Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ ευχαριστώ, θα το πάρω το σαββατοκύριακο να το κάνω .

 

Απλά δεν ξέρω γιατί δεν περνιοταν το TWRP.

 

Εγώ έχω το Jiayu S3 advanced και πριν είχα το Lenovo A806 οπότε δεν ειναι κάτι άγνωστο σε μένα ή όλη διαδικασία .

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο να flasharei το TWRP μέσο spflash tools, να ολοκληρώνεται κανονικά ή διαδικασία αλλά να μην μπαίνει το TWRP;

 

Ακολούθησε κατά γράμμα το #1519, σελ.102 και όλα θα πάνε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακολούθησε κατά γράμμα το #1519, σελ.102 και όλα θα πάνε καλα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

 

Έχει δώσει κάποιος link με το modem της άλλης ROM ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση ΑP -5. Το τελευταίο διάστημα είχα πρόβλημα με το 3G ... Ενώ μου έδειχνε Η+ και φαινόταν τα κατεβάζει δεν μπορούσα να μπώ σε σελίδες , γενικότερα να συνδεθώ. Ξανα άλλαξα τα αρχεία του modem αλλά τίποτα.. Επίσης έκανα c/p τα αρχεία που είναι στο λινκ "χρήσιμα αρχεία". Λογικά πρέπει να τα έκανα λίγο μαντάρα.. μπορεί καποιος να μου στείλει το φάκελο του firmware kai mddb? Ή δεν έχει νόημα..?

 

Edit: Παρατηρησα ότι είμαι σε σύνδεση αλλά δεν ανοίγει όλες τις εφαρμογες.. πχ viber, messnger, fb, παρόλα αυτά στο instagram, rss reader , παιχνίδι boob beach δν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Τι στο καλό γίνεται??

 

Solved:: Έχοντας ενεργοποιήσει το όριο προειδοποίησης MB παρατήρησα παρακάτω πως οι εφαρμογες fb , viber, messenger, chrome ήταν αποκλεισμένες.. lol.. και ήταν αυτές οι εφαρμογές που έλεγχα την συνδεσιμότητα..

Edited by johnniac
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομάδα,

Πριν λιγες μέρες ειχα ενα ατυχημα και απο την πτωση μου ραγισε το touch screen μπροστα απο την οθονη. Σημερα καλεσα το επισημο service της lenovo στην Ελλαδα και μου ειπαν πως δεν αναλαμβανουν να επισκευασουν τηλεφωνα που δεν εχουν πωληθει απο αυτους. Αυτο μου φαινεται εξωφρενικο και να σας πω την αληθεια δεν περιμενα με τιποτα να το ακουσω! Να μου ελεγαν πως δεν αναγνωριζουν την εγγυηση να το καταλαβω, αλλα αυτο ειναι υπερβολικο!!!

Το αναφερω εδω κυριως επειδη ισως να υπαρχουν ατομα οπως κι εγω που δεν γνωριζαν πως ισχυε κατι τετοιο και θεωρω πως πρεπει να ενημερωθουν. Για μενα προσωπικα αυτο το τηλεφωνημα ειναι πραγματικα ο λογος για τον οποιο δεν προκειτε να αγορασω προιον τους ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!! Εσεις ειχατε παρομοια εμπειρια και αν ναι πως το αντιμετωπισατε?

Επισης, επειδη θελω πραγματικα να το επισκευασω, υπαρχει καποιος που το αναλαμβανει ή οταν χαλανε τα πετατε???

 

Ευχαριστω εκτων προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μίλησες με την Arvato και στο είπε αυτό? Νομίζω έπρεπε να περιμένεις τέτοια απάντηση...
Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε τυχει μια 'ζημια' και εμενα το καλοκαιρι. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν το ιδιο ακριβως.

Το εστειλα τελικα πισω στην Κινα (το ειχα αγορασει απο κινεζικο μαγαζι), το εφτιαξαν δωρεαν και το χω πισω παλι μα χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Βγήκε νέα αναβάθμηση συστήματος X2_AP_S229_151027_ROW με μέγεθος 20Mb.

 

Edit: Προσπάθησα να κάνω την αναβάθμηση αλλά μου έβγαλε fail

Εχω βάλει το Lenovo recovery και φυσικά έχω βγάλει το root

Θα το προσπαθήσω στο σπίτι και πάλι.

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..

 

έχω την EU ROM lollipop (το κινητό είναι CU) μέσα και σήμερα μου έβγαλε ενημέρωση 20ΜΒ. Την έκανα αν και το κινητό ήταν root-αρισμένο. Την κατέβασε κανονικότατα, έκανε επανεκκίνηση και μπαίνοντας στη διαδικασία αναβάθμισης μου είπε ότι απέτυχε. Κάνοντας επανεκκίνηση ξανά μου έβγαλε το μήνυμα Have been in meta mode, Long press power button to boot. Έκτοτε δεν ξεκινάει με τίποτα.

