκατέστησα τον Nova αλλά δε μου δουλεύουν κάποια πράγματα, παράδειγμα το διπλό άγγιγμα στην οθόνη για κλείδωμα/ξεκλείδωμα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν την βλέπω κάπου ή είναι "προνόμοιο" του launcher της LG?

Edited by zanzavarus
Link to comment
Share on other sites

Iσως χρειάζεται ο prime. εγω έχω prime και ολα λειτουργούν κανονικά. Με Τitanium back up κρατάς backup των εφαρμογών που θέλεις να ξεφορτωθείς αν έχεις κάνει root.
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο έκανες root γιατί δύο τρία που δοκίμασα δεν δούλευαν, και θέλω να μεταφέρω εφαρμογές στην sd
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα το lg g3 mini δεν αξιζη ,πηγα και το εδωσα πισω(Ειχε το προβλημα με led) και πηρα lg g2 ΕΤΗ ΕΠΟΧΗΣ μπροστα γαι 70 euro δωστε τα ..Α οσοτο ειχα λαγκαρε το lg g3 mini ,LG G2 με κλειστα τα ματια !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα το lg g3 mini δεν αξιζη ,πηγα και το εδωσα πισω(Ειχε το προβλημα με led) και πηρα lg g2 ΕΤΗ ΕΠΟΧΗΣ μπροστα γαι 70 euro δωστε τα ..Α οσοτο ειχα λαγκαρε το lg g3 mini ,LG G2 με κλειστα τα ματια !!!

 

Να ρωτήσω πόσο το αγόρασες?

Γιατί 70€ παραπάνω δεν είναι λίγα... αλλάζεις κατηγορία και μετά έχουμε άλλη κουβέντα να κάνουμε με άλλα μοντέλα στο παιχνίδι. Εγώ αγόρασα το G3s στα 187€, αν πάρω την πιο χαμηλή τιμή του G2, και την βάλω σαν όριο, καταλαβαίνεις ότι έχουμε άλλους όρους στο παιχνίδι.

Και από την άλλη ο κάθε ένας μπορεί να έχει άλλα στοιχεία ως κριτήρια επιλογής από εσένα. Παράδειγμα δικό μου: με αποτρέπει η μη δυνατότητα τοποθέτησης mircoSD ή θεωρώ περιττή (ή/και σπατάλη μπαταρίας) την ανάλυση πάνω από ένα όριο, σε σχέση με την διαγώνιο της οθόνης.

Συμφωνώ μαζί σου στο εξής: το G2 είναι καλύτερο σε κάποια σημεία από το G3s, αναμφισβήτητα! Αλλά επίσης είναι πολύ ακριβό το G2 32Gb για να το βάλω μπροστά στον ανταγωνισμό.

 

Και το πρόβλημα με το LED είναι εντός εγγύησης, δε έχω δει κάποιον να το έχει πάει στο service και να του είπαν ότι δε φτιάχνεται.

Edited by zanzavarus
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G3s mini

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...