Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα πρόβλημα δεν έχει. Είναι το καλύτερο στα λεφτά του και ακόμα περισσότερο.

 

Επίσης να ενημερώσω για πιο πάνω συζήτηση ότι πριν από μέρες είχα ερωτηματικό στο wifi και μου είχε χαθεί η ένδειξη g από την κάρτα νουμ.2. Σήμερα έκανα αλλαγή τις κάρτες από 1Q και 2wind και ως δια μαγείας έφτιαξαν όλα.

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια στιγμή, μετά την αναβάθμιση, είχα πιάσει το δικό μου να μην δουλεύει η αυτόματη φωτεινότητα. Με ένα restart επανήλθε.
Link to comment
Share on other sites

Σου έπαιζε κανονικά με κάποιο συγκεκριμένο και ξαφνικά άλλαξε συμπεριφορά; Ή έχεις δοκιμάσει διαφορετικά ακουστικά με 3 γραμμές;

Ενώ πιο παλιά ενώ έπαιζα sonic dash και άκουγα μουσική από το google play κάποια στιγμή σταματούσε η μουσική και μετά έπρεπε να μπω στην εφαρμογή και να πατήσω play για να παίξει πάλι, ξαφνικά μια μέρα σταμάτησε πάλι να παίζει μουσική, έκτοτε όμως όποτε έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά μου πάνω (wh 208 της Nokia - έχω δοκιμάσει και άλλα με μικρόφωνο επίσης από τη Nokia, πάλι δεν βγάζει ήχο από αυτά) δεν αναγνωρίζει ότι έχουν συνδεθεί ακουστικά και παίζει τη μουσική από τα ηχεία..

Link to comment
Share on other sites

Το έχει συνδέσει κάποιος με bluetooth με ηχοσύστημα αυτοκινήτου να μας πει αν έχει κάποιο θέμα;
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με oem της Toyota και συνδέεται κανονικά και για κλήσεις και για αναπαραγωγή μουσικής.

 

Ενώ πιο παλιά ενώ έπαιζα sonic dash και άκουγα μουσική από το google play κάποια στιγμή σταματούσε η μουσική και μετά έπρεπε να μπω στην εφαρμογή και να πατήσω play για να παίξει πάλι, ξαφνικά μια μέρα σταμάτησε πάλι να παίζει μουσική, έκτοτε όμως όποτε έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά μου πάνω (wh 208 της Nokia - έχω δοκιμάσει και άλλα με μικρόφωνο επίσης από τη Nokia, πάλι δεν βγάζει ήχο από αυτά) δεν αναγνωρίζει ότι έχουν συνδεθεί ακουστικά και παίζει τη μουσική από τα ηχεία..

 

Από το λίγο που έψαξα βλέπω πως υπάρχουν 2 διαφορετικές συνδεσμολογίες (το pinout στο καρφί των 3,5mm). Το Moto G πρώτης γενιάς λένε πως ανιχνεύει αυτόματα και παίζει και με τις 2. Το δικό μας ακολουθεί τη μία και οποιοδήποτε διαφορετικό απλά δεν παίζει. Τα Nokia τα δεύτερα που δοκίμασες πιθανόν να μην είναι συμβατά, καθώς αν θυμάμαι καλά κι εγώ με εργοστιακά Nokia από κινητό που είχα βάλει παλιότερα δεν λειτουργούσαν. Αν σου έπαιζε κανονικά με τα WH 208, και για μουσική και για κλήσεις, είναι λίγο περίεργο μιας και από ότι λες με απλά στερεοφωνικά ακουστικά παίζει. Το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι δοκιμές για να αποκλείσεις πιθανότητες πριν καταλήξεις ότι είναι μηχανική βλάβη στο τηλέφωνο (που εδώ που τα λέμε είναι σχετικά δύσκολο νομίζω να χαλάσει κάτι τέτοιο). Πρέπει να δοκιμάσεις και τα ίδια ακουστικά σε άλλο τηλέφωνο (ιδανικά θα ήταν να βρισκόταν ένα ίδιο), αλλά και θα να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο σετ handsfree που είναι βέβαιο πως δουλεύουν στο συγκεκριμένο μοντέλο. Αν δεν έχει πολλές εφαρμογές περασμένες και δεν σε νοιάζει, ίσως θα ήταν καλό να πραγματοποιούσες μια επαναφορά μπας και είναι software το θέμα και στρώσει. Επίσης δοκίμασε και με έναν άλλο music player να δεις πως συμπεριφέρεται. Ακόμα εγώ θα κοιτούσα με κάποιο τρόπο να καθαρίσω την υποδοχή μπας και υπάρχει κάποιο θέμα. Μπατονέτα δεν χωράει από ότι βλέπω, αλλά κάτι παρόμοιο με λίγο οινόπνευμα ίσως να έκανε δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με oem της Toyota και συνδέεται κανονικά και για κλήσεις και για αναπαραγωγή μουσικής.

