Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Invoice εκδίδουν όλα τα καταστήματα εξωτερικού. Απλά, θα ζητήσεις από τον πωλητή να εσωκλείσει και το invoice.

 

2. Γράφεις στο νήμα των Αγορών από το εξωτερικό και, προφανώς, δεν έχεις διαβάσει τον οδηγό που έχω αναρτήσει στο 1ο post. Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τουλάχιστον το τελευταίο κεφάλαιο, στο οποίο αναφέρονται όλα τα σχετικά με την απορία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα update για τις αγορές μέσω Amazon. Οι αγορές περνάνε κανονικά από Amazon.com,Amazon.co.uk και Amazon.it.Δεν έχω δοκιμάσει Γερμανικό και Ισπανικό. Δυστυχώς δεν περνάνε οι αγορές μέσω Amazon.fr.Πιστωτικες/χρεωστικες από τις 4 τράπεζες. Το έψαξα με την εξυπηρέτηση πελατών μιας από τις τράπεζες και το πρόβλημα είναι ότι το Amazon.fr έχει καταχωρηθεί ως "Γενικό εμπόριο" με αποτέλεσμα να τρώει άκυρο.Η εξυπηρέτηση μου είπε ότι είναι θέμα της εταιρείας (οκ έχω τις αμφιβολίες μου).Ταυτόχρονα έστειλα αναλυτικό email στο Amazon.fr με το πρόβλημα και θέλω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα λυθεί γιατί έχει κάποια πράγματα πολύ πιο φθηνά από τα αντίστοιχα αγγλικά και ιταλικά sites. Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πολύ σημαντική και χρηστική πληροφορία.
Link to comment
Share on other sites

1. Invoice εκδίδουν όλα τα καταστήματα εξωτερικού. Απλά, θα ζητήσεις από τον πωλητή να εσωκλείσει και το invoice.

 

2. Γράφεις στο νήμα των Αγορών από το εξωτερικό και, προφανώς, δεν έχεις διαβάσει τον οδηγό που έχω αναρτήσει στο 1ο post. Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τουλάχιστον το τελευταίο κεφάλαιο, στο οποίο αναφέρονται όλα τα σχετικά με την απορία σου.

 

Έχεις δίκιο. Δεν το είχα δει, συγγνώμη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απο ebay ειναι παιδια κατι παπουτσια αξιας 30€.για πειτε μου οποιος εχει αναλογη εμπειρια!!!Ειναι στην μιση τιμη απο οτι πωλιουνται εδω συμφερει η αγορα απο εκει εννοω στην τιμη ευχαριστω!!! Edited by smartfonakias
Link to comment
Share on other sites

Απο ebay ειναι παιδια κατι παπουτσια αξιας 30€.για πειτε μου οποιος εχει αναλογη εμπειρια!!!Ειναι στην μιση τιμη απο οτι πωλιουνται εδω συμφερει η αγορα απο εκει εννοω στην τιμη ευχαριστω!!!

 

Δες λίγο ο πωλητής σίγουρα θα σου λέει για έξοδα τελωνείου εκεί που λέει και για μεταφορικά.

άν είσαι σε αξία κάτω των 100 ευρώ και έρθει με κανονικό αμερικάνικο ταχυδρομείο, μπορει κ να γλιτώσεις τελωνείο.

Αλλιώς .. αμα ειναι με καμια dhl κτλ .. τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Γενικότερα με τα capital controls ο φόρτος εργασίας στο τελωνείο είναι μικρότερος και περισσότερο εξονυχιστικός πλέον .. (μα, πως θα βγάλουν τα προς το ζην; )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Απο ebay ειναι παιδια κατι παπουτσια αξιας 30€.για πειτε μου οποιος εχει αναλογη εμπειρια!!!Ειναι στην μιση τιμη απο οτι πωλιουνται εδω συμφερει η αγορα απο εκει εννοω στην τιμη ευχαριστω!!!

 

Εξαρτάται από τη χώρα προέλευσης και τον τρόπο μεταφοράς.

