Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, νομίζω ότι τα κατάφερα. Το υποψιαζόμουν ότι το one drive θα ευθυνόταν και για αυτό. Καιρό τώρα προσπαθούσα να το κάνω απεγκατάσταση χωρίς αποτέλεσμα (με τον κλασικό τρόπο δεν γίνεται). Τελικά ακολούθησα τα βήματα του άρθρου και πλεον δεν το βλέπω στα προγράμματα. Απλά έσβησα τα aria-debug και μετά κατάφερα να το απεγκαταστήσω. Απ' ότι κατάλαβα, όλο το πρόβλημα ήταν μια "προβληματική" έκδοση του one drive που μου πέρασε ο τεχνικός όταν έβαλε τα 10. Που να ήξερε κι αυτός, που να ήξερα κι εγώ. Σημασία έχει ότι βρέθηκε ο "ένοχος"! Εννοείται ότι ούτε πρόκειται να ξαναβάλω αυτό το πρόγραμμα, που έτσι κι αλλιώς για μενα ήταν εντελώς περιττό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, νομίζω ότι τα κατάφερα. Το υποψιαζόμουν ότι το one drive θα ευθυνόταν και για αυτό. Καιρό τώρα προσπαθούσα να το κάνω απεγκατάσταση χωρίς αποτέλεσμα (με τον κλασικό τρόπο δεν γίνεται). Τελικά ακολούθησα τα βήματα του άρθρου και πλεον δεν το βλέπω στα προγράμματα. Απλά έσβησα τα aria-debug και μετά κατάφερα να το απεγκαταστήσω. Απ' ότι κατάλαβα, όλο το πρόβλημα ήταν μια "προβληματική" έκδοση του one drive που μου πέρασε ο τεχνικός όταν έβαλε τα 10. Που να ήξερε κι αυτός, που να ήξερα κι εγώ. Σημασία έχει ότι βρέθηκε ο "ένοχος"! Εννοείται ότι ούτε πρόκειται να ξαναβάλω αυτό το πρόγραμμα, που έτσι κι αλλιώς για μενα ήταν εντελώς περιττό.

για πες πως απεγκαθιστουμε το one drive...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να κατεβάσεις το treesize free. Μέσω αυτού ανοίγεις το δίσκο σου και ψαχνεις τα αρχεία aria-debug. Μετα πας στη διαχείριση εργασιών και τερματίζεις το onedrive. Έπειτα διαγράφεις τα αρχεία aria-debug και στη συνέχεια πας στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων και κάνεις κατάργηση το onedrive. Μόνο έτσι σε μενα απεγκαταστάθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Το onedrive φεύγει με μια εντολή μέσω PowerShell.

 

Αλλά εγώ δεν κατάλαβα τελικά πώς το One drive ευθύνεται για τα giga. Τι αρχεία είχε τελικά μέσα;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το onedrive φεύγει με μια εντολή μέσω PowerShell.

 

Αλλά εγώ δεν κατάλαβα τελικά πώς το One drive ευθύνεται για τα giga. Τι αρχεία είχε τελικά μέσα;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Και εγω δεν μπορω να το καταλαβω αυτο... Αν κανεις upload συνεχεια αρχεια στο onedrive λογικο να μεγαλωνει το μεγεθος, αν ομως δεν το πειραζεις πως γινεται να μεγαλωνει; Με αερα;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το onedrive φεύγει με μια εντολή μέσω PowerShell.

 

Αλλά εγώ δεν κατάλαβα τελικά πώς το One drive ευθύνεται για τα giga. Τι αρχεία είχε τελικά μέσα;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Εδώ το εξηγούν λεπτομερώς κάποιοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα. (Καλό είναι όποιος μπορεί να κάνει μια πρόχειρη μετάφραση της λύσης που δίνεται κ να την ποστάρει γιατί πιθανώς να τη χρειαστούν κι άλλοι στο μέλλον). Αυτό που λένε χοντρικά είναι ότι η microsoft έβγαλε κάποια στιγμή ένα bad update για το onedrive κι έτσι όσοι το κατεβασαμε εκείνη την περίοδο, το πάθαμε (ανάλογα κ τη χωριτικότητα του καθένα, εμένα γέμισε γρήγορα καθότι μικρός).

