Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

 

εχω διαβασει αρκετες σελιδες εδω μεσα, εχω διαβασει καμποσα forum και εξακολουθω να μη τα καταφερνω...

 

αυτο που θελω να κανω ειναι να περασω την ap εκδοση lolipop στο κινητο μου που ειναι cu με 4.4.2

εχω κατεβασει ολα τα αρχεια που χρειαζονται, ανοιγω το sp flash tool, usb high speed, battery auto detect και firmware upgrade. παταω download, συνδεω το κινητο μου που ειναι ηδη κλειστο και οχι με fast boot, αλλα το download δεν ξεκιναει ΠΟΤΕ. Σαν να μη το βλεπει. Να πω πως εχω windows 8.1 και το κινητο αναγνωριζεται κανονικα οταν το συνδεω.

 

Τι κανω λαθος???????

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

 

Update : διάβασα κάτι με vcom. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Edited by ckgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου όλα είναι εύκολα....

Kατεβάζεις από εδώ: http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/ την EU ROW ROM που είναι lollipop 5.0.

Στο αρχείο που θα κατεβάσεις υπάρχουν και οι drivers και το flashtool που θα χρειαστείς και φυσικά το αρχείο με την Rom.

Εννοείται ότι θα έχεις μόνο μια κάρτα sim πλέον και δεν χρειάζεται να κάνεις root για αλλαγή των αρχείων του modem επειδή το τηλέφωνο είναι cu version.

Link to comment
Share on other sites

Aφού ο άνθρωπος θέλει την ΑΡ έκδοση, γιατί να κατεβάσει την EU;;;

Πράγματι χρειάζεσαι VCOM drivers (τους γκουγκλάρεις έτσι ακριβώς και τους κατεβάζεις)!

Εδώ υπάρχουν και οι drivers και οδηγίες για την εγκατάστασή τους (διαφέρει η διαδικασία από 7άρια σε 8άρια windows)!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

εχω διαβασει αρκετες σελιδες εδω μεσα, εχω διαβασει καμποσα forum και εξακολουθω να μη τα καταφερνω...

 

αυτο που θελω να κανω ειναι να περασω την ap εκδοση lolipop στο κινητο μου που ειναι cu με 4.4.2

εχω κατεβασει ολα τα αρχεια που χρειαζονται, ανοιγω το sp flash tool, usb high speed, battery auto detect και firmware upgrade. παταω download, συνδεω το κινητο μου που ειναι ηδη κλειστο και οχι με fast boot, αλλα το download δεν ξεκιναει ΠΟΤΕ. Σαν να μη το βλεπει. Να πω πως εχω windows 8.1 και το κινητο αναγνωριζεται κανονικα οταν το συνδεω.

 

Τι κανω λαθος???????

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

 

Update : διάβασα κάτι με vcom. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

 

Θυμίζει τη δική μου περίπτωση. Διαβ 2-3 σελίδες πριν.

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.

Θέλω να περάσω twrp στην multilang rom (vibeui_v2.0_1450_5.10.1_st2-cu).

Το κινητό είναι rooted, το τσέκαρα.

Δοκίμασα με Mobileuncle tools και recovery update (αναφέρθηκε στις προηγούμενες σελίδες), αλλά στο reboot δεν μπαίνει καν σε recovery.

Ούτε στην κινέζικη.

Με flashtool δεν γίνεται γιατί δεν έχω τον κωδικό του τύπου από το needrom για να περάσω τo scatter.

 

Έχουμε καμιά λύση;

Πού είναι το system files όπως σε άλλα android κινητά ώστε να περάσω χειροκίνητα το recovery με αντικατάσταση;

Εννοώ όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή και βγαίνει το MTP.

Στις mtk συσκευές δεν υπάρχει αυτό; Να μπεις δηλαδή κατευθείαν στο system files;

 

Υ.Γ. Το κινητό ζεματάει κατά το browsing, ενώ η μπαταρία τελειώνει σχετικά γρήγορα (6-7 ωρες).

Είναι φυσιολογικό; Σε idle δεν το λες και δροσερό.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειαζόταν τους vcom . Έχω όμως δύο προβλήματα...

