Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ένα k800 το είχα αφήσει στο αμάξι ενός φίλου ένα βράδυ πήραν το αμάξι πήραν και το κινητό!!!!!

 

Πώπω... Κι άντε να κλαφτείς μετά που έχασες το κινητό σου όταν ο άλλος κλαίει ολόκληρο αυτοκίνητο :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το αυτοκίνητο το έχεις ασφαλισμένο (λογικά) για ολική κλοπή, ενώ το κινητό...:X:p
Link to comment
Share on other sites

Μου ειχαν κλεψει ενα 3650 πριν 4 χρονια αν θυμαμαι καλα ...

Μου το εκλεψε ενας "φιλος" μου, που ηρθε να με "ψαξει" στο σπιτι μου και εγω δεν ημουν, ετσι μιας που ηρθε ειπε να κεραστει !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα 6150 ειχα χασει πριν 5-6 χρονια.το ειχα στην τσεπη του παντελονιου και οταν ανεβαινα μια ανηφορα με το μηχανακι...εκανα σουζα ο μ@λ*κ$ς....!
Link to comment
Share on other sites

και δεν αντισταθηκες??? :blink:

 

ετσι οπως το πηρε δεν το καταλαβαμε

κ καλα ζηταγε λεφτα

με το σωμα του ειχε καλυψει το μισο τραπεζι κ ειχε φερει το προσωπο του μπροστα στο δικο μου:mad:

 

ειχα ξεχασει οτι ειχα αφησει κ το κινητο στο τραπεζι ε κ το πηρε κ εφυγε...οταν το καταλαβα ειχε εξαφανιστει

 

αντε κ το καταλαβαινα εγκαιρως τι να εκανα να κηνηγουσα εναν ναρκομανη; το ρισκαρεις;;

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το πηρε δεν το καταλαβαμε

κ καλα ζηταγε λεφτα

με το σωμα του ειχε καλυψει το μισο τραπεζι κ ειχε φερει το προσωπο του μπροστα στο δικο μου:mad:

 

ειχα ξεχασει οτι ειχα αφησει κ το κινητο στο τραπεζι ε κ το πηρε κ εφυγε...οταν το καταλαβα ειχε εξαφανιστει

 

αντε κ το καταλαβαινα εγκαιρως τι να εκανα να κηνηγουσα εναν ναρκομανη; το ρισκαρεις;;

 

Αν είσαι σε κεντρικό σημείο ναι αρχίζεις να φωνάζεις κι όλας (εκμεταλευώμενη ότι είσαι γυναίκα αδύναμο φύλλο)και που ξέρεις πότε και κάποιος ακόμα θα ορμήξει για να σε βοηθήσει!?!

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Egw o ili8ios eixa ena 6110 Navigator 7 meres....paw me 2 filous m volta me to podhlato k skane kati **** rwssopontioi me ena mhxanaki...pianoun tn parla stn filo m katevainei o enas paw na fygw k me pianei..o enas m o filos arxise na trexei k tn glytwse k o allos eixe katsei k apla me koitage....skizete to panteloni peftei to kinhto to pairnei k anevainei sto mhxanaki k feugei...htan pragmatika h xeiroterh mera ths zwhs m....pragmatika skotwna an8rwpo ekeinh tn stigmh...akoma to skeftomai....7 meres mono ...an kapoios kserei kapoion tropo na me voi8isei ....na steilei PM
Link to comment
Share on other sites

Όταν σου κλέβουν το κινητό είναι το χειρότερο σπάσιμο.

Σε καταλαβαίνω φίλε.

 

Εγώ έχω χάσει ένα με τον ποιο κουφό τρόπο.

Μόλις είχε βγει το 8310 και το είχα 1-2 εβδομάδες.

Κομψοτέχνημα για εκείνη την εποχή.

