Jump to content

Moto X (έκδοση 2014)


eleco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Έχει περίπου 20 μέρες που έχω πάρει το ΜΟΤΟ Χ και το κινητό απλά πετάει. Μου ήρθε και το LOLIPOP περίπου πριν 2 εβδομάδες και πάει σφαίρα. Μόνο αρνητικό είναι η μπαταρία που με αρκετή χρήση θέλει φόρτιση στο απόγευμα... Ένα πολύ θετικό είναι η ποιότητα της συσκευής που είναι καταπληκτική χωρίς τριξίματα και άλλα περίεργα. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν ακόμα αναλώσιμα για το συγκεκριμένο κινητό στην Ελλάδα και αναγκάστηκα να τα πάρω από το amazon και την θήκη και την μεμβράνη...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να υπήρχαν αναλώσιμα στην Ελλάδα πάλι θα σε συνέφερε να τα αγοράσεις απ έξω. Οπότε αυτό δεν είναι αρνητικό, μάλλον θετικό θα έλεγα. Να χαίρεσαι τη συσκευή σου γιατί είναι καταπληκτική.
Link to comment
Share on other sites

Πολλά παράπονα ακούω για τη μπαταρία. Σε κακό της βγήκε της μοτορόλα η προσθήκη περισσότερων από ένα σένσορα στην active display.
Link to comment
Share on other sites

Πολλά παράπονα ακούω για τη μπαταρία. Σε κακό της βγήκε της μοτορόλα η προσθήκη περισσότερων από ένα σένσορα στην active display.

 

Κι έρχομαι να πω: Υπάρχει κανείς με android συσκευή που δουλεύει χωρίς Greenify ή 2battery ή Memory manager ; Νομίζω ότι κάποια script είναι λυτρωτικά.

Δε λέω, να δουλεύει στο full το κινητό, αλλιώς τι εμπειρία είναι(!), αλλά κάποιοι μικροπεριορισμοί αποτελούν υποχρέωση. Δεν μπορείς να έχεις όλη μέρα, ας πούμε, το wifi ενεργό. Ή το GPS. Ή εφαρμογές τύπου skype.

 

 

Ελπίζω και να είμαι λάθος - γιατί φλερτάρω έντονα με το λευκό bamboo! (άντε να πέσει λίγο η αξία του...) :p

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν χρήστες που δεν κάνουν root για διάφορους λόγους, άρα η χρήση Greenify κλπ δεν είναι εφικτή.

Απο την άλλη υπάρχουν αρκετά προγράμματα (tasker, automatit) που αυτοματοποιούν το WiFi/BT/GPS και γλυτώνουν λίγο μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παράπονα ακούω για τη μπαταρία. Σε κακό της βγήκε της μοτορόλα η προσθήκη περισσότερων από ένα σένσορα στην active display.

 

Με την χρήση που του έκαν εγώ, ούτε ημέρα. Με την χρηση που του κάνει ο φίλος μου που το έδωσα, στο τέλος της ημέρας έχει και ένα 25% remain.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Κι έρχομαι να πω: Υπάρχει κανείς με android συσκευή που δουλεύει χωρίς Greenify ή 2battery ή Memory manager ; Νομίζω ότι κάποια script είναι λυτρωτικά.

Δε λέω, να δουλεύει στο full το κινητό, αλλιώς τι εμπειρία είναι(!), αλλά κάποιοι μικροπεριορισμοί αποτελούν υποχρέωση. Δεν μπορείς να έχεις όλη μέρα, ας πούμε, το wifi ενεργό. Ή το GPS. Ή εφαρμογές τύπου skype.

 

 

Ελπίζω και να είμαι λάθος - γιατί φλερτάρω έντονα με το λευκό bamboo! (άντε να πέσει λίγο η αξία του...) :p

 

Είμαι από αυτούς που για διάφορους λόγους τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν ασχολούμαι με root. Συμφωνώ μαζί σου στο ότι "μη τα θέλουμε όλα δικά μας".

 

Υπάρχουν χρήστες που δεν κάνουν root για διάφορους λόγους, άρα η χρήση Greenify κλπ δεν είναι εφικτή.

