Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πωπω....μου διαλυσες την ψυχολογια κι εμενα τωρα

 

σε ποια πολη αληθεια? ρε γμτ πολλες οι μερες.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου μεταφρασει καποιος σας παρακαλω,με απλα λογια, τι σημαινει αυτο ...? (προς το τελος δεν καταλαβαινω καλα τι λεει) .ευχαριστω.

 

3)We shipped on 2015-12-12 .Therefore your delivery deadline will expire on 2016-03-12 .

Once we receive all details above,(τα στοιχεια μου εννοει), we will offer you the right resolution for your case on this date.Please note this timeframe is only decided by the carrier to consider the item lost. Some other providers would even use a 180-day deadline after shipment.As a proof of goodwill, we Everbuying commit to help our customer the best we can, by resolving delivery issues as early as possible.

Can you confirm we can go on ?

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος λέει ότι σαν πράξη καλής θέλησης, εμεις στην Everbuying είμαστε αποφασισμένοι να βοηθάμε τον πελάτη με τον καλλίτερο τρόπο, λύνοντας θέματα παράδοσης όσο πιο γρήγορα μπορούμε. Συμφωνείς να προχωρήσουμε;

 

Πριν, όμως, λέει πολλές ανακρίβειες σχετικά με τους χρόνους και συγκεκριμένα ότι 1) ο χρόνος παράδοσης εκπνέει στους 4 μήνες (!!!), 2) άλλοι προμηθευτές χρησιμοποιούν τις 180 μέρες σαν χρόνο εκπνοής (!!!)

 

Δεν ξέω την περίπτωσή σου αλλά αυτά ακούγονται σαν υπεκφυγές.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω ! Ας λενε οτι θελουν.θα ανοιξω dispute στο paypal . Εχω 180 μερες απο την ημερομ αγορας ? ετσι δεν ειναι ?
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέω την περίπτωσή σου και κάθε μια μπορεί να είναι διαφορετική από την άλλη.

 

Γενικά, συζητάμε με τον πωλητή (έχεις τη δυνατότητα και μέσω του forum) και αν δούμε ότι δεν βγάζει αποτέλεσμα, προχωράμε.

Αλλά δεν χρειάζεται να φτάσουμε στις 180 για να περιμένουμε αν θα φτάσει το (χαμένο) δέμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου μεταφρασει καποιος σας παρακαλω,με απλα λογια, τι σημαινει αυτο ...? (προς το τελος δεν καταλαβαινω καλα τι λεει) .ευχαριστω.

 

3)We shipped on 2015-12-12 .Therefore your delivery deadline will expire on 2016-03-12 .

Once we receive all details above,(τα στοιχεια μου εννοει), we will offer you the right resolution for your case on this date.Please note this timeframe is only decided by the carrier to consider the item lost. Some other providers would even use a 180-day deadline after shipment.As a proof of goodwill, we Everbuying commit to help our customer the best we can, by resolving delivery issues as early as possible.

Can you confirm we can go on ?

 

Πολύ απλά σου στείλανε το μήνυμα φασόν, ολόιδιο που στέλνει το gearbest και το everbuying, όταν τους ρωτήσεις τι γίνεται με την παραγγελία σου που δεν έχεις παραλάβει ακόμα. Το ίδιο και σε μένα από 3 untracked που έχω από Νοέμβρη και δεν έχω παραλάβει ακόμα από αυτά τα δυο καταστήματα. Έστειλα να τους ρωτήσω τι γίνεται και μου είπαν ακριβώς το ίδιο με σένα, δηλαδή να περιμένω να παρέλθει το τρίμηνο από την αγορά και μετά "βλέπουμε", χωρίς να διευκρινίζει τι και πως.

 

Το δικό μου θέμα είναι ότι είναι 3 στο σύνολο οι παραγγελίες που δεν έχω παραλάβει και φοβάμαι ότι αν ανοίξω 3 dispute θα με κράξουν στο paypal. Αυτά παθαίνεις όταν παίρνεις untracked από τέτοια μαγαζιά με customer support μηδέν!....:X

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά παθαίνεις όταν παίρνεις untracked από τέτοια μαγαζιά με customer support μηδέν!....:X

 

Αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε, αν αντιδράσουμε αμέσως, και φυσικά σε παραγγελίες κάποιας αξίας.

