Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω δεν υπάρχει ούτε ένα τέλειο umi zero από την εταιρεία. Απλά πολλοί δεν έχουν αντιληφθεί τα προβλήματα του τηλεφώνου γιατί κάποιοι είμαστε πιο ψείρες από άλλους.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ κρίμα πάντως γιατί το κινητό έχει πραγματικά δυνατό hardware αλλά κάκιστη ποιότητα συναρμολόγησης. Και γω μέτρησα την μπαταρία με το cpu-z και τη βγάζει 1000mah παρ' όλο που βλέπω σε διάφορα σάιτ ότι παίζει να μην υπάρχει εγγυημένος τρόπος μέτρησης της μπαταρίας. Επίσης το ίδιο πρόγραμμα λέει οτι ο επεξεργαστής είναι ο 6592 και όχι ο 6592Τ.

Πάντως ό,τι και να λέμε η εταιρεία το έπαιξε πολύ καλά το παιχνίδι της διαφήμισης και μας έπιασε όλους κορόιδα, από μικροπράγματα όπως η usb που φορτίζει και μπαίνει από τις δυο πλευρές ή το πάχος μέχρι και το κόλπο που πουλιόταν αρχική τιμή 300$ χωρίς την προσφορά και μέσα σε 2 μήνες έχει πέσει στα 200. Συν ότι όλα τα σάιτ μιλούσαν για την καινούργια ναυαρχίδα της umi και το κατέτασαν στα καλύτερα τηλέφωνα του 2014 ενώ καλά καλά δεν είχε κυκλοφορήσει στην αγορά.

Ελπίζω τουλάχιστον η umi να τα έβγαλε τα λεφτάκια της και να βελτιώσει την ποιότητα της γραμμής παραγωγής της γιατί το τηλέφωνο είναι από τα πιο ντελικάτα κινητά που έχω δει (σκέτο χωρίς την κακγουριά της Ζ θήκης) και να δούμε αξιόλογα τηλέφωνα στο μέλλον (αν και αμφιβάλλω αν θα τολμήσει κανείς να τα αγοράσει μετά από όλο αυτό).

ΥΓ. Το συνέδεσα πριν λίγο να φορτίσει στο λάπτοπ μου και φορτίζει εξωπραγματικά γρήγορα. Επίσης μου πέταξαν ειδοποίηση τα windows ότι η συσκευή που έβαλα τραβάει πολύ ρεύμα και να την αποσυνδέσω. Ηξερα ότι όταν συνδέσεις κατι στη usb που τραβάει πολύ ρευμα το λειτουργικό κλείνει τη θύρα για λόγους ασφαλείας αλλά δε μου είχε ξανατύχει.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να μπει και στο βιβλιο γκινες η UΜΙ για το umi zero..ως το πιο προβληματικο κινητο της αγορας...
Link to comment
Share on other sites

http://i2.wp.com/www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/IMG_4724.png?fit=1024%2C1024

 

Εδώ βλέπετε τα γραφεία του ceo της εταιρείας.

Κάτι σαν γραφείο διευθυντή φροντιστηρίου αγγλικών σα να λέμε...

τι να περιμένεις μετά από το κινητό;

Πρόκειται για καθαρή αρπαχτή.

Το macbook του είναι custom made, αρκετά ακριβό δηλαδή. Νταξει, είναι και σε αρκετά ψηλό κτήριο... Και της oneplus ο διευθυντής τέτοια ηλικία έχει, το γραφείο δεν λέει κάτι.

 