 

 

 

Από το λίγο που έψαξα βλέπω πως υπάρχουν 2 διαφορετικές συνδεσμολογίες (το pinout στο καρφί των 3,5mm). Το Moto G πρώτης γενιάς λένε πως ανιχνεύει αυτόματα και παίζει και με τις 2. Το δικό μας ακολουθεί τη μία και οποιοδήποτε διαφορετικό απλά δεν παίζει. Τα Nokia τα δεύτερα που δοκίμασες πιθανόν να μην είναι συμβατά, καθώς αν θυμάμαι καλά κι εγώ με εργοστιακά Nokia από κινητό που είχα βάλει παλιότερα δεν λειτουργούσαν. Αν σου έπαιζε κανονικά με τα WH 208, και για μουσική και για κλήσεις, είναι λίγο περίεργο μιας και από ότι λες με απλά στερεοφωνικά ακουστικά παίζει. Το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι δοκιμές για να αποκλείσεις πιθανότητες πριν καταλήξεις ότι είναι μηχανική βλάβη στο τηλέφωνο (που εδώ που τα λέμε είναι σχετικά δύσκολο νομίζω να χαλάσει κάτι τέτοιο). Πρέπει να δοκιμάσεις και τα ίδια ακουστικά σε άλλο τηλέφωνο (ιδανικά θα ήταν να βρισκόταν ένα ίδιο), αλλά και θα να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο σετ handsfree που είναι βέβαιο πως δουλεύουν στο συγκεκριμένο μοντέλο. Αν δεν έχει πολλές εφαρμογές περασμένες και δεν σε νοιάζει, ίσως θα ήταν καλό να πραγματοποιούσες μια επαναφορά μπας και είναι software το θέμα και στρώσει. Επίσης δοκίμασε και με έναν άλλο music player να δεις πως συμπεριφέρεται. Ακόμα εγώ θα κοιτούσα με κάποιο τρόπο να καθαρίσω την υποδοχή μπας και υπάρχει κάποιο θέμα. Μπατονέτα δεν χωράει από ότι βλέπω, αλλά κάτι παρόμοιο με λίγο οινόπνευμα ίσως να έκανε δουλειά.

Το θέμα δεν είναι θέμα player, γιατί, παρόλο που τα συνδέω, συνεχίζω να ακούω το τουκ τουκ από τα κλικς που κάνω στην οθόνη αφής στα ηχεία, επομένως όλος ο ήχος δεν streamάρεται στα ακουστικά. Τα ακουστικά τα δοκίμασα στο παλιό μου Nokia lumia 510, στο λαπτοπ και παίζουν κανονικά. Έκανα wipe cache partition και δεν έφτιαξε το πρόβλημα. Το μόνο που μένει λοιπόν είναι να δοκιμάσω άλλα ακουστικά αν παίζουν κανονικά, έπειτα, τα ακουστικά αυτά σε άλλο moto g 2014 και τέλος να κάνω factory reset...

Από αυτά πάντως εγώ καταλήγω ότι κάποιο πρόβλημα έχει η επαφή του τμήματος του jack που αφορά στο μικρόφωνο. Γι αυτό ακουστικά με 3 λωρίδες στο jack δεν παίζουν, ενώ με 2 λωρίδες δουλεύουν.

Τέλος, να σημειώσω ότι από την πρώτη στιγμή είχα πρόβλημα με τα ακουστικά αυτά, γιατί πολλές φορές, ενώ τα είχα αποσυνδέσει, οι κλήσεις δεν έβγαιναν αυτόματα στο ακουστικό του κινητού και δεν άκουγα τι μου έλεγαν, ενώ αντίθετα με άκουγαν εμένα κανονικά. Οπότε έπρεπε να τα συνδέσω πάλι, να κλείσω όλες τις εφαρμογές που τα χρησιμοποιούσαν, όπως η μουσική, τόσο από τον πίνακα εφαρμογών, όσο και από την περιοχή ειδοποιήσεων και έπειτα να τα αποσυνδέσω. Μόλις τα έκανα αυτά, τότε μπορούσα να ακούω του συνομιλητές μου κανονικά από το ακουστικό του κινητού.

