Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε και με το αλλο η αληθεια ειναι πως υπαρχει μια καθυστερηση και εγω το παλιο χρησιμοποιω... συνηθως δεν βαζουμε photo viewers, εκτος αν κανουμε και edit οποτε ανοιγουν οι φωτος μεσω του editor.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα!!!

Εχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό προγραμματάκι για να ανοίγω τις φωτό?

Αυτό που έχει μέσα τα windows μου κολλάει πάρα πολύ!:wacko:

 

Irfanview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!!

Εχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό προγραμματάκι για να ανοίγω τις φωτό?

Αυτό που έχει μέσα τα windows μου κολλάει πάρα πολύ!:wacko:

Μπορείς επίσης να ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ, έτσι ώστε να επαναφέρεις τον παλιό photo viewer, τον ίδιο που είχαν και τα Win7.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!!

Εχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό προγραμματάκι για να ανοίγω τις φωτό?

Αυτό που έχει μέσα τα windows μου κολλάει πάρα πολύ!:wacko:

 

Και το XnView για επεξεργασία - διαχείριση.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

 

+1, ανοιγει τα παντα!

 

Edit: Ειχα στειλει σε ενα φιλο μια λιστα με προγραμματακια που ειχα βρει και μ'αρεσαν, μηπως ενδιαφερει και κανεναν αλλον

 

1) SumatraPDF: Καιρο ηθελα να αλλαξω, γτ της Adobe ειχε γινει λιγο τερας (νμζ 300+MB). Και το Foxit καλο καποτε και πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα πχ edit, αλλα και εκεινο μλκιζεται πλεον. 11MB installation

2) 7+ Taskbar Tweeker: διαφορα tweeks με την taskbar, πολλα features

3) MusicBee: Εψαχνα καποιο καλο music player για PC (που να δειχνει και λιγο ομορφο). Εξαιρετο!

4) Patch My PC: Portable προγραμματακι (μισο ΜΒ) που τσεκαρει για updates μια λιστα απο προγραμματα. Δεν εχει απειρα, αλλα και με οσα εχει ειχα 12 updates :p

5) AutoRuns: Portable προγραμματακι της Microsoft με πολυ, ΠΟΛΥ πιο αναλυτικη μεθοδο εντοπισμου οτι ξεκιναει στην αρχη

6) Process Hacker: Task Manager, only a million times better

7) ShareX: Απλα σβησε το LightShot με αυτο, ειναι κυριολεκτικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλυτερο ρε. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Εχει μεσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο features, και δεν εννοω μονο screenshot. Προτεινεται με 2 χερια :p

8) Everything: Search για τα windows. Καταρχας εχω παλι λειτουργικο search. Δευτερον ειναι εκπληκτικο search και με variables κτλ και ΑΠΕΙΡΩΣ πιο γρηγορο απο το built-in. Σου βρισκει κυριολεκτικα τα παντα

9) IrfanView: Image viewer πολυ καλυτερος απο των windows (παιζει και gif :p ). Πολλα features, επισης αξιζει δοκιμη, ασε που ανοιγει τα παντα απο extensions, μεχρι και text files σου δειχνει (και ελαφρυ)

Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρε παλικάρια.......αυτή η μ@λ@....@ :nuke: δεν φεύγει με τίποτα. Το Eset Smart Security που έχω δεν το καθαρίζει, καμιά ιδέα...:what:

 

Picture0001.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Scan με Malwarebytes και μετα με Adwcleaner

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Scan με Malwarebytes και μετα με Adwcleaner

 

Το έκανα......αλλά τίποτα επιμένει...! :wacko: Μαλλον με ένα φορματ, θα εξαφανιστεί...!;) και άντε ξανά στησω...!:(

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλα το NOD32 δεν μπορει να αφαιρεσει ενα malware ? τι διαολο το αγορασαμε ...