Το θέμα είναι ότι το κινητό σακατευει κάθε σιμ που του βάζεις , η δε μπαταρία έχει τεράστια θέματα σε πάνω κάτω κάθε συσκευή, και επίσης έχει θέμα με την οθόνη...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για οσους αναρωτιεστε γιατι σας λενε τα προγραμματα για 1000mah μπαταρια, επειδη εχω ανοιξει το κινητο απο την πρωτη μερα λογο προβληματων, η μπαταρια του δεν εχει τριτο καλωδιακι (feedback) για να μπορει να δωσει πληροφοριες στην μητρικη για την κατασταση της, τα καλωδια κοκκινο θετικο και μαυρο αρνητικο ειναι κολλημενα!!!! πανω στην μητρικη, και την εκοψα να ειναι καπου 1800 - 2200 mah. Για οσους εχουν θεμα, εαν αφαιρεσετε την μπαταρια ( με κολλητηρι) λογικα το κινητο σας θα ξεκινησει και παλι. Τα φουσκωματα ειναι λογο κακης ποιοτητας μπαταριας και ελλειψης τριτου ακροδεκτη για την κατασταση της μπαταριας, overload-short circuit-overcharge-high discharge προστασιες επιτυνχανονται μεσω αυτου. Οσο για τις sim που καταστρεφει το κινητο, αυτο οφειλεται στα ποδαρακια απ το module που δεχεται τις καρτες, ειναι για το αναθεμα!!!! Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο κινητο!!!
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το φορτισα χτεσ βραδυ και στο 100% εδειχνε ταση στη μπαταρια 4.365V με το battery monitor widget pro . νομιζω πως για μπαταρια li -ion ετο οριο που πρεπει να σταματαει η φορτιση ειναι 4.2V παραπανω ειναι λιγο επικυνδινο διαβασα ομως οτι υπαρχουν μπαταριες που to αντεχουνε.αντε βγαλε ακρη τωρα εσυ τη εχουνε βαλει στο κινητο....

 

Παιδια, για οσους αναρωτιεστε γιατι σας λενε τα προγραμματα για 1000mah μπαταρια, επειδη εχω ανοιξει το κινητο απο την πρωτη μερα λογο προβληματων, η μπαταρια του δεν εχει τριτο καλωδιακι (feedback) για να μπορει να δωσει πληροφοριες στην μητρικη για την κατασταση της, τα καλωδια κοκκινο θετικο και μαυρο αρνητικο ειναι κολλημενα!!!! πανω στην μητρικη, και την εκοψα να ειναι καπου 1800 - 2200 mah. Για οσους εχουν θεμα, εαν αφαιρεσετε την μπαταρια ( με κολλητηρι) λογικα το κινητο σας θα ξεκινησει και παλι. Τα φουσκωματα ειναι λογο κακης ποιοτητας μπαταριας και ελλειψης τριτου ακροδεκτη για την κατασταση της μπαταριας, overload-short circuit-overcharge-high discharge προστασιες επιτυνχανονται μεσω αυτου. Οσο για τις sim που καταστρεφει το κινητο, αυτο οφειλεται στα ποδαρακια απ το module που δεχεται τις καρτες, ειναι για το αναθεμα!!!! Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο κινητο!!!

 

στην πλακετα υπαρχει ακροδεκτης για συνδεση του feedback? αν δεν εχει τριτο καλωδιο πως διαβαζει ποτε να σταματησει τη φορτιση? μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο της μπαταριας ,τους κονεκτορεσ,πλακετα κ γενικα μεσα να δουμε στο περιπου γιατι στα βιντεο μπορει να ναι ολα καλα....

Edited by travoltas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...! Εχτες παρελαβα το πολυαναμενομενο Umi...

Πολυ καλο σε σχεδιαση λεπτο οσο το ηθελα τρομερη οθονη ...Μονο το

Gps δεν εχω δοκιμασει... Ηρθε απο coolicool με ν3.05 , παραγγελια στις 09/01.

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω και δυστυχως θ με κανει να το αποχωριστω

ειναι οτι σε 10 κλησεις π εχω κανει (πανω απο 4 λεπτα η καθε μια) στις 3 το αλλο ατομο

ακουει ενα συνεχομενο ηχο.. Λεω να το κρατησω καμια βδομαδα και να το στειλω πισω μετα.

Μηπως θ μπορουσατε να με κατευθυνεται με τις κινησεις π πρεπει ν κανω στο paypal στο

coolicool?

