Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το "η καλύτερη επιλογή συσκευης για εμένα" το περνάτε στο ντούκου βλέπω :p

 

να τα ξαναγράψω λοιπόν :p

το τηλ πέρασε σκληρή δοκιμασία σε ταξίδι 10 ημερών στο εξωτερικό όπου χρησιμοποιηθηκε κάρτα sim για data από την εταιρεια με την καλύτερη κάλυψη

με slimsaber+ak είχα προβλήματα στο gps,bluetooth με το car audio και μπαταρία στο 3G

έβαλα stock slim kernel τα προβλήματα παρέμειναν (αφού μίλησα με τον dev μάλλον το sabermod έσπαγε το bt)

έβαλα slim stock λύθηκε το bt και εν μέρη το gps της μπαταρίας παρέμεινε

έβαλα stock 38R λύθηκαν εν μέρη τα προβλήματα με bt,gps όχι με την μπαταρία + πιο αργό τηλ

κουράστηκα και δεν ασχολήθηκα άλλο

 

για το coolpad τα SoC της ΜΤ είναι battery hungry

τα καλά νέα ότι οι νέοι driver είναι πάρα πολύ καλοί (έχει κάνει commits και η synaptic) και τεινει να εξαφανιστεί το πρόβλημα στα ghost type/swype

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@martinoff ηρέμησε, κανείς δεν αναφέρθηκε σε σένα και δεν έχεις το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι και να προσβάλεις. Σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη, διάβασε τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης

 

Συνεχίστε εντός θέματος και κόσμια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είτε το GPS μου είτε το 3G μου έχει σίγουρα πρόβλημα. Με τίποτα να μη μου κλειδώνει θέση και ούτε να βρίσκει τον προορισμό στους χάρτες, ακόμα και μετά από επανεκκίνηση. Έχω και μια αίσθηση ότι lagarei και το SwiftKey εκείνη την ώρα.

 

Μόνο με αλλαγή σε LTE/4G έστρωσε. Ιδέες;

 

Edit : Τρώει και το sygic συνεχή crasharismata...

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είτε το GPS μου είτε το 3G μου έχει σίγουρα πρόβλημα. Με τίποτα να μη μου κλειδώνει θέση και ούτε να βρίσκει τον προορισμό στους χάρτες, ακόμα και μετά από επανεκκίνηση. Έχω και μια αίσθηση ότι lagarei και το SwiftKey εκείνη την ώρα.

 

Μόνο με αλλαγή σε LTE/4G έστρωσε. Ιδέες;

 

Edit : Τρώει και το sygic συνεχή crasharismata...

 

Mηπως φταιει η εκδοση του sygic?εγω εχω βαλει τους beta της Nokia και δεν εχω θεμα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα 4-5 άχρηστες εφαρμογές και θέματα μπας και...

 

Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα το sygic και κρασαρει μόλις ανοίγει! Recovery, wipe cache, reboot τα ίδια...

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα 4-5 άχρηστες εφαρμογές και θέματα μπας και...

 

Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα το sygic και κρασαρει μόλις ανοίγει!

Settings » apps » sygic

Clear cache

Clear data (θα χάσεις poi)

Reboot recovery

Wipe cache (not dalvik)

Reboot

 

Το recovery είναι just in case, δεν είναι απαραίτητο

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

"OnePlus One's Touchscreen Issues Are Fixed With Latest Firmware (For Real This Time) Currently In Testing, Expected In Next OTA"

 

Bρε λες;; Δε σχολιάζει το zoom όμως... http://www.androidpolice.com/2014/10/31/oneplus-ones-touchscreen-issues-fixed-latest-firmware-real-time-testing-now-expected-next-ota/

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Settings » apps » sygic

Clear cache

Clear data (θα χάσεις poi)

Reboot recovery

Wipe cache (not dalvik)

Reboot

 

Το recovery είναι just in case, δεν είναι απαραίτητο

Τα κάνα όλα. Ε με τίποτα δεν ανοίγει η εφαρμογή μετά από νέα εγκατάσταση. Crash στο άνοιγμα... Τι να πω; Είμαι και στο εξωτερικό και δε με παίρνει χωρίς τηλέφωνο να αρχίσω τους πειραματισμούς και τα clean install.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τρέχω πάντως την 14.3.1 εκδοση του sygic και δουλευει μια χαρα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εγω τρέχω πάντως την 14.3.1 εκδοση του sygic και δουλευει μια χαρα

Τη 14.6.7 μου έβαλε η νέα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνα όλα. Ε με τίποτα δεν ανοίγει η εφαρμογή μετά από νέα εγκατάσταση. Crash στο άνοιγμα... Τι να πω; Είμαι και στο εξωτερικό και δε με παίρνει χωρίς τηλέφωνο να αρχίσω τους πειραματισμούς και τα clean install.

 

θες να σου βρω navigon?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τα κάνα όλα. Ε με τίποτα δεν ανοίγει η εφαρμογή μετά από νέα εγκατάσταση. Crash στο άνοιγμα... Τι να πω; Είμαι και στο εξωτερικό και δε με παίρνει χωρίς τηλέφωνο να αρχίσω τους πειραματισμούς και τα clean install.