 

Το ESET πάντως ΟΧΙ :(

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε σταθερό με δύο οθόνες μόλις τον ανοίγω η μία είναι μαύρη αλλά λειτουργεί. Πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις οθόνης και μόλις του πειράξω κάτι ενεργοποιείται. Λειτουργεί δηλαδή απλά δείχνει μαύρο, πχ πολλές φορές τα παράθυρα μου ανοίγουν στην μαύρη οθόνη και δεν μπορώ να κάνω κάτι... Απλά να κάνω έξοδο και είσοδο ξανά... Τι μπορεί να φταίει?
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι από προχθες με ένα update των windows.Επιλέγω από την έναρξη να κάνει την αναβάθμιση και μετά να κάνει restart,όλα καλά,κατεβαζει το update, κλείνει το λαπτοπ,και μολις πάει να ξαναbootαρει και ξεκινάει την αναβάθμιση, κολλάει στο 32 τοις εκατό.Κολλαει και το κυκλάκι που δείχνει ότι τρέχει η όλη διαδικασία.Την πρώτη φορά ενώ περίμενα πανω από 20 λεπτά χωρίς αποτέλεσμα, έκλεισα το λάπτοπ απ το power button,και το ξανανοιξα χωρίς να τρέξω τη διαδικασία του update.Σημερα δοκίμασα να ξανακάνω το update,και έγινε ακριβώς το ιδιο,μετα την επανεκκίνηση κόλλησε πάλι στο 32 τοις εκατό κατά την αναβάθμιση.Καμια ιδεα γιατί συμβαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι από προχθες με ένα update των windows.Επιλέγω από την έναρξη να κάνει την αναβάθμιση και μετά να κάνει restart,όλα καλά,κατεβαζει το update, κλείνει το λαπτοπ,και μολις πάει να ξαναbootαρει και ξεκινάει την αναβάθμιση, κολλάει στο 32 τοις εκατό.Κολλαει και το κυκλάκι που δείχνει ότι τρέχει η όλη διαδικασία.Την πρώτη φορά ενώ περίμενα πανω από 20 λεπτά χωρίς αποτέλεσμα, έκλεισα το λάπτοπ απ το power button,και το ξανανοιξα χωρίς να τρέξω τη διαδικασία του update.Σημερα δοκίμασα να ξανακάνω το update,και έγινε ακριβώς το ιδιο,μετα την επανεκκίνηση κόλλησε πάλι στο 32 τοις εκατό κατά την αναβάθμιση.Καμια ιδεα γιατί συμβαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω?

 

Ποιο update -kb δηλαδη-; Δοκιμασες να το κατεβασεις και να το τρεξεις χερατα;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω ιδέα,πήγα απλα να κλείσω το λάπτοπ και είδα ότι είχε βγάλει στην έναρξη επιλογή για εγκατάσταση και επανεκκίνηση,οποτε υπέθεσα ότι κατέβασε κάποιο update,πάτησα στην επιλογή και τα υπόλοιπα είναι αυτά που έγραψα στο αρχικό ποστ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω βάλει πριν κανα διμηνο τα 10. Τώρα μου λέει ότι ο δίσκος είναι φουλαρισμένος 100% χωρίς να έχω αποθηκεύσει το παραμικρό αρχείο ή να έχω βάλει προγράμματα! Έχω εξωτερικό σκληρό και αποθηκεύω τα πάντα εκεί. Ψάχνοντας το θέμα έπεσα σε ένα σαητ που έλεγε μέσω της εκκαθάρισης δίσκου να σβήσεις τα προσωρινά αρχεία κλπ κλπ. Το έκανα χθες αυτό και αμέσως ελευθερώθηκαν 3gb. Σήμερα όμως πάλι γέμισε! Σε κάποιο άλλο σαητ έγραφαν να κατεβάσω το Treesize free και μέσω αυτού να βρω την επιλογή System volume information γιατί μάλλον αυτή καταλαμβάνει χώρο. Όμως δεν είναι αυτή το πρόβλημα. Σας παραθέτω και εικόνα. Ο φάκελος που έχει καταλάβει σχεδόν όλο το χώρο είναι ο φακελος users (127gb). Ο οποίος, χωρίς να ξέρω ακριβώς τη χρησιμότητα του, μάλλον δεν μου χρειάζεται (?) μιας και μόνο εγώ χειρίζομαι τον υπολογιστή. Τι να κάνω; Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω βάλει πριν κανα διμηνο τα 10. Τώρα μου λέει ότι ο δίσκος είναι φουλαρισμένος 100% χωρίς να έχω αποθηκεύσει το παραμικρό αρχείο ή να έχω βάλει προγράμματα! Έχω εξωτερικό σκληρό και αποθηκεύω τα πάντα εκεί. Ψάχνοντας το θέμα έπεσα σε ένα σαητ που έλεγε μέσω της εκκαθάρισης δίσκου να σβήσεις τα προσωρινά αρχεία κλπ κλπ. Το έκανα χθες αυτό και αμέσως ελευθερώθηκαν 3gb. Σήμερα όμως πάλι γέμισε! Σε κάποιο άλλο σαητ έγραφαν να κατεβάσω το Treesize free και μέσω αυτού να βρω την επιλογή System volume information γιατί μάλλον αυτή καταλαμβάνει χώρο. Όμως δεν είναι αυτή το πρόβλημα. Σας παραθέτω και εικόνα. Ο φάκελος που έχει καταλάβει σχεδόν όλο το χώρο είναι ο φακελος users (127gb). Ο οποίος, χωρίς να ξέρω ακριβώς τη χρησιμότητα του, μάλλον δεν μου χρειάζεται (?) μιας και μόνο εγώ χειρίζομαι τον υπολογιστή. Τι να κάνω;