Πάω λοιπόν στο εξοχικό της κοπέλας μου και το βράδυ που κοιμόμαστε, το βούτηξε το κωλόσκυλο της από το τραπεζάκι.:mad::cry::mad:

Μάλλον πρέπει και να το ροκάνισε γιατί βρήκα κομματάκια από την πρόσοψη (έβγαιναν σε διάφορα σχέδια) και στην συνέχεια μάλλον βγήκε έξω και ή το πέταξε κάπου ή το έθαψε κάπου...

Δεν το βρήκαμε ποτέ.

 

Ακόμα το σκέφτομαι με ανάμεικτα συναισθήματα. Κλαυσίγελως...:lol::lol::p

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου εχουν κλεψει το κινητο σε ενα μπαρακι...

 

Το ειχα αφησει στην μπαρα...και μετα απο ωρα αντιληφθηκα οτι ελειπε...ηταν ενα Ν82...ακομα το κλαιω...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ημασταν στη Ρωμη βραδυ πιωμενοι και σταματαγαμε στα τρανς που καναν πιατσα και τα κοροιδευαμε........ενα τρανς μπηκε στ αμαξι εκατσε στα ποδια μου και αρχισε να με χουφτωνει.........εμεις σα μ.......κες γελαγαμε.

βγαλαμε το τρανς απ το αμαξι και φυγαμε γελωντας..........

μετα απο καμποση ωρα καταλαβα οτι το κινητο μου δεν ηταν στην τσεπη μου!!!!

 

ρε την/τον τραβεστο!!!

 

:O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα πάλι, με κλέψανε την περασμένη Πέμπτη 07/03/08 κατά πάσα πιθανότητα μέσα στο λεωφορείο 622 στη διαδρομή προς Γαλάτσι το μεσημέρι. Μέσα από την τσάντα με κλειστό το φερμουάρ και με έξτρα "κάλυμμα" από πάνω!!!

 

Και όχι τίποτ' άλλο, δεν είχα προλάβει να φχαριστηθώ και το τηλεφωνάκι μου το οποίο το είχα πάρει μόλις το Νοέμβρη!!

 

Που να μην του @#%$^&%$@@%&^*#$ αυτού που το έκλεψε!!!

 

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά είχα ξεχάσει το κινητό μου σε μια καφετέρια. Πήγα μετά απο μισή ώρα περίπου και ευτυχώς το είχε βρει μια κοπελιά που δούλευε εκεί και το άφησε στο bar.

Δεν με έχουν κλέψει ποτέ ούτε έχω χάσει κινητό ποτέ. Αλλά όταν ήμουν 16 χρονών και είχαμε πάει εκδρομή στην Θεσσ/νίκη με το σχολείο μας έπιασε ένας στον δρόμο να μας "πουλήσει" ένα νοκια 8210. Τέλειο κινητό για εκείνη την εποχή. Το έβαλε σε μια θήκη δερμάτηνη απο γυαλιά, του δώσαμε 20.000 δραχμές (ο καθένας απο 5.000) και φύγαμε. Όταν ανοίξαμε την θήκη βρήκαμε ένα νοκια 8210 κομπιουτεράκι :P Απο τα νεύρα μου το πήρα και το πέταξα στο πεζοδρόμιο με δύναμη και διαλύθηκε! Τουλάχιστον μας είχε δώσει και ένα ζευγάρι γυαλιά, μαϊμού βέβαια, τα οποία τα κράτησε ένα παιδί απο την παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ευκολο να χαθει ενα κινητο, αμα τα προσεχεις. Εγώ παντα πριν φυγω από ενα μερος ελεγχω μην ξεχασα κατι. Και, επειδή δεν το αφηνω από δω και από κει στα γηπεδα, δεν μου το εχουν κλεψει ποτε.

 

Εγω προσωπικα δεν εχω χασει κανενα κινητο. Ούτε εχω καταστρεψει ποτέ κανενα στην ζωη μου. Μονο τεχνικες βλαβες για τις οποιες δεν φταιω εγω (πχ μπαταρια, bluetooth στο gx30). Πολύ απλά τα προσεχω. Ολα τα πραματα μου που ειναι υψηλης τεχνολογιας τα προσεχω.