Εδω συζητησεις και απαντηση της Umi.

http://umidigi.com/forums/topic/mic-bugs/

http://umidigi.com/forums/topic/bad-call-quality/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινα, διαβάζω αυτά που γράφετε και έχω πάθει! Είμαι απο τους πρώτους που το πήρανε, το αγόρασα όταν ήταν στο Pre-sale, και το σκίζω κάθε μέρα ως επαγγελματικό και ως προσωπικό τηλέφωνο (2 sim). Όλα ανοικτα, data-emails κλπ.. και αρκετή χρήση του gps. Ειλικρινά, δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Κρίμα, και εφόσον ειναι έτσι γρήγορα επιστροφή πίσω με το παραμικρό που θα σας βγάλει!
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα προβλήματα με τις σιμ.... τις γρατζουναγε, ενώ η θέση νούμερο 2 τς σιμ δε δούλεψε ποτέ. Επίσης ένα μικρό ανασήκωμα πάνω αριστερά στην οθόνη. Ούτε κολλήματα, ούτε άλλα προβλήματα. Και η μπαταρία κρατούσε αρκετά καλά.... αλλά το έστειλα γιατί δεν ήθελα να έχω μόνο μια σιμ... Να δω τώρα τι θα κάνω... περιμένω να το λάβουν οι tinydealηδες... τους οποίους δεν εμπιστεύομαι με όσα έχω διαβάσει... Άντε και καλή μας τύχη.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινα, διαβάζω αυτά που γράφετε και έχω πάθει! Είμαι απο τους πρώτους που το πήρανε, το αγόρασα όταν ήταν στο Pre-sale, και το σκίζω κάθε μέρα ως επαγγελματικό και ως προσωπικό τηλέφωνο (2 sim). Όλα ανοικτα, data-emails κλπ.. και αρκετή χρήση του gps. Ειλικρινά, δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Κρίμα, και εφόσον ειναι έτσι γρήγορα επιστροφή πίσω με το παραμικρό που θα σας βγάλει!

 

παιξε κι ενα τζοκερ, αλλα αμα κερδισεις μην παρεις κινητο απο τη umi

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω που νομιζα οτι ειχα το πιο απροβληματιστο zero τελικα επανηλθα στη πραγματικότητα. Παρατήρησα στην αρχη οτι δε καθοταν πολυ καλα σε επιπεδο τραπεζι και μετα βλεπω οτι αρχιζει και φουσκωνει εκει που ειναι η μπαταρια του. Ελεος! Δεν εχει φουσκωσει πολυ και δεν εχει ξεκολλήσει ακομα αλλα φανταζομαι ειναι θεμα χρονου... Α χαλασε και μια sim οταν εβγαλα τις καρτες να του περασω την εκδοση 3.06 (πολυ σταθερη btw απροβληματιστη χρηση χωρις λαγκς και ριμπουτς και πολυ γρηγορο το κινητο παιζω παιχνιδια με φουλ γραφικα και ολα ειναι μαγικα)...

 

Το κινητο να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη το ελιωσα στη χρηση και με καλυπτε 1000% σε ολα του; σε σημα ,σε ποιοτητα κλησεων, σε gps κτλ (πλην μετριου ηχου μουσικης με ακουστικα) αλλα αυτο με τη μπαταρια παει πολυ... το παω για επιστροφη για αντικατασταση απλα περιμενω απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

το παω για επιστροφη για αντικατασταση απλα περιμενω απαντηση!!!

και θα το παρει καποιος αλλος και εσενα λογικα θα σου στειλουν ενος άλλου....

καλη δυναμη παιδια, υπομονη, τι να πω

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ ένας που το πήρα από τους πρώτους και δεν έχω τόσα προβλήματα που γράφετε δεν είναι και τόσο χαλιά που τα παρουσιάζεται.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχει να κάνει με το πως το παρουσιάζει ο καθένας, το θέμα είναι οι αναφορές των προβλημάτων που οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και θα το παρει καποιος αλλος και εσενα λογικα θα σου στειλουν ενος άλλου....

καλη δυναμη παιδια, υπομονη, τι να πω

 

έτσι ακριβώς. εγώ θα απαιτούσα επιστροφή χρημάτων αν είναι εφικτό. στο δικό μου είδατε, λείπαν βίδες. πιθανός να ήταν κάποιου άλλου που φτιάξανε πρόχειρα

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μισή μήνα χρήσης έχω να αναφέρω και εγώ τα εξής.

1. Το καλύτερο σήμα που είχα ποτέ σε κινητό.