 

Το αστείο είναι ότι το είπα του τεχνικού μου και είδε αναλυτικά την εικόνα του δίσκου, αλλά δεν ήξερε να μου πει τίποτα! Το μόνο που μου είπε είναι να κάνουμε φορματ (υπόψην έχει δυο μήνες που μου έβαλε τα 10).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγω δεν μπορω να το καταλαβω αυτο... Αν κανεις upload συνεχεια αρχεια στο onedrive λογικο να μεγαλωνει το μεγεθος, αν ομως δεν το πειραζεις πως γινεται να μεγαλωνει; Με αερα;

 

Το onedrive δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μου και ούτε πρόκειται να το κατεβάσω ξανά.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Το Onedrive από μόνο του δεν είναι κακό, εφόσον δεν δυσλειτουργεί. Είναι το dropbox/drive/κ.α. της Microsoft. Επίσης δεν χρειάζεται να εγκατασταθεί, είναι ενσωματωμένο στα Windows 10. Για όποιον χρησιμοποιεί cloud storage είναι απλά λίγος παραπάνω χώρος...
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτο που μας λες ειναι πως δεν εκατσε καλα το onedrive οταν πηγε να κανει update βασικα δεν το εκανε ποτε καθε φορα που προσπαθουσε και μαζευε log files.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το εξηγούν λεπτομερώς κάποιοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα. (Καλό είναι όποιος μπορεί να κάνει μια πρόχειρη μετάφραση της λύσης που δίνεται κ να την ποστάρει γιατί πιθανώς να τη χρειαστούν κι άλλοι στο μέλλον). Αυτό που λένε χοντρικά είναι ότι η microsoft έβγαλε κάποια στιγμή ένα bad update για το onedrive κι έτσι όσοι το κατεβασαμε εκείνη την περίοδο, το πάθαμε (ανάλογα κ τη χωριτικότητα του καθένα, εμένα γέμισε γρήγορα καθότι μικρός).

 

Το αστείο είναι ότι το είπα του τεχνικού μου και είδε αναλυτικά την εικόνα του δίσκου, αλλά δεν ήξερε να μου πει τίποτα! Το μόνο που μου είπε είναι να κάνουμε φορματ (υπόψην έχει δυο μήνες που μου έβαλε τα 10).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το onedrive δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μου και ούτε πρόκειται να το κατεβάσω ξανά.

Τρομερός ο τεχνικός σου.

Και δεν ήξερε τίποτα επί του θέματος και το μόνο που πρότεινε ήταν φορμάτ που μπορεί να το προτείνει και ένα μικρό παιδί.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@manolog3

Αυτό που σου λέω είναι αυτό που μπόρεσα να καταλάβω από το άρθρο που άλλοι ομοιοπαθείς εξηγούν... Γι αυτό λέω αν κάποιος ξέρει καλύτερα αγγλικά να μεταφράσει το άρθρο μήπως βοηθήσει κι άλλους!

Link to comment
Share on other sites

@manolog3

Αυτό που σου λέω είναι αυτό που μπόρεσα να καταλάβω από το άρθρο που άλλοι ομοιοπαθείς εξηγούν... Γι αυτό λέω αν κάποιος ξέρει καλύτερα αγγλικά να μεταφράσει το άρθρο μήπως βοηθήσει κι άλλους!

Το διάβασα και εγώ.

Αυτό που είπες γράφει. Ότι φταίει κάποιο update του Onedrive και ότι η απεγκατάσταση του ή η αναβάθμιση σε τελευταία έκδοση φτιάχνει το πρόβλημα.

Αν και υπάρχει ένας χρήστης στο τέλος, που λέει ότι και με απεγκατάσταση δεν έφτιαξε στο πρόβλημα.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επανήλθαν αμέσως 24gb που μέσα σε μια μέρα τα είχα δει να κάνουν φτερά. Αλλά χθες παρατήρησα ότι μου είχε μειωθεί 1gb... Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό μία απορία:

 

Κάθε φορά που γίνεται ενημέρωση (windows 10) ζητά επανεκκίνηση, γιατί όμως δεν είναι το ίδιο με το να κλείσεις τον υπολογιστή και να τον ανοίξεις την άλλη μέρα και σου ζητά πάλι επανεκκίνηση;

Με την απλή λογική δεν είναι το ίδιο;

 

Και μία άλλη απορία, όλες οι ενημερώσεις-επανεκκινήσεις δεν χαλάνε μακροπρόθεσμα τον σκληρό δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό μία απορία:

 

Κάθε φορά που γίνεται ενημέρωση (windows 10) ζητά επανεκκίνηση, γιατί όμως δεν είναι το ίδιο με το να κλείσεις τον υπολογιστή και να τον ανοίξεις την άλλη μέρα και σου ζητά πάλι επανεκκίνηση;

Με την απλή λογική δεν είναι το ίδιο;

 

Και μία άλλη απορία, όλες οι ενημερώσεις-επανεκκινήσεις δεν χαλάνε μακροπρόθεσμα τον σκληρό δίσκο;

1)μπορείς να τον κλείσεις αλλά όταν πας να τον ανοίξεις θα κάνει τότε την εγγατασταση της αναβάθμισης οπότε είναι το ίδιο και το αυτό. Ο λόγος είναι ότι όταν κάνει την εγγατασταση να μην δουλεύεις τον υπολογιστή.

