Jump to content

Sony Xperia SP


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαινεται και το δικο μου σαν γρατζουνισμενο... ελεος... οσο παει και με απογοητευει αυτο το κινητο..

 

 

Damin26 αν θελεις δωσε μου λινκ με πμ που βρηκες το τζαμακι... το θεμα ειναι πως το περναμε.. μην κανουμε καμια ζημια

 

Αν μπεις στο ebay και πληκτρολογήσεις "xperia sp camera glass" θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα. Δεν έχω παραγγείλει ακόμα αλλά το σκέφτομαι.

Να και το βίντεο που δείχνει τη διαδικασία

Αν και έχει ξεβιδώσει το εσωτερικό καπάκι του κινητού, δεν είναι απαραίτητο γιατί είναι απλά κολλημένα πάνω σε αυτό.

 

Επίσης σε αυτό εδώ το βίντεο το κάνει χωρίς να αφαιρέσει το ενδιάμεσο κάλυμμα της μπαταρίας

Edited by damin26
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω φιλε μου

 

Αν μπεις στο ebay και πληκτρολογήσεις "xperia sp camera glass" θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα. Δεν έχω παραγγείλει ακόμα αλλά το σκέφτομαι.

Να και το βίντεο που δείχνει τη διαδικασία

Αν και έχει ξεβιδώσει το εσωτερικό καπάκι του κινητού, δεν είναι απαραίτητο γιατί είναι απλά κολλημένα πάνω σε αυτό.

 

Επίσης σε αυτό εδώ το βίντεο το κάνει χωρίς να αφαιρέσει το ενδιάμεσο κάλυμμα της μπαταρίας

Καλημερα φιλε... απο οτι βλεπω στο ebay βγαινει γυρω στα 14.50 μαζι με τα εξοδα αποστολης, η κανω λαθος; αμαν αυτο ο κινητο ρε ****το... τοσα κινητα περασαν απο τα χερια μου, κανενα ποτε δεν ειχε τετοιο προβλημα στο τζαμακι

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα της κάμερας, το επίσημο σέρβις τί λέει; Πήγε κανείς για έλεγχο; Έχω δει και αλλού αναφορές για τέτοιο πρόβλημα, κάποιοι μάλιστα καθαρίζουν τον φακό με οδοντόκρεμα :p αλλά νομίζω ότι αξίζει μια επίσκεψη στο σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα της κάμερας, το επίσημο σέρβις τί λέει; Πήγε κανείς για έλεγχο; Έχω δει και αλλού αναφορές για τέτοιο πρόβλημα, κάποιοι μάλιστα καθαρίζουν τον φακό με οδοντόκρεμα :p αλλά νομίζω ότι αξίζει μια επίσκεψη στο σέρβις.

 

αυτο με την οδοντοκρεμα παιζει πολυ εχει πολλα βιντεακια στο youtube πως γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Το αποφασισα.. απο δευτερα θα το παω στο σερβις.. δεν ξερω βεβαια αν το δεχτουν αλλα το κινητο δεν το εχω κανει τιποτα που να δικαιολογει την θολη καμερα.. αντε να δουμε.
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Το αποφασισα.. απο δευτερα θα το παω στο σερβις.. δεν ξερω βεβαια αν το δεχτουν αλλα το κινητο δεν το εχω κανει τιποτα που να δικαιολογει την θολη καμερα.. αντε να δουμε.

 

Να'τος ο θαρραλέος!! Περιμένουμε νέα σου!! :D

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα αλλα ελειπε ο τεχνικος.. την δευτερα θα μου πει τι θα γινει κ θα μπω να σας πω... ρε παιδια 2 χρονια δεν εχουν εγγυηση αυτα; το πηρα τον νοεμβριο του 13 και μου λεει αυτη οτι το πηγα οριακα γιατι σε ενα μηνα περιπου ληγει η εγγυηση! Της λεω 2 χρονια ειναι κ μου λεει μπα 1 χρονο.. μας δουλευει;
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα αλλα ελειπε ο τεχνικος.. την δευτερα θα μου πει τι θα γινει κ θα μπω να σας πω... ρε παιδια 2 χρονια δεν εχουν εγγυηση αυτα; το πηρα τον νοεμβριο του 13 και μου λεει αυτη οτι το πηγα οριακα γιατι σε ενα μηνα περιπου ληγει η εγγυηση! Της λεω 2 χρονια ειναι κ μου λεει μπα 1 χρονο.. μας δουλευει;

 

