Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέμε ρε παιδία πάντως εγώ με lte ανοιχτό για τουλάχιστον 8-10 ώρες WiFi συγρονισμους τα πάντα όλα ανοιχτά έχω πάνω από 5.5 ώρες οθόνη μια χαρά για τα δικά μου δεδομένα με φουλ στοκ αυτή τη στιγμή
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο nexus πρακτικά δεν είχα ποτέ drain. Αρά μετά από 24 ώρες στη δουλειά, αν δεν το χρησιμοποιούσα ήμουν με περίπου 92-94%, ενώ αν είχα ανοικτό το 3g περίπου στο 80%.

Το opo δεν τολμάω να το αφήσω με ανοικτό 3g, καταναλώνει 20% σε 8 ωρες.

Τώρα σε sot και στα 2 το ίδιο: ~6 ώρες μόνο με wifi, χωρίς παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και κατά τα λοιπά είναι συμπαθητικό τηλεφωνάκι. Πάντως σε μικτή χρήση το nexus 5 ήταν καλύτερο από το opo σε απόδοση μπαταρίας (και τα 2 με slimkat και τις ίδιες ρυθμίσεις).

 

Προφανώς αστειέυεσαι. Από το πρωί με μόνιμο LTE και παιχνίδια κτλ το βράδυ βαριά-βαριά 60%

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αστειέυεσαι. Από το πρωί με μόνιμο LTE και παιχνίδια κτλ το βράδυ βαριά-βαριά 60%

Προφανώς και δεν αστειεύομαι. Δηλαδή σε ~14 ώρες χάνεις 40% με μόνιμα ανοικτό lte και παίζοντας παιχνίδια; Τρομερή επίδοση. Με stock rom τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Στο nexus πρακτικά δεν είχα ποτέ drain. Αρά μετά από 24 ώρες στη δουλειά, αν δεν το χρησιμοποιούσα ήμουν με περίπου 92-94%, ενώ αν είχα ανοικτό το 3g περίπου στο 80%.

Το opo δεν τολμάω να το αφήσω με ανοικτό 3g, καταναλώνει 20% σε 8 ωρες.

Τώρα σε sot και στα 2 το ίδιο: ~6 ώρες μόνο με wifi, χωρίς παιχνίδια.

Δεν υπάρχει καμία σύγκριση η μπαταρία του νεξους με του δικού μας. Σε ότι κι αν κάνεις.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Χρησιμοποιώ και τα δύο ταυτόχρονα.

Το Nexus από αυτονομία είναι για κλάματα σε σύγκριση με το 1+.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλύτερη η μπαταρία συνολικά του opo, όχι όμως με μεγάλες αποκλίσεις από το nexus. Σε αναμονή με 3g δεν τίθεται καν σύγκριση. Χαλαρά καλύτερο το nexus.

Εδώ ένα screenshot από το nexus.

Επαναλαμβάνω μιλάω πάντα για custom rom +custom kernel και στα 2, με αρκετά mods για περισσότερη μπαταρία. Σε stock αλλάζουν τα πράγματα.

Edited by paschalism
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλύτερη η μπαταρία συνολικά του opo, όχι όμως με μεγάλες αποκλίσεις από το nexus. Σε αναμονή με 3g δεν τίθεται καν σύγκριση. Χαλαρά καλύτερο το nexus.

Εδώ ένα screenshot από το nexus.

 

Για πιο 3G μιλάς;

Στο ss αν δε κάνω λάθος, βλέπω ~10h από τις συνολικές 14h να είσαι με Wi-Fi!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλύτερη η μπαταρία συνολικά του opo, όχι όμως με μεγάλες αποκλίσεις από το nexus. Σε αναμονή με 3g δεν τίθεται καν σύγκριση. Χαλαρά καλύτερο το nexus.

Εδώ ένα screenshot από το nexus.

Επαναλαμβάνω μιλάω πάντα για custom rom +custom kernel με αρκετά mods για περισσότερη μπαταρία. Σε stock αλλάζουν τα πράγματα.

Εγώ με 3g σε 20 ώρες περίπου είμαι με 5.5 ώρες οθόνη σίγουρα. Τώρα αν εκεί που πας δεν έπιανε σήμα δεν φταίει το κινητό. Επίσης λες πάντα με custom. Το σωστό είναι να συγκρινεις ή όλα στοκ ή όλα custom. Θα σου ξαναπώ βέβαια ότι δεν υπάρχει σύγκριση σε τπτ ακόμα και με LTE ανοιχτό. Βγάζεις την ημέρα άνετα. Δεν ξέρω τι εφαρμογές έχεις και στο κάνει αυτό. Τεσπα ο μέσος όρος είναι πολύ πάνω από το νεξους.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για πιο 3G μιλάς;

Στο ss αν δε κάνω λάθος, βλέπω ~10h από τις συνολικές 14h να είσαι με Wi-Fi!!

Ένα ss είναι απλά για να δείξω ότι και με το νεξους πιάνεις πάνω από 5 ώρες sot.

 

Προφανώς και είναι καλύτερη η μπαταρία του opo, δεν αντιλέγω. Απλά με 3g παρατηρώ μεγάλη κατανάλωση. Κινούμαι στις ίδιες περιοχες άρα το σήμα πάνω κάτω το ίδιο είναι και στα 2. Δυστυχώς δεν έχω το nexus πλέον για να δώσω περισσότερα στοιχεία.

 

Anyway, άλλαξα και το radio, θα κάνω και calibration και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ σωστή παρατήρηση αλλα χρησιμοποιώ τα on screen buttons.

