Jump to content

Ελληνική Τηλεοπτική Σεζόν 2014-15 - Post Season


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πέτυχα και το διαφημιστικό του από άλλο ανέκδοτο. Κάποιος πήρε το South Park, έβγαλε όλα τα effed up πράγματα, πέταξε κάθε κλισέ θέμα και το σερβιρε...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπαρχει ακομα κοσμος που βλεπει τον λαικιστη Λαζοπουλο που νομιζει οτι κανει σατηρα. Καποτε με τους Μητσους εκανε σατιρα εκει τον παραδεχομαι Αλλα τωρα οχι χιλιες φορες να δω Μητσιικωστα στο Ε που κανει γνησια σατιρα και δεν εκανε ποτε πολιτικη προπαγανδα. Ακουσα μια ατακα στους 2 Ξενους λεει η ντενη Ο Λακης ειναι ομονς Ελληνας που εχει αποψη για ολα ποσο επικαιρο16 χρονια πριν
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ακομα κοσμος που βλεπει τον λαικιστη Λαζοπουλο που νομιζει οτι κανει σατηρα. Καποτε με τους Μητσους εκανε σατιρα εκει τον παραδεχομαι Αλλα τωρα οχι χιλιες φορες να δω Μητσιικωστα στο Ε που κανει γνησια σατιρα και δεν εκανε ποτε πολιτικη προπαγανδα. Ακουσα μια ατακα στους 2 Ξενους λεει η ντενη Ο Λακης ειναι ομονς Ελληνας που εχει αποψη για ολα ποσο επικαιρο16 χρονια πριν

 

Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που τον βλέπει ακόμη :blink:

Προσωπικά, η μόνη εκπομπή-show που έχω παρακολουθήσει 1-2 φορές φέτος και με έχει κάνει να γελάσω είναι αυτή της Καρύδη. Έχει τη πλάκα της!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε αυτό το thread θα ασχοληθούμε με τη σειρα του mega Μάνα X Ουρανού

Εμενα δεν μου πολυγεμισε το ματι η συγκεκρειμενη σειρα.Μια παρομοια που εχει ο ant1 με μια οικογενεια απο Ελληνες και Τουρκους μου φανηκε αρκετα καλυτερη.Ακομα και η "Μοντερνα οικογενεια" του mega περισσοτερη πλακα εχει.Αλλα η το οσκαρ της χειροτερης σειρας για φετος το περνη η τρισαθλια σειρα "Τριχες".Μονο ουρλιαχτο,υστερια και παρανοια,τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σημερα το μεσημερι,ενω ο ant1 προεβαλλε Χριστουγεννιατικα επεισοδια των σειρων Ακρως οικογενειακων και Κων/νου και Ελενης ως ειθηστε αυτες τις μερες,το mega εδειχνε Πασχαλιατικο επεισοδιο των "Λατρεμενων γειτονων"!!!Εχουν χασει τα αυγα και τα πασχαλια εκει στο mega, δεν εξηγειται αλλιως.Επαθα πολιτισμικο σοκ βλεποντας απο την μια μερια του σπιτιου μου το Χριστουγεννιατικο δεντρο να λαμπει και στην τηλεοραση να τσουγκριζουν αυγα και να σουβλιζουν αρνια!
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα θα σχολιάζουμε και θα συζητάμε για την νεα τηλεοπτική σειρά του Γ. Καπουτζίδη (σαν τις παλίες-καλές εποχές με το παρά πέντε) :lol:

 

Πρεμιέρα την Τρίτη 13/1 στις 22:30 λοιπόν, για την "Εθνική Ελλάδος".

 

Παραθέτω την περίληψη της σειράς:

Ο Γιώργος Καπουτζίδης επιστρέφει μετά τις μεγάλες επιτυχίες «Σαββατογεννημένες» και «Στο Παρά Πέντε», συνεργάζεται και πάλι με τον σκηνοθέτη Αντώνη Αγγελόπουλο και υπογράφει την «Εθνική Ελλάδος».

