Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογω DHL ανησυχω. Η αλλη αγορα πριν 1 μηνα παλι απο Ευρωπη ηρθε με ACS. Ευχαριστω για τις απαντησεις. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μερικοί δεν γνωρίζουν ότι η DHL εξαγόρασε το γερμανικό ταχυδρομείο (έξυπνοι οι γερμανοί), πριν από μερικά χρόνια, μπερδεύουν την DHL Deutsche Post (ταχυδρομείο) με την DHL (courier).

 

Με δεδομένο ότι στην περίπτωσή σου το δέμα έρχεται χωρίς να πληρώσεις μεταφορικά, το πιθανότερο είναι ότι το έστειλαν με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μερικοί δεν γνωρίζουν ότι η DHL εξαγόρασε το γερμανικό ταχυδρομείο (έξυπνοι οι γερμανοί), πριν από μερικά χρόνια, μπερδεύουν την DHL Deutsche Post (ταχυδρομείο) με την DHL (courier).

 

Με δεδομένο ότι στην περίπτωσή σου το δέμα έρχεται χωρίς να πληρώσεις μεταφορικά, το πιθανότερο είναι ότι το έστειλαν με το ταχυδρομείο.

 

Έχεις δίκιο.

Στη διεύθυνση που μου έδωσαν για παρακολούθηση του πακέτου γράφει Deutsche Post DHL Group.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω κάποια πράγματα από Αμερική... Διάβασα τον οδηγό στο νούμερο 3 που αφορά για αγορά προϊόντων που δεν στέλνουν στην Ελλάδα και τις πληροφορίες που δίνει, έψαξα λίγο και τις εταιρείες αυτές αλλά θα ήθελα και κάποια προσωπική εμπειρία και βοήθεια κάποιου που έχει παραγγείλει και έχει πάρει πράγματα από εκεί. Να με κατατοπισει λίγο και να με συμβουλευσει... Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα του ήμουν ευγνώμων!
Link to comment
Share on other sites

Έχουν καταγραφεί παρόμοιες εμπειρίες σε άλλα fora αλλά δεν μπορώ να τα παραθέσω επειδή στο παρελθόν έγιναν κάποιες παρατηρήσεις για παραθέσεις.

Μπορείς, όμως, να κάνεις αναζήτηση στο google με τις εταιρείες και θα βρεις σχετικές αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο μονος που δεν μπορω να αγοράσω με κάρτα της Πειραιώς απο Κίνα?

Υπαρχουν κατι που λεγονται CC....Καμια ελληνικη visa-mastercard δεν περναει στο aliexpress!Μονο viva wallet,revolut και american express(Το τελευταιο δεν το εχω δοκιμασει)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο μονος που δεν μπορω να αγοράσω με κάρτα της Πειραιώς απο Κίνα?

 

Μαλλον εχεις και παρεα..... ουτε εμενα περασε μεσω paypal......

Link to comment
Share on other sites

με viva wallet πως γίνεται η διαδικασία? φτιάχνω λογαριασμό και περνάω λεφτά σε αυτον.... ή ειναι κατι σαν το paypal?

 

το περιεργο ειναι οτι πριν μια εβδομαδα ακριβώς μπορεσα να αγορασω μεσω paypal ενα κινητο απο Κινα, πριν 4 μερες απο ebay ενα tempered glass και τωρα οτι και να προσπαθησω να αγορασω με paypal ή χωρις δεν μου το επιτρέπει.... ολα αυτα συνολικά 110 ευρω δεν εφτασα δηλαδή κάποιο όριο....

Link to comment
Share on other sites

με viva wallet πως γίνεται η διαδικασία? φτιάχνω λογαριασμό και περνάω λεφτά σε αυτον.... ή ειναι κατι σαν το paypal?

 

το περιεργο ειναι οτι πριν μια εβδομαδα ακριβώς μπορεσα να αγορασω μεσω paypal ενα κινητο απο Κινα, πριν 4 μερες απο ebay ενα tempered glass και τωρα οτι και να προσπαθησω να αγορασω με paypal ή χωρις δεν μου το επιτρέπει.... ολα αυτα συνολικά 110 ευρω δεν εφτασα δηλαδή κάποιο όριο....

