Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια η επιλογη στο aliexpress << Free Shipping to Greece via AliExpress Standard-BE >> σημαινει οτι ερχεται μεσω Βελγιου ή εκεινο το BE σημαινει κατι αλλο ;Και αν ναι,εχει κανει κανεις καμια αγορα μεσω αυτου να μας πει τι παιζει; Ευχαριστω.
Μάλλον βελγικό, Αλλά καλύτερα να στείλεις στον seller ένα μήνυμα και θα στο ξεκαθαρίσει.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει παραγγείλει κανείς lipo μπαταρίες ( ή οποιουδήποτε άλλου τύπου) από το εξωτερικό? Προσπαθώ αλλά ακόμη και από Ευρώπη δεν μπορώ.
Στο aliexpress αρκετοί πωλητές στέλνουν Ελλάδα. Δεν ξέρω αν παραγγείλεις μήπως το ακυρώσουν μετά βέβαια.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Νέα μέθοδος #GearBest PriorityLine: Netherlands Registered PDM!

Ακόμα πιο Γρήγορη, ακόμα πιο Οικονομική.

Η καλύτερη στιγμή για αγορές από την Κίνα είναι τώρα!

https://www.facebook.com/657863441040925/posts/855705774590023

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι εμπιστεύεσαι τον Έλληνα κουπονά που ψάχνει για πελάτες.

Παράγγειλε πρώτα με τον τρόπο που διαφημίζει και όταν παραλάβεις μας λες τις εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Νέα μέθοδος #GearBest PriorityLine: Netherlands Registered PDM!

Ακόμα πιο Γρήγορη, ακόμα πιο Οικονομική.

Η καλύτερη στιγμή για αγορές από την Κίνα είναι τώρα!

https://www.facebook.com/657863441040925/posts/855705774590023

Πιο πολύ Διαφήμιση πεθαίνεις!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Δεν έχω παραγγείλει ποτε απο Κίνα και εξωτερικό,εχω δει κάποιες συσκευές που μ αρέσουν και δεν έρχονται Ελλάδα και θέλω να ρωτήσω..ειμαι άσχετος σε όλα μέχρι να φτάσει το κινητό σε μένα,μπορώ να τα βγάλω πέρα ή να μην μπώ στον κόπο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Δεν έχω παραγγείλει ποτε απο Κίνα και εξωτερικό,εχω δει κάποιες συσκευές που μ αρέσουν και δεν έρχονται Ελλάδα και θέλω να ρωτήσω..ειμαι άσχετος σε όλα μέχρι να φτάσει το κινητό σε μένα,μπορώ να τα βγάλω πέρα ή να μην μπώ στον κόπο;

 

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ερώτησή σου, αλλά η αγορά από τρίτες χώρες και ειδικά από Κίνα έχει αλλάξει από το καλοκαίρι του 2017 και όλα περνάνε τελωνείο με εξαίρεση τη μέθοδο Priority Direct Mail του Banggood που μέχρι στιγμής δεν έχει έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ερώτησή σου, αλλά η αγορά από τρίτες χώρες και ειδικά από Κίνα έχει αλλάξει από το καλοκαίρι του 2017 και όλα περνάνε τελωνείο με εξαίρεση τη μέθοδο Priority Direct Mail του Banggood που μέχρι στιγμής δεν έχει έξοδα.

 

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ χωρίς καμία εμπειρία να ολοκληρώσω μια παραγγελία ή χρειάζεται να ξέρεις 1-2 πραγματάκια για να τα βγάλεις πέρα με οτιδήποτε προκύψει και αν είναι τόσο δύσκολο εν τέλει να κάνεις μια παραγγελία απο το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχή, διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος.
Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχή, διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος.

 

