Jump to content

Ελληνική Τηλεοπτική Σεζόν 2014-15 - Post Season


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ακουσει οτι ο χαμενος πατερας του Μανωλη θα ειναι τελικα ο

Χρηστος Χατζηπαναγιωτης, ο οποιος θα εμφανιστει ατα προσεχη επεισοδια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες που εμφανίστηκε η Στάλλω ήταν όλα τα λεφτά :lol: Όσο περνά ο καιρός θα γίνεται καλύτερο νομίζω. Μέχρι στιγμής πάντως δεν το λες κωμωδία.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πάρα πολύ καλές κριτικές στον τύπο για την Εθνική Ελλάδος (ως προς τη δραματική της πλευρά, γιατί νομίζω έχει ξεκαθαρίσει πια ότι δεν είναι κωμωδία) και εν μέρει συμφωνώ. Έχω όμως και ένα πρόβλημα. Μου φαίνεται κάπως άγαρμπος ο τρόπος με τον οποίο περνάει όλα αυτά τα κοινωνικά μηνύματα. Είνα σα να χε μια λίστα "κοινωνικά προβήματα της σύγχρονης Ελλάδας που πρέπει να θίξω στη σειρά" και να την έχει πετάξει όλη μέσα (ανεργία/οικονομικά προβλήματα, ρατσισμός/Χρυσή Αυγή, ΑΜΕΑ, διακρισεις ενάντια σε ομοφυλόφιλους και διαφυλικούς, ψεύτικη λάμψη του λαιφστάιλ και υποκρισία των δημοσιογράφων, λαμογιές και σπατάλη δημοσίου χρήματος). Από τη μία συμφωνώ ότι όλα αυτά τα (ταμπού) θέματα επιτέλους έπρεπε να ακουστούν, αλλά μια σειρά δεν είναι βήμα στη Βουλή ή κοινωνική εκπομπή, πρέπει πρωτίστως να υπηρετεί την καλλιτεχνική έκφραση και δευτερευόντως να περνάει μηνύματα - και όταν το κάνει να το κάνει με εξαιρετικό τακτ και εντελώς μέσα στα πλαίσια της κανονικής ροής της αφήγησης. Το προσπαθεί αυτό ο Καπουτζίδης αλλά δεν το πετυχαίνει πάντα. Σε κάποιες φάσεις μοιάζει με "μια κοινωνική προσφορά", δεν έχει την απαραίτητη διακριτικότητα. Θυμάμαι και αυτό το ανεκδιήγητο επεισόδιο του Παρά 5, με το μωρό της κοντής που γεννήθηκε με ειδικές ανάγκες και έπρεπε ν'ακούσουμε ένα 10λεπτο μήνυμα κοινωνικής διαπαιδαγώγησης και σκιάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Off topic mode on

 

Συγγνωμη και χωρις ιχνος επιθεσης.... αλλα ειναι δυνατον να λεμε πως ο Καπουτζιδης περναει κοινωνικα μηνυματα μεσα απο τη σειρα του; Ευτυχως για την Ελλαδα υπαρχουν παρα πολλοι ΣΟΒΑΡΟΙ (ιδεολογοι, οχι για τα φραγκα) που εχουν κανει ταινιες και περνουν οσα χρειαζεται να δει καποιος. Δυστυχως ομως ο Ελληνας θελει τον "Καπουτζιδη" του γι' αυτο και δεν τους προβαλουν.

 

Αν ηθελε το MEGA να περασει κοινωνικοπολιτικα μηνυματα θα προβαλε ταινιες οπως "Συγχαρητηρια στους αισιοδοξους;" της Βουλγαρη ή ταινιες του Γιαννη Οικονομιδη και πολλων αλλων που αποτυπωνουν τη καθημερινοτητα τους προβληματισμους και την επανασταση στην τεχνη.

 

Off topic mode off.

 

Μια καλη σειρα που εχει κατι να πει, ειναι οι Ηρωιδες παντως για να ειμαι και στο θεμα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη σειρα που εχει κατι να πει, ειναι οι Ηρωιδες παντως για να ειμαι και στο θεμα.