 

Αυτο που μπερδευουν οι πιο πολλοί ελληνες ειναι κανω "απαιτητικη χρηση", και "κανω σκληρη χρηση". Ο πρωτος το χαιρεται, ο δευτερος το σπαει/χανει και μεχρι να ξαναπαρει αλλο το στερειται.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

...περίπτωση εντοπισμού κινητού μετά από απώλεια, υπάρχει;;;

 

Από τη wind μου είπαν κάτι π@π@ριές για εισαγγελικό βούλευμα!!!!

 

Αν είναι δυνατόν...

Ξέρει κανείς κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

...περίπτωση εντοπισμού κινητού μετά από απώλεια, υπάρχει;;;

 

Από τη wind μου είπαν κάτι π@π@ριές για εισαγγελικό βούλευμα!!!!

 

Αν είναι δυνατόν...

Ξέρει κανείς κάτι;;;

 

Από όσο ξέρω, το κινητό μπορεί να εντοπιστεί εφόσον είναι ανοιχτό, γιατί στέλνει σήμα στην κεραία. Νομίζω μπορούν να το βρουν με απόκλιση λίγα μέτρα.

Το θέμα είναι ότι με τη μέθοδο αυτή μπορεί να εντοπιστεί και κάποιος που δεν του έχουν κλέψει το κινητό (φαντάσου πχ να θες να μάθεις πού τριγυρνά η γυναίκα σου και να δηλώσεις κλοπή :X).

Γι' αυτό το λόγο και πρέπει είτε να το ζητήσεις εξαρχής (σε όποιες εταιρίες δίνουν αυτή τη δυνατότητα) ή να πάρεις άδεια από εισαγγελέα.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να εντοπιστεί αν κάποιος αλλάξει τη sim και βάλει άλλης εταιρίας...

 

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις, εκτός απ' το να ξεγράψεις το κινητό σου, είναι να κλειδώσεις το κινητό. Γίνεται δίνοντας τον κωδικό ΙΜΕΙ στην εταιρία. Το κινητό μετά είναι άχρηστο αλλά αν το εφαρμόζαμε όλοι, θα σταματούσαν οι κλοπές...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να μη το σκεφτεσαι...κατα την γνωμη μου δινεις στον εαυτο σου ψευτικες ελπιδες..

γιατι αντε και το εβγαλες το βουλευμα..αν τα βρισκανε ετσι απλα,δε θα ειχες ακουσει κατι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό, αλλά πάντα κάποιος δε πρέπει να κάνει μια αρχή;;

Θέλω να πω, είναι προφανές ότι βαριούνται αυτοί και προβάλλουν αυτή τη διαδικασία καλυπτόμενοι πίσω από διάφορους νόμους όπως τους βολεύει, αλλά επειδή ακόμα και τώρα κάπου βαράει το ρημάδι το τηλέφωνο, για αυτούς είναι παιχνιδάκι να το βρουν, γιατί να μη το κάνουν αν αρκεί ένα τέτοιο χαρτί;;

Πιστεύω ότι κανένας δεν προσπάθησε να κάνει τη διαδικασία στα σοβαρά..μόλις ακούν εισαγγελέα τρέχουν..

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις, εκτός απ' το να ξεγράψεις το κινητό σου, είναι να κλειδώσεις το κινητό. Γίνεται δίνοντας τον κωδικό ΙΜΕΙ στην εταιρία. Το κινητό μετά είναι άχρηστο αλλά αν το εφαρμόζαμε όλοι, θα σταματούσαν οι κλοπές...

 

Δηλαδή αν εγώ πάρω αυτή τη στιγμή τη ΝΟΚΙΑ και της δώσω το ΙΜΕΙ της συσκευής που μου έκλεψαν (γιατί το έχω κρατήσει), θα μπλοκάρουν τη συσκευή; Το έχει κάνει κανείς σας;

 

Στη Vodafone πάντως που ρώτησα, μου είπαν ότι ναι μεν μπορώ να δώσω το ΙΜΕΙ σ' αυτούς αλλά αυτοί θα ακυρώσουν μόνο ό,τι αφορά το δίκτυο της Vodafone. Με κάρτα άλλου δικτύου το τηλέφωνο θα δουλέψει κανονικά...

