Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Είχα διαβάσει κάπου εδώ για ένα καλό service point στο Γέρακα. Ισχύει ακόμα; Επίσης έχω custom rom (την Slim του Wajk) χωρίς unlocked bootloader ποτέ. Υπάρχει νόημα να γυρίσω σε stock για να τους το πάω; Μην μου πουν καμιά !@$% φοβάμαι και μου flaggaroun την συσκευή εκτός εγγύησης...

 

Για την Omnitech μιλάς, ναι έχει αφήσει πολλούς ικανοποιημένους. Εννοείται όπως ειπώθηκε ήδη ότι επαναφέρεις τη συσκευή σε stock κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλα να σου πω οτι η αρβατο εχει αλλαξει προς το καλυτερο . δυο (ξεχωριστες ) φορες που χρειαστηκα το σερβις της και γρηγοροι ηταν και καλη δουλεια καναν . και μιας και ειναι καινουριο το κινητο και η αδιαβροχοποιηση του ειναι ενα προσον του ,νομιζω μονο η αρβατο (και η omnitech) μπορουν να πιστοποιησουν την στεγανοποιηση του. just my two cents:)

 

Μια χαρα η αρβατο, εξυπηρετηση πολυ καλη (πηγα εκει) δεδομενου το τι τραβανε. Ακουσα τα χειριστα απο αλλους πελατες τριγυρω μου. :X

Σε 2 μερες με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν οτι ηταν ετοιμο, περαστηκε στην εγγυηση! :D :w00t: :D

Αναμενω να παω αυριο να το παρω και να το δω απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Z3c ή το Z5c, κλείνω περισσότερο προς το πρώτο γιατί έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τη μπαταρία.

Το Ζ5c αξίζει σε κάτι περισσότερο από το 3;

Ίδια χαρακτηριστικά δεν έχουν;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Z3c ή το Z5c, κλείνω περισσότερο προς το πρώτο γιατί έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τη μπαταρία.

Το Ζ5c αξίζει σε κάτι περισσότερο από το 3;

Ίδια χαρακτηριστικά δεν έχουν;

Το Ζ5c εχει πολυ καλυτερη καμερα, εχει usb για φορτιση χωρις καπακι (και πιστεψε με, ειναι σημαντικο) και δεν νομιζω οτι υστερει σε αυτονομια σε σχεση με το Z3c. Επισης εχει δυνατοτερο επεξεργαστη (810 vs 801) και αυτη τη στιγμη τρεχει android 6 vs android 5.1.1

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για την αυτονομία, αν δεις τη δοκιμή του gsmarena που μετράνε μια τυποποιημένη χρήση(1 ώρα κλήσεων,1 ώρα browsing, και 1 ώρα βίντεο ημερησίως) το βγάζει για 86 ώρες το z5c. Τιμή αρκετά καλή γενικά για smartphone. Ωστόσο το z3c είχε μετρηθεί στις 101 ώρες, νούμερο κορυφαίο για τηλέφωνο με "νορμάλ"και όχι τέρας μπαταρία, κατά τη γνώμη μου. Φαίνεται να έχει λίγο, αλλά μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το z5c. Στα υπόλοιπα είναι όπως τα λες.
Link to comment
Share on other sites

Για την αυτονομία, αν δεις τη δοκιμή του gsmarena που μετράνε μια τυποποιημένη χρήση(1 ώρα κλήσεων,1 ώρα browsing, και 1 ώρα βίντεο ημερησίως) το βγάζει για 86 ώρες το z5c. Τιμή αρκετά καλή γενικά για smartphone. Ωστόσο το z3c είχε μετρηθεί στις 101 ώρες, νούμερο κορυφαίο για τηλέφωνο με "νορμάλ"και όχι τέρας μπαταρία, κατά τη γνώμη μου. Φαίνεται να έχει λίγο, αλλά μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το z5c. Στα υπόλοιπα είναι όπως τα λες.

Η αυτονομια παντως εξαρταται παντα και απο την εκδοση λογισμικου που φοραει. Πχ στην 6 , η αυτονομια του z5c πρεπει να βελτιωθηκε (αν κρινω απο το Ζ5). Τελος παντως, επειδη δεν το εχω, μην λεω και ανακριβειες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σκεφτόμουν να αγοράσω το Z3c ή το Z5c, κλείνω περισσότερο προς το πρώτο γιατί έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τη μπαταρία.

