Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καθησα και διαβασα ολες της σελιδες και της 94 και ευτηχως που ημουν να το παρω προχθες,

αλλα με αυτα που διαβασα,

ασε να λοιπη το βυσσινο,

δεν θελω προβληματα θελω ενα τηλεφωνο χωρις προβληματα που να μου κανει της δουλειες μου

τελικα καλα που ο φιλος πιο πανω ειπε για το κινγζονε και μου αρεσε πολυ!!!!!

παω για εκεινο, αντιο UMI ZERO

και για την γυναικα μου θα παρω elefone be one H be x

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θελω ενα με τα χαρακτηριστικα του Umi zero και την αξιοπιστια του xiaomi, γινεται? δε γινεται! για τα πανηγυρια οι κινεζοι της umi δυστυχως, εφυγε και το δικο μου πισω για refund αφoυ μετα απο πολυ ζεσταμα και reboots σταματησε πλεον να ανοιγει. Εχω ενα μικρο φοβο μηπως λογω μαζικων επιστροφων δεν παρουμε τα λεφτα μας πισω..

 

 

Εμενα στο κινητο με ειχε εντυπωσιασει το μεγεθος, το γυαλι μπρος πισω και η ΟΘΟΝΑΡΑ. Θετω αυτα σαν ελαχιστα χαρακτηριστικα για να αλλαξω το xiaomi note. Πολυ ωραια εμπειρια η super amoled του s4.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θελω ενα με τα χαρακτηριστικα του Umi zero και την αξιοπιστια του xiaomi, γινεται? δε γινεται! για τα πανηγυρια οι κινεζοι της umi δυστυχως, εφυγε και το δικο μου πισω για refund αφoυ μετα απο πολυ ζεσταμα και reboots σταματησε πλεον να ανοιγει. Εχω ενα μικρο φοβο μηπως λογω μαζικων επιστροφων δεν παρουμε τα λεφτα μας πισω..

 

 

Εμενα στο κινητο με ειχε εντυπωσιασει το μεγεθος, το γυαλι μπρος πισω και η ΟΘΟΝΑΡΑ. Θετω αυτα σαν ελαχιστα χαρακτηριστικα για να αλλαξω το xiaomi note. Πολυ ωραια εμπειρια η super amoled του s4.

Να είχε το γυαλί αυτό και την οθόνη το coolpad f1 και δεν θα άλλαζα κινητό με τίποτα για 1-2 χρόνια,

Πάντως η μπάταρια του zero με εχει απογοήτευση 3ωρες οθόνη Μαξ βγάζει που με σχέση 8-10 είναι μηδαμηνες

Coolpad =2500mah

Ζερο =2780mah...

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Να είχε το γυαλί αυτό και την οθόνη το coolpad f1 και δεν θα άλλαζα κινητό με τίποτα για 1-2 χρόνια,

Πάντως η μπάταρια του zero με εχει απογοήτευση 3ωρες οθόνη Μαξ βγάζει που με σχέση 8-10 είναι μηδαμηνες

Coolpad =2500mah

Ζερο =2780mah...

 

Coolpad=720p αναλυση

Umi zero=1080p αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Coolpad=720p αναλυση

Umi zero=1080p αναλυση

 

Ναι αλλά δεν δικαιολογητε τόσο διάφορα πιστεύω...

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν δικαιολογητε τόσο διάφορα πιστεύω...

 

βαλε και οτι το umi εχει 8πυρινο στα 2Ghz,ενω το coolpad στα 1.7..λιγο απο εδω,λιγο απο εκει μεγαλωνει η ενεργειακή κατανάλωση..

 

Υ.Γ παιδια πραγματικα αυτη την εταιρια την σιχάθηκα..τους εκραξα 2 φορες στο facebok...μου εσβησαν τα σχολια..παω σημερα να τους ξανακράξω,επειδη δεν απαντουσαν σε βασικα ερωτηματα και τους ειπα οτι εδω στο φορουμ το 95% που το πειραν εχουν προβληματα, και βλέπω οτι πλεον δεν με αφηνουν να σχολιαζω στον τοιχο τους....τρισαθλιοι....