 

Πρόκειται για μια σπάνια, αστεία, συγκινητική και καμιά φορά ίσως και σκληρή ιστορία καταξίωσης...

Είναι η περιπέτεια μιας ετερόκλητης ομάδας γυναικών που αποφασίζουν να αλλάξουν πλήρως πορεία στη ζωή τους. Να αφήσουν πίσω τη μίζερη και βαρετή πραγματικότητα και να στοχεύσουν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου κυνηγώντας το όνειρο... Ένα όνειρο που κόντρα σ' όλες τις προβλέψεις θα τις φέρει μέχρι την κορυφή της Ευρώπης.

Μία άνεργη μητέρα, η Νίκη, που υπήρξε κάποτε πρωταθλήτρια, και αργότερα επιτυχημένη επιχειρηματίας, βρίσκεται σε ένα σημείο της ζωής της, όπου πρέπει αποφασίσει αν για τα επόμενα χρόνια θα επιβιώσει απλώς ή αν θα ρισκάρει όλα όσα της έχουν απομείνει για να ζήσει ένα τρελό όνειρο. Και βέβαια επιλέγει το δεύτερο. Αρωγό σ' αυτή την προσπάθεια έχει την αδερφή της, Φρόσω, την πιο ατάλαντη κομμώτρια της χώρας, που ζει εγκλωβισμένη σε έναν αποτυχημένο γάμο. Οι δυο τους θα ενώσουν τις δυνάμεις τους με την Φοίβη, μια από τις μεγαλύτερες σταρ της εγχώριας σόουμπιζ που έχει όμως βαρεθεί τους πάντες και τα πάντα, καθώς επίσης και με την Κύπρια Στάλλω, που ζητά απεγνωσμένα μια δεύτερη ευκαιρία στη ζωή της. Οι τέσσερίς τους θα ξεκινήσουν μία πορεία από το μηδέν μέχρι την επιτυχία, την ευτυχία, την καταξίωση, την ανάκτηση της χαμένης τους αξιοπρέπειας.

Η «Εθνική Ελλάδος» είναι μια ιστορία που εμπνέεται από αυτό που συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα. Μια ιστορία που βγαίνει μέσα από τις ελληνικές γειτονιές και μας θυμίζει όλα αυτά που δεν πρέπει ποτέ να ξεχάσουμε.

 

Πρωταγωνιστούν: Σμαράγδα Καρύδη, Κωνσταντίνα Μιχαήλ, Κατερίνα Παπουτσάκη

Kαι ο Γιώργος Καπουτζίδης

Μαζί τους ο Κώστας Αποστολάκης και η Μαριέλλα Σαββίδου.

Σε πρωταγωνιστικό ρόλο έκπληξη η Μίνα Αδαμάκη

Σενάριο: Γιώργος Καπουτζίδης

Σκηνοθεσία: Αντώνης Αγγελόπουλος

Εκτέλεση παραγωγής: JK Productions-Καραγιάννης

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα θα σχολιάζουμε και θα συζητάμε για την νεα τηλεοπτική σειρά του Γ. Καπουτζίδη (σαν τις παλίες-καλές εποχές με το παρά πέντε) :lol:

 

Πρεμιέρα την Τρίτη 13/1 στις 22:30 λοιπόν, για την "Εθνική Ελλάδος".

Χεχε, ήμουν κι εγώ από τους φανατκούς σχολιαστές του παρά πέντε :O πάρα πολύ την αγάπησα αυτή τη σειρά, παρά τα πολλά μειονεκτήματα της 2ης σεζόν...