Το Ζ5c αξίζει σε κάτι περισσότερο από το 3;

Ίδια χαρακτηριστικά δεν έχουν;

 

Αν και δεν είναι χώρος εδω για συγκρίσεις συσκευών, κάποιος που σκέφτεται αγορά σήμερα δεν προτείνεται να πάει σε παλιά συσκευη. Πας στο νέο μοντέλο με σαφώς καλύτερα χαρακτηριστικά και με μέλλον στις αναβαθμίσεις που αυτές είναι που θα καθορίσουν και την αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονική υποδοχή micro usb που είναι αδιάβροχη σε σχέση με το παλαιότερο που ανοίγεις καπάκι για να έχεις πρόσβαση σε αυτήν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις σας To Sony Z3 Tablet να τον ρωτησω κατι??? γενικα βγαινει σε 2 εκδοσεις..εννοω να ερχετε με sim και η αλλη μονο με wifi.

γενικα εχω βρει ενα με υπολοιπο εγγυησης 8 μηνες και με εξτρα θηκη και μαγνητικο στα 230 ευρο και σκεφτομαι να το παρω σοβαρα γιατι παντα μαρεσε να παιζω με ταμπλετ.

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια εχει κανεις σας To Sony Z3 Tablet να τον ρωτησω κατι??? γενικα βγαινει σε 2 εκδοσεις..εννοω να ερχετε με sim και η αλλη μονο με wifi.

γενικα εχω βρει ενα με υπολοιπο εγγυησης 8 μηνες και με εξτρα θηκη και μαγνητικο στα 230 ευρο και σκεφτομαι να το παρω σοβαρα γιατι παντα μαρεσε να παιζω με ταμπλετ.

 

Γράφεις σε λάθος μέρος. Απευθύνσου στο σωστό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398890

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να αποθηκεύσω πια τις φωτογραφίες στην sd;

 

Μόλις τραβάω την φώτο μου τη δείχνει πάνω δεξιά με ένα κυκλάκι που γυρίζει για 2-3 λεπτά και μετά με πετάει έξω από την εφαρμογή της φωτογραφικής. Η φώτο δεν αποθηκεύεται πουθενά. Η τελευταία φώτο που έχω στην κάρτα είναι στις 6 Μαρτίου. Μέχρι τότε δούλευε κανονικά.

 

Έχω την stock εφαρμογή για φωτογραφίες και με την εσωτερική μνήμη δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που ποσταρα κατι φωτογραφιες με την οθονη του κινητου μου (αποχρωματισμος οθονης κοντα στο καπακι της SIM που οσο περνουσε ο καιρος επεκτανοταν) και σας ειχα ρωτησει ποιο μπορει να ηταν το προβλημα γιατι δεν ειχα ξαναδει κατι παρομοιο. Το κινητο δεν ειχε ερθει ποτε σε επαφη με νερο. Ενα παιδι μου ειπε οτι ηταν υγρασια γιατι ειχε ξαναδει το ιδιο στην οθονη του αυτοκινητου του. Τελοσπαντων το πηγα στην αντιπροσωπεια της Sony και μετα απο μια εβδομαδα ηρθε σαν καινουριο. Αλλαγη οθονης και αλλαγη του καπακιου της SIM (το καταλαβα επειδη τις πρωτες μερες δεν εφαρμοζε καλα). Ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο το notification LED το οποιο πλεον ισα που φαινεται εν λειτουργεια. Λειτουργει κανονικα και οταν πρεπει αλλα σε αρκετα μειωμενη ενταση. Μονο το βραδυ δηλαδη αν το προσεξεις, την ημερα με τιποτα. Απο την στιγμη λοιπον που δεν αλλαχτηκε η μητρικη πλακετα, που οφειλεται αυτη η διαφορα? Το LED επανω στην πλακετα δεν ειναι ενσωματωμενο? Οποτε δεν μιλαμε για καινουριο και αρα ισως ελαττωματικο.. Θεμα software δεν μπορει να ειναι, εχω τρεξει και τους διαγνωστικους ελεγχους. Μηπως παιζει τιποτα με την καινουρια οθονη να ξεχασαν πχ να βγαλουν απο κατω καμια προστατευτικη ζελατινα?

 

1)Δεν ειμαι τοσο ψειρας να το ξαναπαω πισω μονο γιαυτο το λογο, ουτως η αλλως ειναι αρκετα μικρο ωστε και με κανονικη φωτεινοτητα, ειναι δυσκολο να το προσεξει κανεις. Απλα αναρωτιεμαι τι μπορει να συνεβη.

2)Η αγορα και το σερβις εγιναν στο εξωτερικο, οποτε δεν αναφερομαι σε arvato ή omnitech.

3)Παντως ειναι πολυ περιεργο και απογοητευτικο ταυτοχρονα το να ειναι αδιαβροχο, να μην εχεις ανοιξει σχεδον ποτε τα καπακια (χρησιμοποιω βαση φορτισης), να μην το εχεις βουτηξει ποτέ σε νερο και παλι να μπαινει υγρασια...