 

Να σημειώσω ότι κάποτε είχα βάλει το twrp και σε παλαιότερο update μου δημιούργησε πρόβλημα (δεν έμπαινε στο εργοστασιακό μενού για την αναβάθμιση αλλά στου twrp) και έτσι το έβγαλα.

 

Καμμία ιδέα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχω περάσει το Lenovo recovery δεν θέλει να κάνει αναβάθμιση με τίποτα..... Έχω βγάλει και το SuperSU και ότι υπολείμματα του KingRoot ......

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχω περάσει το Lenovo recovery δεν θέλει να κάνει αναβάθμιση με τίποτα..... Έχω βγάλει και το SuperSU και ότι υπολείμματα του KingRoot ......

 

Λάζαρε, εσύ με ΑΡ είσαι ε; Καλά θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε μαζί με το stock recovery να φλασάρεις και το system.

Δεν χάνεται τίποτα από ρυθμίσεις - αρχεία!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ναι με ΑΡ ειμαι και εγω .....

Παω να τα κανω τωρα....

 

Edit: Περασα το system & lenovo recovery απο την S223 και μου βγαζει τωρα

αναβαθμιση για S224.....

Εντωμεταξυ ειδα οτι αλλαξε και modem files αλλα οι SIM 1- SIM2 βλεπω οτι δουλευοθν κανονικα

με την πρωτη να εχει κανονικα μεσα στο σπιτι 4G (Vodafone)

 

Εγινε η αναβαθμιση κανονικα σε S228 αλλα στην εκδοση Android δεν εχει αλλαξει κατι ......απλα ενα 5.0 (οπως ηταν και πριν)

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Όσα update και να βγούνε το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο να γράφει διπλά και τριπλά γράμματα θα παραμένει. Εκτός εάν φταίει η συσκευή μου.
Link to comment
Share on other sites

Όσα update και να βγούνε το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο να γράφει διπλά και τριπλά γράμματα θα παραμένει. Εκτός εάν φταίει η συσκευή μου.

 

Καλημερα .....και σε μενα υπαρχει αυτο το θεματακι αλλα οχι παντα. Οποτε του καπνισει .

Οπως επισης οταν εχω αναπαντητη κληση που πααραμενει η οθονη αναμενη και ακομα και να δω

ποιος εχει παρει τηλεφωνο και το αφησω σε αναμονη αυτη παραμενει στην ιδια κατασταση

Η λυση για αυτο ειναι να του κανω restart.....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω παρατηρησει ενα θεμα, αλλα δεν ισχυει και παντα.

Αρχικα, εχω την εντυπωση οτι οταν το κινητο βρισκεται στην τσεπη μου τελειωνει η μπαταρια λιγο πιο γρηγορα, απο οτι οταν το εχω ακουμπησει στο γραφειο ή αλλου εκτεθειμενο. Πχ 1-2% σε λιγα λεπτα, αντιθετως 1% καταλανωνει σε 2 ωρες απραξιας.

Μετα, σε καποιες κλησεις παρατηρω οτι η οθονη ή δεν σβηνει ή οτι μενει κλειστη και ας το παρω απο το αυτι μου.

Θεωρω οτι κατι παιζει με τον proximity sensor, εκανα κατι diagnostics και calibrate και δεν εχει τιποτα να φαινεται, ολα ειναι φυσιολογικα..

[σ.σ. εχω κλειστες οτι επιλογες υπαρχουν για ανιχνευση οταν ειναι τσεπη κλπ κλπ, το μονο που εχω ενεργοποιημενο ειναι το douple-tap κλειδωμα-ξεκλειδωμα]

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .....και σε μενα υπαρχει αυτο το θεματακι αλλα οχι παντα. Οποτε του καπνισει .

Οπως επισης οταν εχω αναπαντητη κληση που πααραμενει η οθονη αναμενη και ακομα και να δω

ποιος εχει παρει τηλεφωνο και το αφησω σε αναμονη αυτη παραμενει στην ιδια κατασταση

Η λυση για αυτο ειναι να του κανω restart.....

Λυση ισως για σενα φιλε, για αλλους δεν ειναι λυση αυτο, τουναντιον, σκιζεις την ενσωματωμενη μπαταρια, 'μια ωρα αρχυτερα", με την οθονη ανοιχτη.

