Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διατηρώ την άποψή μου, και το λήγω εδώ. Συγγνώμη για την παρεκτροπή από το θέμα.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιος τροπος να μην γινεται να μπεις στην καμερα απο την αρχικη οθονη?

 

αν αφαιρέσεις το κλείδωμα τις οθόνης από τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχουμε ενα νεο κινητο. Στα reviews απο Αγγλια, Ινδια και ΗΠΑ φαινεται οτι τα περιεχομενα συσκευασιας εχουν φορτιστη και επιπλεον και ακουστικα. Μαλιστα σχολιαζουν θετικα την υπαρξη τους σε σχεση με το προκατοχο του. Επομενως ειναι ενα θεμα και αυτο μιας και οι reviewers αναφερονται σε αυτο. Δηλαδη αμα ειναι να δωσεις και κανενα 30ευρω ακομα για ακουστικα και φορτιστη η ελκυστικοτητα του αλλαζει εστω και λιγο, αλλα παντως αλλαζει. Εν συνεχεια εχουμε μια ελληνικη αλυσιδα που ξεκαθαρα αναφερει οτι στην συσκευασια περιλαμβανεται και φορτιστης (για ακουστικα δεν υπαρχει αναφορα). Εμενα προσωπικα σαν Ελληνα και σαν καταναλωτη με ενοχλει παρα πολυ οτι οι Ινδοι καταναλωτες και οι Αμερικανοι θεωρουνται απο την εταιρεια καλυτεροι απο εμας και με λιγοτερα χρηματα απο εμας τα κοροιδα στην ελλαδα παιρνουν στην συσκευασια 2 επιπλεον πραγματα τα οποια ειναι και αυτονοητα. Φανταστειτε ολες οι ηλεκτρονικες και ηλεκτρικες συσκευες που ειχαμε να μην ειχαν καλωδια τροφοδοσιας και τροφοδοτικο και να επρεπε απο εδω και περα να τα αγοραζουμε ξεχωριστα. Mια παροιμια λεει ακροβος στα πιτουρα και φτηνος στο αλευρι. Την στιγμη μαλλιστα που απο οτι φαινεται στις αλλες χωρες περιλαμβανονται αυτα τα πραγματακια και αναφερονται στο site οτι περιεχονται αλλα τελικα δεν περιεχονται το θεωρω και φαουλ των public.

Εμενα λοιπον οταν μια εταιρεια εισαγει στην χωρα μου ενα προιον με λιγοτερα πραγματα, περιφερειακα οπως θελετε πειτε το και σε ακριβοτερη τιμη σε σχεση με τια αλλες χωρες, με ενοχλει. Εσας δεν σας ενοχλει. Δικαιωμα σας σεβαστο. Δικαιωμα μου και εμενα να ασκεισω κριτικη σε αυτο το κομματι. Δεν θα λεμε μονο τα καλα και οχι τα κακα.

Οσο για τις κινεζιες που αναφερεσε να σου πω πως δεν υπαρχει εξαρτημα στο moto g, που να μην γραφει assembled in China.

Το κλεινω και εγω το θεμα μιας και αναφερθηκε κατι το οποιο για μενα ειναι σημαντικο και ακουστηκαν και ολες οι αποψεις. Θα ενημερωσω τα public για το λαθος και να δουμε αν θα το διορθωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει αν σε αυτό το ραδιόφωνο παίζει μέσω ηχείου και όχι μόνο ακουστικών;

 

Δεν ειμαι κατοχος αλλα το δοκιμασα αυτο που λες στο μαγαζι και οχι δεν παιζει. Προσωπικα δεν ξερω ουτε ενα κινητο-smartphone που να παιζει χωρις ακουστικα.