Γενικά, αποφεύγουμε τις εταιρείες courier αφού το δέμα θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Ένα link θα βοηθούσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

1. Προτιμαμε χωρες απο Ε.Ε που δεν πληρωνουμε τελωνειο, προφανως περνανε παλι τα πραγματα αλλα δεν πληρωνουμε ποτε, δεν ξερω πως και γιατι.....

2. Αν πρεπει να παρουμε απο Κινα τοτε προσεχουμε να ΜΗΝ ειναι με DHL, UPS, Fedex κτλ το ιδιο και απο Αμερικη κτλ. Με ΕΜS 2 φορες ειχα πληρωσει απο 15 και 20 ευρω μαλιστα με τα 15 ηταν κατι που εκανε 55 οποτε εδωσα αλλα 15....

Ομως το κινητο που πηρα απο κινα με EMS δεν πληρωσα τπτ και ο υπαλληλος του ΕΛΤΑ κουριερ μου ειπε οτι δεν πληρωνουμε πλεον τελωνειο, τωρα τι εννοουσε......

γνωστος σε ενα αλλο forum πληρωσε 130 ευρω οταν μια κινεζικη πηγη αυτοκινητου με android εσκασε με DHL.

Γιαυτο εγω πηρα απο Γερμανια επισης με DHL αλλα χωρις να πληρωνω πεταμενα χρηματα.

Με το απλο ταχυδρομειο δεν εχω πληρωσει ποτε ουτε εγω ουτε κανεις οπως ξερω.

Τωρα για παπουτσια 30 ευρω μαλλον την γλιτωνεις αμα ειναι απο Κινα αλλα μαλλον εχει σημασια και το μεγεθος του δεματος.

Μια φορα μια κοπελα παραγγειλε πινακα ζωγραφικης της πλακας οχι τπτ σημαντικο απο κινα 30 ευρω, το τελωνειο τον ανοιξε! και ζητησαν 150 ευρω.....την πηραν τηλ, φυσικα τους τον εκανε δωρο.....:wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. θελω να ρωτησω κατι και αν ξερει καποιος ασ απαντησει παρακαλω.Εχω ενα φιλο στο Ντουμπαι που θα μου αγορασει ενα κινητο τηλεφωνο αξιας 650 ευρω περιπου.Του ειπα να ανοιξει το κουτι και να μου στειλει το τηλεφωνο με τον φορτιστη του με το ταχυδρομειο.Γνωριζει κανεις αν θα εχω καποια αλλη επιβαρυνση? Τελωνειο η κατι τετοιο? Επισης υπαρχει περιπτωση να χαθει το τηλεφωνο? Ευχαριστω για τον χρονο σας!
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά αποστολής του τηλεφώνου μεταξύ σκέτου και στο κουτί του, στη συγκεκριμένη περίπτωση. Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. θελω να ρωτησω κατι και αν ξερει καποιος ασ απαντησει παρακαλω.Εχω ενα φιλο στο Ντουμπαι που θα μου αγορασει ενα κινητο τηλεφωνο αξιας 650 ευρω περιπου.Του ειπα να ανοιξει το κουτι και να μου στειλει το τηλεφωνο με τον φορτιστη του με το ταχυδρομειο.Γνωριζει κανεις αν θα εχω καποια αλλη επιβαρυνση? Τελωνειο η κατι τετοιο? Επισης υπαρχει περιπτωση να χαθει το τηλεφωνο? Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων.

Φρόντισε να στο στείλει συστημένο, και να αφαιρέσει τις συσκευασίες κτλ.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων.