Ποια ακουστικά hands-free προτείνεις για αυτό το κινητό; Ευχαριστώ επίσης για το χρόνο σου.

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες κάτι, το βύσμα των ακουστικών όταν έχει συνδεθεί δείχνει αν το κοιτάξεις από πίσω ότι θα μπορούσε να μπει λίγο πιο μέσα παρά του ότι έχει τερματίσει;

 

edit: Αυτά εδώ έχω πάρει μετά από προτροπή άλλου μέλους που τα δοκίμασε και είναι μια χαρά. Και για κλήσεις, και για μουσική, και με το πλήκτρο ελέγχεις την αναπαραγωγή.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες κάτι, το βύσμα των ακουστικών όταν έχει συνδεθεί δείχνει αν το κοιτάξεις από πίσω ότι θα μπορούσε να μπει λίγο πιο μέσα παρά του ότι έχει τερματίσει;

Έχει μείνει 1 πολύ μικρό κομματάκι μέταλλο, αλλά είναι πιο φαρδύ από το υπόλοιπο jack, οπότε υποχρεωτικά μένει απ έξω.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]57367[/ATTACH] αυτή η πολύ λεπτή γραμμή που είναι πιο φαρδιά στην αρχή του Jack. Αυτό μένει έξω.

 

Edit: iluv προτείνεις. Επειδή έχω θέμα και θέλω ψειρες, φαντάζομαι άμα πάρω τα χρωματιστά που είναι ψειρες δεν θα έχω πρόβλημα. Επίσης, είδα ότι εκεί έχει 2 γραμμές και όχι 3.. Μήπως η 3η που μου κάνει πρόβλημα είναι αυτή που απαντάει και κλείνει τα τηλέφωνα;

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

Μπα, η λεπτή γραμμή δεν παίζει ρόλο. Αλλά λογικά δεν κάνει καλή επαφή. Ακόμη και να μπαίνει ίσως. Για αυτό μάλλον είχες θέματα εξ'αρχής. Eπίσης ίσως να είναι κάπως σφιχτή η υποδοχή και για αυτό να μην συμπεριφέρεται σωστά όταν βγαίνει. Θα σου έλεγα να σβήσεις το τηλέφωνο, και να πάρεις το βύσμα, να το βρέξεις με λίγο οινόπνευμα και να βάλεις και να το βγάλεις πολλές φορές, μπας και είναι όντως πρόβλημα με την υποδοχή μπας και στρώσει.
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια μου δεν κρατήθηκα και το δοκίμασα σήμερα. Έκοψα βαμβάκι, το τύλιξα γύρω από 1 οδοντογλυφίδα και ετριψα την υποδοχή. Κανένα αποτέλεσμα. Ωστόσο, πάνω που έβαζα τα ακουστικά, πριν κουμπώσουν, άρχισαν να παίζουν. Όσο δηλαδή τα πιτσικάριζα χωρίς να τα χωνω τελείως μέσα και να ακούω το κλακ, έπαιζαν μουσική. Εάν το είχα πιο έξω, έχανε στοιχεία του ήχου, όπως μπάσο, μεσαία κλπ. Σε ένα σημείο πριν κάνουν το κλακ έπαιζαν σωστά τον ήχο. Μόλις όμως κουμπώσουν, σταματάει τελείως.
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει μια εφαρμογή που μεταφέρατε στην sd να την ξανά βλέπετε μετα από 1-2 μέρες στη μνήμη τηλεφωνου; Μου συμβαινει με την fv-5 και με τον "μανησιο" διαχειριστη. Edited by akanthithos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω εδώ, άλλος είναι ευχαριστημένος με την lollipop και άλλος όχι, ειλικρινά δεν ξέρω αν θα πρέπει να την βάλω και εγώ ή όχι.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την kit kat, και η μπαταρία, με την χρήση που κάνω στο κινητό, μου βγάζει 3,5 μέρες, αλλά είμαι επιρρεπής στις αναβαθμίσεις, θέλω να τις κάνω.

Παρόλο αυτά είμαι μπερδεμένος. Θα μπορούσε ίσως να μπει ένα εσωτερικό poll κατά πόσο είναι κάποιος ευχαριστημένος και προτείνει να γίνει η αναβάθμιση στην 5 ή να παραμείνει στην 4.4. Για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα των μελών περί της αναβάθμισης.