 

Επισης οσον αφορα τον φορτιστη: Νομιζω οτι οποιος διαμαρτυρηθει θα παρει απαντηση πως το καλωδιο USB θεωρειται φορτιστης. Αν πατησουν σ' αυτο, νομικα τους εχεις κλ@σει μια μαντρα, ασχετα αν σε χασουν απο πελατη.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχουμε ενα νεο κινητο. Στα reviews απο Αγγλια, Ινδια και ΗΠΑ φαινεται οτι τα περιεχομενα συσκευασιας εχουν φορτιστη και επιπλεον και ακουστικα. Μαλιστα σχολιαζουν θετικα την υπαρξη τους σε σχεση με το προκατοχο του. Επομενως ειναι ενα θεμα και αυτο μιας και οι reviewers αναφερονται σε αυτο. Δηλαδη αμα ειναι να δωσεις και κανενα 30ευρω ακομα για ακουστικα και φορτιστη η ελκυστικοτητα του αλλαζει εστω και λιγο, αλλα παντως αλλαζει. Εν συνεχεια εχουμε μια ελληνικη αλυσιδα που ξεκαθαρα αναφερει οτι στην συσκευασια περιλαμβανεται και φορτιστης (για ακουστικα δεν υπαρχει αναφορα). Εμενα προσωπικα σαν Ελληνα και σαν καταναλωτη με ενοχλει παρα πολυ οτι οι Ινδοι καταναλωτες και οι Αμερικανοι θεωρουνται απο την εταιρεια καλυτεροι απο εμας και με λιγοτερα χρηματα απο εμας τα κοροιδα στην ελλαδα παιρνουν στην συσκευασια 2 επιπλεον πραγματα τα οποια ειναι και αυτονοητα. Φανταστειτε ολες οι ηλεκτρονικες και ηλεκτρικες συσκευες που ειχαμε να μην ειχαν καλωδια τροφοδοσιας και τροφοδοτικο και να επρεπε απο εδω και περα να τα αγοραζουμε ξεχωριστα. Mια παροιμια λεει ακροβος στα πιτουρα και φτηνος στο αλευρι. Την στιγμη μαλλιστα που απο οτι φαινεται στις αλλες χωρες περιλαμβανονται αυτα τα πραγματακια και αναφερονται στο site οτι περιεχονται αλλα τελικα δεν περιεχονται το θεωρω και φαουλ των public.

Εμενα λοιπον οταν μια εταιρεια εισαγει στην χωρα μου ενα προιον με λιγοτερα πραγματα, περιφερειακα οπως θελετε πειτε το και σε ακριβοτερη τιμη σε σχεση με τια αλλες χωρες, με ενοχλει. Εσας δεν σας ενοχλει. Δικαιωμα σας σεβαστο. Δικαιωμα μου και εμενα να ασκεισω κριτικη σε αυτο το κομματι. Δεν θα λεμε μονο τα καλα και οχι τα κακα.

Οσο για τις κινεζιες που αναφερεσε να σου πω πως δεν υπαρχει εξαρτημα στο moto g, που να μην γραφει assembled in China.

Το κλεινω και εγω το θεμα μιας και αναφερθηκε κατι το οποιο για μενα ειναι σημαντικο και ακουστηκαν και ολες οι αποψεις. Θα ενημερωσω τα public για το λαθος και να δουμε αν θα το διορθωσουν.

Αυτό ειναι καθαρά marketing και γινεται και αλλού εκτός κινητων . Για παραδειγμα οσοι ασχολουνται με φωτογραφία θα ξέρουν πως η canon σου πουλάει πανάκριβο φακό 500 -1000 εβρώ και δεν έχει μέσα παρασόλι ενώ βάζει κανονικά παρασόλι στις πωλήσεις της στην Ασία .

 

Δεν ειμαι κατοχος αλλα το δοκιμασα αυτο που λες στο μαγαζι και οχι δεν παιζει. Προσωπικα δεν ξερω ουτε ενα κινητο-smartphone που να παιζει χωρις ακουστικα.

 

Επισης οσον αφορα τον φορτιστη: Νομιζω οτι οποιος διαμαρτυρηθει θα παρει απαντηση πως το καλωδιο USB θεωρειται φορτιστης. Αν πατησουν σ' αυτο, νομικα τους εχεις κλ@σει μια μαντρα, ασχετα αν σε χασουν απο πελατη.

Αυτό είναι και το νόημα της υπόθεσης , τυπικά φορτιστής παρέχεται .