Φρόντισε να στο στείλει συστημένο, και να αφαιρέσει τις συσκευασίες κτλ.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ετσι θα κανω μαλλον και ο θεος βοηθος. Απλα προσπαθωντας να βρω λογικη και να δικαιολογηθω καπως σκεφτομαι οτι κατι τετοιο θα εκανε και καποιος που ηταν στο Ντουμπαι και ξεχασε το τηλεψωνο του εκει.Καπως ετσι θα του το στελνανε λογικα..:)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ένα update για τις αγορές μέσω Amazon. Οι αγορές περνάνε κανονικά από Amazon.com,Amazon.co.uk και Amazon.it.Δεν έχω δοκιμάσει Γερμανικό και Ισπανικό. Δυστυχώς δεν περνάνε οι αγορές μέσω Amazon.fr.Πιστωτικες/χρεωστικες από τις 4 τράπεζες. Το έψαξα με την εξυπηρέτηση πελατών μιας από τις τράπεζες και το πρόβλημα είναι ότι το Amazon.fr έχει καταχωρηθεί ως "Γενικό εμπόριο" με αποτέλεσμα να τρώει άκυρο.Η εξυπηρέτηση μου είπε ότι είναι θέμα της εταιρείας (οκ έχω τις αμφιβολίες μου).Ταυτόχρονα έστειλα αναλυτικό email στο Amazon.fr με το πρόβλημα και θέλω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα λυθεί γιατί έχει κάποια πράγματα πολύ πιο φθηνά από τα αντίστοιχα αγγλικά και ιταλικά sites.

Από amazon.fr αγόρασα ένα lumia 640 xl χτες με χρεωστική της alpha (american express) χωρίς κάποιο πρόβλημα τσέκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Ένα update για τις αγορές μέσω Amazon. Οι αγορές περνάνε κανονικά από Amazon.com,Amazon.co.uk και Amazon.it.Δεν έχω δοκιμάσει Γερμανικό και Ισπανικό. Δυστυχώς δεν περνάνε οι αγορές μέσω Amazon.fr.Πιστωτικες/χρεωστικες από τις 4 τράπεζες. Το έψαξα με την εξυπηρέτηση πελατών μιας από τις τράπεζες και το πρόβλημα είναι ότι το Amazon.fr έχει καταχωρηθεί ως "Γενικό εμπόριο" με αποτέλεσμα να τρώει άκυρο.Η εξυπηρέτηση μου είπε ότι είναι θέμα της εταιρείας (οκ έχω τις αμφιβολίες μου).Ταυτόχρονα έστειλα αναλυτικό email στο Amazon.fr με το πρόβλημα και θέλω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα λυθεί γιατί έχει κάποια πράγματα πολύ πιο φθηνά από τα αντίστοιχα αγγλικά και ιταλικά sites.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ την αγορά χθες από το γαλλικό.

Αρχικά, πλήρωσα την παραγγελία με την πιστωτική κάρτα της ΕΤΕ που είχα πάντα δηλωμένη και όταν ήρθε σε λίγο ενημερωτικό ότι η εντολή δεν εκτελέστηκε, χρησιμοποίησα τη δυνατότητα εναλλακτικής πληρωμής που είχε, δήλωσα την Alpha/ Amex debit και πριν ολοκληρώσω τη διαδικασία είχε έρθει sms στο κινητό για τη χρέωση του ποσού στο λογαριασμό μου (!!!) και το βράδυ ήρθε μήνυμα ότι το δέμα έφυγε για Ελλάδα (!!!).

 

Επιβεβαιώνεται ότι η Amex (χρεωστική ή πιστωτική) περνάει σε πολλά μαγαζιά χωρίς πρόβλημα αλλά και στα ευρωπαικά Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ την αγορά χθες από το γαλλικό.

Αρχικά, πλήρωσα την παραγγελία με την πιστωτική κάρτα της ΕΤΕ που είχα πάντα δηλωμένη και όταν ήρθε σε λίγο ενημερωτικό ότι η εντολή δεν εκτελέστηκε, χρησιμοποίησα τη δυνατότητα εναλλακτικής πληρωμής που είχε, δήλωσα την Alpha/ Amex debit και πριν ολοκληρώσω τη διαδικασία είχε έρθει sms στο κινητό για τη χρέωση του ποσού στο λογαριασμό μου (!!!) και το βράδυ ήρθε μήνυμα ότι το δέμα έφυγε για Ελλάδα (!!!).

 

Επιβεβαιώνεται ότι η Amex (χρεωστική ή πιστωτική) περνάει σε πολλά μαγαζιά χωρίς πρόβλημα αλλά και στα ευρωπαικά Amazon.

Οταν λες σου ήρθε μήνυμα ότι έφυγε από Ελλάδα τι εννοείς?

