Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να το πας για αντικατασταση. Επισημα εχεις δικαιωμα για 7 ημερες αλλα για τις πρωτες δεκαπεντε υπαρχει μια ανοχη. Δεν ειναι δυνατον κινητο 10 ημερων να σταλει στο σερβις για αλλαγη οθονης. Αν σου αρχισουνε τα σουξουμου απαιτησε αλλαγη καθως εχεις προβληματικο προιον και βαση νομου εχεις δικαιωμα για αλλαγη για 2 χρονια. Αυτο για την περιπτωση ελλατωματικου προιοντος. Μην αφηνεις να περασει μερα. Αν μπορεις πηγαινετο και σημερα σαββατο. Στειλε και ενα email στην μοτορολα για το προβλημα γιατι κατι γινεται με τις οθονες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια.

Προτεινετε παρακαλω κανα ζευγαρι ακουστικα που να δουλευουν σιγουρα,γιατι δοκιμασα ενα ζευγαρι απο s4 και δεν δουλεψαν

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες μου έπεσε κάτω το moto. Και ενώ δεν υπάρχει το παραμικρό ραγισμα στην οθόνη, το τηλέφωνο είναι άχρηστο πλέον. Η οθόνη τρέμει, απεικονιζονται χρωματιστες γραμμές, Μια οριζόντια γραμμή επίσης χωρίζει την οθόνη. Από κάτω εμφανίζονται εικονίδια να ανεβοκατεβαινουν, κι από πάνω χρωματιστες ρίγες. Και αναρωτιέμαι. Είναι δυνατόν με ένα και μόνο πέσιμο να προκληθεί τέτοια ζημιά? Το έχω ενάμιση μήνα. Η wind σίγουρα δεν θα με καλύψει με την εγγύηση. Θα υποστηρίξουν ότι η βλάβη προκλήθηκε εξ υπαιτιοτητας μου. Όμως μπορεί να επισκευαστει με αλλαγή οθόνης? Και πόσο μπορεί να είναι το κόστος?Και το πρόσεχα τόσο πολύ.....
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες μου έπεσε κάτω το moto. Και ενώ δεν υπάρχει το παραμικρό ραγισμα στην οθόνη, το τηλέφωνο είναι άχρηστο πλέον. Η οθόνη τρέμει, απεικονιζονται χρωματιστες γραμμές, Μια οριζόντια γραμμή επίσης χωρίζει την οθόνη. Από κάτω εμφανίζονται εικονίδια να ανεβοκατεβαινουν, κι από πάνω χρωματιστες ρίγες. Και αναρωτιέμαι. Είναι δυνατόν με ένα και μόνο πέσιμο να προκληθεί τέτοια ζημιά? Το έχω ενάμιση μήνα. Η wind σίγουρα δεν θα με καλύψει με την εγγύηση. Θα υποστηρίξουν ότι η βλάβη προκλήθηκε εξ υπαιτιοτητας μου. Όμως μπορεί να επισκευαστει με αλλαγή οθόνης? Και πόσο μπορεί να είναι το κόστος?Και το πρόσεχα τόσο πολύ.....

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι οθόνη και digitizer στοιχίζουν 90 ευρώ εάν φυσικά είναι μόνο αυτά. Καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Motorola για επιβεβαίωση.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαίνεται ότι έχει πέσει κάτω(φθορές) και είσαι σίγουρος πως η πτώση δεν ήταν γερή, πήγαινε να δοκιμάσεις για εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαίνεται ότι έχει πέσει κάτω(φθορές) και είσαι σίγουρος πως η πτώση δεν ήταν γερή, πήγαινε να δοκιμάσεις για εγγύηση.

Αυτό θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου εξηγησετε γιατι γεμιζει τοσο ευκολα η μνημη... ? Εχω ανοιχτο μονο το messenger δεν τρεχει τπτ αλλο απο πισω και περισσεουν περιπου 110mb ..αν ανοιξω κ κατι αλλο αρχιζει κ μου κλεινει τις εφαρμογες...τι παιζει; τι μπορω να κανω ;
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάνε οι πρώτοι με dual SIM να παίρνουν OTA lollipop

 

Μακάρι αλλά μούφα μου φαίνεται το όλο thread στο XDA (προφανώς σε αυτό αναφέρεσαι). Ας κάνουμε λίγο ακόμα υπομονή και που θα πάει, θα έρθει.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου εξηγησετε γιατι γεμιζει τοσο ευκολα η μνημη... ? Εχω ανοιχτο μονο το messenger δεν τρεχει τπτ αλλο απο πισω και περισσεουν περιπου 110mb ..αν ανοιξω κ κατι αλλο αρχιζει κ μου κλεινει τις εφαρμογες...τι παιζει; τι μπορω να κανω ;

 

Απεγκατέστησα το facebook & messenger και το κινητο πηρε ανάσα......πλέον έχει τουλάχιστον 350~380 mb παντα διαθεσιμα....!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει root για το g_2 και αν το ρουτάρω θα μου έρθει otα η λολιποπ;

Η να περιμένω καλύτερα την L;

Πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader(χάνεις εγγύηση εννοείται). Μετά υπάρχει τρόπος να τρέξεις custom recovery χωρίς να την περάσεις μόνιμα αντικαθιστώντας την εργοστασιακή. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να εγκαταστήσεις ένα zip που το ρουτάρει, και καθώς δεν έχεις πειράξει την recovery θα σου έρχονται και οι αναβαθμίσεις.

Απεγκατέστησα το facebook & messenger και το κινητο πηρε ανάσα......πλέον έχει τουλάχιστον 350~380 mb παντα διαθεσιμα....!!!!