Οταν το ειχα, με επαιρναν συχνα απο εξωτερικο τις νυχτες και εβλεπα την κληση το πρωι με την οθονη ανοιχτη για ωρες και την μπαταρια στο τελειωμα. Ειχα αναφερει το προβλημα εδω, χωρις καμια λυση.

Η τελικη λυση ηταν, ξηλωμα της AP και εγκατασταση την παλαιοτερη ρομ του Ουγγρου που δεν παρουσιαζει αυτο το απαραδεκτο για μενα προβλημα.

 

(Για την ιστορια, ειχα ξαναστησει το κινητο εξ'αρχης, πριν το φορτωσω εφαρμογες, δεν εμφανιζε αυτο το προβλημα, μολις το φορτωσα με τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και πριν, το ξαναεμφανισε και δεν πιστευα στα ματια μου. Δεν εκατσα να δοκιμαζω μια-μια να δω τι φταιει, δεν υπηρχε χρονος, με την παλια ρομ παιζει κυριλε. Ενδεχεται να ειναι και θεμα παρτιδας hardware γιατι δεν το ειχαν αναφερει και αλλοι το συγκεκριμενο προβλημα. Το εχω δωσει πλεον, οχι πως δεν μου αρεσε, πανεμορφο κινητο, αλλα απ'το καλοκαιρι αλλαξοπιστησα με το Asus Zen 2 με τα 4gb ram/64 storage στα 235 ευρω...).

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Ναι με ΑΡ ειμαι και εγω .....

Παω να τα κανω τωρα....

 

Edit: Περασα το system & lenovo recovery απο την S223 και μου βγαζει τωρα

αναβαθμιση για S224.....

Εντωμεταξυ ειδα οτι αλλαξε και modem files αλλα οι SIM 1- SIM2 βλεπω οτι δουλευοθν κανονικα

με την πρωτη να εχει κανονικα μεσα στο σπιτι 4G (Vodafone)

 

Εγινε η αναβαθμιση κανονικα σε S228 αλλα στην εκδοση Android δεν εχει αλλαξει κατι ......απλα ενα 5.0 (οπως ηταν και πριν)

Γεια σου Λάζαρε.

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ στο παρελθόν μετά από κάθε αποτυχημένη αναβάθμιση αλλά αυτή τη φορά ΔΕΝ κ ΔΕΝ κ ΔΕΝ!!!

Έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Δεν θέλει να αναβαθμιστεί με τίποτα!:mad::mad:

Καμία άλλη ιδέα κανείς, εκτος από φλασάρισμα εξαρχής;

Τώρα είναι που νοσταλγώ το παλιό μου iphone! Είτε καινούρια συσκευή πάρεις, είτε θέλεις να κάνεις αναβάθμιση μ'ένα κουμπί κ ένα κωδικό κατ'ευθείαν κ είναι όπως ήταν χωρίς κανένα πρόβλημα!!!

Τόσο δύσκολο τους είναι εκεί στην Google να το αντιγράψουν; Ούτε root, ούτε άλλες εφαρμογές κλπ...

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .....και σε μενα υπαρχει αυτο το θεματακι αλλα οχι παντα. Οποτε του καπνισει .

Οπως επισης οταν εχω αναπαντητη κληση που πααραμενει η οθονη αναμενη και ακομα και να δω

ποιος εχει παρει τηλεφωνο και το αφησω σε αναμονη αυτη παραμενει στην ιδια κατασταση

Η λυση για αυτο ειναι να του κανω restart.....

ειχα και εγώ αυτο το θεμα μετά απο factory reset που έκανα πριν το πουλήσω (πηγα και εγώ σε ZenFone 2)δεν μου το ειχε ξανά κάνει ποτέ όσο το ειχα 5 μήνες το πρόβλημα αυτο το έλυσα κάνοντας εγκατάσταση του cm security το όποιο εντόπισε 2-3bugs και τα διόρθωσε μιλάω σχεδόν κάθε μέρα με το παλικάρι που το πειρε ειναι φιλος και δεν του το έχει ξανακάνει(το τηλεφωνο ήταν έκδοση cu και του ειχα περάσει την ap).

P.s. το έκανε και το galaxy grand 2 που έχει και η γυναίκα μου και το έλυσα με το ιδιο πρόγραμμα .

Edited by GIGA
Link to comment
Share on other sites

@Ipokratis.

Φίλε έμενα μου δούλεψε μόλις έβαλα το system & recovery......

Κανε μια προσπάθια , έτσι και αλλιώς δεν θα χάσεις τίποτα. Απλά μετά ROOT και πέρασμα τα modem image .

 

@GIGA

Θα το δοκιμάσω το cm security να δούμε τι κάνει !!!!

Ευχαριστώ για την πρόταση .

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

@Ipokratis.

Φίλε έμενα μου δούλεψε μόλις έβαλα το system & recovery......