 

Το είδα και γω σήμερα το κινητό στο Παμπλικ . Καλό , φτήνο , άγιο αλλά αχρείαστα "παντόφλα" . Ειμαι 3 χρόνια στις 4" και σε μια νύχτα να πάω σε επεκταθώ κατά 25% μου πεφτει βαρύ και ασήκωτω . Ασε που δεν χωράει το κινήτο στο τσαντάκι μέσης ...

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα απο public στο mall και ο πωλητής μου ανέφερε οτι δεν εχει φορτιστη άλλα μονο το καλώδιο usb (τροφοδοσίας και δεδομένων)..

 

Για το ραδιόφωνο όχι δεν εχει επιλογή να ακούγεται απο τα ηχεία της συσκευής. Ψάχνω να βρω κάποια αλλη εφαρμογη fm radio που ίσως εχει επιλογή και για ηχεία.. Η εφαρμογη fm radio της motorola δεν με βολεύει και πολυ. Θετικό ειναι οτι εχει rds!

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει αν σε αυτό το ραδιόφωνο παίζει μέσω ηχείου και όχι μόνο ακουστικών;

 

Οχι φιλε, δεν βρηκα καποια τετοια επιλογη. Αρα μονο απο τα ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι καλώς η κακώς το καλώδιο που περιέχει η συσκευασία θεωρείται φορτιστής, καθώς όπου και να το συνδέσεις (ακόμα και σε usb ηχοσυστήματος αυτοκινήτου) φορτίζει. Οπότε νομικά όπως είπε και ένας φίλος είναι απόλυτα καλυμμένοι και δεν το θεωρώ φοβερή παραπληροφόρηση. Όπως επίσης δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση dealbreaker τα 3-5 ευρώ που θα χρειαστείς για την αγορά του έξτρα αντάπτορα (με μια σύντομη επίσκεψη στο skroutz τόσο τα βρήκα). Όσο για τα hands-free πιστεύω ότι 9 στους 10 έχουν 5-6 να περιφέρονται στο σπίτι τους από προηγούμενα κινητά, αλλά και να μην έχεις, με 5 ευρώ ακριβώς παίρνεις αυθεντικά Motorola hands-free από το e-shop και ησυχάζεις. Θέλω να καταλήξω ότι το έξτρα κόστος είναι αμελητέο (8-10 ευρώ max) και προσωπικά το προτιμώ χίλιες φορές έτσι, παρά να κυκλοφορούσε στα 220-240 ευρώ με όλα μέσα. Γιατί στην τελική σου δίνει την επιλογή. Εγώ που τα έχω αυτά τα πράγματα διπλά και τριπλά δεν τα ξαναπληρώνω με επιπλέον χρέωση στην πολύ χαμηλή τιμή που κυκλοφόρησε το κινητό, και κάποιος που δεν τα έχει απλά ρίχνει 5-10 ευρώ και είναι κομπλέ. Παλιότερα θυμάμαι θεωρούταν αυτονόητο τα κινητά να κυκλοφορούν με κάρτα μνήμης στην συσκευασία, μία 2αρα που στην τελική κανείς δεν χρησιμοποιούσε γιατί όλοι είχαν την 8αρα που είχαν αγοράσει έξτρα όταν πήραν το προηγούμενο κινητό τους γιατί δεν τους κάλυπταν τα 2gb, και έβαζαν αυτή. Δεν με χαλάει καθόλου που πλέον δεν επιβαρύνεται η τιμή του κινητού από μία κάρτα που ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα. Αυτό το λέω απλά σαν παράδειγμα, προσπαθώντας να αναφέρω κάτι παραπλήσιο. Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση διαμάχης.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα την ίδια μακακία που έκαναν και στο πρώτο G την μετέφεραν και στο καινούριο,ραδιόφωνο μόνο μέσω ακουστικών!

Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος αυτό το app https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chislonchow.toggleheadp&hl=el

Διάβαζα στο XDA ότι κάνει το ραδιόφωνο να παίζει στο ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με συγχωρητε αλλα θα ξεχασουμε και την γλωσσα μας. Αλλο φορτιστης, αλλο καλωδιο φορτισης και αλλο μετατροπεας usb σε micro usb που περιεχεται στην συσκευασια. Το νομικα ειναι καλυμενοι δεν με αφορα αλλα αν καποιος απο τρελα το τραβηξει το θεμα θα δικαιωθει για τους λογους που αναφερω. Δεν μπορεις ενα καλωδιο μετατροπεα μιας μορφης βυσματος σε αλλη να το βαφτισεις φορτιστη.
Link to comment
Share on other sites

Για το ραδιόφωνο όχι δεν εχει επιλογή να ακούγεται απο τα ηχεία της συσκευής. Ψάχνω να βρω κάποια αλλη εφαρμογη fm radio που ίσως εχει επιλογή και για ηχεία.. Η εφαρμογη fm radio της motorola δεν με βολεύει και πολυ. Θετικό ειναι οτι εχει rds!

 

 

Με το HF Button Widget (Alpha) μπορεις να κανεις το ραδιόφωνο να ακούγεται απο τα ηχεία της συσκευής :) .

Link to comment
Share on other sites

απο ο,τι ειδα σε ενα βιντεο το σλοτ της καρτας μνημης ειναι στο πανω μερος της συσκευης, δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις την μπαταρια (=σβησεις το τηλεφωνο) για την βγαλεις που ετσι η αλλιως δεν βγαινει η μπαταρια απο ο,τι λενε. Πως γινεται αυτο; Ειναι κολλημενη πανω; Επισης, αυτο σημαινει οτι υπαρχει δυνατοτητα hotswapping? Δηλαδη να αφαιρεσεις την καρτα με αναμενο το κινητο? Αν ναι μιλαμε για εξαιρετικα σπανια δυνατοτητα, προσωπικα δεν το εχω ξαναδει σε κανενα android τηλεφωνο μεχρι στιγμης.

[ATTACH]50310[/ATTACH]

 

 

Asus fonepad note FHD6.

Και το βρίσκω δύσκολο να μην υπάρχουν άλλα.

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Με το HF Button Widget (Alpha) μπορεις να κανεις το ραδιόφωνο να ακούγεται απο τα ηχεία της συσκευής :) .

 

Αυτό θέλω να δοκιμάσει κάποιος και να πει αν δουλεύει.

Επίσης πως πάει το GPS του;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα απο eshop. Ελληνική έκδοση χωρις φορτιστή κλπ... Εντυπώσεις αργότερα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να δοκιμάσει κάποιος και να πει αν δουλεύει.

Επίσης πως πάει το GPS του;

 

Δουλευει μια χαρα! Πολυ ωραιο widget και δεν απαιτει κανενα permission.

edit: To GPS δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

 

Στην kit kat μεταφερονται οι εφαρμογες στην καρτα μνημης;; Εχω χασει λιγα επεισοδια :)

 

Οχι φιλε.

Link to comment
Share on other sites

αν αφαιρέσεις το κλείδωμα τις οθόνης από τις ρυθμίσεις

 

Χωρις να αφαιρεσεις το κλειδωμα ειναι το θεμα. Αλλα νταξη, δεν ειναι και το τελος του κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες εντυπώσεις είναι οτι το κινητό αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω... Απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά του....
Link to comment
Share on other sites

οσοι το εχετε παρει, σας δυσκολευει η αφαιρεση του καπακιου; Εγω μια φορα που δοκιμασα δεν τα καταφερα. Ειμαι σιγουρος οτι απλα θελει τον τροπο του, αλλα δεν πρεπει να ειναι και για πολλα βαλε-βγαλε, ε?
Link to comment
Share on other sites

οσοι το εχετε παρει, σας δυσκολευει η αφαιρεση του καπακιου; Εγω μια φορα που δοκιμασα δεν τα καταφερα. Ειμαι σιγουρος οτι απλα θελει τον τροπο του, αλλα δεν πρεπει να ειναι και για πολλα βαλε-βγαλε, ε?

 

Mε τον ιδιο τροπο που βγαινει και στο παλιο το βγαζω. Δηλαδη απο την κατω μερια που ειναι το usb.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Μπορει καποιος να μου πει στην εκδοση με τα 8 GB ποσα μενουν ελευθερα για χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Μπορει καποιος να μου πει στην εκδοση με τα 8 GB ποσα μενουν ελευθερα για χρηση?

 

 

5.5 GB.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...