Εχεις δίκιο τον έριξα μια ματιά (οχι αναλυτικά) και ήθελα να μάθω προσωπικές εμπειρίες..θα το διαβάσω αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για τη νέα επιλογή για αποστολή που έβαλε το banggood και ονομάζεται European direct mail? Σε μερικά Προϊόντα είναι πολύ φθηνότερη από τη γνωστή priority direct mail, ενώ σε άλλα προϊόντα ακριβότερη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Εκανα μια αγορα απο Coolicool ευρωπαικη αποθηκη στις 03/01/2018 το δεμα εφυγε 05/01/2018 με Deutche Post συμφωνα με το tracking number CH162336339DE αλλα μεχρι σημερα δεν εχει ερθει. Τι κανω ? Περιμενω η ανοιγω case στο Paypal? Υποτιθετε οτι εχουν 2-5 εργασιμες παραδοση οπως λενε. Αντε να γινουν 10 εργασιμες. Αλλα εχει περασει πολυς καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Εκανα μια αγορα απο Coolicool ευρωπαικη αποθηκη στις 03/01/2018 το δεμα εφυγε 05/01/2018 με Deutche Post συμφωνα με το tracking number CH162336339DE αλλα μεχρι σημερα δεν εχει ερθει. Τι κανω ? Περιμενω η ανοιγω case στο Paypal? Υποτιθετε οτι εχουν 2-5 εργασιμες παραδοση οπως λενε. Αντε να γινουν 10 εργασιμες. Αλλα εχει περασει πολυς καιρος.

 

Εχω να πω τα χειροτερα για το καταστημα. Ειναι πολυς καιρος και δεν πιστευω οτι εχουν ευρωπαικη αποθηκη, ασχετως αν εχουν στην διαθεση τους νουμερα αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Εκανα μια αγορα απο Coolicool ευρωπαικη αποθηκη στις 03/01/2018 το δεμα εφυγε 05/01/2018 με Deutche Post συμφωνα με το tracking number CH162336339DE αλλα μεχρι σημερα δεν εχει ερθει. Τι κανω ? Περιμενω η ανοιγω case στο Paypal? Υποτιθετε οτι εχουν 2-5 εργασιμες παραδοση οπως λενε. Αντε να γινουν 10 εργασιμες. Αλλα εχει περασει πολυς καιρος.

Και τι.βγάζει το.tracking;

Το έψαξες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και τι.βγάζει το.tracking;

Το έψαξες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αυτο βγαζει

 

 

Χώρα Προορισμού : Ελλάδα - Χρόνος Αναζήτησης: 1537 ms

 

Χώρα Προέλευσης : Γερμανία - Χρόνος Cache : 2018-01-29 09:51:42(GMT+2)

2018-01-05 06:36

 

Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

2018-01-05 04:37

 

Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

2018-01-04 18:53

 

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2018-01-04 18:43

 

Neumark, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βγαζει

 

 

Χώρα Προορισμού : Ελλάδα - Χρόνος Αναζήτησης: 1537 ms

 

Χώρα Προέλευσης : Γερμανία - Χρόνος Cache : 2018-01-29 09:51:42(GMT+2)

2018-01-05 06:36

 

Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

2018-01-05 04:37

 

Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

2018-01-04 18:53

 

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2018-01-04 18:43

 

Neumark, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

Το διαχειρίζεται η DHL.

Πάρε τους ένα τηλέφωνο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Η SF EXPRESS ΕΛΛΑΔΑ ΠΩΣ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ? :wacko:

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 2 ΔΕΜΑΤΑ :cry:

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ελπίζω να γράφω στο σωστό νήμα.Θα ήθελα να κάνω μια παραγγελία από το γαλλικό amazon αλλά επειδή έχω αφμ ενδοκοινοτικών συναλλαγών θέλω να αφαιρεθεί ο Φ.Π.Α ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να ξεφορτωθώ τον φόρο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ελπίζω να γράφω στο σωστό νήμα.Θα ήθελα να κάνω μια παραγγελία από το γαλλικό amazon αλλά επειδή έχω αφμ ενδοκοινοτικών συναλλαγών θέλω να αφαιρεθεί ο Φ.Π.Α ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να ξεφορτωθώ τον φόρο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Θα περάσεις το παραστατικό στην επόμενη περιοδική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσεις το παραστατικό στην επόμενη περιοδική δήλωση.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Σε γενικότερη συζήτηση ξέρετε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που να αφαιρεί αμέσως τον φπα με αφμ ενδοκοινοτικών?

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις γραφτεί στο VIES και έχεις ευρωπαικό ΑΦΜ, το Amazon και κάθε ευρωπαίος πωλητής πρέπει να αφαιρέσει τον ΦΠΑ (είτε τον ελληνικό που χρεώνει το Amazon αφού έχει ελληνικό ΑΦΜ είτε εκείνο της χώρας του) στο τιμολόγιο που θα εκδώσει.

 

Δεν το κάνουν όλοι οι πωλητές, βέβαια, και αναγκαστικά ακολουθείς τη διαδικασία του προηγούμενου post, εφόσον η αγορά που κάνεις είναι συμβατή με το αντικείμενο της επαγγελματικής σου δραστηριότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρέλαβα από Tinydeal ένα κινητό το οποίο δεν δουλεύει.