Edited by chemist2008
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που ποσταρα κατι φωτογραφιες με την οθονη του κινητου μου (αποχρωματισμος οθονης κοντα στο καπακι της SIM που οσο περνουσε ο καιρος επεκτανοταν) και σας ειχα ρωτησει ποιο μπορει να ηταν το προβλημα γιατι δεν ειχα ξαναδει κατι παρομοιο. Το κινητο δεν ειχε ερθει ποτε σε επαφη με νερο. Ενα παιδι μου ειπε οτι ηταν υγρασια γιατι ειχε ξαναδει το ιδιο στην οθονη του αυτοκινητου του. Τελοσπαντων το πηγα στην αντιπροσωπεια της Sony και μετα απο μια εβδομαδα ηρθε σαν καινουριο. Αλλαγη οθονης και αλλαγη του καπακιου της SIM (το καταλαβα επειδη τις πρωτες μερες δεν εφαρμοζε καλα). Ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο το notification LED το οποιο πλεον ισα που φαινεται εν λειτουργεια. Λειτουργει κανονικα και οταν πρεπει αλλα σε αρκετα μειωμενη ενταση. Μονο το βραδυ δηλαδη αν το προσεξεις, την ημερα με τιποτα. Απο την στιγμη λοιπον που δεν αλλαχτηκε η μητρικη πλακετα, που οφειλεται αυτη η διαφορα? Το LED επανω στην πλακετα δεν ειναι ενσωματωμενο? Οποτε δεν μιλαμε για καινουριο και αρα ισως ελαττωματικο.. Θεμα software δεν μπορει να ειναι, εχω τρεξει και τους διαγνωστικους ελεγχους. Μηπως παιζει τιποτα με την καινουρια οθονη να ξεχασαν πχ να βγαλουν απο κατω καμια προστατευτικη ζελατινα?

 

1)Δεν ειμαι τοσο ψειρας να το ξαναπαω πισω μονο γιαυτο το λογο, ουτως η αλλως ειναι αρκετα μικρο ωστε και με κανονικη φωτεινοτητα, ειναι δυσκολο να το προσεξει κανεις. Απλα αναρωτιεμαι τι μπορει να συνεβη.

2)Η αγορα και το σερβις εγιναν στο εξωτερικο, οποτε δεν αναφερομαι σε arvato ή omnitech.

3)Παντως ειναι πολυ περιεργο και απογοητευτικο ταυτοχρονα το να ειναι αδιαβροχο, να μην εχεις ανοιξει σχεδον ποτε τα καπακια (χρησιμοποιω βαση φορτισης), να μην το εχεις βουτηξει ποτέ σε νερο και παλι να μπαινει υγρασια...

 

Κλασικο πρόβλημα μετα το service,δεν εχει παει το λαμπακι στην θεση του....

Εγω το εφτιαξα την δευτερη φορα που χρειαστηκε να το ξαναπαω.

Οσο για το πρόβλημα της οθονης δεν εχει να κανει με την υγρασια....είναι πρόβλημα των Ζ3,Ζ3compact.

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κλασσικό πρόβλημα των z3. Από ότι έχω καταλάβει φουσκώνει η μπαταρία και επειδή δεν υπάρχει χώρος εκεί μέσα, πιέζει και ξεκολλάει την οθόνη. Όσο για το led, το είχα πάθει κ εγώ μετά από επισκευή στην omnitech. Δεν το έχουν βάλει σωστά, πρέπει να τους το ξαναπάς αλλά να τονίσεις να το κλείσουν καλά μετά. Το λέω αυτό γιατί απ' ότι έχω καταλάβει η sony προβλέπει κάθε φορά που ανοίγεται το κινητό να βάζουν νέο καπάκι. Όταν όμως το πας για τέτοιους λόγους δεν το αλλάζουν και μπορεί να πάρει νερά μετά από κάποιο διάστημα. Έτσι την είχα πατήσει εγώ.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κλασσικό πρόβλημα των z3. Από ότι έχω καταλάβει φουσκώνει η μπαταρία και επειδή δεν υπάρχει χώρος εκεί μέσα, πιέζει και ξεκολλάει την οθόνη. Όσο για το led, το είχα πάθει κ εγώ μετά από επισκευή στην omnitech. Δεν το έχουν βάλει σωστά, πρέπει να τους το ξαναπάς αλλά να τονίσεις να το κλείσουν καλά μετά. Το λέω αυτό γιατί απ' ότι έχω καταλάβει η sony προβλέπει κάθε φορά που ανοίγεται το κινητό να βάζουν νέο καπάκι. Όταν όμως το πας για τέτοιους λόγους δεν το αλλάζουν και μπορεί να πάρει νερά μετά από κάποιο διάστημα. Έτσι την είχα πατήσει εγώ.