Οι ηρωιδες εχω την εντυπωση οτι ειναι η 2η πιο οτι να'ναι σειρα της φετινης σεζον(η πρωτια ανηκει δικαιωματικα στις "τριχες").Ειναι λες και πηραν τους πιο αγνωστους,ασημους και ακυρους ηθοποιους και τους εβαλαν να κανουν σειρα.Τοσο οι 3 πρωταγωνιστριες,οσο και το supporting cast ειναι ηθοποιοι που δεν τους ξερει ουτε η μανα τους.Και η πλοκη τελειως οτι να'ναι που θυμιζει αποτυχημενη αποπειρα αντιγραφης των "υπεροχων πλασματων" του alpha.

Απο τις φετινες κωμικες σειρες του mega μονο το Παρταλι αξιζει, και ισως και λιγο η Μοντερνα οικογενεια.Κατι εθνικες ελλαδος,ηρωιδες,μανες εξ'ουρανου κτλ. για μενα ειναι τελειως αδιαφορα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι με τις νυχτερινες σειρες της φετινης σεζον εχω χασει πασα ιδεα,πολυ gay promotion (ωραιες προβολες για οσους εχουν παιδια,ωραια παραδειγματα,τι να πω) ειδικα στις ηρωιδες,επισης δεν θελω αλλο να βλεπω εθνικιστικα μηνυματα, η το πως περναει ο καθενας με τα προβληματα του στην ελλαδα,ακομα και στις σειρες,θελω κατι να ξεφευγω απο ολα αυτα,αρκετα τα ζω επι καθημερινης βασης,δεν θελω να τα βλεπω και στις ελληνικες σειρες.ειδικα,εθνικη ελλαδος,ηρωιδες,τι να πω....καλα ο Καπουτζιδης πολυ σοβαρα τον εχει παρει τον ρολο και δεν του παει κιολας.

ευτυχως υπαρχει το κατω παρταλι και καπως σωνει το θεμα.αντε και η μοντερνα οικογενεια καπως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οι ηρωιδες εχω την εντυπωση οτι ειναι η 2η πιο οτι να'ναι σειρα της φετινης σεζον(η πρωτια ανηκει δικαιωματικα στις "τριχες").Ειναι λες και πηραν τους πιο αγνωστους,ασημους και ακυρους ηθοποιους και τους εβαλαν να κανουν σειρα.Τοσο οι 3 πρωταγωνιστριες,οσο και το supporting cast ειναι ηθοποιοι που δεν τους ξερει ουτε η μανα τους.Και η πλοκη τελειως οτι να'ναι που θυμιζει αποτυχημενη αποπειρα αντιγραφης των "υπεροχων πλασματων" του alpha.

.

 

Συμφωνώ ότι είναι λίγο ό,τι να ναι οι ηρωίδες και σίγουρα κατώτερο από τα¨, όντως παρόμοια, "υπέροχα πλάσματα". Αλλά που είναι άγνωστοι οι ηθοποιοί τι σε πείραξε;; :blink:

 

manolog3: δεν ήταν off topic το σχόλιό σου. Το ότι δεν παίζονται (συχνά) καλές ελληνικές ταινίες στην τβ είναι ένα θέμα όντως - το γιατί δεν παίζονται επίσης (μήπως όταν τις βάζει η κρατική τηλεόραση και η Βουλή κάνουν μονοψήφια νούμερα; και άρα μήπως είναι ένας φαύλος κύκλος, όπου το κοινό δε μαθαίνει να ναι πιο απαιτητικό και επειδή δεν είναι απαιτητικό τα κανάλια του δίνουν τελικά το "εύκολο" προϊόν; ). Η σειρά του Καπουτζίδη που λες, δε νομίζω ότι έχει καλλιτεχνικές αξιώσεις οπότε και σαφώς δεν μπαίνει καν σε σύγκριση με τον καλό κινηματογράφο. Αλλά γι'αυτό που είναι, κάνει τουλάχιστον μια ειλικρινή προσπάθεια να ευαισθητοποιήσει και να συγκινήσει, δε βλέπω κάποιο πρόβλημα με αυτό (εκτός από αυτό που έθιξα παραπάνω, ότι δηλαδή κάποιες φορές το σενάριο γίνεται λίγο άγαρμπο προκειμένου να φιλοξενήσει το κοινωνικό μήνυμα).

