Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες... μια απλη ερωτηση ειδικα προς αυτους που εχουν δοκιμασει διαφορα firmwares.

Ποιο ειναι αυτη το στιγμη το πιο σταθερο firmware που υπαρχει?

Το official oxygen 2x (5.1 Lollipop) που δινει η OPO? Ρωταω γιατι σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα στο google πετυχα σχολια τυπου "ειναι πολυ λιγο και ασταθες" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ROM που χρησιμοποιώ είναι από όσο διαβάζω η πιο σταθερή και έχει την σχετικά καλύτερη φωτογραφική.

Sulltanxda Stable CM 13.0

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες... μια απλη ερωτηση ειδικα προς αυτους που εχουν δοκιμασει διαφορα firmwares.

Ποιο ειναι αυτη το στιγμη το πιο σταθερο firmware που υπαρχει?

Το official oxygen 2x (5.1 Lollipop) που δινει η OPO? Ρωταω γιατι σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα στο google πετυχα σχολια τυπου "ειναι πολυ λιγο και ασταθες" κλπ.

Πέρσυ είχα την cos με την οποία έρχεται το κινητό.Ήταν χάλια στο θέμα σταθερότητας και ιδίως της μπαταρίας (κάθε μέρα έψαχνα τι φταίει και μου κάνει drain). Έβαλα την oxygen 2.1.4 και σώθηκα. Απίστευτα γρήγορη και σταθερή.Δεν γνωρίζω όμως τι παίζει με τις τελευταίες αναβαθμίσεις της cyanogen.Μπορεί να είναι καλή και σταθερή πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είχα την cos με την οποία έρχεται το κινητό.Ήταν χάλια στο θέμα σταθερότητας και ιδίως της μπαταρίας (κάθε μέρα έψαχνα τι φταίει και μου κάνει drain). Έβαλα την oxygen 2.1.4 και σώθηκα. Απίστευτα γρήγορη και σταθερή.Δεν γνωρίζω όμως τι παίζει με τις τελευταίες αναβαθμίσεις της cyanogen.Μπορεί να είναι καλή και σταθερή πλέον.

 

Και εγω αυτην εχω. Αλλα αφενος δεν ξερω τι παιζετε με αλλες ROMS οπως αυτη που ανεφερε ο φιλος NikoSoti αφετερου ειμαστε ακομα στο Android 5 ... Γι'αυτο θελω να μαθω αν υπαρχουν αλλες ROMS stable.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την τελευταια επισημη COS 13.1.2 - ZNH2KAS3P0 (Android 6.01). Σταθεροτατη ειναι και απο μπαταρια μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά για να φλασαρω την τελευταία cos 13.1.2-S3P0 με ποιο TWRP να είμαι?? Παίζει ρόλο? Γιατί έχω ένα πιο παλιό το 3.0.2-0

Υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ την παρέα. Υπάρχει κάποιος οδηγός για μετάβαση σπό την oxygen στην cyanogen? Βρήκα αρκετούς αλλά δεν γνωρίζω εαν είναι αποτελεσματικοί και φοβάμαι μην το brickάρω Έχω βαρεθεί και θέλω να κάνω μια αλλαγή. Το τηλέφωνο είναι αρουτάριστο.

Ps: Θα βλέπω όμως τέτοια νούμερα?

5937285cdd61b7b549b45fb45339f320.jpg

Edited by magiktigra
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Νεκρανασταίνω το τόπικ. Για όποιον/α ενδιαφέρεται (και αν χρησιμοποιεί κανείς ακόμα το κινητό) ανακοινώνω ότι κλείνω 2 μήνες με την 7.1.2 του sultan από xda (βασισμένη σε Lineage) και όλα καλά, πολύ γρήγορο γενικά. Έχει ένα θεματάκι που υπάρχει και στη lineage rom, κολλάνε που και που τα data και πιο σπάνια το wifi (δεν ανοίγουν). Συμβαίνει μετά από κάμποσες ημέρες χρήσης χωρίς reboot, αλλά στρώνει μόλις το ανοιγοκλείσω. Τελευταία ενημέρωση ασφαλείας Αυγούστου 2017. Αντέχει 37 μήνες με την ίδια μπαταρία... Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Νεκρανασταίνω το τόπικ. Για όποιον/α ενδιαφέρεται (και αν χρησιμοποιεί κανείς ακόμα το κινητό) ανακοινώνω ότι κλείνω 2 μήνες με την 7.1.2 του sultan από xda (βασισμένη σε Lineage) και όλα καλά, πολύ γρήγορο γενικά. Έχει ένα θεματάκι που υπάρχει και στη lineage rom, κολλάνε που και που τα data και πιο σπάνια το wifi (δεν ανοίγουν). Συμβαίνει μετά από κάμποσες ημέρες χρήσης χωρίς reboot, αλλά στρώνει μόλις το ανοιγοκλείσω. Τελευταία ενημέρωση ασφαλείας Αυγούστου 2017. Αντέχει 37 μήνες με την ίδια μπαταρία...