Καταρχήν το σήμα είναι άθλιο! Αποσυνδεεται συνεχώς! Τι πρέπει να κάνω; Να αλλάξω το μόντεμ; Υπάρχουν κάπου οδηγίες να ακολουθήσω;

Κατά δεύτερον δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία (μουσική, apk) μέσω usb από το Laptop. Τι συμβαίνει; Μήπως πρέπει να βγάλω τους vcom?

Link to comment
Share on other sites

Με τους drivers δεν ξανά ασχολείσαι!!!

Τι εννοείς δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία;

Δεν εμφανίζεται ο αποθηκευτικός χώρος του κιν. στο pc ή τον βλέπεις και του βάζεις μέσα αρχεία και δεν τα δέχεται; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα το pc;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται και εμφανίζεται ο χώρος όταν όμως του στέλνω αρχεία δεν μεταφέρονται ποτέ.

Μια ακόμη ερώτηση. Μόλις το ρουταρα και θέλω να εγκαταστήσω το twrp για να αντικαταστησω το μόντεμ. Από την εφαρμογή twrp ποια συσκευή επιλέγω;

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται και εμφανίζεται ο χώρος όταν όμως του στέλνω αρχεία δεν μεταφέρονται ποτέ.

Μια ακόμη ερώτηση. Μόλις το ρουταρα και θέλω να εγκαταστήσω το twrp για να αντικαταστησω το μόντεμ. Από την εφαρμογή twrp ποια συσκευή επιλέγω;

 

Όταν το ρούταρες δεν πέρασες μέσα κατευθείαν το twrp? αν όχι πρέπει να ξανά φλασάρεις, αλλά μόνο το recovery έτσι ώστε να μην χάσεις τίποτα. Κάνεις κανονικά την διαδικασία αλλά στο flastool επιλέγεις μόνο το recovery (όλα τα άλλα τα ξετικάρεις) και του ''δείχνεις'' στο αρχείο twrp recovery που έχεις κατεβάσει. Download only και σε 2 λεπτά είσαι έτοιμος.

Αν δεν κάνω λάθος όμως μετά που θα έχεις αλλάξει το recovery δεν θα μπορείς να παίρνεις τυχών updates που θα βγουν OTA...

Επίσης δεν χρειάζεσαι το twrp για να βάλεις το αρχείο Modem. Μπορείς και με το ES εξερεύνηση αρχείων, απλά θυμήσου να αλλάξεις τα permission... rw r r (αν θυμάμαι καλά, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

Edited by kabamaru2372
συμπληρωματικά στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως και άλλοι.

Φλάσαρα επιτυχώς την ΑP Lollipop X2-AP_ROW_S223_150528 και δεν μπορώ να μπω σε recovery.

Φλασάρω επιτυχώς(?) μόνο την recovery TWRP_v2.8.6.0_X2-EU_5.0 με flash tool αλλά πάλι δεν μπαίνει.

Ούτε με hard keys.

Μου βγάζει μήνυμα "you are in meta mode..." και τα συναφή.

Δεν είμαι ρουτ. Με Kingroot και πρώτα με Kinguser αποτυγχάνει πάντα.

Τι γίνεται ρε παιδιά;

Τι κάνω λάθος;

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως και άλλοι.

Φλάσαρα επιτυχώς την ΑP Lollipop X2-AP_ROW_S223_150528 και δεν μπορώ να μπω σε recovery.

Φλασάρω επιτυχώς(?) μόνο την recovery TWRP_v2.8.6.0_X2-EU_5.0 με flash tool αλλά πάλι δεν μπαίνει.

Ούτε με hard keys.

Μου βγάζει μήνυμα "you are in meta mode..." και τα συναφή.

Δεν είμαι ρουτ. Με Kingroot και πρώτα με Kinguser αποτυγχάνει πάντα.

Τι γίνεται ρε παιδιά;

Τι κάνω λάθος;

 

Κάποια βοήθεια;

Φλάσαρα λάθος έκδοση;

Ήρθα από CU Multilang για να δω τι παιζει με την μπαταρια.