Δεν μίλησα για clean install άλλα Όπως σου είπα με αυτό το τρόπο είναι λες και βάζεις πρώτη φορά την εφαρμογή

Δοκίμασε να μετονομασίες και το φάκελο sygic στην sd, sygic.back πχ Όπως και το φάκελο loquendotts

Εάν ανοίξει Κάνε μεταφορά μόνο τους χάρτες στο νέο φάκελο που θα φτιάξει

Πρέπει να ξανακάνεις τα βήματα πιο πάνω

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ, θα μπορούσες να κανείς dirty flash την ρομ από πάνω Εάν την έχεις στην sd άλλα εδώ δεν μιλάμε για πρόβλημα ρομ άλλα μιας εφαρμογής

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το Sygic.

Τώρα είμαι με την 14.6.2, πριν είχα με 13άρα έκδοση (δεν θυμάμαι ποια), και είχα με καμία πρόβλημα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ prioxxx, martinoff και kikos7 που ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου. Τελικά αφού το απεγκατέστησα, έσβησα χειροκίνητα όλο το φάκελο \sygic και με τη νέα εγκατάσταση φαίνεται να δουλεύει. Για την ώρα κατεβάζω τους χάρτες, θα δούμε αν θα ανοίξει μετά το πρόγραμμα. Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

από την ΄''επιμονή σου '' για το sygis το φαντάστηκα ότι είναι αγορασμένο,απλά το άλλο το αναφέρω για να διαπιστώσεις άν φταίει το sygis ή το gps του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 11.2.3 του sygic. Την πρωτη φορά που το ανοιξα κόλλησε για 3 δευτερόλεπτα. Την δευτερη φορα ανοιξε χωρις κανένα προβλημα. Και οχι μονο αυτο αλλά μεσα σε δωματιο μακριά απο παραθυρα έπιασε αμεσως σήμα απο δορυφόρους και κλειδωσε σε 2 δευτερόλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Με μια και δυο φορές δε νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι το GPS μου δεν κλειδώνει εαν δεν έχω δεδομένα ανοιχτά και μάλιστα με καλό σήμα (3G/H+, 4G). Βάζω να δω τι δορυφόρους πιάνω με συγκεκριμένη εφαρμογή και υπάρχει αφενός μεγάλη καθυστέρηση, αφετέρου το σήμα από αυτούς είναι μέτριο. Αναφέρομαι γενικά στο Sygic επειδή ως pure πρόγραμμα GPS κανονικά δεν απαιτεί τη χρήση data και έτσι θα μπορούσαμε να αξιολογήσουμε το GPS αυτό καθεαυτό του OPO.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φιλε Davout αν θελεις μπορω να σου στειλω με email το δικο μου sygic το οποιο ειναι ξεκλείδωτο και ειναι μόνο 6mb και το δοκιμαζεις. Μια αλλη λύση να κατεβασεις free το προγραμματάκι gps test και να πατήσεις το clear gps. Αλλη λυση δεν ξερω για να σε βοηθήσω. (Οταν ειναι να το κατεβασεις απο το ιντερνετ γίνεται 570mb) Edited by paranomos2
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λες ότι γίνεται 570; Το clear gps τι κάνει; Έχω το AndroidTS gps test αλλά δε νομίζω να λες αυτό. Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Με μια και δυο φορές δε νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι το GPS μου δεν κλειδώνει εαν δεν έχω δεδομένα ανοιχτά και μάλιστα με καλό σήμα (3G/H+, 4G). Βάζω να δω τι δορυφόρους πιάνω με συγκεκριμένη εφαρμογή και υπάρχει αφενός μεγάλη καθυστέρηση, αφετέρου το σήμα από αυτούς είναι μέτριο. Αναφέρομαι γενικά στο Sygic επειδή ως pure πρόγραμμα GPS κανονικά δεν απαιτεί τη χρήση data και έτσι θα μπορούσαμε να αξιολογήσουμε το GPS αυτό καθεαυτό του OPO.

 

Καταλαβαίνω ότι το έχεις αγοράσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δοκίμασε κάτι άλλο πριν βγάλεις το GPS του κινητού άχρηστο.. Εγώ το έχω δοκιμάσει με Google maps και Nokia maps, το δεύτερο χωρίς ίντερνετ και κλείδωσε άμεσα σήμα.. Πάρε λινκ και κάνε μια δοκιμή δεν έχεις να χάσεις κάτι..

 

http://here.com/beta/android/?lang=en-US

 

Επίσης μπορεί η custom rom που έχεις να δημιουργεί πρόβλημα στην εφαρμογή ή ακόμα και στο GPS..

 

Εγώ έχω και αυτό που νομίζω βοηθάει.. Θέλει ροοτ

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχθές το βράδυ έκανα flash το τελευταίο kernel του AK πάνω σε stock rom και stock kernel. Είναι ιδέα μου ή το λευκό της οθόνης έχει αλλάξει σε πιο ζεστό; τι ζεστό δλδ; έχει κιτρινίσει αρκετά. Ισχύει αυτό με το AK kernel ή μόνο σε μένα συμβαίνει;

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχθές το βράδυ έκανα flash το τελευταίο kernel του AK πάνω σε stock rom και stock kernel. Είναι ιδέα μου ή το λευκό της οθόνης έχει αλλάξει σε πιο ζεστό; τι ζεστό δλδ; έχει κιτρινίσει αρκετά. Ισχύει αυτό με το AK kernel ή μόνο σε μένα συμβαίνει;

Φλασαρε το ukm που δίνει, μετά μπες play store και κατέβασε το synapse .από κει μέσα μπορείς να ρυθμίσεις τα χρώματα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...