Κανε μια προσπάθια , έτσι και αλλιώς δεν θα χάσεις τίποτα. Απλά μετά ROOT και πέρασμα τα modem image .

 

Το έκανα πάμπολες φορές κ δεν κατάφερε ούτε μια να κάνει το update του.

Ενώ στο παρελθόν είχα άμεσα αποτέλεσμα, τώρα τι ορέξεις έχει δεν ξέρω.

Όσον αφορά αυτό που ανέφερες ότι μετά την αναβάθμιση λειτουργεί καλά με το modem της AP, σε συνιστώ να το αλλάξεις με της CU διότι θα διαπιστώσεις πως εάν πας κάποιο ταξίδι σε άλλη περιοχή δεν θα λειτουργεί το 3G, 4G κ θα χρειάζεται επανεκκίνηση για να τα "δει"

Μην ξεχνάμε πως το αρχείο modem είναι οι drivers του. Άρα είναι κ οι σωστοί drivers της κάθε έκδοσης συσκευής. (το θέμα της αλλαγής του modem εγώ το είχα ανακαλύψει κ έδωσα τη λύση εδώ, αν θυμάσαι..;))

 

Ευχαριστώ πάντως για τη στήριξη...:):)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ηρθε αναβαθμιση ota στο vibe x2 και εκανα download ξεκινησε η εγκατασταση και μου εβγαλε error Μετα...

Εκανα επανεκκινηση και τωρα εχει μεινει στο λογοτυπο της lenovo οταν ανοιγει...

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πάμπολες φορές κ δεν κατάφερε ούτε μια να κάνει το update του.

Ενώ στο παρελθόν είχα άμεσα αποτέλεσμα, τώρα τι ορέξεις έχει δεν ξέρω.

Όσον αφορά αυτό που ανέφερες ότι μετά την αναβάθμιση λειτουργεί καλά με το modem της AP, σε συνιστώ να το αλλάξεις με της CU διότι θα διαπιστώσεις πως εάν πας κάποιο ταξίδι σε άλλη περιοχή δεν θα λειτουργεί το 3G, 4G κ θα χρειάζεται επανεκκίνηση για να τα "δει"

Μην ξεχνάμε πως το αρχείο modem είναι οι drivers του. Άρα είναι κ οι σωστοί drivers της κάθε έκδοσης συσκευής. (το θέμα της αλλαγής του modem εγώ το είχα ανακαλύψει κ έδωσα τη λύση εδώ, αν θυμάσαι..;))

 

Ευχαριστώ πάντως για τη στήριξη...:):)

 

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα αν μπορείς λίγο να με βοηθήσεις με την αλλαγή modem στην AP.

 

Κατέβασα τα αρχεία για τα modem που δείνει ο lazaros στο post 1794, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω μετά.

 

Να βάλω το v40 ή το v41;

 

Κάνω αντιγραφή όλα τα αρχεία ή μόνο το "modem_1_lwg_n.img".

 

Έκανα μια δοκιμή αλλάζωντας μόνο το "modem_1_lwg_n.img" με αυτό της v41 αλλά τα πράματα γίνανε χειρότερα. Μου έβγαζε να βάλω το pin αλλά μετά κολλούσε εκεί και έκανε πολύ ώρα να φύγει από την οθόνη η εικόνα με που γράφεις το pin και αφού έφευγε μετά δεν έβρισκε σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα αν μπορείς λίγο να με βοηθήσεις με την αλλαγή modem στην AP.

 

Κατέβασα τα αρχεία για τα modem που δείνει ο lazaros στο post 1794, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω μετά.

 

Να βάλω το v40 ή το v41;

 

Κάνω αντιγραφή όλα τα αρχεία ή μόνο το "modem_1_lwg_n.img".

 

Έκανα μια δοκιμή αλλάζωντας μόνο το "modem_1_lwg_n.img" με αυτό της v41 αλλά τα πράματα γίνανε χειρότερα. Μου έβγαζε να βάλω το pin αλλά μετά κολλούσε εκεί και έκανε πολύ ώρα να φύγει από την οθόνη η εικόνα με που γράφεις το pin και αφού έφευγε μετά δεν έβρισκε σήμα.

 

Το V40 εμενα μου δουλευει παρα πολυ καλα.

Πρεπει να περασεις το TWRP recovery, να κλεισεις το κινητο σου (Power off) και να μπεις σε recovery

Εκει θα πας στο install και θα διαλεξεις το αρχειο zip που ειναι το αρχειο εγκαταστασεις του modem.

Φυσικα απο πριν θα εχεις φροντισει να εχεις βαλει καπου χυμα και οχι μεσα σε φακελο το αρχειο

ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...