Φλασαρω λάθος recovery μηπως;

Αν ναι, ας μου δωσει καποιος ενα λινκ με το σωστο.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Έλυσα το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, Εβαλα την έκδοση Lollipop διαπιστώνω κάποια κολλήματα περιστασιακα.. Πχ στο messenger , facebook , και καμια φορα στον chrome.. Σε συγκριση πάντα με την μαμίσια εκδοση απο minideal... Βεβαια το κινητο ειναι κλασεις ανωτερο κ οταν δν κολλαει παει σφαιρα. Συν ολα τα θετικα που εχουν υποθει οπως gps κλπ κλπ.

 

1η ερωτηση : ειμαι ο μονος που εχει διαπιστωσει αυτο το lag?

2η ερωτηση : είχα κανει backup στην παλια εκδοση μεσω TWRP .. Διαβασα οτι δν γινετε Backup στα δεδομενα (φωτο, μουσικη) ισχύει κατι τετοιο? Αν οχι, πως μπορω να κανω restore τα δεδομενα αυτα ? Σημ. Για καποιο λογο δν εντοπιζετε το αρχειο του backup απο την νέα twrp.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1η απάντηση : για messenger , facebook δεν γνωρίζω (δεν χρησιμοποιώ), για τον chrome δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Δεν δοκιμάζεις απεγκατάσταση - επανεγκατάσταση;

2η απάντηση : η νέα TWRP δεν μπορεί να επαναφέρει αρχεία της παλιάς αλλά κι αν το κάνεις θα μπλοκάρεις το κιν. Επιπλέον (και προσοχή εδώ) αν κάνεις backup του κινητού με τη νέα TWRP, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις restore του system (και πολύ πιθανό και των data)!!! Θα μλοκάρει το κιν και μόνο με φλασάρισμα από την αρχή διορθώνεται!

Στην ουσία είσαι ακάλυπτος γι' αυτό προσοχή στους πειραματισμούς!

Για backup φωτό, βίντεο, μουσικής, απλά τα αντιγράφεις στο pc και τα ξαναπερνάς. Η TWRP δεν κάνει τέτοια δουλειά ούτως ή άλλως!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

1η απάντηση : για messenger , facebook δεν γνωρίζω (δεν χρησιμοποιώ), για τον chrome δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Δεν δοκιμάζεις απεγκατάσταση - επανεγκατάσταση;

2η απάντηση : η νέα TWRP δεν μπορεί να επαναφέρει αρχεία της παλιάς αλλά κι αν το κάνεις θα μπλοκάρεις το κιν. Επιπλέον (και προσοχή εδώ) αν κάνεις backup του κινητού με τη νέα TWRP, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις restore του system (και πολύ πιθανό και των data)!!! Θα μλοκάρει το κιν και μόνο με φλασάρισμα από την αρχή διορθώνεται!

Στην ουσία είσαι ακάλυπτος γι' αυτό προσοχή στους πειραματισμούς!

Για backup φωτό, βίντεο, μουσικής, απλά τα αντιγράφεις στο pc και τα ξαναπερνάς. Η TWRP δεν κάνει τέτοια δουλειά ούτως ή άλλως!

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. Εχεις δικιο με chrome.. :lol: Αρα το backup που εκανα πριν , ουσιαστικα ειναι αχρηστο απο θεμα φωτο, μουσικης. Υπαρχει κανενας αλλος τροπος (πχ μεσω αλλου software) για επαναφορα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

Δυστυχως σημερα μετα απο 2 ωρες φορτισης του κινητου διαπιστωσα ξαφνικα οτι η οθονη δεν λειτουργει, ειναι μονιμα μαυρη και αρκετα ζεστη εως καυτη. Προσπαθησα να το κανω restart ακουω τον ηχο της εκκινησης αλλα δυστυχως η οθονη παραμενει μαυρη. επικοινωνησα με vickmall απο οπου το πηρα και αναμενω απαντηση . Επειδη ηταν η πρωτη μου αγορα απο Κινα ,γνωριζει κανεισ τι παιζει τωρα με εγγυηση,υπαρχει πιθανοτητα να μου το αντικαταστησουν? χρεωνομαι για την αποστολη του κινητου για επισκευη?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