Έχω πληρώσει κατά την παραλαβή του τελωνείο και δασμούς.

Θα μου στείλει το Tinydeal νέα συσκευή προς αντικατάσταση.

Αν το σταματήσουν στο τελωνείο θα πληρώσω πάλι ΦΠΑ και δασμούς?

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον? Αν ναι χρειάζεται κάποια διαδικασία-χαρτιά για να το αποδείξω?

Πρέπει ο αποστολέας να εσωκλείσει κάποιο χαρτί που να δηλώνει ξεκάθαρα πως είναι για αντικατάσταση?

Θέλω να γνωρίζω με έγκυρες λεπτομέρειες αλλιώς να προχωρήσω σε dispute στο Paypal.

 

Ευχαριστώ

Imagination is more important than knowledge.

Knowledge is limited;

Imagination encircles the world.

Albert Einstein

Sent with my Private Mail Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από το ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτη χώρα υπόκειται σε δασμολόγηση, που σημαίνει ΦΠΑ και δασμό, αν η αξία CIF είναι πάνω από 150€.

Αφού το κινητό, για το οποίο πληρώθηκαν τα έξοδα εκτελωνισμού, παραμένει στη χώρα, το νέο που θα το αντικαταστήσει πρέπει να δασμολογηθεί.

 

Εάν το στείλεις πίσω με διαδικασία εξαγωγής για αντικατάσταση, μέσω τελωνείου, πιθανά, να απαλλαγείς από δασμολόγηση του νέου.

Δεν γνωρίζω άλλη διαδικασία που θα μπορούσε ο πωλητής να παρακάμψει τη δασμολόγηση του νέου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει τα ίδια ακριβώς ερωτήματα στα ΕΛΤΑ και περιμένω απάντησή τους.

Το νέο κινητό θα έρθει με μηδενική αξία (CIF<150) με παραστατικό σε αντικατάσταση το οποίο θα βρίσκεται μέσα στο πακέτο και επίσης θα αναγράφεται και στο εξωτερικό του.

Επίσης θα κάνω ερώτηση και στον πωλητή σε περίπτωση που σταματήσει τελωνείο να κάνει ο ίδιος την πληρωμή και να το αποδεσμεύσει αλλιώς θα ακολουθήσω το δρόμο του Paypal dispute.

Μόλις ενημερωθώ από τα ΕΛΤΑ θα ενημερώσω.

Imagination is more important than knowledge.

Knowledge is limited;

Imagination encircles the world.

Albert Einstein

Sent with my Private Mail Pigeon

Link to comment
Share on other sites

1. Εάν έρθει με μηδενική αξία από Κίνα είναι σίγουρο ότι θα δασμολογηθεί, αφού είναι γνωστό ότι οι κινέζοι δηλώνουν πάντα υποτιμολογημένη αξία στο αυτοκόλλητο.

2. Δεν υποχρεώνεται ο τελωνειακός να ανοίξει το δέμα για να βρει μέσα το παραστατικό που λες. Θα το ανοίξει μόνο στην περίπτωση που αμφισβητεί τη δηλωμένη περιγραφή.

3. Αποκλείεται, πρακτικά και θεωρητικά, να πληρώσει ο πωλητής τα έξοδα για να παραλάβεις το δέμα. Το μόνο που μπορεί να δεσμευτεί εγγράφως είναι να σου πληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού αλλά το θεωρώ απίθανο.

4. Για να σε καλύψει το paypal, θα πρέπει να έχεις αποδεικτικά ότι δεν λειτουργεί το κινητό και αυτό είναι μια δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία, με αβέβαιο αποτέλεσμα.

5. Σε παρόμοιες περιπτώσεις, και μετά από προσεκτικές κινήσεις και πιέσεις, ο πωλητής μπορεί να σου επιστρέψει μέρος των χρημάτων.

6. Θα είναι ενδιαφέρον για όλους, να δούμε την απάντηση των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παλέψω για το 3. με έγγραφο του πωλητή.

Τα βίντεο με το κινητό που δεν λειτουργεί το έχω έτοιμο καθώς το έστειλα και στον πωλητή από όπου έχει αποδεχτεί πως δεν λειτουργεί.

Στην αναμονή λοιπόν για την απάντηση των ΕΛΤΑ.

Imagination is more important than knowledge.

Knowledge is limited;

Imagination encircles the world.

Albert Einstein

Sent with my Private Mail Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...