 

Για να δούμε τι θα δούμε με αυτή την καινούρια - δεν έχω ιδέα τι να περιμένω γιατί το παρα 5 το είχα ερωτευτεί από το πρώτο κιόλας τρέιλερ, ενώ αυτό εδώ έχει ένα εντελώς ουδέτερο τρέιλερ που δε σου δίνει καμία ιδέα για τους χαρακτήρες, το ύφος, το στυλ γραφής κλπ. Υποτίθεται είναι dramedy, το οποίο με ανησυχεί λίγο γιατί και το παρα 5 και οι Σαββατογεννημένες που υποτίθεται ήταν πιο καθαρόαιμες κωμωδίες είχαν δόσεις μελό, οπότε αν αυτό λέγεται και επίσημα μισό δράμα, φοβάμαι μην πέσει η μελούρα σύννεφο :worry:

 

Υ.Γ. Μόλις τώρα πέτυχα ένα καινούριο τρέιλερ που δείχνει επιτέλους λίγο περιεχόμενο. Σίγουρα ενδιαφέρον, το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν που άρχισε κι έλεγε κάτι για την "ελληνική καρδιά" που μου φάνηκε πολύ γλυκανάλατο κι εμένα κάτι τέτοια πατριωτικά μ' εκνευρίζουν, αλλά να μου πεις έπρεπε να το περιμένω δεδομένου του τίτλου - μόνο μην το παρακάνει...

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, αλλα δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι η συγκεκρειμενη σειρα.Κατ'αρχην εχω την εντυπωση οτι θα πεσει αρκετο δραμα, αφου στο trailer δεν ειδα κατι αρκετα αστειο,ουτε καν μια εξυπνη ατακα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, και στο παρα 5 δεν ήταν οι ατάκες που του έδιναν αξία (από αυτές που έγιναν διάσημες, πολλές ήταν παιδιάστικες) - το πιο πολύ χιούμορ έβγαινε από τις καταστάσεις και την ιδιοσυγκρασία των χαρακτήρων. Και η ουσία της σειράς βρισκόταν στην κεντρική ιδέα που ήταν πολύ δυνατή. Τώρα από ιδέα κι αυτή δεν είναι κακή και είναι και σχετικά πρωτότυπη, οπότε μένει να δούμε πως θα λειτουργήσει η δυναμική της ομάδας των χαρακτήρων και αν θα βγάλει αυτό το παρεΐστικο που έβγαζε το παρα 5. Ως προς το χιούμορ αυτα - γιατί ως προς το δράμα κι εγώ το φοβάμαι μην πέσει σε μελούρα όπως είπα και παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Ξερω γιατι το ξεκινανε την συγκεκρειμενη ημερομηνια.Μα φυσικα για να εχουνε ετοιμη την δικαιολογια σε περιπτωση που παει απατο.Οχι, οχι δεν θα φταιει ουτε η πλοκη,ουτε η κακη σκηνοθεσια,ουτε οι ηθοποιοι.Θα φταιει πολυ απλα το οτι εκανε πρεμιερα Τριτη και 13.Δεν ειναι τυχαιο το οτι και η αλλη καινουρια χαζοσειρα του σταθμου (Ηρωιδες) κανει πρεμιερα την ιδια ημερα. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Το τρέιλερ δεν μου άρεσε αλλά φαντάζομαι θα είναι στο ίδιο μοτίβο των σαββατογεννημενων και παρά 5, που μοιάζουν πάρα πολύ . Στο θέμα με τις ατάκες διαφωνώ κάθετα. Όσο παιδικές και αν ήταν κάποιες, κόβεται το σεξ /φάμπεζ/ελιζαντεθ κλπ συζητήθηκαν πολύ και έμειναν..
Link to comment
Share on other sites

Το τρέιλερ δεν μου άρεσε αλλά φαντάζομαι θα είναι στο ίδιο μοτίβο των σαββατογεννημενων και παρά 5, που μοιάζουν πάρα πολύ . Στο θέμα με τις ατάκες διαφωνώ κάθετα. Όσο παιδικές και αν ήταν κάποιες, κόβεται το σεξ /φάμπεζ/ελιζαντεθ κλπ συζητήθηκαν πολύ και έμειναν..