 

Α λες το προβλημα με τις οθονες να σχετιζεται με την μπαταρια? Δεν το ειχα σκεφτει ποτέ. Παντως ειχα και εγω την υποψια οτι εκτος απο την οθονη και το καπακι (αλλαχτηκαν σιγουρα) ισως αλλαξαν και την μπαταρια μου γιατι βλεπω λιγο περιεργη συμπεριφορα στην καταναλωση και στα στατιστικα αλλα οσο παει και στρωνει. Τωρα με αυτο που ειπες φανταζει ακομη πιο πιθανο. Το κινητο το εχω 1 χρονο (αγορα Μαρτιος 2015) και εδω και 3 μερες μετα το πρωτο του σερβις. Τωρα για το LED λες να το ξαναπαω τωρα που γυριζει στα κοντα ή να το αφησω εντελως? Μπορω να κανω κατι απο μονος μου?

 

Κλασικο πρόβλημα μετα το service,δεν εχει παει το λαμπακι στην θεση του.....

Πως γίνεται αυτό? Επάνω στην μητρική πλακέτα δεν ειναι? Fix. Δηλαδη απο την στιγμη που θα κουμπωσει η μητρικη επανω στο σασι, ειναι στανταρ η θεση του..εξαλλου δεν φαινεται να ειναι πιο μακρια απο την οθονη ή να μην ειναι σωστα ευθιασμενο. Ειναι απλα πολυ πιο αδυναμο.

Edited by chemist2008
Link to comment
Share on other sites

Με το λαμπακι είναι όπως σου τα λεω(όπως μου τα ειπαν στο service).

Όταν το πηγα δευτερη φορα μετα από 7 μηνες γιατι ξεκολησε η οθονη,τους ειπα να δωσουν προσοχή σε αυτό και ότι είναι ετσι από την προηγουμενη φορα που τους το ειχα παει και μου απαντησαν ότι δεν ειχε παει στην θεση του....

Παντως και την δευτερη που το πηγα μου αλαξαν οθονη,μπαταρια και πλατη όπως αν δεν κανω λαθος και το σασι....όπως και την πρωτη που ειχε παει για την "κιτρινιλα" στην οθονη....

Όλα αυτά σε Ζ3 16 μηνων...του γιου μου το compact,μετα από 13 μηνες δεν εχει βγαλει τιποτα...

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Με το λαμπακι είναι όπως σου τα λεω(όπως μου τα ειπαν στο service).

Όταν το πηγα δευτερη φορα μετα από 7 μηνες γιατι ξεκολησε η οθονη,τους ειπα να δωσουν προσοχή σε αυτό και ότι είναι ετσι από την προηγουμενη φορα που τους το ειχα παει και μου απαντησαν ότι δεν ειχε παει στην θεση του....

Παντως και την δευτερη που το πηγα μου αλαξαν οθονη,μπαταρια και πλατη όπως αν δεν κανω λαθος και το σασι....όπως και την πρωτη που ειχε παει για την "κιτρινιλα" στην οθονη....

Όλα αυτά σε Ζ3 16 μηνων...του γιου μου το compact,μετα από 13 μηνες δεν εχει βγαλει τιποτα...

 

Καταλαβα, οποτε θα δω εαν εν καιρω με εκνευρισει ψυχολογικα και το παω για νεα επεμβαση. Γιατι λειτουργικα οπως εγραψα και νωριτερα δεν ειναι και τοσο σημαντικο. Η Apple για παραδειγμα δεν ξερω γιατι δεν βαζει ποτε notification light στα τηλεφωνα της. Προς το παρον δεν το σκεφτομαι. Δεν ξερω κιολας εαν μετα απο 1,5-2 χρονια θα με νοιαζει πια. Χμμ εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι δινουμε πολλα χρηματα και δυστυχως η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι αριστη. Τετοια τεχνικα θεματα θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να ειναι απόντα σε τοσο υψηλες τιμες. 2 φορες τοσο γερο service σε 16 μηνες και χωρις δικη σου υπαιτιοτητα, ειναι πολυ.

Edited by chemist2008
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάνει κανένας το stamina mode να λειτουργεί σωστά;; Το λέω γιατί ενώ το ενεργοποιώ και υποτίθεται ότι με κλειστή την οθόνη θα έπρεπε να κλείνει εφαρμογές wifi κλπ μηνύματα στο watchapp έρχονται κανονικά. Καμία ιδέα;;

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε εντυπώσεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ένα μάγκας μπορεί να μου πει πως να κρατήσω αντίγραφο της 5.1.1. Τώρα που είναι προ των πυλών η 6 θέλω να κάνω hard reset το κινητό και να κρατήσω καθαρό αντίγραφο της 5.1.1 που έχω, ώστε αν βάλω την 6 και μου κάνει νούμερα να γυρίσω στην παλιά.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...