 

2)τον χαλανε όσο και που τον δουλεύεις όταν είναι ανοιχτό απλά διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο κοβεις τα updates και ησυχάζεις.

Μονο αν βγει καποιο σοβαρο το κανεις

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1)μπορείς να τον κλείσεις αλλά όταν πας να τον ανοίξεις θα κάνει τότε την εγγατασταση της αναβάθμισης οπότε είναι το ίδιο και το αυτό. Ο λόγος είναι ότι όταν κάνει την εγγατασταση να μην δουλεύεις τον υπολογιστή.

 

2)τον χαλανε όσο και που τον δουλεύεις όταν είναι ανοιχτό απλά διαβάζει.

1) Και όταν τον κλείνω και τον ανοίγω την άλλη μέρα μου ζητά επανεκκίνηση.

 

2) Το ξέρω ότι ο δίσκος συνήθως δουλεύει χωρίς να σταματά, αλλά εννοώ το συνεχές γράψιμο-σβήσιμο που κάνουν οι ενημερώσεις..

Για αυτο κοβεις τα updates και ησυχάζεις.

Μονο αν βγει καποιο σοβαρο το κανεις

Έχω την εντύπωση ότι όταν χάσεις κάποιες ενημερώσεις, τις τρως μαζεμένες μετά και όχι μόνο την τελευταία, οπότε το ίδιο κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες μέρες το ποντίκι αποσυνδεόταν και επανερχόταν μόνο του. Σήμερα βλέπω ότι για να πάρει εντολή το αριστερό κλικ, πρέπει να το πατήσω 5-6 φορές. Δοκίμασα να του αλλάξω θύρα, το έβγαλα, το ξανάβαλα και δεν αλλάζει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

1) Και όταν τον κλείνω και τον ανοίγω την άλλη μέρα μου ζητά επανεκκίνηση.

 

2) Το ξέρω ότι ο δίσκος συνήθως δουλεύει χωρίς να σταματά, αλλά εννοώ το συνεχές γράψιμο-σβήσιμο που κάνουν οι ενημερώσεις..

 

Έχω την εντύπωση ότι όταν χάσεις κάποιες ενημερώσεις, τις τρως μαζεμένες μετά και όχι μόνο την τελευταία, οπότε το ίδιο κάνει..

Εχω κοψει τα updates πολυ καιρο τωρα... Σε ολες τις εκδοσεις των windows

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες μέρες το ποντίκι αποσυνδεόταν και επανερχόταν μόνο του. Σήμερα βλέπω ότι για να πάρει εντολή το αριστερό κλικ, πρέπει να το πατήσω 5-6 φορές. Δοκίμασα να του αλλάξω θύρα, το έβγαλα, το ξανάβαλα και δεν αλλάζει τίποτα.

 

Πολύ πιθανά απλά να τα «έπαιξε» το ποντίκι ειδικά αν είναι παλιό ή φθηνιάρικο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανά απλά να τα «έπαιξε» το ποντίκι ειδικά αν είναι παλιό ή φθηνιάρικο.

 

Είναι και τα δύο. Θα πάρω άλλο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε για ασύρματο,το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις μήπως θέλουν αλλαγή οι μπαταρίες.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο κοβεις τα updates και ησυχάζεις.

Μονο αν βγει καποιο σοβαρο το κανεις

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

3 συσκευές έχω και κανένα θέμα.

Μην δραματοποιουμε την κατάσταση.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε για ασύρματο,το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις μήπως θέλουν αλλαγή οι μπαταρίες.

 

Όχι, με καλώδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα... Μου δημιουργήθηκε μια απορία και ρωτάω μπας και ξέρει κανένας.. Στο κινητό όταν πάω να πληκτρολογήσω κάτι μου βγάζει την επιλογή πατώντας παρατεταμένα να κάνω επικόλληση κάτι που είχα κάνει αντιγραφή πριν από το τελευταίο αντίγραφο μου, αυτό γίνεται κάπως και στον υπολογιστή ή όχι;; Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ :p :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...