Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@minast , απλά είναι εδώ ο Τόμμυ για να του συμβεί αυτό την πιο ακατάλληλη στιγμή :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@minast , απλά είναι εδώ ο Τόμμυ για να του συμβεί αυτό την πιο ακατάλληλη στιγμή :lol:

 

Μερικά άτομα τα λατρεύει ο νόμος του Μέρφι. :P

Link to comment
Share on other sites

Μερικά άτομα τα λατρεύει ο νόμος του Μέρφι. :P

 

:lol::lol::lol:

Ευτυχώς μετά από αυτά (και τα κουλά πριν από αυτά :p ), όλα κομπλέ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν δουλευει και αν ειναι σωστο για το pc, το παραπανω.

Εγω, απο τον πινακα ελεγχου --> Ενημερωση κ ασφάλεια --> Windows update --> επιλογές για προχωρημένους, το βαζω να μου κανει update, μετα απο 35 ημερες

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπέρα , γνωρίζει κανείς ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να βλέπω και να επεξεργάζομαι τα αρχεία ενός σκληρού μου δίσκου (εσωτερικό) , μπαίνοντας μέσω vpn tunnel (pptp) , πως μπορώ να ορίσω καποια ip στον εσωτερικό μου δίσκο στο τοπικό μου lan ,υπάρχει τρόπος ?
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω τα windows 10 σε λαπτοπ με usb. Τα εχω γραψει σε dvd rw verbatim και δεν το αναγνωριζει το λαπτοπ. Ενω αλλα dvd τα παιρνει κανονικα! .

κατεβασα τα windows 10 και τα περασα στο usb μεσω rufus και τιποτα κατι για UFI . Δεν καταλαβα πρεπει να διαμορφωσω το usb stick με καποια καταλληλη μορφη και μετα να το περασω μεσω τους rufus ; .

Επισης μου ειπανε να το περασω στο Windows USB/DVD Download Tool και το εκανα και παλι μου εβγαζε μυνημα για το UFI. Κατι που δεν καταλαβα καλα ποσο δυσκολο ειναι; πιο ευκολα περναω σε dvd και τελειωνω τωρα με το usb δεν το περιμενα τοσο ζορικο!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω τα windows 10 σε λαπτοπ με usb. Τα εχω γραψει σε dvd rw verbatim και δεν το αναγνωριζει το λαπτοπ. Ενω αλλα dvd τα παιρνει κανονικα! .

 

Τι εννοείς δεν το αναγνωρίζει; Δεν διαβάζει το δισκάκι ή δεν μπορεί να κάνει boot από αυτό; Το dvd player είναι εσωτερικό ή εξωτερικό usb;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιησει στο BIOS το UEFI;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν το αναγνωρίζει; Δεν διαβάζει το δισκάκι ή δεν μπορεί να κάνει boot από αυτό; Το dvd player είναι εσωτερικό ή εξωτερικό usb;

δεν διαβαζει το dvd rw το εσωτερικο dvd που εχει το λαπτοπ.

Εχεις ενεργοποιησει στο BIOS το UEFI;

δεν ξερω τι ειναι αυτο και πως ενεργοποιται; .

τελικα εβγαλα ακρη ρυθμισα το rufus και επελξα κατι που ελεγε bios uefi και μετα συστημα αρχειων NTFS και μετα εκανα start και διαρμοφωσε το usb stick και περασε τα windows 10

και το πηρε μετα οταν εκανα boot απο usb.

Nα ρωτησω μεχρι τωρα ειχα windows 7 με 32 bit και τωρα περασα windows 10 με 64bit καλα εκανα ;

εχω μνημη ραμ ddr2 4gb και τωρα την διαβαζει ολη ! ενω πριν με τα windows αναγνωριζε μονο 2,99 gb απο τα 4gb, και για αυτον τον λογο περασα 64 bit. το λαπτοπ το ειχα παρει πριν πανω απο 10 χρονια με windows vista και του ειχανε βαλει 32bit (ητανε της multirama και εχω το dvd. ).

Αλλα με τσαντζει το wifi ακομα και με μια παυλα δεν συνδεεται στο wifi στο σημειο που πριν με windows 7 μπορουσα κανονικα να μπω . Αν και ειχε αποσυνδεσεις καποιες φορες στα windows 7 αλλα οκ.