 

Εσυ σε μια εβδομαδα εκανες αγορες , εγω την ιδια μερα καταφερα να κανω 1 αγορα και στην δευτερη που προσπαθησα δεν εκανε δεκτη τη συναλλαγη .Να σημειωσω οτι εκανα προσπαθεια με 2 διαφορετικες καρτες της πειραιως. Επικοινωνησα με την τραπεζα .... αλλα λογια να αγαπιομαστε ηταν η απαντηση τους. Λογω capital control και κατι τετοιες βλακειες μου ειπαν....

Link to comment
Share on other sites

Λογω capital control και κατι τετοιες βλακειες μου ειπαν....

Δε σου είπαν βλακείες, είναι η πραγματκότητα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εσυ σε μια εβδομαδα εκανες αγορες , εγω την ιδια μερα καταφερα να κανω 1 αγορα και στην δευτερη που προσπαθησα δεν εκανε δεκτη τη συναλλαγη .Να σημειωσω οτι εκανα προσπαθεια με 2 διαφορετικες καρτες της πειραιως. Επικοινωνησα με την τραπεζα .... αλλα λογια να αγαπιομαστε ηταν η απαντηση τους. Λογω capital control και κατι τετοιες βλακειες μου ειπαν....

 

έχει να κάνει με το τι κατηγορία προϊόντων δηλώνει ο πωλητής, στην visa η mastercard ή τράπεζα γενικά, ότι θα εμπορεύεται. ορισμένες κατηγορίες προϊόντων έχουν πιο ελαστικούς περιορισμούς στα cc. για αυτό και στο vickmall περνάνε όλες οι κάρτες, ενώ σε άλλους πωλητές όχι.

Link to comment
Share on other sites

εχω χαθει λιγο με τη νεα μορφη του paypal..

πως βαζω να μην κανει αλλαγη συναλλαγματος 'η κατι εχει αλλαξει και αξιζει να την κανει το ιδιο?

Επισης ειχα ενα μικρο balance σε ευρω.. η αγορα που εκανα ηταν σε USD.. ηταν υποχρεωτικο να μου παρει και το balance? Κι εκει καπου μπερδευτηκα..

Link to comment
Share on other sites

1. paypal/Wallet/Old account view/My Money/My preapprooved payments Update/Set Available Funding Sources

και σε κάθε κάρτα Conversion Options και Bill me ...

 

2. όταν έχουμε χρήματα στο balance, παίρνει πρώτα απ' αυτό και αν δεν φτάνουν συμπληρώνει από την primary.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας!!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι προφανές ότι πρότεινες αυτό τον οδηγό (και μάλιστα ως τον καλλίτερο) χωρίς να δοκιμάσεις αν τα βήματα αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Από τότε που γράφτηκε ο οδηγός αυτός, το paypal άλλαξε πάλι τη μορφή και στο γρανάζι δεν εμφανίζεται πλέον το link για τα preapprooved payments και ο μόνος τρόπος για να τα βρεις είναι τα βήματα που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου είπαν βλακείες, είναι η πραγματκότητα.

 

να το δεχτουμε οτι ειναι η πραγματικοτητα, ομως πως γινεται να μας αφηνει να κανουμε 1-2 αγορες απο ενα καταστημα και οταν παμε να κανουμε αλλη μια παλι απο το ιδιο καταστημα δεν μας αφηνει... δεν υπαρχει λογικη!

βεβαια στην Ελλαδα ποτε δεν υπηρχε λογικη αλλα λεμε τωρα.... :p

Link to comment
Share on other sites

να το δεχτουμε οτι ειναι η πραγματικοτητα, ομως πως γινεται να μας αφηνει να κανουμε 1-2 αγορες απο ενα καταστημα και οταν παμε να κανουμε αλλη μια παλι απο το ιδιο καταστημα δεν μας αφηνει... δεν υπαρχει λογικη!

