Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

26% είναι το υπόλοιπο. 42% είναι το ποσοστό χρήσης της οθόνης.

Χρήσιμο θα ήταν να μας πουν τα παιδιά σε τι φωτεινότητα πιάνουν αυτά τα νούμερα.

Σωστά 26% ήταν το υπόλοιπο.

Αυτή είναι συνήθως η φωτεινότητα :

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από σχεδόν 5 χρόνια (!) με το xperia x10, νομίζω πως ήρθε η ώρα για νέα συσκευή και θεωρώ πως θα είναι το Z3C, καθώς η έκφραση "έρωτας με την πρώτη ματιά" παίζει ενεργό ρόλο στη ζωή μου.

Έχω λοιπόν κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποιος ευγενικός κύριος να μου απαντήσει.

1. Δεν έχω ιδέα για τη μετά 2.3.3 εποχή του λειτουργικού. Στο x10 έχω κάνει root και έχω αφαιρέσει τα σκουπίδια της Sony και της Google. Επίσης έχω αντικαταστήσει μόνιμα τον αρχικό launcher, την εφαρμογή τηλεφωνίας, μηνυμάτων με τα Zeam Launcher, Exdialer και GoSMS αντίστοιχα. Τέλος, χρησιμοποιώ την εφαρμογή Fontchanger (η οποία απαιτεί root) για να αλλάζω κάπου-κάπου τη γραμματοσειρά της συσκευής.

Με το τρέχον λειτουργικό σύστημα (4.4.4 αν δεν κάνω λάθος), θα μπορώ να τα κάνω όλα τα παραπάνω;

2. Κάπου έχω διαβάσει πως στην έκδοση 4.2.2 είναι ελεύθερη η χρήση της κάρτας SD ενώ στην 4.4.2 έχει κλειδώσει. Μια και θεωρώ πως είναι πολύ σημαντική η ελεύθερη χρήση της κάρτας και βλέπω πως η συσκευή έρχεται με 4.4, υπάρχει τρόπος να "πάω πίσω" στην 4.2.2 έκδοση;

3. Χρησιμοποιώ το bluetooth ακουστικό MW600 της Sony. Στην έκδοση 2.3.3 του λειτουργικού δεν είναι δυνατές οι λειτουργίες Track Id και Caller Id και όταν το έψαξα, πριν κανά δυό χρόνια, έμαθα πως δεν υπήρχε το προφίλ AVRCP 1.3 στο λογισμικό του bluetooth της συγκεκριμένης έκδοσης του λειτουργικού.

Μήπως κάποιος γνωρίζει εάν αυτό έχει διορθωθεί τώρα;

Και 4. Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα για την αγορά. Εσείς οι έμπειροι περί της αγοράς κινητής τηλεφωνίας, και ιδίως εσείς που αλλάζετε συχνά συσκευές, πώς βλέπετε την εξέλιξη της τιμής της συσκευής; Τώρα που γράφω το μήνυμα, η τιμή του ξεκινά από 405 ευρώ στα σκρουτζομάγαζα. Θα πιάσει άραγε το ψυχολογικό όριο των 300 ευρώ σύντομα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θα απέφευγα να κάνω root. Φαίνεται να δημιουργεί πολλά πρόβληματα (DRM keys κλπ). Οπότε οτι απαιτεί root δεν θα δουλέψει. Αν και δεν το χρειάζεται, δουλεύει άψογα (ωστόσο το adaway μου λείπει να πω την αλήθεια)

Για την sd υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, θα πρέπει για παράδειγμα να χρησιμοποιείς το default file explorer για δημιουργία φακέλων κλπ. Τώρα αν μπορείς να κάνεις μεταφορά εφαρμογές στην sd δεν ξέρω, αν και δεν νομίζω οτι γίνεται.

Όσο για την τιμή, 300€ το βλέπω πολύ αργά. Στα 350€ αρχές του καινούργιου χρόνου, πολύ πιθανόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα όταν κάνω αναβολή ειδοποίησης απο το ημερολόγιο .

 

Την πρώτη φορά το συμβάν χτυπάει κανονικά την ειδοποίηση του όπως θα έπρεπε .