Το κουλο ειναι οτι οταν τα περασα τα windows 10 επιανε κανονικα wifi στο ιδιο σημειο και τωρα δεν πιανει ενω περασε καποιες ενημερωσεις αυτο.

Επισης διαβασα στο ιντερνετ για χρηση με ογκο χρεωση σταματανε οι ενημερωσεις και το εκανα στο wifi και τιποτα δεν σταματησε καλα μας δουλευουνε στην microsoft ; .

τοτε τι γραφει εδω https://support.microsoft.com/el-gr/help/4028458/windows-metered-connections-in-windows-10

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο καλύτερος τρόπος για μεταφορά μέσω του ίδιου ασυρμάτου δικτύου ενός φακέλου 110Gb μεταξύ ενός φορητού και σταθερού;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο καλύτερος τρόπος για μεταφορά μέσω του ίδιου ασυρμάτου δικτύου ενός φακέλου 110Gb μεταξύ ενός φορητού και σταθερού;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Samba (windows share) βέβαια λογικά έχεις το πολύ 100 mbps διασύνδεση (εκτός και αν έχεις ποιο σοβαρό εξοπλισμό) που συμαινει θα πάρει πολύ πολύ ώρα.

Αν όντος δεν παίζουν gigabit δίκτυο τότε χίλιες φορές με εξωτερικό δίσκο πάρα με όπως είναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας , υπαρχει τροπος να μιλαμε στο μικροφωνο του υπολογιστη και να γραφει στα Ελληνικα; . ειδα στις ρυθμισεις των windows 10 στην διευκολυνση προσβασης υπαρχει στα αριστερα το πεδιο ομιλια αλλα βλεπω δεν υποστηριζει τα Ελληνικα. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος; ο θειος μου εχει windows7 βεβαια αυτην την στιγμη αλλα θα του περασω τα windows 10 αμα δεν υποστηριζεται. Βρισκω στο ιντερνετ για ηλεκτρικο λογογραφο αλλα στο πλαισιο εδω https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/software-antivirus/voice-in-ilektronikos-logografos-5-0-v5-0_1930370 εχει αρνητικα σχολια.

Σκεφτομουνα να μιλαει στο android πχ στις σημειωσεις και μετα να το στελνει στον υπολογιστη με αντιγραφη στο facebook / email και αποστολη στον εαυτο του ., αυτο σιγουρα ειναι δωρεαν.

Ο θειος μου εχει προβλημα με τον αυχενα και του δημιουργει μουδιασματα στο χερι για αυτο και ψαχνουμε κατι να τον βοηθησει αυτην την στιγμη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα φωνητικής πληκτρολόγησης στο Google docs. Εγώ με αυτήν συνέταξα δεκάδες σελίδων εργασιών στο μεταπτυχιακό μου
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα φωνητικής πληκτρολόγησης στο Google docs. Εγώ με αυτήν συνέταξα δεκάδες σελίδων εργασιών στο μεταπτυχιακό μου

 

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό << Πώς να υπαγορεύετε κείμενο ελληνικών στο Word σε Android και υπολογιστή>> δουλεύει μόνο σε google chrome μάλλον μιλάμε για το ίδιο.

Το βρήκα εδώ https://www.fomo.gr/fonitiki-pliktrologisi-word

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Επειδή το laptop κολλάει τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να κάνω επαναφορά. Όμως επειδή δεν το έχω ξανακάνει εγώ, ήθελα να ρωτήσω αν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα με την άδεια των windows ή απλώς διαγράφονται τα δεδομένα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή το laptop κολλάει τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να κάνω επαναφορά. Όμως επειδή δεν το έχω ξανακάνει εγώ, ήθελα να ρωτήσω αν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα με την άδεια των windows ή απλώς διαγράφονται τα δεδομένα που έχεις.

Κανένα πρόβλημα με την επαναφορά αφού γίνει μέσα από το λάπτοπ.