 

ε ναι, αυτές ακριβώς που αναφέρεις τις έβρισκα σαχλές, ενώ ας πούμε έπεφτα κάτω από τα γέλια στη σκηνή που οι 5 έχουν μπει να ψάξουν το δωμάτιο της χήρας του υπουργού και επιστρέφει αυτή με τον κακό γκόμενό της και κρύβονται 3 κάτω απ' το κρεβάτι, 2 πίσω απ' τις κουρτίνες, η Ντάλια να λέει "[τι κάνουν;] ένα πλιτσ πλιτσ ακούω", ο Σπύρος να απαντάει το τηλέφωνό του κατά λάθος και ν' ακούγεται η φωνή της γιαγιάς να λέει "ναι;" ταυτόχρονα με τη χήρα που έλεγε "ναι!" πάνω στο σεξ - κλπ κλπ (όλόκληρη η φάση σ'εκείνο το επεισόδιο). Η ατάκα είναι εύκολο χιούμορ, το απαιτητικό είναι η κωμωδία καταστάσεων, που το παρα 5 είχε κάποια εξαιρετικά δείγματα όταν ήταν στις καλές του (δηλαδή στον πρώτο κύκλο κυρίως).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να το κρίνω μόνο από το τρέιλερ. Θα δω 2-3 επεισόδια να δω το ύφος της σειράς και τότε εδώ είμαστε πάλι. Το στόρυ πάντως φαίνεται αρκετά έξυπνο και πρωτοποριακό και από τα λίγα που είδα δεν νομίζω ότι στοχεύει στο γέλιο. Εκεί νομίζω παραπέμπει και η ώρα προβολής...10.30 αφορά κυρίως πιο κοινωνικές ή μη οικογενειακές σειρές.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω παιδιά και εγώ να έχει το μυστήριο και την αγωνιά του Παρά 5 και των Σαββατογεννημένων και να μην είναι μία απολύτως κωμική σειρά. Σε αυτήν την σελίδα έχει βιντεάκια με sneak previews των ηρώων, τσεκάρετε ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλέ σόρι κιόλας για το off topic, αλλά γιατί μεταφέρατε όλες τις σειρές εδώ; Εδώ είναι για να λέμε γενικές απόψεις για τη σεζόν, άμα θέλουμε να συζητήσουμε για μια σειρά χωριστά και για το κάθε επεισόδιο θα γίνεται μπέρδεμα. Δηλαδή θα μεταφέρετε και τα Game of Thrones/Homeland/Suits όλα στις ξένες σειρές :p ;

 

(ο παραλληλισμός των καινούριων ελληνικών σειρών με το Game of Thrones ήταν επίτηδες προβοκατόρικος :lol:, μην πέσετε να με φάτε)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ σόρι κιόλας για το off topic, αλλά γιατί μεταφέρατε όλες τις σειρές εδώ; Εδώ είναι για να λέμε γενικές απόψεις για τη σεζόν, άμα θέλουμε να συζητήσουμε για μια σειρά χωριστά και για το κάθε επεισόδιο θα γίνεται μπέρδεμα. Δηλαδή θα μεταφέρετε και τα Game of Thrones/Homeland/Suits όλα στις ξένες σειρές :p ;

 

(ο παραλληλισμός των καινούριων ελληνικών σειρών με το Game of Thrones ήταν επίτηδες προβοκατόρικος :lol:, μην πέσετε να με φάτε)

 