2. Το GPS κλειδώνει πολύ γρήγορα και στο αυτοκίνητο που το δοκίμασα για 15 χλμ περίπου κανένα πρόβλημα με navigon.

3. Η φόρτιση του γίνετε ποτέ με τον δικό του τον φορτιστή και ποτέ με έναν από samsung. Ντον φορτιστή της samsung το αφήνω σχεδόν κάθε βράδυ για φόρτιση για 6-7 ώρες. Δεν έχω πρόβλημα με φουσκωματα και ξεκολληματα πουθενά μέχρι τωρα.

Μπορώ όμως να πω πως ποτέ δεν με έχει βγάλει δεύτερη μέρα η μπαταρία.

4. Reboot δεν είχα ποτέ.

5. Δεύτερη SIM δεν έχω βάλει οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί σαν δυκαρτο. Η sd που έχω βάλει στην θέση της λειτουργεί κανονικά.

6. Ζεσταματα δεν έχω ούτε κατά την φόρτιση αλλά ούτε γενικά κατά την χρήση του αν και δεν παίζω πολλά παιχνίδια.

7. Ο ήχος του όταν ακούς μουσική είναι μέτριος και αδύνατος, σαν ήχος κλήσης όμως είναι αποτελεσματικός.

8. Η οθόνη του απλός άψογη, τίποτα παραπάνω.

9.ένα θεματάκι όσο αφορά το Bluetooth και την σύνδεση του με αλλά κινητά έχω, αλλά βρίσκω λύση.

10. Τα ακουστικά που έχω από HTC παίζουν μια χαρά.

11. Η σύνδεση με WiFi πολύ καλή και απροβλημάτιστη.

12. Η σύνδεση με data επίσης πολύ καλή και απροβλημάτιστη.

13. Σχετικά με την κάμερα θα έλεγα ότι απλός βγάζει καλές φωτο όχι τίποτε ιδιαιτερο, λειπει η ζωντανός και η οξύτητα στα χρώματα.

Αν τώρα με ρώταγε κάποιος για να το αγοράσει, θα έλεγα αν έβρισκε σαν το δικό μου να αγόραζε 3 όχι ένα, αν όμως έπεφτε στην περίπτωση συσκευής προβληματικής όπως αρκετών παιδιών εδώ μέσα δεν θα έδινα ούτε σεντς.

Link to comment
Share on other sites

το φορτισα χτεσ βραδυ και στο 100% εδειχνε ταση στη μπαταρια 4.365V με το battery monitor widget pro . νομιζω πως για μπαταρια li -ion ετο οριο που πρεπει να σταματαει η φορτιση ειναι 4.2V παραπανω ειναι λιγο επικυνδινο διαβασα ομως οτι υπαρχουν μπαταριες που to αντεχουνε.αντε βγαλε ακρη τωρα εσυ τη εχουνε βαλει στο κινητο....

στην πλακετα υπαρχει ακροδεκτης για συνδεση του feedback? αν δεν εχει τριτο καλωδιο πως διαβαζει ποτε να σταματησει τη φορτιση? μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο της μπαταριας ,τους κονεκτορεσ,πλακετα κ γενικα μεσα να δουμε στο περιπου γιατι στα βιντεο μπορει να ναι ολα καλα....

 

Αφού δεν υπάρχει έλεγχος μέσω ανάδρασης (πιθανόν βλακωδώς ρισκαδόρικο τρύκ για να επιτρέπεται ταχυφόρτιση σε μπαταρία και σύστημα που ΔΕΝ υπάρχει τέτοια σχεδιαστική πρόβλεψη), τότε όχι φόρτιση πάνω από 90% και καλύτερα αρκετά πριν να αδειάζει τελείως. Ώστε να μήν γίνεται υπερένταση στην αρχή ούτε υπέρταση στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Θυμάστε τις γκρίνιες για γρήγορη πτώση απο τό 100% στο 90% ; Τώρα εξηγείται ο λόγος. Το 100% ένδειξη είναι όταν σε ανεξέλεγτα υπερφορτισμένο επίπεδο και λογικά ξεθυμαίνει απότομα μέχρι τα 4.2V.