Υποθέτω ότι δεν θα κάνεις φορμάτ με εξωτερικές διεργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσω DVD & USB να κάνει νέα καθαρή εγκατάσταση η άδεια δεν χάνεται, επανενεργοποιούνται αυτόματα τα W10, το έχω κάνει πολλές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά δηλ. αν πας ρυθμίσεις-ενημέρωση και ασφάλεια-αποκατάσταση και μετά εκεί που λέει επαναφορά αυτού του υπολογιστή και πατήσεις κατάργηση όλων τα διαγράφει όλα και είναι στην ουσία σαν να ξεκινάει από την αρχή;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνιστώ φορμάτ πάντα για να έχεις φρέσκο μηχάνημα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι.... Πως μπορώ να αφαιρέσω τον λογαριασμό μου από τα Windows 10, χωρίς φυσικά να κάνω format... Γίνεται ή μόνο με format;

Θέλω να το δώσω στο γιο μου και θέλω να σβήσω μόνο τον λογαριασμό μου και να περάσει τον δικό του ο γιος μου.... Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι.... Πως μπορώ να αφαιρέσω τον λογαριασμό μου από τα Windows 10, χωρίς φυσικά να κάνω format... Γίνεται ή μόνο με format;

Θέλω να το δώσω στο γιο μου και θέλω να σβήσω μόνο τον λογαριασμό μου και να περάσει τον δικό του ο γιος μου.... Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα δεν αφαιρείς accounts για να το δουλέψει άλλος χρήστης.

Πρόσθετεις accounts!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν για λογ/σμό σου εννοείς τον χρήστη του υπολογιστή στη διαδρομή C:\Users (Χρήστες)ι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ ή ο γιός σου, παρα μόνο να αφαιρέσεις τα προσωπικά σου αρχεία και έγγραφα και φυσικά το λογ/σμό σου απο τον Chrome ή τον Firefox και ο γιός σου θα το δουλεύει με το όνομα χρήστη που υπάρχει.

Αν εννοείς κάποιο Microsoft λογ/σμό για είσοδο στα Windows απλά απο τις ρυθμίσεις/λογαριασμοί επιλέγεις είσοδος με τοπικό λογ/σμό και μετά από την επανεκκίνηση ανοίγει κατ' ευθείαν χωρίς PIN και με το όνομα του χρήστη απ' το C:\Χρήστες και μετά πάλι απο τις ρυθμίσεις/λογαριασμοί αν θέλει ο γιός σου μπορεί να επιλέξει είσοδο με Microsoft λογ/σμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με το laptop μου; Είναι αρκετά παλιό με windows 10. Λειτουργεί κανονικά, αλλά εδώ και κάποιους μήνες δεν μου αναβαθμίζει το Windows Defender Antivirus. Μου βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα «Παρουσιάστηκαν προβλήματα κατά την εγκατάσταση ορισμένων ενημερώσεων, αλλά θα προσπαθήσουμε ξανά αργότερα.Ενημέρωση ευφυΐας ασφάλειας για: Windows Defender Antivirus - KB2267602 (Έκδοση 1.313.967.0) -Σφάλμα 0x80070643»

Απ' ότι έψαξα και με τις λίγες γνώσεις μου, υποθέτω πως αυτό έχει να κάνει με κάποιο internet security που είχα εγκαταστήσει στο παρελθόν; Είχα παλαιότερα εγκαταστήσει πρόγραμμα προστασίας, αλλά με τα windows 10 το απεγκατέστησα. Ο λόγος γιατί έχω διαβάσει πολλά θετικά σχετικά με το windows defender των 10 και επειδή, όπως έγραψα, το laptop είναι λίγο παλιό και «σέρνεται».

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πρόσφατη επαναφορά, παρατήρησα πως ο φάκελος της επιφάνειας εργασίας και μόνο αυτός εμφανίζεται ως Desktop. Όλα τα υπόλοιπα είναι κανονικά στα ελληνικά.

 

Δοκίμασα να επιλέξω αγγλικά και να επαναφέρω πάλι στα ελληνικά χωρίς αποτέλεσμα. Άλλαξαν πρώτα όλα στα αγγλικά όπως αναμενόταν αλλά στην επαναφορά το desktop παρέμεινε desktop.

 

Κάποια ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...