Απο την άλλη υπάρχουν αρκετά προγράμματα (tasker, automatit) που αυτοματοποιούν το WiFi/BT/GPS και γλυτώνουν λίγο μπαταρία.

 

Σωστά, αλλά κ πάλι, σα το χειροκίνητο δεν έχει ;)

 

Με την χρήση που του έκαν εγώ, ούτε ημέρα. Με την χρηση που του κάνει ο φίλος μου που το έδωσα, στο τέλος της ημέρας έχει και ένα 25% remain.

 

Με χαλάει το καθημερινό φόρτισμα. Φοβάμαι όμως ότι στο μέλλον θα συμβιβαστώ με αυτό το κομμάτι και θα "πέσω" αγοράζοντας το 14αρι:D:p

Link to comment
Share on other sites

Με χαλάει το καθημερινό φόρτισμα. Φοβάμαι όμως ότι στο μέλλον θα συμβιβαστώ με αυτό το κομμάτι και θα "πέσω" αγοράζοντας το 14αρι:D:p

 

Πάρε το maxx, καλύτερο σε όλους τους τομείς, πλην του design για πολλούς (όχι για εμένα). Και με μπαταρία αλλού..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Με χαλάει το καθημερινό φόρτισμα. Φοβάμαι όμως ότι στο μέλλον θα συμβιβαστώ με αυτό το κομμάτι και θα "πέσω" αγοράζοντας το 14αρι:D:p

 

Το πρόβλημα Λευτέρη είναι ότι ούτε καν τη μέρα δε βγάζει. Διάβαζα για τη μπαταρία και όλο κάτι 2ωρα sot σε 15 ώρες έβλεπα στο xda. Να συμβιβαστουμε για την καλύτερη εμπειρία χρήσης σε κινητό του 2014, αλλά όχι κι έτσι. Κρίμα, πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα Λευτέρη είναι ότι ούτε καν τη μέρα δε βγάζει. Διάβαζα για τη μπαταρία και όλο κάτι 2ωρα sot σε 15 ώρες έβλεπα στο xda. Να συμβιβαστουμε για την καλύτερη εμπειρία χρήσης σε κινητό του 2014, αλλά όχι κι έτσι. Κρίμα, πραγματικά.

Αυτής της άποψης είμαι κι γω αλλά όταν δεν με συγκινεί κάτι άλλο πάρα μόνο η μοτορόλα και η HTC...

Άσε που το άλλοθι της μοτορόλα είναι ο turbo charger. Σου λέει, έχω μεν κακή αυτονομία αλλά αφού έχω δώσει έναν τούμπανο φορτιστή σου χρυσώνω το χάπι.

Δυστυχώς προς τα εκεί πάει το πράμα. Στη γρήγορη φόρτιση των συσκευών και όχι στην βελτίωση πόρων του κινητού (software)

Link to comment
Share on other sites

Με την χρήση που του έκαν εγώ, ούτε ημέρα. Με την χρηση που του κάνει ο φίλος μου που το έδωσα, στο τέλος της ημέρας έχει και ένα 25% remain.

 

Μπορείς να περιγράψεις στο περίπου την χρήση που κανεις;

 

Έχω το Galaxy Nexus και απορώ αν θα είναι η αυτονομία του Moto X καλύτερη. Αν είναι στα ίδια η χειρότερη δεν νομίζω τελικά να καταλήξω σε αυτό το κινητό...

Έχει κανεις εμπειρία από το Galaxy Nexus και το Moto X ώστε να μου δώσει μια εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιγράψεις στο περίπου την χρήση που κανεις;

 

Έχω το Galaxy Nexus και απορώ αν θα είναι η αυτονομία του Moto X καλύτερη. Αν είναι στα ίδια η χειρότερη δεν νομίζω τελικά να καταλήξω σε αυτό το κινητό...

Έχει κανεις εμπειρία από το Galaxy Nexus και το Moto X ώστε να μου δώσει μια εικόνα;

Όσο αφορά το gnexus, για πια μπαταρία μιλάς; Για την 1700αρα η την 2000m.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το gnexus, για πια μπαταρία μιλάς; Για την 1700αρα η την 2000m.