Link to comment
Share on other sites

Στις ηρωιδες παίζει μια φίλη μου.:lol:

Πολύ ότι να ναι πάντως η σειρά και χωρίς νόημα για μένα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στις ηρωιδες παίζει μια φίλη μου.:lol:

Πολύ ότι να ναι πάντως η σειρά και χωρίς νόημα για μένα.

στην φιλη σου το ειπες αυτο; :lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

στην φιλη σου το ειπες αυτο; :lol:

 

:lol::lol: Με έκανες και γέλασα.

 

Συμφωνώ ότι είναι λίγο ό,τι να ναι οι ηρωίδες και σίγουρα κατώτερο από τα¨, όντως παρόμοια, "υπέροχα πλάσματα". Αλλά που είναι άγνωστοι οι ηθοποιοί τι σε πείραξε;; :blink:

 

manolog3: δεν ήταν off topic το σχόλιό σου. Το ότι δεν παίζονται (συχνά) καλές ελληνικές ταινίες στην τβ είναι ένα θέμα όντως - το γιατί δεν παίζονται επίσης (μήπως όταν τις βάζει η κρατική τηλεόραση και η Βουλή κάνουν μονοψήφια νούμερα; και άρα μήπως είναι ένας φαύλος κύκλος, όπου το κοινό δε μαθαίνει να ναι πιο απαιτητικό και επειδή δεν είναι απαιτητικό τα κανάλια του δίνουν τελικά το "εύκολο" προϊόν; ). Η σειρά του Καπουτζίδη που λες, δε νομίζω ότι έχει καλλιτεχνικές αξιώσεις οπότε και σαφώς δεν μπαίνει καν σε σύγκριση με τον καλό κινηματογράφο. Αλλά γι'αυτό που είναι, κάνει τουλάχιστον μια ειλικρινή προσπάθεια να ευαισθητοποιήσει και να συγκινήσει, δε βλέπω κάποιο πρόβλημα με αυτό (εκτός από αυτό που έθιξα παραπάνω, ότι δηλαδή κάποιες φορές το σενάριο γίνεται λίγο άγαρμπο προκειμένου να φιλοξενήσει το κοινωνικό μήνυμα).

 

Δεν έχω δει καθόλου τις ηρωίδες...είναι όντως τόσο μάπα;

 

Για τη σειρά του Καπουτζίδη θα συμφωνήσω με τον/την just_a_comment.

Δεν νομίζω ότι υπερβάλλει ο Καπουτζίδης κάπου, απλά σου περνάει πως είναι καλώς ή κακώς η κοινωνία σήμερα. Προσπαθεί να προβληματίσει περισσότερο και κυρίως θίγει το φαινόμενου του ρατσισμού σε διάφορες μορφές (φασίστες, γκέι, Έλληνας του εξωτερικού κτλ). Εμένα δεν μου αρέσει ο ρόλος του βασικά, νομίζω ότι δεν του πάει. Κατά τ' άλλα σίγουρα δεν έχει κάνει κωμωδία, είναι περισσότερο κοινωνική θα έλεγα με πινελιές συγκίνησης/κωμωδίας.

Link to comment
Share on other sites

στην φιλη σου το ειπες αυτο; :lol:

 

Λες να ντρέπομαι;

Της είπα επίσης πως δεν θα το ξαναδω.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

περα απ το παρταλι, δεν εχει τιποτε αλλο η τηλεοραση! αντε και το ταμαμ

 

Προσωπικά δεν με ενθουσιάζει καμία σειρά φέτος. Το παρτάλι το θεωρώ τρομερά υπερεκτιμημένο, το ταμάμ το είδα λίγο και δεν με μου άρεσε. Κόκκινο κύκλο θέλω να δω, άρχισε χθες αλλά δεν πρόλαβα να το δω.