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει μια εφαρμογή που μεταφέρατε στην sd να την ξανά βλέπετε μετα από 1-2 μέρες στη μνήμη τηλεφωνου; Μου συμβαινει με την fv-5 και με τον "μανησιο" διαχειριστη.

 

Kαποιες που τις έχω κάνει update έχω δει κι εγώ να ξαναμεταφέρονται στο τηλέφωνο. Ο louncher δεν έχει σχέση, εγώ έχω Nova

Το πιο κουφό όμως που έχω δει είναι να εξαφανίζονται κατα το δοκούν κάποια ασύρματα δίκτυα σωσμένα, και να εμφανίζοντα πάλι όταν θέλουν αυτα. (συνήθως ΟΧΙ όταν είμαι στην εμβέλειά τους...)

Αν ξέρει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό ας πει...δεν αντέχω άλλο τόσες χαζομάρες και κυρίως το battery drain και λέω να ενδώσω και να κάνω το factory reset τελικά, αν και έλεγα να το αναβάλλω μέχρι την 5.1...

 

ΥΓ. Αν πατήσω στα αντίγραφα ασφαλείας ΟΧΙ στο πρώτο (Αντίγραφο των δεδομένων μου) θα σβήσουν με μία από τη google και θα πρέπει κάπως να τα ξανακάνω εγώ χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Mark φίλε χίλια ευχαριστώ, απόλυτη επιτυχία το wipe cache! περίπου 48 ώρες που δεν έχει συνδεθεί στον φορτιστή και 66% μπαταρία! Με πολύ χαλαρή χρήση βέβαια (μισή ώρα ομιλία, σχεδόν 2 ώρες οθόνη), αλλά πριν το wipe cache με ίδια χρήση έβγαζε δεν έβγαζε μια μέρα, κυρίως εξαιτίας του google play services που ρουφούσε την μπαταρία σαν τρελό!

 

Κάτι άλλο τρελό που παρατήρησα μετά από το wipe cache και που δεν ξέρω κατά πόσο στέκει... Έχω κατεβάσει ένα παιχνιδάκι, το limbo. Πριν το wipe cache πήγαινε σχετικά αργά, φαινόταν ότι ζορίζεται να το παίξει. Είχα υποθέσει ότι απλά έχει μεγάλες απαιτήσεις το παιχνίδι αναλογικά με τα δεδομένα του κινητού. Μετά το wipe cache το παιχνίδι πάει σφαίρα, δεν ζορίζεται πουθενά! Είναι δυνατόν να κάνει τέτοια διαφορά??

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Μάλιστα το έχουν πει και άλλοι πριν από εμένα. Και το δικό μου χάλια πήγαινε γιατί δεν είχα κάνει σωστά το wipe την πρώτη φορά. Έκανε λίγα λεπτά και νόμιζα πως είχε κολλήσει και το έκλεισα. Μετά το σωστό wipe είχε όντως εμφανή διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε wipe cache τι εμφανίζεται στην οθόνη; Εγώ είχα μαύρη οθόνη και έγραφε wiping cache κάτω αριστερά. Σε κάποια βίντεο στο youtube βλέπω να δείχνει το πράσινο ανθρωπάκι, όπως όταν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε wipe cache τι εμφανίζεται στην οθόνη; Εγώ είχα μαύρη οθόνη και έγραφε wiping cache κάτω αριστερά. Σε κάποια βίντεο στο youtube βλέπω να δείχνει το πράσινο ανθρωπάκι, όπως όταν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Αυτό που σου εμφάνισε κι εσένα μου εμφανίζει

Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνουμε backup τα ιστορικά των κλήσεων και των sms πριν από factory reset?

Call Logs Backup & Restore και SMS Backup & Restore από Google Play.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Για backup μπορείς να χρησιμοποιησεις και το cm backup και να τα ανεβαζεις στο cloud.Εμένα με έχει βολεψει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω ότι το θέμα με το θαυμαστικο είναι bug. Στην Lollipop μου τα εμφανιζε συνέχεια και στο wifi και στο cellular. Τα έχω μόνιμα ανοιχτά εκτός από το βράδυ που κοιμάμαι. Χθες άνοιξα τα δεδομένα στην 1 Sim που δεν την χρησιμοποιώ για δεδομένα και έκλεισα τα άλλα. Μετά έπαιξα ανοιγοκλεινοντας τα όλα και από τότε έχει εξαφανιστεί.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...