 

για αυτήν που έχει από την μαμά του... η 1700 δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Brightness πάντα στο 100%, gps/bt/wifi/4g always on. Πάνω από 180 apps εγκατεστημένα, ομιλία περί τα 15 λεπτά ημερησίως, και screen time γύρω στις 3.5 ώρες.
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ετοιμάζομαι 99%, αλλά σε μαύρο. Η τιμή είναι σε καλά επίπεδα στα διάφορα amazon τις τελευταίες μέρες που το παρακολουθώ. Περιμένω να γυρίσει πίσω το G3 και να γίνει refund. Έλεγα να περιμένω το Μ9, αλλά έχω φάει κόλλημα με το moto x (ταχύτητα, σήμα, design).

Το nexus 5 της γυναίκας φταίει που μου θύμισε τα προτερήματα του pure android :D

 

Brightness πάντα στο 100%, gps/bt/wifi/4g always on. Πάνω από 180 apps εγκατεστημένα, ομιλία περί τα 15 λεπτά ημερησίως, και screen time γύρω στις 3.5 ώρες.

Εμένα μου φαίνεται ικανοποιητικός χρόνος αυτός με 4G. Περίπου 3 ώρες χρειάζομαι κάθε μέρα sot.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ετοιμάζομαι 99%, αλλά σε μαύρο. Η τιμή είναι σε καλά επίπεδα στα διάφορα amazon τις τελευταίες μέρες που το παρακολουθώ. Περιμένω να γυρίσει πίσω το G3 και να γίνει refund. Έλεγα να περιμένω το Μ9, αλλά έχω φάει κόλλημα με το moto x (ταχύτητα, σήμα, design).

Το nexus 5 της γυναίκας φταίει που μου θύμισε τα προτερήματα του pure android :D

 

 

 

Η τιμή είναι δελεαστική. Το τσίμπησε φίλος. Κακό αυτό διότι θα το βλέπω συχνά και θα το λιγουρεύομαι/ζαχαρώνω και θα το αποζητάω . Μας έχει σκλαβώσει το αγνο android και η active display της μοτορολα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τις τελευταίες μέρες προβληματίζομαι στο τι να επιλέξω. Moto x ή να πάω για ένα lg g3. Θα ήθελα το pure android exprerience του moto x αλλά η τιμή του στα ελληνικά μαγαζία είναι 100€ παραπάνω απο το lg. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το τσιμπίσω φτηνά; Ή να πάω για το g3?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

τις τελευταίες μέρες προβληματίζομαι στο τι να επιλέξω. Moto x ή να πάω για ένα lg g3. Θα ήθελα το pure android exprerience του moto x αλλά η τιμή του στα ελληνικά μαγαζία είναι 100€ παραπάνω απο το lg. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το τσιμπίσω φτηνά; Ή να πάω για το g3?

 

 

Πιο πανω, εχω παραθεσει ενα λινκ. Ισπανικο αμαζον.

Ναι, ειναι πιο ακριβο απο το g3 αλλα μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικες συσκευες. Το θεμα ειναι εσυ τι προτεραιοτητες/αναγκες εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω, εχω παραθεσει ενα λινκ. Ισπανικο αμαζον.

Ναι, ειναι πιο ακριβο απο το g3 αλλα μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικες συσκευες. Το θεμα ειναι εσυ τι προτεραιοτητες/αναγκες εχεις;

 

Υπάρχει περίπτωση να το δούμε από ελληνικά μαγαζιά σε τέτοια τιμή; Ή έχουμε ακόμα πολύ μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να το δούμε από ελληνικά μαγαζιά σε τέτοια τιμή; Ή έχουμε ακόμα πολύ μέλλον;

 

Αν κρίνουμε από το πρώτο moto x δεν είναι και πολύ πιθανό, τουλάχιστον τον επόμενο μήνα. Αν δε σε ενοχλεί το άσπρο/bamboo πάρτο από το ισπανικό amazon, είναι πολύ καλή ευκαιρία και έχεις την εγγύηση του amazon που δύσκολα θα βρεις ανάλογη σε άλλο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πώς είναι η εστίαση στις φωτογραφίες; Έχω διαβάσει σε ξένα reviews ότι αστοχεί αρκετές φορές η αυτόματη εστίαση με αποτέλεσμα πολλοί να χρησιμοποιούν manual focus.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto X (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...