Edited by dv85
Link to comment
Share on other sites

10η εντολη, οχι κοκκινος κυκλος.

ναι χθες ξεκινησε. λιγο που ειδα δε τρελαθηκα.

 

Α ναι! Σωστά...λάθος μου :happy:

Να'ναι καλά τα ξένα σίριαλ γιατί αν περιμέναμε από τα ελληνικά μόνο....σωθήκαμε!

Edited by dv85
Link to comment
Share on other sites

Πρεμιέρα 10η Εντολή χτες.Το επεισόδιο σαν σύνολο μου άφησε μέτριες εντυπώσεις.

Καλές ερμηνείες, η πλοκή είχε ενδιαφέρον ΑΛΛΑ πολύ βίαιες σκηνές που ήταν αχρείαστες και πολύ χυδαίο λεξιλόγιο που επίσης ήταν αχρείαστο.Γενικά η σειρά έδειχνε ότι προσπαθεί πολύ να αποδείξει πόσο "κακή" και βίαιη είναι χάνοντας στοιχεία που είχαν οι προηγούμενοι κύκλοι.Ελπίζω οι επόμενες ιστορίες να είναι πιο ισορροπημένες.

Link to comment
Share on other sites

σε μια τετοια σειρα του ειδους,αυτη πρεπει να ειναι η πραγματικοτητα.ωμη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το τράβηξε λίγο απ τα μαλλιά να το κάνει ακραίο για να εχει δυναμικό comeback αλλά το παράκανε δεν χρειαζόταν τόσο
Link to comment
Share on other sites

το χθεσινο, περα απ την σκηνη με τον μανωλη και τον υποτιθεμενο πατερα του, δεν ειχε κατι αλλο που να αξιζε
Link to comment
Share on other sites

το χθεσινο, περα απ την σκηνη με τον μανωλη και τον υποτιθεμενο πατερα του, δεν ειχε κατι αλλο που να αξιζε

 

Το παράτησα στο 10λεπτο, ούτε καν :p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Παρτάλι μου φαινόταν αδιάφορη σειρά από την αρχή. Πολύ κρύα.

 

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ στην άρχη αυτό είπα. Μετά του έδωσα μια ευκαιρία να δω που το πάει. Αλλά τελικά αν εξαιρέσεις κάποιες ομολογουμένως καλές σκηνές δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ειδικά χθες το παράτησα κιόλας, δεν μπόρεσα να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοξεκίνησε η σειρά, άκουγα ότι έχει πολύ καλές ατάκες, γέλιο κλπ. Έκανα κι εγώ το κόπο να δω ένα επεισόδιο. Απόρησα πραγματικά. Δηλαδή τι το τόσο ωραίο βρίσκουν κάποιοι; Οκ, μεταξύ 20-30 επεισοδίων, λογικό είναι να υπάρχουν και 1-2 καλές σκηνές, αλλά πέρα από αυτό, πραγματικά εντελώς αδιάφορη σειρά.
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοξεκίνησε η σειρά, άκουγα ότι έχει πολύ καλές ατάκες, γέλιο κλπ. Έκανα κι εγώ το κόπο να δω ένα επεισόδιο. Απόρησα πραγματικά. Δηλαδή τι το τόσο ωραίο βρίσκουν κάποιοι; Οκ, μεταξύ 20-30 επεισοδίων, λογικό είναι να υπάρχουν και 1-2 καλές σκηνές, αλλά πέρα από αυτό, πραγματικά εντελώς αδιάφορη σειρά.

 

Είναι ΥΠΕΡεκτιμημένη σειρά. Κι εγώ απορώ γιατί αρέσει τόσο πολύ. Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου οπότε πάω πάσο :p

Νομίζω ότι τη σειρά την κρατούν οι χαρακτήρες της Βίβιαν και του Μανώλη. Αρχικά ήταν αρκετά χαριτωμένοι και οι 2. Μετά όμως μπήκαν στην τροχιά του "κρύου" κι αυτοί :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...