που το πηγες?? σε ενα σκρουτζομαγαζο εγγραφαν 1 χρονο εγγυηση και τους πηρα τηλ και μου λενε, 1 δινουν..δεν εδωσα σημασια γιατι ξερω τι λεει ο νομος και οποτε τον χρησιμοποιησα μου το εκαναν το σερβις κανονικα, σε λαπτοπ HP.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πτολεμαιδα βρισκομαι αυτον τον καιρο κι ετσι το πηγα σε ενα σερβις εδω.. αλλιως θα το πηγαινα θεσσαλονικη που ειναι η βαση μου.. στην πτολεμαιδα το σερβις του κοτσωβολου απο οπου και το πηρα, ειναι ενα μαγαζι της συτα... στο δια ταυτα τωρα, τζαμπα το πηγα.. μου ειπε οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση το τζαμακι... θελει 18 ευρω για να μου το κανει... και δεν το εχω καν χρονο ... απογοητευτηκα .. ποτε προλαβε να χαλασει; δεν ειναι τοσο τα 18 ευρω αλλα το οτι μου φαινεται λιγο ψευτικαδουρα το κινητο...
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά το έστειλα για τον ίδιο λόγο για σέρβις στην Αθήνα(μένω επαρχία) και όταν μου το επέστρεψαν (2 βδομάδες μετά) είχε πάλι μια γρατζουνιά αλλά δεν τους το ξαναπήγα γιατί το χρειαζόμουν...νομίζω το δικό μου τζαμάκι έγινε χειρότερα όταν το καθάρισα με το πανάκι των γυαλιών ηλίου στο οποίο είχα ρίξει μια πολύ μικρή ποσότητα από το σπρέι που τα καθαρίζουμε...μέρα με την μέρα θόλωνε όλο και πιο πολύ μέχρι που το έστειλα..τώρα έχει 2 γρατζουνιές πάλι αλλά νομίζω δεν εχει μεγάλο πρόβλημα...πάντως σκέφτομαι και εγώ αυτό που λέτε για το ανταλλακτικό αλλά φοβάμαι να μην το κάνω χειρότερα...έχετε σκεφτεί για αλλαγή του μεσαίου πλαισίου; μου φαίνεται πιο "ασφαλής" τρόπος να το αλλάξεις γιατί περιέχει και το φακό μαζί...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκεινο που με σκαει ειναι οτι ειχα τοσα κινητα και ποτε δεν ειχαν τετοιο ζορι...
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Το sp του φίλου μου κάνει κάτι τρελά ώρες ώρες. Ενώ είναι σε κάποια εφαρμογή/παιχνίδι η φωτεινότητα ξαφνικά χαμηλώνει τέρμα ο φωτισμός και επανέρχεται. Το χει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα; Λογικά η λύση είναι πέρασμα του λογισμικού ε;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο τρίτος ή ο τέταρτος που αναφέρει αυτό το πρόβλημα. Είχα γράψει κι εγώ σχετικά αλλά με το πρόβλημα που δημιουργίθηκε τα ποστ έχουν μπερδευτεί με του Xperia T και δεν έχουν επανέρθει ακόμη. Μάλλον είναι πρόβλημα λογισμικού. Ότι και να είναι πάντως δείχνει ότι είναι στιγμιαίο και δεν προκαλεί άλλο πρόβλημα στη συσκευή.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως το πρόβλημα με το στιγμιαίο σβήσιμο της οθόνης έχει σχέση με το "προσαρμογή στις συνθήκες φωτισμού". Μου συνέβαινε και σε εμένα αλλά από τότε που το έχω ξετσεκάρει έχει καιρό να το εμφανίσει...ένα άλλο πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι από τότε που μου το επέστρεψαν από το σέρβις που σας ανέφερα παραπάνω(είχα πει να ελέγξουν και το λογισμικό) δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το background defocus από το store και δεν μου εμφανίζει για εγκατάσταση το info-eye για εγκατάσταση από το update center...μήπως ξέρετε γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξετσεκαρισμένο το έχω αλλά μου το κάνει. Κάτι άλλο τρέχει εδώ...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, πως μπορώ, αν γίνεται, να αλλάξω τον τύπο του αρχείου της φωτογραφίας που αποθηκεύει το SP όταν βγάζεις screenshot; Το αποθηκεύει σε .png και θέλω να το αλλάξω σε .jpg...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και ο χρόνος μου γενικά είναι περιορισμένος καμία φορά βρίσκω την ευκαιρία να παίζω με όλα τα ηλεκτρονικά που με περιτριγυρίζουν και να γαργαλάω το πληκτρολόγιο γράφοντας κώδικα!!!

 

Integration κινητού Android (Xperia SP) με Arduino για τον έλεγχο διακόπτη. Η σύνδεση γίνεται μέσω καλωδίου ενώ δεν μεσολαβεί καθόλου ο υπολογιστής (όλοι οι κώδικες τρέχουν στο arduino και στο SP). Το καλώδιο από το pc στο arduino είναι μόνο για τροφοδοσία.