βεβαια στην Ελλαδα ποτε δεν υπηρχε λογικη αλλα λεμε τωρα.... :p

 

Εδω ειναι που τα παιρνεις στο κρανιο !!!!Παντως την ιδια αγορα την εκανα απο το ιδιο καταστημα με καρτα αλλης τραπεζας ;)

Συμπερασμα δικο μου....μας δουλευει η πειραιως

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές πρέπει να γραφτεί ακόμη ότι, στην περίοδο των CC, οι αγορές με (ελληνικές) κάρτες είτε απ' ευθείας είτε μέσω paypal είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, στους οποίους οι κάτοχοι δεν έχουν, δυστυχώς, κανένα λόγο αλλά και ευθύνη.
Link to comment
Share on other sites

thanks.. θα το κοιταξω

το οτι μηδενισε το balance αλλα ακομη απο το πρωι δεν εχει τραβηξει απο την πιστωτικη (το βλεπω στο ebanking) σημαινει οτι πιθανον θα φαω πορτα?

 

 

PS δεν βρισκω επιλογη Set Available Funding Sources

και σε κάθε κάρτα Conversion Options και Bill me ...

 

 

1. paypal/Wallet/Old account view/My Money/My preapprooved payments Update/Set Available Funding Sources

και σε κάθε κάρτα Conversion Options και Bill me ...

 

2. όταν έχουμε χρήματα στο balance, παίρνει πρώτα απ' αυτό και αν δεν φτάνουν συμπληρώνει από την primary.

 

 

 

οπως και στις ρυθμισεις του miui site κατω απο το τηλεφωνο δεν εχει επιλογη Payment Settings.. Παντως παλια το ειχα σιγουρα να μην μετατρεπει απο δολλαριο..

http://prntscr.com/avk47j

Link to comment
Share on other sites

Εάν έφτασες στο My preapprooved payments, δεξιά θα βρεις το Update, στη νέα καρτέλα θα δεις ένα πλαίσιο και μέσα σ' αυτό δεξιά θα δεις το Set Available Funding Sources. Το πατάς και βλέπεις την καρτέλα με τις κάρτες που έχεις συνδέσει και δίπλα σε κάθε μια το Conversion Options.

 

Πιο απλά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έφτασες στο My preapprooved payments, δεξιά θα βρεις το Update, στη νέα καρτέλα θα δεις ένα πλαίσιο και μέσα σ' αυτό δεξιά θα δεις το Set Available Funding Sources. Το πατάς και βλέπεις την καρτέλα με τις κάρτες που έχεις συνδέσει και δίπλα σε κάθε μια το Conversion Options.

 

Πιο απλά δεν γίνεται.

 

 

sorry αλλα δεν το βρισκω.. παταω set available Και μου λεει My Preapproved Payments

You haven't set up any Preapproved Payments yet. They're an easier and more secure way to send money or automate payments. To get started, go to our client's website that offers PayPal Preapproved Payments.

και γραναζι εχω και στην αλλη μεθοδο..

παντως πατησα να κανω Verify την καρτα (παντα εκανα αγορες χωρις αυτο) και δεν μου εχει κανει ακομη ουτε τη χρεωση)

 

Δηλ παιζει να εχει ακυρωθει η πληρωμη παροτι μηδενισε το Balance? Ποτε θα μου πει σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Με το τελωνειο ισχουν ακομα αυτα που λεει στην αρχη του αρθρου; Δηλαδη οτι εχει κατω απο 150 ευρω δεν θα με φωναξουν να πληρωσω τελωνειο; Γιατι θελει η μανα μου να τις αγορασω απο το ebay και την αμερικη αυτο http://www.ebay.com/itm/172177161548?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT. Ποιες οι πιθανοτητες να πληρωσω τελωνειο;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτά που γράφει ο οδηγός και ισχύουν μέχρι σήμερα.

 

Για εισαγωγές από τρίτες χώρες με αξία (μα τα μεταφορικά) από 22 έως 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ και πάνω από τα 150 και δασμό.

Στο συγκεκριμένο, επειδή 1) το στέλνει με δωρεάν μεταφορικά από Αμερική, που σημαίνει μάλλον ταχυδρομείο, και 2) η αξία του είναι κοντά στην ατέλεια των 22€, δεν νομίζω ότι θα σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...