 

Ο users είναι ο πρώτος φάκελος που χρειάζεσαι :)

Εκεί αποθηκεύονται τα δικά σου προσωπικά αρχεία (Desktop, Document, Pictures, κλπ). Σχεδόν σίγουρα δεν είναι θέμα δυσλειτουργίας, αλλά κάτι που εσύ έχεις αποθηκεύσει. Κοίταξε σε ποιόν υποφάκελο είναι ο μεγάλος όγκος των δεδομένων και πράξε ανάλογα (διαγραφή, μεταφορά σε άλλο δίσκο, ...).

 

Σημειώνω ότι το να είναι εντελώς γεμάτος ο δίσκος, όπως σε εσένα, θα δημιουργήσει αρκετά προβλήματα και καλό είναι να αδειάσεις χώρο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τον κρυφο φακελο C:\Users\"ονομα_χρηστη"\AppData και αυτος τι μεγεθος εχει... κατι που συμβαινει συχνα ειναι διαφορα προγραμματα που χρησιμοποιουμε και ανοιγουμε projects (πχ photo/video/music editors και οχι μονο) κρατανε εκει δεδεομενα στην cache με αποτελεσμα να αυξανεται η χωρητικοτητα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω βάλει πριν κανα διμηνο τα 10. Τώρα μου λέει ότι ο δίσκος είναι φουλαρισμένος 100% χωρίς να έχω αποθηκεύσει το παραμικρό αρχείο ή να έχω βάλει προγράμματα! Έχω εξωτερικό σκληρό και αποθηκεύω τα πάντα εκεί. Ψάχνοντας το θέμα έπεσα σε ένα σαητ που έλεγε μέσω της εκκαθάρισης δίσκου να σβήσεις τα προσωρινά αρχεία κλπ κλπ. Το έκανα χθες αυτό και αμέσως ελευθερώθηκαν 3gb. Σήμερα όμως πάλι γέμισε! Σε κάποιο άλλο σαητ έγραφαν να κατεβάσω το Treesize free και μέσω αυτού να βρω την επιλογή System volume information γιατί μάλλον αυτή καταλαμβάνει χώρο. Όμως δεν είναι αυτή το πρόβλημα. Σας παραθέτω και εικόνα. Ο φάκελος που έχει καταλάβει σχεδόν όλο το χώρο είναι ο φακελος users (127gb). Ο οποίος, χωρίς να ξέρω ακριβώς τη χρησιμότητα του, μάλλον δεν μου χρειάζεται (?) μιας και μόνο εγώ χειρίζομαι τον υπολογιστή. Τι να κάνω;
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να τσεκάρεις είναι το Disc cleanup.

Θα δεις από εκεί ποια είναι τα αρχεία που σε αφήνει το σύστημα από μόνο του να σβήσεις.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο users είναι ο πρώτος φάκελος που χρειάζεσαι :)

Εκεί αποθηκεύονται τα δικά σου προσωπικά αρχεία (Desktop, Document, Pictures, κλπ). Σχεδόν σίγουρα δεν είναι θέμα δυσλειτουργίας, αλλά κάτι που εσύ έχεις αποθηκεύσει. Κοίταξε σε ποιόν υποφάκελο είναι ο μεγάλος όγκος των δεδομένων και πράξε ανάλογα (διαγραφή, μεταφορά σε άλλο δίσκο, ...).