Edited by Pavletos
Link to comment
Share on other sites

Παραμείνετε στο θέμα. Συγκρίσεις τηλεφώνων μπορείτε να κάνετε στο υποφόρουμ συγκρίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει ειπωθεί για τη μπαταρία που φουσκώνει είναι το χειρότερο... μαζί και αυτό με τα γρατζουνίσματα των καρτών σιμ... Τα υπόλοιπα διορθώνονται, η υπερθέρμανση με λίγο underclocking, η μέτρια κάμερα με υπομονή και συμβιβασμό, τα ελάχιστα ξεκολλήματα πες ότι τα κολλάς, ο proximity sensor πες ότι δε μας νοιάζει που δε δουλεύει ακόμα σωστά, ο ήχος ειδικά στα ακουστικά που είναι κακός πες ότι το προσπερνάμε, οι τυχαίες επανεκκινήσεις πες ότι δεν είναι σημαντικές.... γμτ... πολλά μαζεύτηκαν... εδώ τα no-name κινέζικα είναι πιο ποιοτικά... Φαίνεται ότι λόγω της τεράστιας ζήτησης ειδικά στις αρχές, δεν ελέγχθηκαν ποιοτικά οι γραμμές παραγωγής... κρίμα διότι οι ίδιοι έβγαλαν τα ματια τους(και τα δικά μας μαζί) για να μη χάσουν τη γρήγορη κονόμα... θα μπορούσε να είναι το deal της χρονιάς.... :(:(:mad:
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς και το θέμα της κεραίας. Κάποια κομμάτια απο αυτά που λάβαμε δεν έπιαναν σήμα ακόμα και αν τα συνεδεες με κεραία κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Πριν 2 μέρες πηρε το umi zero ένας φίλος απο to2c και είχε την 3.0.1 rom.

Του έκανε 2-3 φορες reboot απο μόνο του και σήμερα του πέρασα την 3.0.6.

Δυστηχως πάλι τα ίδια και βλεπω με το cpu temp σε νορμαλ 50 βαθμους περιπου και

αν το ζορίσεις(πχ antutu) περνάει τους 70-75 και μετά κάνει reboot.Αραγες φταιει ότι

ανεβάζει πολυ θερμοκρασία.Βλεπω επίσης στο cpu temp οτι η cpu δουλευει σχεδον μόνιμα

στα 2 ghz.Τι μπορω να κάνω για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Πριν 2 μέρες πηρε το umi zero ένας φίλος απο to2c και είχε την 3.0.1 rom.

Του έκανε 2-3 φορες reboot απο μόνο του και σήμερα του πέρασα την 3.0.6.

Δυστηχως πάλι τα ίδια και βλεπω με το cpu temp σε νορμαλ 50 βαθμους περιπου και

αν το ζορίσεις(πχ antutu) περνάει τους 70-75 και μετά κάνει reboot.Αραγες φταιει ότι

ανεβάζει πολυ θερμοκρασία.Βλεπω επίσης στο cpu temp οτι η cpu δουλευει σχεδον μόνιμα

στα 2 ghz.Τι μπορω να κάνω για αυτο?

Μπορείς να το γυρίσεις πίσω.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Θυμάστε τις γκρίνιες για γρήγορη πτώση απο τό 100% στο 90% ; Τώρα εξηγείται ο λόγος. Το 100% ένδειξη είναι όταν σε ανεξέλεγτα υπερφορτισμένο επίπεδο και λογικά ξεθυμαίνει απότομα μέχρι τα 4.2V.

 

καπως πειραματιζομουν με το battery monitor widget pro να δω τη μπαταρια. το φορτισα σταματησε στα 4.360V τη φορτηση. η εφαρμογη μου εβγαλε estimated capacity 2794mah. το κινητο απο 100% επεφτε αργα στο 90%.σε λειτουργια πτησης γιατι δεν εχω sim και με μετρια χρηση wifi ,facebook ,messenger λιγο βιντεο λιγες εφαρμογες αντεξε 2 μερες και 15 ωρες. ο δεικτης % δεν επεφτε ομοιομορφα δηλαδη μπορει 1% να επεφτε μεσα σε 30 λεπτα και μετα 1% να επεφτε πιο γρηγορα.

 

χτεσ εσβησα ολα τα δεδομενα της εφαρμογης ,εβαλα να φορτιση με σω φορτιστη iphone 1A και παρεμβαλα αμπερομετρο. απο 0% μεχρι 100% φορτισε σε 4μιση ωρες στις 3 πρωτες ωρες τραβαγε 0.6Α πριπου και στη τελευταια περιπου 0.48. αρα μπορουμε να πουμε για μια χωρητικοτητα μεγαλυτερη απο 2200mah . αυτη τη φορα εκοψε η φορτιση στα 4.2V και απο 100% μεχρι τα 92 % επεσε γρηγορα...