 

Πρόσφατα παρήγγειλα ένα κινητό στο Banggood και μόλις ολοκληρώθηκε η παραγγελία, είδα ότι έγραφε Untracked. Επικοινώνησα αμέσως μαζί τους και τόνισα ότι θέλω tracking # αλλιώς ακυρώνω την παραγγελία. Την επόμενη μέρα απάντησαν ότι θα στείλουν τον αριθμό μόλις αποσταλεί το δέμα, όπως και έγινε.

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόσφατα παρήγγειλα ένα κινητό στο Banggood και μόλις ολοκληρώθηκε η παραγγελία, είδα ότι έγραφε Untracked. Επικοινώνησα αμέσως μαζί τους και τόνισα ότι θέλω tracking # αλλιώς ακυρώνω την παραγγελία. Την επόμενη μέρα απάντησαν ότι θα στείλουν τον αριθμό μόλις αποσταλεί το δέμα, όπως και έγινε.

Αυτό το γράφει κάθε φορά στο banggood δεν έτυχε απλά μία φορά, είναι μέρος του συστήματος τους.

Με το που το στέλνουν αλλάζει πάντα ( για αγορά άνω των 20 με 20 κάτι )

 

 

Το δικό μου θέμα είναι ότι είναι 3 στο σύνολο οι παραγγελίες που δεν έχω παραλάβει και φοβάμαι ότι αν ανοίξω 3 dispute θα με κράξουν στο paypal. Αυτά παθαίνεις όταν παίρνεις untracked από τέτοια μαγαζιά με customer support μηδέν!....:X

Μια από τα ίδια 4 παραγγελίες από νοέμβρη και αρχές δεκεμβρίου

Και άνοιξα το dispute και πήρα τα refund από το paypal ( χθες το τελευταίο )

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα δεμα,αγορα 21/12/2015 απο everbuying.

Το δεμα ειχε φτασει Ελλαδα 21/1/2016 .

Η καθυστερηση ειναι απο τα ΕΛΤΑ .Καποια δεματα που περιμενω περιπου 1 1/2 μηνα (untracked),βρισκονται Ελλαδα,αλλα δεν παραδιδονται.

Edited by kokolokor5a
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα δεμα,αγορα 21/12/2015 απο everbuying.

Το δεμα ειχε φτασει Ελλαδα 21/1/2016 .

Η καθυστερηση ειναι απο τα ΕΛΤΑ .Καποια δεματα που περιμενω περιπου 1 1/2 μηνα (untracked),βρισκονται Ελλαδα,αλλα δεν παραδιδονται.

 

Untracked δέμα που έφτασε Ελλάδα 26/12 ακόμα δεν παραδόθηκε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα παραγγελία απο EBAY UK την 27/01 με royal mail international standard (small packets) Untracked και ακόμα περιμενω το δεμα αν ερθει, αν και διαβαζω καθυστερηση σε πολλους φιλους στα δεματα.
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή περιμένω μια απάντηση από κινέζικο μαγαζί μετά τις γιορτές τους, μήπως ξέρετε πότε τελειώνει η αργια τους?
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή περιμένω μια απάντηση από κινέζικο μαγαζί μετά τις γιορτές τους, μήπως ξέρετε πότε τελειώνει η αργια τους?

 

Έχει τελειώσει, τώρα όμως παίζεται με το πότε ανοίγει το καθένα.

Λογικά εως αύριο θα έχουν ανοίξει τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες μια παραγγελία μέσω ebay για αντικείμενο που θα έρθει με απλό dhl. Από κεκτημένη ταχύτητα (μιας και η αγορά αφορούσε άλλον, πρόσθεσα δηλαδή νέα διεύθυνση) έκανα λάθος κατά ένα νούμερο τον ταχυδρομικό κώδικα.

 

Δυστυχώς ο πωλητής μόνο αξιόπιστος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, παρά το 99.1% του feedback, μιας και και έπειτα από κανά 5λεπτο του έστειλα μήνυμα στο ebay account, έστειλα και 2ο σήμερα καθώς και email κι αυτός μου στέλνει αυτοματοποιημένα μηνύματα και μάλλον το έστειλε χωρίς να αλλάξει τον Τ.Κ.