 

Σημειώνω ότι το να είναι εντελώς γεμάτος ο δίσκος, όπως σε εσένα, θα δημιουργήσει αρκετά προβλήματα και καλό είναι να αδειάσεις χώρο άμεσα.

 

Κι όμως δεν είχα αποθηκεύσει τίποτα μέσα. Αυτό που λέει ο φίλος παρακάτω έφταιγε.

 

Τσεκαρε τον κρυφο φακελο C:\Users\"ονομα_χρηστη"\AppData και αυτος τι μεγεθος εχει... κατι που συμβαινει συχνα ειναι διαφορα προγραμματα που χρησιμοποιουμε και ανοιγουμε projects (πχ photo/video/music editors και οχι μονο) κρατανε εκει δεδεομενα στην cache με αποτελεσμα να αυξανεται η χωρητικοτητα.

 

Αυτό ήταν το πρόβλημα. Μετά από πολύ ψάξιμο (τι να κάνουμε, δεν το κατέχω) κατέβασα το ccleaner, τσέκαρα τις κατάλληλες επιλογές και αυτή τη στιγμή έχω ελεύθερα 120 gb από τα 148. Ο φάκελος appdata είχε πιάσει όλο το δίσκο. Να πω ότι στην ουσία με έσωσε αυτό το άρθρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να τσεκάρεις είναι το Disc cleanup.

Θα δεις από εκεί ποια είναι τα αρχεία που σε αφήνει το σύστημα από μόνο του να σβήσεις.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Το έκανα κι αυτό. Δεν είδα καμία διαφορά. 1-2gb ελευθερώθηκαν και μέσα σε λίγη ώρα ήταν πάλι φουλ.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει κάποια ιδέα για το πως θα σταματήσει να γεμίζει ο φάκελος appdata, ευπρόσδεκτη. Βλέπω ότι από χθες βράδυ μέχρι σήμερα έχουν φύγει 7gb από το δίσκο...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει κάποια ιδέα για το πως θα σταματήσει να γεμίζει ο φάκελος appdata, ευπρόσδεκτη. Βλέπω ότι από χθες βράδυ μέχρι σήμερα έχουν φύγει 7gb από το δίσκο...

 

Και σε λίγες ώρες τα 7 γίνανε 11...

Link to comment
Share on other sites

Και σε λίγες ώρες τα 7 γίνανε 11...

 

Εκεί αποθηκεύονται δεδομένα που χρειάζονται οι εφαργμογές σου για να λειτουργήσουν, δεν μπορείς να τον έχεις εντελώς άδειο.

 

Καλή είναι η αυτοματοποίηση του CCleaner, αλλά:

1. Ελπίζω να έβαλες πρόσφατη έκδοση, γιατί πριν λίγο καιρό τους είχαν χακέψει και μαζί με το CCleaner έβαζες και malware :).

https://blog.malwarebytes.com/security-world/2017/09/infected-ccleaner-downloads-from-official-servers/

2. Όπως πρότεινα και νωρίτερα, νομίζω ότι πρέπει να έχεις και ο ίδιος μια εικόνα πού καταλαμβάνεται ο πολύς χώρος, ώστε να αναζητήσεις εάν ενδεχομένως κάποια εφαρμογή δυσλειτουργεί, ή εάν επιδέχεται ρύθμιση για να μην καταλαμβάνει τόσο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το treesize, το πρόβλημα είναι ο φάκελος temp μέσα στο φάκελο appdata και μέσα στον temp υπάρχουν δύο αρχεία aria-debug που πιάνουν συνολικά 13gb (και δεν έχω ιδεα τι είναι).

 

Βρήκα κι ένα άρθρο στα αγγλικά που έχουν κι άλλοι θέμα με αυτό το αρχείο αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά. Όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το treesize, το πρόβλημα είναι ο φάκελος temp μέσα στο φάκελο appdata και μέσα στον temp υπάρχουν δύο αρχεία aria-debug που πιάνουν συνολικά 13gb (και δεν έχω ιδεα τι είναι).

 

Βρήκα κι ένα άρθρο στα αγγλικά που έχουν κι άλλοι θέμα με αυτό το αρχείο αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά. Όποιος μπορεί να βοηθήσει...

 

https://partnersupport.microsoft.com/en-us/par_clientsol/forum/par_win/onedrive-setup-creates-a-large-log-file/cc2b3269-3463-41ed-ab10-3adc650b0b33?auth=1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...