Στις 29-10-2015 παρήγγειλα από amazon.fr το 640 XL LTE DUAL αλλά δεν βλέπω στην παραγγελία κάποιο tracking number μόνο ότι σύμφωνα με την μετάφραση από το translate στην παρακολούθηση της παραγγελίας

''Δεν εντοπισμού πλοίων. Έχουμε προετοιμάσει την παραγγελία σας. Ο φορέας πληροφοριών σύντομα θα ενημερωθεί''¨και ότι Εκτιμώμενη παράδοση μεταξύ του Νοεμβρίου 6 και 12 του Νοέμβρη

Εχει κανείς εμπειρία από τον χρόνο αποστολής και αν ενημερώνετε το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σου ήρθε μήνυμα ότι έφυγε από Ελλάδα τι εννοείς?

Στις 29-10-2015 παρήγγειλα από amazon.fr το 640 XL LTE DUAL αλλά δεν βλέπω στην παραγγελία κάποιο tracking number μόνο ότι σύμφωνα με την μετάφραση από το translate στην παρακολούθηση της παραγγελίας

''Δεν εντοπισμού πλοίων. Έχουμε προετοιμάσει την παραγγελία σας. Ο φορέας πληροφοριών σύντομα θα ενημερωθεί''¨και ότι Εκτιμώμενη παράδοση μεταξύ του Νοεμβρίου 6 και 12 του Νοέμβρη

Εχει κανείς εμπειρία από τον χρόνο αποστολής και αν ενημερώνετε το σύστημα

 

Γράφω "έφυγε ΓΙΑ Ελλάδα", δηλαδή ταξιδεύει η παραγγελία.

Οι αποστολές αυτές δεν γίνονται με tracking #.

Στην επιβεβαίωση της παραγγελίας γράφει και την εκτιμώμενη ημέρα παραλαβής.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω "έφυγε ΓΙΑ Ελλάδα", δηλαδή ταξιδεύει η παραγγελία.

Οι αποστολές αυτές δεν γίνονται με tracking #.

Στην επιβεβαίωση της παραγγελίας γράφει και την εκτιμώμενη ημέρα παραλαβής.

Σε συνέχεια του προηγούμενου post μου για την παραγγελία από amazon.fr ,ήρθε tracking number το τηλέφωνο έφυγε σήμερα 2-11-15 παρόλο που η παραγγελία έγινε στις 29-10-2015.

Το δέμα έφυγε με ups

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, πλήρωσες για γρήγορη παράδοση και έρχεται με courier.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και γω σχετική απορία σχετικά με το merimobiles.com.Αρχικά να πω ότι παρήγγειλα το κινητό μου το Σάββατο 31/10 και με ενημέρωσαν για τον αριθμό παραγγελίας εχθές.Είχα κάνει ένα λάθος στο όνομα και τους ενημέρωσα μέσω του live chat που έχουν και μπορώ να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε όπως μου επιβεβαίωσαν μέσα σε λίγα μόλις λεπτά (μου είπε ότι δεν θα ενημερωθώ μέσω email όμως).Δεύτερον δεν είχα βάλει το root firmware installation που χωρίς αυτό το κινητό όπως μου είπαν δεν θα έχει προεγκατεστημένες μερικές εφαρμογές όπως το google play κλπ.Η υπάλληλος μου είπε ότι θα το συμπεριλάβει στην αποστολή free of charge (!!!).Γενικά λοιπόν από την μια μένω έκπληκτος με την άψογη εξυπηρέτησή τους και από την άλλη είμαι λίγο καχύποπτος.Να ανησυχώ?Επίσης γνωρίζει κανείς πόσο διαρκούν οι αποστολές τους μέχρι Ελλάδα από προσωπική εμπειρία?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, καλημέρα. Θα σας παραθέσω την "καταπληκτική" εμπειρία μου από το Gearbest για να προσέξουν μην την πατήσουν και άλλα παιδιά.

Τον Ιούνιο που μας πέρασε, αγόρασα ένα τηλέφωνο από το gearbest για την αδερφή μου. Μέσα σε ενάμιση-δυο μήνες άρχισε να εμφανίζεται κάτι σαν στάμπα/λαδιά στην οθόνη από το μέσα μέρος.