Κι εγώ απεγκατέστησα μόνο το Facebook και είχε μεγάλη διαφορά. Το έβαλα στα favorites στον chrome και έβαλα συντόμευση στην αρχική οθόνη. Μια χαρά το τρέχει κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απεγκατέστησα μόνο το Facebook και είχε μεγάλη διαφορά. Το έβαλα στα favorites στον chrome και έβαλα συντόμευση στην αρχική οθόνη. Μια χαρά το τρέχει κι έτσι.

 

Εχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει εναλλακτική εφαρμογή για το facebook κ το messenger αφού βαραίνουν τόσο τη συσκευή?Αν θυμάμαι καλά παλιότερα στο xperia tipo είχα βάλει το frindcaster.Αντε να έρθει κ προς τα εδώ η lollipop να διαβάσω σχόλια για να προχωρήσω στην αγορά κ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει root για το g_2 και αν το ρουτάρω θα μου έρθει otα η λολιποπ;

Η να περιμένω καλύτερα την L;

 

Καλυτερα περιμενε την L!

Nokia 6101 - Sony Ericsson W100i - Nokia C2-05 - Nokia C2-02 - Motorola Moto G 4G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το moto g.

Εδώ και καιρό κοιτάζω για κάποιο mid -range κινητό. Αν και αρχικά "ψηνόμουν" για το LG G2 αποφάσισα να πάω σε κάτι λίγο πιο οικονομικό. Οπότε είμαι ανάμεσα στο LG G2 mini και στο Moto G (2nd gen). Αυτό όμως που με προβληματίζει με το moto g (γιατί πιο πολύ αυτό θέλω) είναι το θέμα του 4G. Είναι μεγάλο μείον για το κινητό αυτό ή όχι; Ακόμα στα ίδια περίπου χρήματα βγαίνει και το LG G3 S. Καμία ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως η επιλογή της dual sim είναι κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Όσο για τα στερεοφωνικά ηχεία είναι μεν ένα πλεονέκτημα αλλά δεν νομίζω πως είναι και κάτι που με ενδιαφέρει τόσο πολύ. Θεωρώ πάντως πολύ σημαντικό μείον το να βγάζει μια τόσο σοβαρή εταιρία σαν την Motorola κινητό εν έτη 2014 και να μη υποστηρίζει 4G.

Αφού τα είχες και τα 2 στην κατοχή ποιο θεωρείς καλύτερο και πιο αξιόπιστο κυρίως όσον αφορά την χρήση και τις επιδόσεις του;

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες για απλή χρήση (όχι πχ για να κατεβάζεις ή να το κανείς tether για να κατεβάζει κανένα PC ας πούμε) δεν θα καταλάβεις διαφορά 3G με 4G.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει. Αλλά αν το χρησιμοποιήσεις για μπαίνεις facebook, να κάνεις browsing και να στέλνεις μηνύματα μέσω viber/skype ή ακόμα και να κάνεις κλήσεις μέσω αυτών, μια χαρά τα πάει και με το 3G και δεν βλέπεις ουσιαστική διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Το g2mini απλα το ξεχνάς, μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις και η οθόνη του είναι χάλια, τελείως χάλια όμως, ειδικά για browsing

G3s μόνο αν δεν θες το g 2014

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική στο Messenger υπάρχει? Του fb εννοώ

 

Για όσους απο εσάς δεν θέλετε να φορτώνετε το κινητό με περιττές εφαρμογές σας ενημερώνω οτι η εφαρμογη του FB δουλεύει τα μυνήματα κανονικά με το εξής κολπάκι: Οταν σου βγάλει το μύνημα οτι η συνομιλία έχει πλέον μεταφερθεί στο Messenger, πάτε στις ρυθμίσεις/ εφαρμογές και επιλέγετε την εφαρμογη Facebook. Πατήστε "διαγραφή προσωρινής μνήμης" και "διαγραφή δεδομένων" και ξανανοίξτε την εφαρμογή. Θα σας ζητήσει τα στοιχεία με τα οποία συνδέεστε στο FB και μετά απο 2-3 λεπτά που θα σας γράφει "το FB ρυθμίζεται" θα ανοίξει η εφαρμογή και τα μηνύματα θα δουλεύουν κανονικά αν και θα σας βγάζει ξανά το μύνημα οτι "θα σταματήσουν να λειτουργούν σύντομα και θα μεταφερθούν στο Messenger". Για 15-20 μέρες περίπου θα δουλεύουν τα μυνήματα κανονικά και όταν ξανακλειδώσουν επαναλαμβάνετε την διαδικασία. Λίγο σπαστικό, ξέρω αλλά εγω το κάνω 4-5 μήνες τώρα και δουλεύει. Τουλάχιστον δεν βαραίνω το κινητό άσκοπα με αχρείαστες εφαρμογές.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα αυτό το κινητό και ψάχνω έναν φορτιστή γιατί η λύση του Desktop/Laptop δεν με βολεύει.Υπάρχει διαθέσιμος φορτιστής για το κινητό αυτό σε κάποιο eshop;
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως ενώ τα 2 κινητά είναι σχεδόν ίδια το Moto G (2014) πέρνει καλύτερες κριτικές και αξιολογήσεις από πολλά sites όπως πχ. το phoneΑrena το οποίο μάλιστα το κατατάσσει και στα καλύτερα mid-range κινητά http://www.phonearena.com/phones/best/Mid-range και όλα αυτά μόνο και μόνο για το stock Android και τις πιο γρήγορες αναβαθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...