Η απάντηση είναι απλή. Από το να γεμίζει το φόρουμ με θέματα για κάθε σειρά με 2-3 απαντήσεις, καλύτερα να μπαίνουν στο γενικό όπου μπορεί να τις δει περισσότερος κόσμος. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε: πώς σας φάνηκε η "Εθνική Ελλάδος"? Εμένα όπως το περίμενα, αλλά προς την πιο θετική εκδοχή ευτυχώς. Δηλαδή πιο πολύ δραματική παρά κωμική σειρά (και θα είναι βλακεία να προσπαθούν να τη διαφημίσουν ως κωμική). Από το παρα 5' που το έβλεπα φανατικά ξέρω ότι ο Καπουτζίδης έχει δύο αδύνατα σημεία στη γραφή του: τη μελούρα και το αδέξια πλασαρισμένο κοινωνικό μήνυμα. Με τη θεματική αυτής της σειράς κινδυνεύουν να του βγουν και τα δύο, αλλά ευτυχώς το πρώτο επεισόδιο ισορρόπησε καλά σε γενικές γραμμές. Μου άφησε ένα ωραίο αίσθημα στο τέλος και σίγουρα μ'έκανε να θέλω να δω τη συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε: πώς σας φάνηκε η "Εθνική Ελλάδος"? Εμένα όπως το περίμενα, αλλά προς την πιο θετική εκδοχή ευτυχώς. Δηλαδή πιο πολύ δραματική παρά κωμική σειρά (και θα είναι βλακεία να προσπαθούν να τη διαφημίσουν ως κωμική). Από το παρα 5' που το έβλεπα φανατικά ξέρω ότι ο Καπουτζίδης έχει δύο αδύνατα σημεία στη γραφή του: τη μελούρα και το αδέξια πλασαρισμένο κοινωνικό μήνυμα. Με τη θεματική αυτής της σειράς κινδυνεύουν να του βγουν και τα δύο, αλλά ευτυχώς το πρώτο επεισόδιο ισορρόπησε καλά σε γενικές γραμμές. Μου άφησε ένα ωραίο αίσθημα στο τέλος και σίγουρα μ'έκανε να θέλω να δω τη συνέχεια.

 

Από το πρώτο επεισόδιο δεν έβγαλα και πολλά συμπεράσματα. Καλή μου φάνηκε όμως. Η διαφορά σε σχέση με το παρά 5 φαίνεται να είναι ότι δεν έχει σουρεάλ στοιχεία - είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα και στο σήμερα. Πιστεύω ότι ο (πιο) κωμικός χαρακτήρας του σίριαλ θα είναι η Κύπρια.

Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε: πώς σας φάνηκε η "Εθνική Ελλάδος"? Εμένα όπως το περίμενα, αλλά προς την πιο θετική εκδοχή ευτυχώς. Δηλαδή πιο πολύ δραματική παρά κωμική σειρά (και θα είναι βλακεία να προσπαθούν να τη διαφημίσουν ως κωμική). Από το παρα 5' που το έβλεπα φανατικά ξέρω ότι ο Καπουτζίδης έχει δύο αδύνατα σημεία στη γραφή του: τη μελούρα και το αδέξια πλασαρισμένο κοινωνικό μήνυμα. Με τη θεματική αυτής της σειράς κινδυνεύουν να του βγουν και τα δύο, αλλά ευτυχώς το πρώτο επεισόδιο ισορρόπησε καλά σε γενικές γραμμές. Μου άφησε ένα ωραίο αίσθημα στο τέλος και σίγουρα μ'έκανε να θέλω να δω τη συνέχεια.

 

δεν την έχω δει και λόγω χρόνου, δεν πρόκειται, αλλά ο καπουτζίδης, ευτυχώς ή δυστυχώς, θέλει το χρόνο του. σε όλες τις σειρές που έχω παρακολουθήσει (παρά πέντε, σαββατογεννημένες κτλ), μετά από 2-3 επεισόδια μπαίνεις στην υπόθεση και αρχίζουν οι χαρακτήρες να αποκτούν τη δικιά τους "πινελιά". πάντως στο fb, τα σχόλια είναι 40-60 με νίκη του "δεν μου άρεσε".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως υπαρχει το παρταλι και βλεπουμε λιγο ελληνικη τιβι!

 

εκανα μια διαπιστωση, μπορει να ειναι και λαθος:

 

παιζει να ειναι ο γιακουμης ο πατερας του μανωλη;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...