 

Η μπαταρια δεν ειναι 3.7 volt ειναι 3.8V εκτος κ κανουν βλακειες οι κινεζοι κ βαζουν αλλες απο δω αλλες απο κει. Προσπαθω να μαθω πρωτα το Battery monitor widget pro να το χρησιμοποιω σωστα θα βρω και καποιο τutorial kai θα ποσταρω οδηγιες για να δουμε ολοι τι μπαταριες εχουμε.. ισως οντως εχουνε βαλει καλη μπαταρια απλα φταιει το καλιμπραρισμα κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Τό δικό μου αναφέρει 92% όταν 4.2V. Οι ενδείξεις επι τοις εκατό δεν ακολουθούν αναλογικά το ρυθμό μόνιτορ τιμών σε mV, είναι μάλλον ένας χονδρικός σκαλωτός πίνακας στη ρομ χωρίς να έχει γίνει εργαστηριακή αντιπαράθεση, η απλώς συμπληρώθηκε με άλλη πρότυπη μπαταρία. :geek:

Παρεπιπτόντως ήρθε και η silicone case black απο 2toC σε 18 ημέρες, και έχει πολύ καλή εφαρμογή. Με την 3.06 πάει καλά ακόμα το τεμάχιον αν και είναι απο την hit or miss παραγωγή Δεκέμβρη 2014. Κάπου μου την παραφυλάει ίσως, να δούμε πότε και απο πού. :grin:

 

http://images2.myreviewer.co.uk/medium/0000223056.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για οσους αναρωτιεστε γιατι σας λενε τα προγραμματα για 1000mah μπαταρια, επειδη εχω ανοιξει το κινητο απο την πρωτη μερα λογο προβληματων, η μπαταρια του δεν εχει τριτο καλωδιακι (feedback) για να μπορει να δωσει πληροφοριες στην μητρικη για την κατασταση της, τα καλωδια κοκκινο θετικο και μαυρο αρνητικο ειναι κολλημενα!!!! πανω στην μητρικη, και την εκοψα να ειναι καπου 1800 - 2200 mah. Για οσους εχουν θεμα, εαν αφαιρεσετε την μπαταρια ( με κολλητηρι) λογικα το κινητο σας θα ξεκινησει και παλι. Τα φουσκωματα ειναι λογο κακης ποιοτητας μπαταριας και ελλειψης τριτου ακροδεκτη για την κατασταση της μπαταριας, overload-short circuit-overcharge-high discharge προστασιες επιτυνχανονται μεσω αυτου. Οσο για τις sim που καταστρεφει το κινητο, αυτο οφειλεται στα ποδαρακια απ το module που δεχεται τις καρτες, ειναι για το αναθεμα!!!! Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο κινητο!!!

 

Στο βιντεο disasembly umi zero του styler στο youtube η μπαταρια δεν ειναι κολλημενη στις επαφες εχει κανινικο κονεκτορα. Τωρα αν η umi εδωσε σαμπλς με σωστα φτιαγμενα κομματια κ μετα μας πουλησε σαβουρα αυτο δε το ξερω αν κ τωρα μου μοιαζει πολυ πιθανο. Btw γιατι ο styler ανοιξε το πισω καπακι ???? Ειμαι σιγουρος οτι φουσκωσε η μπαταρια του κ ζητησε απο την umi ανταλακτικο. Οι ρεβιουερς του youtube ειναι οι περισσοτεροι σκατοτσαμπατζιδες που για κανα τσαμπα κινητο κανουν κ λενε οτι μ****κια θελει η εταιρια που τους δινει κινητα αβερτα.

Link to comment
Share on other sites

FIREBLADE1 μπορεις να ανεβασεις φωτο απο τη μπαταρια σ κ τα καλωδια που λες?να δουμε κατα ποσο διαφερει απο αυτη στα κινητα που διναν για reviews?

Για να ξανα βαλω τη στοκ rom σε περιπτση που βαλω καποια αλλη custom ,θα πρεπει να ξαναπερασω ολες απο την αρχη 3.01,3.02.3.03,3.05,3.06 η απευθειας την 3.06 και ειναι καλα?

Edited by travoltas
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι η cpu 1 με το cpu temp και το antutu δουλευει μόνιμα στα 2000mhz

μόνο ο ενας πυρηνας και όχι να πέφτει στα 700 mhz.οι άλλοι 7 πυρηνες μπαινουν κανονικά

σε sleep mode.Ξερει κανένας τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

FIREBLADE1 μπορεις να ανεβασεις φωτο απο τη μπαταρια σ κ τα καλωδια που λες?να δουμε κατα ποσο διαφερει απο αυτη στα κινητα που διναν για reviews?

Για να ξανα βαλω τη στοκ rom σε περιπτση που βαλω καποια αλλη custom ,θα πρεπει να ξαναπερασω ολες απο την αρχη 3.01,3.02.3.03,3.05,3.06 η απευθειας την 3.06 και ειναι καλα?