 

Προφανώς ο Mr. Umi ως γνήσιος οραματιστής ακροβατεί σχεδιάζοντας κινητά όπως ένας μεγάλος αρτίστας του Κινέζικου τσίρκο.;)

 

Αναθαρείτε πατριώτες, έχουμε στα χέρια μας έργα τέχνης Κινεζικής κουλτούρας που θα μείνουν κλασικά. Τό κάθε ένα με συνδιασμό τωρινών-μελλοντικών προβλημάτων ξεχωριστό μάλιστα, την προσωπικοτητά του. Σάν τεμάχια του στρατού τερακότα. Σε εκδοχή τέρας βγαλμένου απο μυαλό κότας όμως. :lol:

 

http://4.bp.blogspot.com/-Z6YYla8Z3w4/Ur8dDFPGFKI/AAAAAAAAgLo/gSNpzKqggkI/s1600/h-ellhnikh-texnh-enepneuse-ton-strato-apo-terakota-ths-kinas-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Θυμάστε τις γκρίνιες για γρήγορη πτώση απο τό 100% στο 90% ; Τώρα εξηγείται ο λόγος. Το 100% ένδειξη είναι όταν σε ανεξέλεγτα υπερφορτισμένο επίπεδο και λογικά ξεθυμαίνει απότομα μέχρι τα 4.2V.

 

Προφανώς ο Mr. Umi ως γνήσιος οραματιστής ακροβατεί σχεδιάζοντας κινητά όπως ένας μεγάλος αρτίστας του Κινέζικου τσίρκο.;)

 

Αναθαρείτε πατριώτες, έχουμε στα χέρια μας έργα τέχνης Κινεζικής κουλτούρας που θα μείνουν κλασικά. Τό κάθε ένα με συνδιασμό τωρινών-μελλοντικών προβλημάτων ξεχωριστό μάλιστα, την προσωπικοτητά του. Σάν τεμάχια του στρατού τερακότα. Σε εκδοχή τέρας βγαλμένου απο μυαλό κότας όμως. :lol:

 

http://4.bp.blogspot.com/-Z6YYla8Z3w4/Ur8dDFPGFKI/AAAAAAAAgLo/gSNpzKqggkI/s1600/h-ellhnikh-texnh-enepneuse-ton-strato-apo-terakota-ths-kinas-1.jpg

 

χαχαχαχαχαχαχαχα θεουλης. Η Umi παντως απογοητευσε ασχημα τους πελατες της. Ακομα και αυτοι οι οποιοι δεν ειχαν θεμα, δυσκολα θα ξαναεπαιρναν το κινητο γνωριζοντας τις πιθανοτητες να τους βγει σκαρτο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

καποιος που εχει βγαλει τη μπαταρια μπορει να δει αν εχει προστασια πανω της? ειναι ενα μικρο κυκλωμα καλυμενω με ταινια εκει που βγαινουν οι ακροδεκτεσ..ας βαλει φωτο αν μπορει.αν η μπαταρια που χρησιμοποιει ειναι 3.8V και οχι 3.7V τοτε δικαιολογηται οτι κοβει στα 4.36V. με ενα refund αλλα χωρις να επιστραφει το κινητο θα ειμασταν ικανοποιημενοι...... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα αυτή που ειπές αλλά.... ποιος να την ακούσει;;;;

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάει κι αυτό το τηλ ρε παιδιά. Τι να κάνουμε δεν πειράζει, αλλά είναι τέρμα ερωτεύσιμο το άτοιμο, με την ωραία του οθόνη, το λεπτό σασί και τη μεταλική αίσθηση. Που θα βρούμε κανένα άλλο κινητό παρόμοιο στα ίδια λεφτά, με λεπτό σασί, ωραία οθόνη (5ιντσο, όχι 5.5), καλύτερο ήχο και αν γινόταν και 4g και otg? Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

To coolpad x7.Ισως βγαλουν και εκδοση με snapdragon 801.Φοβαμαι οτι θα ειναι αρκετα ακριβοτερο απο το umi zero αλλα μαλλον δεν υπαρχει αλλος τροπος.
Link to comment
Share on other sites

Kingzone Z1 :grin::grin::grin::grin:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...