 

Το τοπικ παρακολουθείται για συναισθηματικούς (και όχι μόνο) λόγους!

Thanks για την ενημέρωση, ευχάριστη έκπληξη η μπαταρία...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν.

Φίλος έχει το one plus one,θέλει να περάσει την 7αρα.

Ποια η διαδικασία;

Εχει σημασία αν είναι η κινεζική version η η ευρωπαϊκή;

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια μηπως παιζει να μπρορουμε να βρουμε μπαταρια αξιοπιστη για το Oneplus one επειδη δεν κολαει καθολου και παει για αλλαγη μονο λογο μπαταριας ? Οποιος ξερει ας απαντηση ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως παιζει να μπρορουμε να βρουμε μπαταρια αξιοπιστη για το Oneplus one επειδη δεν κολαει καθολου και παει για αλλαγη μονο λογο μπαταριας ? Οποιος ξερει ας απαντηση ευχαριστω !

Βρες από ebay, από πωλητή με καλό ποσοστό

(κάποια στιγμή, κανα 2 χρόνια πριν, εδωσα λινκ εδω μέσα για μια που πήρα και βγήκε αξιόλογη)

Εχουμε ΤΡΙΑ threads for OP1...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παντως μου φαινεται απιστευτο, ποσο καλα τρεχει 8.1 το OPO.

Το εχω για πειραματα, αλλα θα το χρησιμοποιουσα ανετα για πρωτη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mόλις μου ήρθε ΟΤΑ της Lineage που χρησιμοποιώ (μετά από διάφορες δοκιμές πολλών roms, μου έχει βγει η πιο σταθερή), πάει στην έκδοση 15.1 από 14.1! Κάνω back-ups, εγκαθιστώ και θα μεταφέρω εντυπώσεις! :D

Αααααν υπάρχει κάποιος εκεί έξω που χρησιμοποιεί ακόμα. Χαχα.

46 μήνες μετά ζει και παίρνει και oreo. Γιούπι.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Mόλις μου ήρθε ΟΤΑ της Lineage που χρησιμοποιώ (μετά από διάφορες δοκιμές πολλών roms, μου έχει βγει η πιο σταθερή), πάει στην έκδοση 15.1 από 14.1! Κάνω back-ups, εγκαθιστώ και θα μεταφέρω εντυπώσεις! :D

Αααααν υπάρχει κάποιος εκεί έξω που χρησιμοποιεί ακόμα. Χαχα.

46 μήνες μετά ζει και παίρνει και oreo. Γιούπι.

 

Eπιστρέφω για εντυπώσεις, μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν εντάξει, ενώ η μπαταρία ίσως είναι ένα κλικ καλύτερη από Nougat. Γρήγορο όπως πάντα, σταθερό, όλα κομπλέ :):happy:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Eπιστρέφω για εντυπώσεις, μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν εντάξει, ενώ η μπαταρία ίσως είναι ένα κλικ καλύτερη από Nougat. Γρήγορο όπως πάντα, σταθερό, όλα κομπλέ :):happy:

Σε παρακολουθούμε και χαιρόμαστε!

Ο τωρινός ιδιοκτήτης του OP1 μου (αρχική αγορά το 2014) το χαίρεται ως τώρα (παραμένει "σκυλί" και απίστευτα γρήγορο, ακόμα και με δεδομένα 2018)

Λιγα τηλέφωνα Android δουλευουν έτσι μετά από 4ετία (ας είναι καλα οι αρχικές προδιαγραφές - 4/64)

 

Η LinaAge 15.1 ίσως δώσει λοιπόν μια ακόμη ανάσα...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθούμε και χαιρόμαστε!