 

Επόμενο βήμα να γίνεται η διαδικασία μέσω bluetooth και μέτα όλο το σπίτι θα είναι αυτοματοποιημένο στο κινητό μου!!!

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17902502/IMG_0025.MOV

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το τζαμακι της καμερας, και το δικο μου πριν λιγο καιρο παρατηρησα οτι βγαζει θολες φωτο, και προχτες χειροτερεψε τελειως, χαλια...ειδα οτι το τζαμακι εκανε ελαφριες γκρατζουνιες, εψαξα στο ιντερνετ, βρηκα αποτελεσματα για τζαμακι στις 4λιρες αγγλιας, μεχρι και οτι εξω η sony τους το αλαζει δωρεαν με ανανεωμενο υλικο απο τζαμι και οχι πλαστικο χωρις χρεωση.

Απο εκει που το αγορασα, εθεσα το θεμα και ρωτησα αν υπαρχει ανταλακτικο, και ας το χρεωθω, ειπε θα το ψαξει και θα μου απαντησει, απαντηση καμια.

Τι εκανα??? ειχα αλοιφη που καθαριζουν φαναρια αυτοκινητου και ακρυλικα πλαστικα, με μια μπατονετα το περασα το τζαμακι 2 χερια και εγινε σαν καινουριο, πλεον η φωτογραφικη βγαζει καθαρες φωτογραφιες, μεχρι να ξαναθαμπωσει ξανα.

 

τελος οσον αφορα τα θεματα του κινητου, βασικα εμενα με την προηγουμενη εκδοση ηταν καλυτερο και με την τελευταια αναβαθμιση απεκτησε καποια θεματα, σταματησα να ασχολουμε και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τελικά δεν άντεξα και πήρα την οδοντόκρεμα(μια κλασική) και μια μπατονέτα προχθές και με λίγο τρίψιμο αφαίρεσα αυτό το "φίλτρο" και πλέον βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες σε σχέση με πριν...όχι ότι έγινε καμιά σούπερ κάμερα, απλώς δεν έχει καθόλου θολούρα πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχθες δυστυχώς έσπασε η εξωτερική οθόνη του SP Μου, μήπως ξέρετε που πρέπει να απευθυνθώ για αλλαγή. Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά βέβαια που σημαίνει ότι είναι μόνο το εξωτερικό κρύσταλο και όχι το touch.

Λογικά αυτό είναι εκτός εγγύησης σωστά? .............παρότι η Sοny δηλώνει άθραυστη οθόνη......(απλά ακούμπησε με λίγο παραπάνω σύναμη στο ρολόι μου και έσπασε)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το τζαμακι... το άφησα στο σέρβις απ τις 28 του προηγούμενου μήνα... Μέχρι πριν 4 μέρες μου έλεγαν ότι δεν έχει έρθει ακόμα το ανταλλακτικό! Πήγα πήρα το κινητό και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλ όταν έρθει... είναι δυνατόν; σκέτη απογοήτευση. .. σκέφτομαι να κάνω κι εγώ αυτό με την οδοντόκρεμα μπας και γίνει κάτι
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

αφορα το τζαμακι της καμερας, απο τοπικ της htc

Υπάρχουν σε παλαιότερα μηνύματα αλλά και στο YouTube με σχετική αναζήτηση.

 

Βάζεις σε μια βατονετα μικρη ποσότητα οδοντόκρεμας. Τρίβεις το γυαλί με κυκλικές κινήσεις για 1-2 λεπτά. Μετά καθαρίζεις προσεκτικά την επιφάνεια με καθαρή βατονετα και τέλος το τρίβεις ελαφρά με μια άλλη που της έχεις ρίξει μια σταγόνα ασετον.

 

Αν λέω κατι λάθος, ας με διορθώσουν όσοι το έκαναν.

 

Πάντως δεν συμβαίνει σε όλες τις συσκευές. Υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που το έχουν από τον Απρίλιο χωρίς να έχει θολώσει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ενας φιλος εχει το xperia SP και επειδη δεν ξερει πολλα με ρωταει οτι παει να κανει αναβαθμιση και του λεει τροποποιημενο λογισμικο. μαλλον εχει περασει αλλη ρομ ή το εχει κανει ροοτ? μπορει καποιος να μου στειλει λινκ με την τελευταια εκδοση που φοραει το SP να του την περασω μεσω flashtool?

Ειναι μακρια και δεν μπορω να δω το τηλεφωνο γι αυτο ζηταω λινκ με την τελευταια εκδοση android

 

.............................................................

ακυρα τα παραπανω, βρηκα την ρομ και την κατεβασα και οταν μου το στειλει μεσω flashtool θα του την περασω, πιστευω θα τακτοποιηθει

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia SP

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...