Μίλησα με το service τους, έστειλα και φωτό και μου είπαν στείλτο να το φτιάξουμε. Με 9€ έξοδα αποστολής, λέω δεν τρέχει και τίποτα και το έστειλα.

Μετά από ένα μήνα και βάλε και αφού έπρεπε να γκρινιάξω για να μάθω αν έστω το παρέλαβαν μου απαντάνε ότι χάλασε και δεν επισκευάζεται. Στην ερώτησή μου τι ακριβώς έχει που δεν επισκευάζεται δεν απαντούσαν και ρίξαν το φταίξιμο στα ταχυδρομεία, κάτι το οποίο εκ των πραγμάτων αποκλείω, καθώς η συσκευασία που του είχα κάνει άντεχε μέχρι και πυρηνικό πόλεμο.

Όταν εν τέλει απαίτησα να δω φωτογραφίες από το "σπασμένο" τηλέφωνο έκαναν ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ για να μου απαντήσουν ότι "ξέχασαν" να το κρατήσουν και το στείλαν κάπου...

Το θέμα όμως έχει και συνέχεια, καθώς δεν δέχτηκαν με τίποτα αντικατάσταση, γιατί όπως είπαν η εγγύηση αφορά επισκευή :blink:. Μετά από πολύ, μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ βρίσιμο δέχτηκαν να μου κάνουν refund το 30% της αξίας (23 δολάρια) αλλά μόνο για αγορά και λέω ΟΚ, από το να τα χάσω...

Οπότε προσπάθησα να στείλω μέσω papyal άλλα 42 δολάρια για να πάρω το Doogee X5 Pro, καθώς δεν έχω χρήμα ούτε διάθεση να πάρω κάτι ακριβότερο από αυτά τα λαμόγια. Το paypal ωστόσο δε με άφησε να κάνω την πληρωμή, για τους γνωστούς λόγους και τελικά τα έστειλα μέσω Western Union. Τους ενημέρωσα, τους έδωσα το 10ψήφιο της αποστολής/πληρωμής και μου λένε ότι θέλουν 3-5 μέρες για να τα λάβουν. Εντάξει λέω και εγώ, φάγαμε το γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσουμε;

Έλα όμως που πέρασαν 2 εβδομάδες και πάμε για 3η και ούτε φωνή ούτε ακρόαση! Οι απατεώνες δεν απαντάνε καν στα μηνύματα που τους έστειλα αφού περίμενα σα μα**κας 10 μέρες!

Πιστεύω ότι πιθανόν, κάποια στιγμή ίσως να απαντήσουν και να το στείλουν ΑΛΛΑ όλη αυτή την ταλαιπωρία (από 28/8 που το έστειλα, είμαστε ήδη στις 3/11) δεν αξίζει και δεν πρέπει στην τελική να την περάσει κανένας. Εγώ ακόμα περιμένω...

Η συμβουλή μου; Μακριά από αυτά τα λαμόγια! Χίλιες φορές vickmall κι ας είναι καμιά φορά κάπως ακριβότερο.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ταλαιπωρία και ευχαριστούμε που μοιράστηκες το πρόβλημα σ' αυτό το νήμα.

Δεν έχω εμπειρία από παρόμοιες περιπτώσεις (ελαττωματικά προϊόντα) με το συγκεκριμένο κινεζομάγαζο αλλά όσες φορές έχω αγοράσει απ' αυτό, τα δέματα ήρθαν χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

@ggtaxo

 

Καλά έχει ξεφύγει το gearbest...:confused:

Γιατί δεν έκανες dispute μέσω paypal απο την αρχή;

Κι ας λένε μετά οτι χάλασε στο ταξίδι.

Εγώ δεν θα δεχόμουν ούτε το 30%, ας έστελναν ξανά πίσω το "σπασμένο".

Κράξτους οπωσδήποτε στο thread τους.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ταλαιπωρία και ευχαριστούμε που μοιράστηκες το πρόβλημα σ' αυτό το νήμα.