Ο τωρινός ιδιοκτήτης του OP1 μου (αρχική αγορά το 2014) το χαίρεται ως τώρα (παραμένει "σκυλί" και απίστευτα γρήγορο, ακόμα και με δεδομένα 2018)

Λιγα τηλέφωνα Android δουλευουν έτσι μετά από 4ετία (ας είναι καλα οι αρχικές προδιαγραφές - 4/64)

 

Η LinaAge 15.1 ίσως δώσει λοιπόν μια ακόμη ανάσα...!

 

3/64 θες να πεις. Έστω, ισχύει, αν είχε πχ 2άρα ραμ, μπορεί να ζοριζόταν σήμερα. Αλλά ούτε καν, πετάει. Οκ, δεν κρατάει 45 εφαρμογές ανοιχτές ταυτόχρονα, αλλά έχει καλό multitasking.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Eπιστρέφω για εντυπώσεις, μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν εντάξει, ενώ η μπαταρία ίσως είναι ένα κλικ καλύτερη από Nougat. Γρήγορο όπως πάντα, σταθερό, όλα κομπλέ :):happy:

 

Μόλις είδα το μήνυμα σου, έιπα να δοκιμάσω και εγώ oreo. Όλα πολύ καλά μέχρι τώρα και η μπαταρία βελτιωμένη, άλλα έρχομαι απο marshmallow, είχα καιρό να ασχοληθώ :p

 

Σχεδόν 4 χρόνια κινητό και ακόμα σφαίρα. Με ένα πιτ στοπ στα 2 χρονια για μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το μήνυμα σου, έιπα να δοκιμάσω και εγώ oreo. Όλα πολύ καλά μέχρι τώρα και η μπαταρία βελτιωμένη, άλλα έρχομαι απο marshmallow, είχα καιρό να ασχοληθώ :p

 

Σχεδόν 4 χρόνια κινητό και ακόμα σφαίρα. Με ένα πιτ στοπ στα 2 χρονια για μπαταρία..

 

Χαίρομαι, εγώ κλείνω δέκα μέρες με τη ρομ και όλα καλά, μόνο ένα παιχνιδάκι που παίζω κρασάρει που και που, ενώ πριν έπαιζε. Ίσως κάτι δεν έκατσε καλά, γιατί έριξα την oreo πάνω απ' τη nougat χύμα, χωρίς wipe :O

 

Μπαταρία δοκίμασα να αλλάξω 2 φορές και μου βγήκαν χειρότερες από τη δική του. Οπότε, ουσιαστικά, είμαι 4 χρόνια με την ίδια μπαταρία! Ζωή να 'χει :p

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού μετά από ψάξιμο βρήκα το twrp ( :lol: ) κατάφερα και έφτασα το κινητό στην τελευταία νουγκατ lineage. Τώρα θέλω να φλασαρω και την ορεο που κατέβασα, αλλά κάπου διάβασα για gapps και κόλλησα. Πρώτον γιατί θα τη φλασαρω όπως ο φίλος τιφοζι, χύμα χωρίς wipes καθώς έχω πάνω από 200 εγκατεστημένα παιχνίδια μέσα (παίζει η κόρη μου :lol: ) και δε θέλω να χαθεί κάτι και δεύτερον γιατί απλά δεν ξέρω ποια gapps να κατεβάσω !

Μπορεί κάποιος να.μου πει ποια gapps και ποιο supersu φλασαρουμε ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κατέβασες την oreo rom δεν είχε λινκ για gapps ? Σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα να βάλεις την πιο μικρή έκδοση που θα βρεις!

Καλή επιτυχία! :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Θενκς, τα βρήκα και τα gapps και το supersu, αλλά... δε θέλει να αναβαθμιστεί ! :lol:

Screenshot_20180820_235903.jpg

Δεν πειράζει, καλά είναι και έτσι. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ ακόμα για βασικό τηλέφωνο με 13.1.2 Cos !!

 

Το τηλέφωνο πάει σφαίρα και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα (ουσιαστικό) από τα καινούρια μοντέλα.

 

Εχει αρχίσει να με τρώει το χέρι μου για Lineage 15.1 κι εμένα πλέον.

 

Ερώτηση, πρέπει να το κάνω με συγκεκριμένο twrp (παλιά έπαιζε αυτό με κάποιες rom) η αυτό που έχω (2.8.6.0) είναι κομπλέ?

 

SuperSU έχω το 2.76 να το βάλω ξανά η να πάω ψηλότερα?

 

Παίζει να φλασάρω πάνω από Cos?? (Λογικά όχι αλλά να ξέρω σίγουρα)

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...