 

Αν όμως πατήσω αναβολή για 10 λεΠτά π.χ. δεν ξαναχτυπα .

 

Χτυπά μόνο άμα ξεκλειδώσω την οθόνη κάποια στιγμή . (Όπου δεν έχουν περάσει 10 λεπτά που ορισα την αναβολή αλλά περισσότερο)

 

Να πω ότι είμαι σε stamina mode , δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα όταν κάνω αναβολή ειδοποίησης απο το ημερολόγιο .

 

Την πρώτη φορά το συμβάν χτυπάει κανονικά την ειδοποίηση του όπως θα έπρεπε .

 

Αν όμως πατήσω αναβολή για 10 λεΠτά π.χ. δεν ξαναχτυπα .

 

Χτυπά μόνο άμα ξεκλειδώσω την οθόνη κάποια στιγμή . (Όπου δεν έχουν περάσει 10 λεπτά που ορισα την αναβολή αλλά περισσότερο)

 

Να πω ότι είμαι σε stamina mode , δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό .

 

Να προσθέσεις ως εξαίρεση το "Ημερολόγιο" στο Stamina. Κι εγώ το ίδιο πάθαινα στο Z1c μου μέχρι να σετάρω σωστά το Stamina. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Αγοράσα το κινητό στην κοπέλα μου. αλλά φαίνεται έχουμε κάποιο θέμα.

 

οι φωτογραφίες που βγάζει το κινητό είναι ΘΟΛΕΣ! μήπως κάνει κάτι λάθος? έχει κανείς το ίδιο θέμα/

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανένα προστατευτικό αυτοκόλλητο επάνω της η κάμερα;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρία πώς τα πάει εν συγκρίση με το z1c ;

Εγώ με μέτρια χρήση πιάνω 3 μέρες..

 

Το Ζ3 compact είναι ότι καλύτερο στον τομέα της αυτονομίας http://www.digitallife.gr/sony-xperia-z3-smartphones-battery-record-95406 .

Link to comment
Share on other sites

Με stamina mode βγαζω σχεδον 4 μερες

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το orange το έχει δει κανείς από κοντά να μας πει επιτέλους τι χρώμα είναι κι αν είναι ωραίο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το orange το έχει δει κανείς από κοντά να μας πει επιτέλους τι χρώμα είναι κι αν είναι ωραίο?

Ναι βρε συ υπαρχει γενικα το πορτοκαλοκοκκινο..

μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο της μεντας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωρε παιδες, ειδα ενα μαυρο....in love. Αλλα αυτη η σονυ δεν λεει να βγαλει το τελειο, δλδ χαλασε λιγο μεταλλο περιμετρικα? οπως και να εχει το κινητακι αυτο ειναι οτι καλυτερο εχω δει και πιστευω κυκλοφορει...θα περιμενω να πεσει η τιμουλα του και θα το χτυπησω ανελεητα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Για προστασία οθόνης τι έχετε να προτείνετε; Αν υπάρχει Link από κάποιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο tempered glass θα ήμουν ευγνώμων.

Μου άρεσε και αρκετά η mat προστασία που είχε στο κουτί όταν το αγόρασα, αλλά επειδή έγινε αντικατάσταση του κινητού, η καινούργια συσκευασία δεν είχε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ωρε παιδες, ειδα ενα μαυρο....in love. Αλλα αυτη η σονυ δεν λεει να βγαλει το τελειο, δλδ χαλασε λιγο μεταλλο περιμετρικα? οπως και να εχει το κινητακι αυτο ειναι οτι καλυτερο εχω δει και πιστευω κυκλοφορει...θα περιμενω να πεσει η τιμουλα του και θα το χτυπησω ανελεητα

 

To πορτοκαλοκοκκινο είναι πιο όμορφο :p . Μια χαρά είναι το Ζ3 compact . Στην κατηγορία mini samrtphones που ανήκει δύσκολα θα βγει κάτι καλύτερο από Ζ3 compact . Πρέπει να περάσει πολύ καιρός για να δούμε κάτι ανώτερο

Link to comment
Share on other sites

3. Χρησιμοποιώ το bluetooth ακουστικό MW600 της Sony. Στην έκδοση 2.3.3 του λειτουργικού δεν είναι δυνατές οι λειτουργίες Track Id και Caller Id και όταν το έψαξα, πριν κανά δυό χρόνια, έμαθα πως δεν υπήρχε το προφίλ AVRCP 1.3 στο λογισμικό του bluetooth της συγκεκριμένης έκδοσης του λειτουργικού.