Το κινητο το εχω πουλησει, οποτε φωτο δεν μπορω να βαλω, τωρα για την rom περνα την 3.06 κατ ευθειαν, ετσι κ αλλιως αν εχεις προβληματικο μοντελο οποια κ να βαλεις τα ιδια θα κανει.... στον πελατη μου με την 3,06 δεν εχει κανει reboot ακομη, με την 3,05 εκανε μερικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω οτι η cpu 1 με το cpu temp και το antutu δουλευει μόνιμα στα 2000mhz

μόνο ο ενας πυρηνας και όχι να πέφτει στα 700 mhz.οι άλλοι 7 πυρηνες μπαινουν κανονικά

σε sleep mode.Ξερει κανένας τι μπορεί να φταίει?

Εχεις προβλημα στο management των πυρηνων απο τον πυρηνα (kernel) κανονικα πρεπει να "κλεινει" πυρηνες οταν δεν χρειαζεται την ισχυ τους... κανε ενα factory reset μεσα απο το recovery, αν συνεχιζει τοτε περνα ξανα το λειτουργικο με flash tools. (προσεχε μην χασεις την nvram και τα IMEI) :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο βιντεο disasembly umi zero του styler στο youtube η μπαταρια δεν ειναι κολλημενη στις επαφες εχει κανινικο κονεκτορα. Τωρα αν η umi εδωσε σαμπλς με σωστα φτιαγμενα κομματια κ μετα μας πουλησε σαβουρα αυτο δε το ξερω αν κ τωρα μου μοιαζει πολυ πιθανο. Btw γιατι ο styler ανοιξε το πισω καπακι ???? Ειμαι σιγουρος οτι φουσκωσε η μπαταρια του κ ζητησε απο την umi ανταλακτικο. Οι ρεβιουερς του youtube ειναι οι περισσοτεροι σκατοτσαμπατζιδες που για κανα τσαμπα κινητο κανουν κ λενε οτι μ****κια θελει η εταιρια που τους δινει κινητα αβερτα.

Τα πρωτα κινητα που εφυγαν ηταν τα testing μοντελα, πρωιμες εκδοσεις δλδ, οποτε..... umi zero τελος.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Από σήμερα μπήκα και εγώ στο κλαμπ των ξεκολημένων πίσω γυαλιών.

Μόλις σήμερα παρατήρησα ότι το πίσω τζάμι προεξείχε λιγάκι προφανώς λόγω φουσκώματος μπαταρίας. το έχω πάρει από το TO2C.Τι διαδικασία πρέπει να κάνω για να το επιστρέψω? υπόψην ότι δεν είδα πουθενά σήμερα κάπου στο σάϊτ email επικοινωνίας.Γνωρίζει κάποιο παιδί κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη αντικειμενων στην Κινα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408645

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375126

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Βρε mods βάλτε το post του kingsoft στην πρώτη σελίδα. Απο οτι φαίνεται τελικά, ειναι πάρα πολύ χρήσιμο για τους περισσότερους αγοραστές αυτού του κινητού
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βρε mods βάλτε το post του kingsoft στην πρώτη σελίδα. Απο οτι φαίνεται τελικά, ειναι πάρα πολύ χρήσιμο για τους περισσότερους αγοραστές αυτού του κινητού

 

Ποιο post; Το ακριβώς από πάνω; Τι σχέση έχει με τη συγκεκριμένη συσκευή; Μάλλον κάποιοι δεν έχετε καταλάβει το αυτονόητο.

 

Anyway, συνεχίζουμε στα της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου αυτονόητο ειναι επίσης η συγκεντρωτική καταγραφή των προβλημάτων της συσκευής και η καταμέτρηση του ποσοστού των προβληματικών κινητών επί του συνόλου των αγορασμενων απο τα ενεργά μέλη του φόρουμ,

Αυτονόητο ειναι επίσης μια προσπάθεια συλλογής στοιχείων για τα κινητά που έφτασαν σε κάποιους και δουλεύουν σωστά. Ίσως αυτά να είχαν μεγαλύτερη σχέση με τη συσκευή.

Αλήθεια αν αφαιρέσουμε απο τις 72 σελίδες τα μηνύματα περί παραγγελιών και προβλημάτων τι θα μείνει? Μήπως η αρχική παρουσίαση και οι παρεμβάσεις σου?

 

Συνεχίστε τωρα με την συκευη.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτο καλο θα ηταν βασικα σε καθε thread κινητου στο αρχικο ποστ να σημειωνονται τα προβληματα και πια απο αυτα λυθηκαν ετσι ωστε να ξερουμε αμεσα τι δουλευει και τι οχι σε καθε κινητο , εγω πχ σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κινητο αλλα θα πρεπει πρωτα να διαβασω 50 σελιδες.... ενω με μια ματια στην πρωτη σελιδα θα μπορουσα να δω αμεσα αν ειναι οκ για εμενα ή οχι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...