 

Ψάχνοντας διαπιστώνω πως ο λανθασμένος Τ.Κ. πρέπει να είναι στο ίδιο κατάστημα. Από την εμπειρία σας, αν το παρακολουθώ κάθε μέρα για το που είναι, έστω και να πάει και σε άλλο κατάστημα, θα μπορέσει να βρεθεί άκρη για την παραλαβή του;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ισως να ρωταω κατι που εχει ξαναρωτηθει αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω ολο το νημα!συγγνωμη προκαταβολικα!

Θελω να κανω μια αγορα απο ebay και εχω βαλει λεφτα σε λογαριασμο συνδεδεμενο με paypal.Οταν ομως παω να πληρωσω στο ebay μου βγαζει αυτο "We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard x"...Ξερει καποιος τι μπορω να κανω γιατι εχω τρελαθει? :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχει βάλει χρήματα στην κάρτα (MasterCard) με την οποία θέλεις να αγοράσεις από το ebay.

 

Η αγορά, όμως, με κάρτα είναι λαχείο, από τον ΙΟΥΛ 2015 και οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Είτε ξαναπροσπαθείς στον ίδιο πωλητή, είτε προσπαθείς με άλλον είτε προσπαθείς ... με άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχει βάλει χρήματα στην κάρτα (MasterCard) με την οποία θέλεις να αγοράσεις από το ebay.

 

Η αγορά, όμως, με κάρτα είναι λαχείο, από τον ΙΟΥΛ 2015 και οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Είτε ξαναπροσπαθείς στον ίδιο πωλητή, είτε προσπαθείς με άλλον είτε προσπαθείς ... με άλλο τρόπο.

 

Μολις παραγγειλα ενα αλλο αντικειμενο απο ebay και εγινε κανονικα η πληρωμη!δεν υπαρχει τροπος να γινει σε ολα και να μπορεσω να παραγγειλω?

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα παραπάνω.

Ένας από τους λόγους που δεν περνάει μια κάρτα είναι και η κατηγοριοποίηση κάθε πωλητή σε σχέση με τα είδη που επιτρέπονται με τα CC να αγοράζουμε από το εξωτερικό.

Έτσι, μπορεί ο Α πωλητής που πουλάει το συγκεκριμένο αντικείμενο να έχει καταγραφεί σ' αυτή την κατηγορία ενώ ο Β να έχει καταγραφεί σε άλλη κατηγορία, έστω και αν πουλάει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θαθελα την βοηθεια σας σχετικα με το Paypal.

Θελησα να κανω μια αγορα με πληρωμη μεσω paypal . Τα χρηματα περασαν στο paypal αλλα ο πωλητης δεν τα δεχετε με το προσχημα οτι εκανα λαθος επιλογη στην αποστολη . Το paypal τα εχει κρητημενα , απο το λογαριασμο μου λειπουν, αγορα δεν εγινε.

Τι πρεπει να κανω για να επιστρεψουν τα χρηματα???

Οποιος μπορει ας βοηθησει , εστω και με PM .

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Αν ειναι σε λαθος μερος ας μετακινηθει στο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες από tinydeal και επέλεξα EU Warehouse και free shipping για να αποφύγω εταιρείες courier και τελωνείο.

Σήμερα είδα ότι η παραγγελία στάλθηκε από Γερμανία αλλά έρχεται όμως με DHL.

Λέτε να μπει τελωνείο ή επειδή έρχεται από Γερμανία θα το γλιτώσω ?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες από tinydeal και επέλεξα EU Warehouse και free shipping για να αποφύγω εταιρείες courier και τελωνείο.

Σήμερα είδα ότι η παραγγελία στάλθηκε από Γερμανία αλλά έρχεται όμως με DHL.

Λέτε να μπει τελωνείο ή επειδή έρχεται από Γερμανία θα το γλιτώσω ?

 

Δέματα εντός Ευρώπης δεν υπάρχει τελωνείο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες από tinydeal και επέλεξα EU Warehouse και free shipping για να αποφύγω εταιρείες courier και τελωνείο.

Σήμερα είδα ότι η παραγγελία στάλθηκε από Γερμανία αλλά έρχεται όμως με DHL.

Λέτε να μπει τελωνείο ή επειδή έρχεται από Γερμανία θα το γλιτώσω ?

 

Αφού αγόρασες από αποθήκη στην Ευρώπη γιατί ανησυχείς για έξοδα εκτελωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...