Μήπως κάποιος γνωρίζει εάν αυτό έχει διορθωθεί τώρα;

Κατ' αρχάς κάνω bump μέρος του αρχικού μου μηνύματος μπας και σε κάποιον γνώστη περί του θέματος, ξέφυγε.

Στα υπόλοιπα, λίγο-πολύ, βρήκα τις απαντήσεις.

Κατά δεύτερον, η αλήθεια είναι πως έχω θορυβηθεί απ' όλα αυτά που διαβάζω τις δύο τελευταίες μέρες για το πολύ ευαίσθητο γυαλί του συγκεκριμένου κινητού και το πόσο εύκολα σπάει. Οι κάτοχοι εδώ έχουν κάποια λόγια να μας πουν; Είναι τελικά υπόγειος πόλεμος από τις άλλες εταιρίες*** ή οδυνηρή πραγματικότητα;

αλλά επειδή έγινε αντικατάσταση του κινητού

Τι ακριβώς συνέβη;

 

***Στο macworld.uk υπάρχει συγκριτικό μεταξύ iPhone6 και Z3 Compact. Ο συντάκτης έχει 2 νίκες του Ζ3, δύο νίκες του iPhone6 και 4 ισοπαλίες αλλά παραδέχεται στα σχόλια πως το άρθρο ήταν "biased" δηλαδή μεροληπτικό...

Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο ftf υπαρχει ?

 

Αν οχι πειτε μου αν ειναι ευκολο να το κανω εγω .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/z3-compact/general/bounty-root-unlocking-bootloader-method-t2940539 Total pledge: $ 2049,50 :whistle: Διαβαστε και το #8 ποστ εκει ........

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδικά έχει κανένας θέμα από φωτογραφία.

 

Εμένα τις βγάζει πολύ θολές... τι να κάνω??? μιλήστε...

 

Ποίο app κάνει καλό focus?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδικά έχει κανένας θέμα από φωτογραφία.

 

Εμένα τις βγάζει πολύ θολές... τι να κάνω??? μιλήστε...

 

Ποίο app κάνει καλό focus?

Αν θες δοκιμασε την open camera

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδικά έχει κανένας θέμα από φωτογραφία.

 

Εμένα τις βγάζει πολύ θολές... τι να κάνω??? μιλήστε...

 

Ποίο app κάνει καλό focus?

 

Δές την πρώτη συμβουλή που δίνει στο Contrast:

 

https://apps.facebook.com/sonyxperiahub/global/xperia-photo-academy

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδικά έχει κανένας θέμα από φωτογραφία.

 

Εμένα τις βγάζει πολύ θολές... τι να κάνω??? μιλήστε...

 

Ποίο app κάνει καλό focus?

 

Δες εδώ μερικές φωτογραφίες που έχω τραβήξει

Google Plus album

Edited by alkis12
G+
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..Οπως γραφω σε ποιο πισω σελιδες λεω στις γιορτες να το παρω το κινητο!

Σημερα το ειδα πρωτη φορα απο κοντα το αγορασε ενας φιλος...

Εχουμε και λεμε...Σε μαυρο δεν μου αρεσε καθολου...Βεβαια σαν συσκευη ειναικομψοτέχνημα και

λεω να το παρω σε ασπρο!Η οθονη σε θεματα χρωματων και ποιοτητας σε σκεση με το Z που εχω με χαλασε πολυ..

Να το πω ποιο σκοτινα?Η κανω λαθος?Απο καμερα πιστευω θα χρειαστουμε την βοηθεια για τις ρυθμίσεις απο εσας εδω μεσα

ειδικα απο καποιο ατομο που ψάχνετε πολυ..Απο θεμα ταχυτητας οκ οτι περιμεναμε ολα οκ με το κινητο..Απο μπαταρια ολα τελεια μου ειπε..

Βεβαια με εβαλε σε σκέψης η οθονη του...

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...