"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εγώ πάρω αυτή τη στιγμή τη ΝΟΚΙΑ και της δώσω το ΙΜΕΙ της συσκευής που μου έκλεψαν (γιατί το έχω κρατήσει), θα μπλοκάρουν τη συσκευή; Το έχει κάνει κανείς σας;

 

Στη Vodafone πάντως που ρώτησα, μου είπαν ότι ναι μεν μπορώ να δώσω το ΙΜΕΙ σ' αυτούς αλλά αυτοί θα ακυρώσουν μόνο ό,τι αφορά το δίκτυο της Vodafone. Με κάρτα άλλου δικτύου το τηλέφωνο θα δουλέψει κανονικά...

 

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω παραπάνω. Δεν έχει τύχει από τότε που το έμαθα να χάσω συσκευή για να το χρησιμοποιήσω :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω κι εγώ την πικρή μου ιστορία :(

Μόλις χτες μου έκλεψαν το κινητό, στο μετρό μέσα :(

Πήγαινα από Ευαγγελισμό στο Πανεπιστήμιο (με αλλαγή γραμμής). Πριν μπούμε στο μετρό, το είχα πάνω μου. Όταν βγήκαμε, δεν το είχα πια. Παίρνουμε τηλ τον αριθμό μου, κλειστός. Η χειρότερη μου! (Το κινητό είναι ένα ασημένιο sharp 55SH αγορασμένο πριν δυο χρόνια, αλλά έχει συναισθηματική αξία).

Του έχω βάλει όμως κωδικό ασφαλείας, που χωρίς αυτόν, το τηλέφωνο δεν ανοίγει... Τι θα το κάνει ο κλέφτης, μου λέτε; Πήγα στη vodafone κι έκανα αντικατάσταση sim για να διατηρήσω τον αριθμό μου, και ρώτησα αν μπορώ να δώσω το ΙΜΕΙ να τον πιάσουν αν το πάει για ξεκλείδωμα. Δεν γίνεται κάτι τέτοιο μου είπαν (Κάννιγος 3 πήγα, στην Ομόνοια). Οπότε... Το κλαίω ακόμα. Όλοι μου λένε ευτυχώς που δεν μου πήραν το άλλο μου κινητό που είχα στην άλλη τσέπη (nokia 6120c αγορασμένο πριν από ένα εξάμηνο) αλλά πιστεύω ότι και για τα δυο κινητά θα στενοχωριόμουν το ίδιο.

Ξέρει κανείς τίποτα για το πως θα τον τσακώσω αυτόν τον !@#$%^&*?

Επίσης έχετε κατά νου το συγκεκριμένο κινητάκι βρε παιδιά, μήπως το πάρει κάπου το μάτι σας :(

Το κύριο εξωτερικό του γνώρισμα είναι πως στη κάτω δεξιά γωνία είναι περισσότερο ξεφτισμένο από τις άλλες του γωνίες.

Τι άλλο να κάνω... Αν το δω πουθενά, θα του κάνω έλεγχο να δω αν είναι το δικό μου! Και μετά θα δω πως θα το χειριστώ.

Αυτά τα πικρά :(

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι το κινητό σου είχε μεγάλη συναισθηματική αξία απο αυτά που γράφεις και απο τα διάφορα threads που το έχεις αναφέρει :)

Δυστηχώς αυτό που ζητάς είναι κάπως παράλογο!! Οι πιθανότητες να το ξαναβρείς είναι 0,001%.. ειδικά στον πλανήτη γη :)

Τώρα όσον αφορά το οτι είχες κλειδωμένη την συσκευή δεν είναι σίγουρο οτι θα εμποδίσει αυτόν που το έκλεψε να το ξεκλειδώσει. Απ' όσο ξέρω στα nokia τουλάχιστον μπορείς να τα ξεκλειδώσεις μόνος σου με απλό τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...