Δυστυχως σημερα μετα απο 2 ωρες φορτισης του κινητου διαπιστωσα ξαφνικα οτι η οθονη δεν λειτουργει, ειναι μονιμα μαυρη και αρκετα ζεστη εως καυτη. Προσπαθησα να το κανω restart ακουω τον ηχο της εκκινησης αλλα δυστυχως η οθονη παραμενει μαυρη. επικοινωνησα με vickmall απο οπου το πηρα και αναμενω απαντηση . Επειδη ηταν η πρωτη μου αγορα απο Κινα ,γνωριζει κανεισ τι παιζει τωρα με εγγυηση,υπαρχει πιθανοτητα να μου το αντικαταστησουν? χρεωνομαι για την αποστολη του κινητου για επισκευη?

 

ευχαριστω.

 

Κρίμα. Δες τι θα σου πει το μαγαζί. Αν δεν είναι θέμα λειτουργικου θα σου ζητήσουν να το στείλεις πίσω συστημένο με tracking number. Κοστίζει 9.20 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Δες τι θα σου πει το μαγαζί. Αν δεν είναι θέμα λειτουργικου θα σου ζητήσουν να το στείλεις πίσω συστημένο με tracking number. Κοστίζει 9.20 αν θυμάμαι καλά.

 

Καλημέρα. Το paypal δεν καλυπτει τα έξοδα επιστροφής?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εδώ και μια εβδομάδα με την lollipop.

Πολύ καλύτερη από την cu μουλτι που μου ήρθε. Δεν έχω θέμα με Viber, whatsapp. Το messenger μια φορά έφαγε ένα σκάλωμα αλλά δεν το ξανάκανε.

Έχω όμως ένα άλλο θέμα. Όταν ανοίγω τα δεδομένα δεν μου μπαίνει πάντα στο ίντερνετ. Αν κάνω μία επανεκκίνηση στρώνει ή αν μπω με Wi-Fi και μετά το αλλάξω.

Είμαι με το μόντεμ της ρομ AP-L. V2

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Το paypal δεν καλυπτει τα έξοδα επιστροφής?

 

Δεν το γνωρίζω. :(

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Δες τι θα σου πει το μαγαζί. Αν δεν είναι θέμα λειτουργικου θα σου ζητήσουν να το στείλεις πίσω συστημένο με tracking number. Κοστίζει 9.20 αν θυμάμαι καλά.

 

καλημερα

 

μου απαντησαν απο vickmall

 

Hello friend,

Thanks for your support and message,

i am sorry to hear that,

the reason caused screen become hot is your restart it Again and again,

please dont do that,

did you try to flash the rom for it?

 

θα φλασαρο την rom αν και δεν βλεπω φως...

 

Το κινητο ειναι τελειως νεκρο αυτη την στιγμη....ουτε flash Μπορω να το κανω

Δυστυχως δεν το γλυτωσα υστερα απο επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν να τους το επιστρεψω για ελεγχο! καλη υπομονη!

Edited by stra7
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

μου απαντησαν απο vickmall

 

Hello friend,

Thanks for your support and message,

i am sorry to hear that,

the reason caused screen become hot is your restart it Again and again,

please dont do that,

did you try to flash the rom for it?

 

θα φλασαρο την rom αν και δεν βλεπω φως...

 

Το κινητο ειναι τελειως νεκρο αυτη την στιγμη....ουτε flash Μπορω να το κανω

Δυστυχως δεν το γλυτωσα υστερα απο επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν να τους το επιστρεψω για ελεγχο! καλη υπομονη!

 

Τελικα καταφερα και φλασαρα τη rom (επιτυχως), αλλα δυστυχως το κινητο συνεχιζει να μου εμφανιζει μαυρη οθονη. Καμια ιδεα κανεις η με παρομοιο προβλημα? αλλιως την Δευτερα θα το στειλο πισω να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι. Δεν μπορώ να περάσω το αρχείο FangZhengLTXH στο κινητό μου αλλά ούτε να αλλάξω και τα permissions σε 0644 για το Notification Pulldown. Βοηθείστε γιατί είμαι άσχετος!!! Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...