Δεν έχω εμπειρία από παρόμοιες περιπτώσεις (ελαττωματικά προϊόντα) με το συγκεκριμένο κινεζομάγαζο αλλά όσες φορές έχω αγοράσει απ' αυτό, τα δέματα ήρθαν χωρίς προβλήματα.

 

Κατά την άφιξη ούτε εγώ είχα θέμα. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε 2 μήνες περίπου μετά.

@ggtaxo

 

Καλά έχει ξεφύγει το gearbest...:confused:

Γιατί δεν έκανες dispute μέσω paypal απο την αρχή;

Κι ας λένε μετά οτι χάλασε στο ταξίδι.

Εγώ δεν θα δεχόμουν ούτε το 30%, ας έστελναν ξανά πίσω το "σπασμένο".

Κράξτους οπωσδήποτε στο thread τους.

 

Μα ζήτησα πίσω το σπασμένο ή έστω στη χειρότερη φωτό να το δω και κάναν τους... κινέζους... Dispute στο paypal δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω. Χρονικά με παίρνει, 180 μέρες έχεις πια, αλλά δεν ξέρω αν θα ευσταθεί από πλευράς μου στο paypal. Λέτε να δοκιμάσω;

Εν τω μεταξύ, δε θυμόμουν ότι έχουν και thread στο φόρουμ. Σωστός που μου το είπες, τους έριξα ένα πρώτο ξέ**σμα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης σήμερα πληροφορήθηκα από τη Western Union ότι τα λεφτά που έστειλα στις 16/10 παραδόθηκαν στις 19/10 στο gearbest. Οπότε καμία δικαιολογία...

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα digitizer από aliexpress και 5 μέρες μετά την πληρωμή θυμήθηκε ο πωλητής να μου πει ότι είναι out of stock.

Μου ζήτησε να κάνω cancelation με αιτιολογια οτι δεν θέλω πλέον το αντικείμενο και πως μετά αυτός θα μου κάνει άμεσο refund.

 

 

  • Είναι ασφαλές αυτό ή παίζει να χάσω την ασφάλεια του aliepay έτσι?
  • Γιατί ζήτησε την συγκεκριμένη αιτιολογία και όχι την αληθινή, δηλαδή το out of stock?
  • Επίσης γιατί δεν το ακυρώνει αυτός?
  • Επίσης επειδή μου την έδωσε θέλω να του αφήσω αρνητικό feedback. Γίνεται μετά την ακύρωση?

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα digitizer από aliexpress και 5 μέρες μετά την πληρωμή θυμήθηκε ο πωλητής να μου πει ότι είναι out of stock.

Μου ζήτησε να κάνω cancelation με αιτιολογια οτι δεν θέλω πλέον το αντικείμενο και πως μετά αυτός θα μου κάνει άμεσο refund.

 

 

  • Είναι ασφαλές αυτό ή παίζει να χάσω την ασφάλεια του aliepay έτσι?
  • Γιατί ζήτησε την συγκεκριμένη αιτιολογία και όχι την αληθινή, δηλαδή το out of stock?
  • Επίσης γιατί δεν το ακυρώνει αυτός?
  • Επίσης επειδή μου την έδωσε θέλω να του αφήσω αρνητικό feedback. Γίνεται μετά την ακύρωση?

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

 

Eμένα μου συνέβη το ίδιο πάνω -κάτω δηλαδή ήθελα ένα προιόν σε άλλο χρώμα, οπότε και ας είχα πληρώσει έπρεπε να κάνω cancelation. Τα λεφτά δεν μπαίνουν αμέσως θέλουν λίγες μέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς 4-7 μέρες;) και αγοράζεις ότι άλλο θες. Έτσι και αλλιώς τα λεφτά δεν τα παίρνει ποτέ ο πωλωτής εάν δεν πατήσεις το κουμπάκι που γράφει ότι έφθασε στα χέρια σου και κάνεις αποδοχή. Δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα.

* δεν έκανα dispute ή κάτι τέτοιο, ρώτα από κάτω για σίγουρα!!!

στο αρμόδιο θέμα για αγορές από aliexpress --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264&highlight=aliexpress

Edited by zaf_4
ανάλυση

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...