Ασε που αν κλεισω την εφαρμογή ξεκολλαει και δουλευει μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε slimkat εχει τυχει σε καποιον να παταει το back και να μην κανει τίποτα;;

Μου έχει τύχει 3-4 φορές στην Blitz που χρησιμοποιώ οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο. Πατάω Home, βγαίνει κανονικά από το app και μετά είναι πάλι οκ το back button. Το ίδιο?

"It's nice to be important but it's more important to be nice"

Nexus 6P Graphite Black 64gb

HTC Nexus 9

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι αυτο.. ΑΚ εχεις; Λες να'ναι του kernel bug;

Οχι φίλε μου. Αυτό μου είχε τύχει όλες τις φορές με τον stock Kernel του Blitz που είναι ο δικός τους (Darknel νομίζω λέγεται, είναι Ισπανοί τα παιδιά)

"It's nice to be important but it's more important to be nice"

Nexus 6P Graphite Black 64gb

HTC Nexus 9

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι δημιουργείτε λάθος εντύπωση για το τηλέφωνο μερικοί που γράφετε περί μπαταρίας. Για τον απλό "out-of-the-box" χρήστη αλλά και για όλους αυτούς που δεν tweakaroun το κινητό σαν τρελοί το OPO είναι υπερ-ικανοποητικό σε απόδοση μπαταρίας. Τώρα αν περνάτε 10 rom, 7 kernel, 3 radio και συγκρίνετε ποιο κρατάει μια ώρα παραπάνω είναι άλλη ιστορία. Αυτό που έγραψε ο φίλος πριν ότι με 3G σε 8 ώρες χάνει 20% και του φαινόταν απογοητευτικό, εμένα το παλιό S3 μου για τον αντίστοιχο χρόνο με 3G θα ήθελε επαναφόρτιση (100%). Το OPO με full χρήση 3G/Wi-Fi με συνεχές chatting και browsing μου βγάζει πάνω από 1 ημέρα για πλάκα (εμπειρική εκτίμηση, δεν κάθησα να μετρήσω). Δηλαδή από το S3 που το φόρτιζα minimum 2 φορές το 24ωρο σε αντίστοιχη χρήση, το OPO περνάει άνετα τη μια μέρα. Μπορεί βέβαια να φτάνει και πολύ παραπάνω ανάλογα με τη χρήση, κάνω απλώς αυτή την αφελή σύγκριση για κάποιους που σκέφτονται να "αναβαθμιστούν" τηλεφωνικά από κάποιο παλαιότερο μοντέλο.

 

Για σένα λοιπόν που διαβάζεις και σκέφτεσαι "έχει καλή μπαταρία αυτό το γουάν πλας γουάν για να το αγοράσω;" η απλή απάντηση είναι: ΝΑΙ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι δημιουργείτε λάθος εντύπωση για το τηλέφωνο μερικοί που γράφετε περί μπαταρίας. Για τον απλό "out-of-the-box" χρήστη αλλά και για όλους αυτούς που δεν tweakaroun το κινητό σαν τρελοί το OPO είναι υπερ-ικανοποητικό σε απόδοση μπαταρίας. Τώρα αν περνάτε 10 rom, 7 kernel, 3 radio και συγκρίνετε ποιο κρατάει μια ώρα παραπάνω είναι άλλη ιστορία. Αυτό που έγραψε ο φίλος πριν ότι με 3G σε 8 ώρες χάνει 20% και του φαινόταν απογοητευτικό, εμένα το παλιό S3 μου για τον αντίστοιχο χρόνο με 3G θα ήθελε επαναφόρτιση (100%). Το OPO με full χρήση 3G/Wi-Fi με συνεχές chatting και browsing μου βγάζει πάνω από 1 ημέρα για πλάκα (εμπειρική εκτίμηση, δεν κάθησα να μετρήσω). Δηλαδή από το S3 που το φόρτιζα minimum 2 φορές το 24ωρο σε αντίστοιχη χρήση, το OPO περνάει άνετα τη μια μέρα. Μπορεί βέβαια να φτάνει και πολύ παραπάνω ανάλογα με τη χρήση, κάνω απλώς αυτή την αφελή σύγκριση για κάποιους που σκέφτονται να "αναβαθμιστούν" τηλεφωνικά από κάποιο παλαιότερο μοντέλο.

 

Για σένα λοιπόν που διαβάζεις και σκέφτεσαι "έχει καλή μπαταρία αυτό το γουάν πλας γουάν για να το αγοράσω;" η απλή απάντηση είναι: ΝΑΙ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

Καταρχήν έγραψα στο παρόν νήμα (roms, tweaks etc) για αυτόν το λόγο. Ο απλός χρήστης δεν θα διαβάσει καν το παρόν νήμα. Άλλωστε δεν ανέφερερα πουθενά οτι είναι κακή η μπαταρία του. Ίσα ίσα λέω οτι βγάζει περίπου 6 sot, είναι δηλαδή πολύ πάνω από τον μέσο όρο των άλλων συσκευών.

Τώρα αν εσένα σου φαίνεται φυαιολογικό να χάνει 20% σε 7 ώρες αναμονή με 3g, πάω πάσο. Για τα δικά μου δεδομένα δεν είναι.

 

Υ.Γ. Φαίνετα μετά το battery calbration να έστρωσε προς το παρόν. Έπεσε 4% σε 7ώρες κατά την διάρκεια της νύχτας με ανοικτό location + 3g.

Edited by paschalism
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι δεν πρέπει να γράφει ο καθένας την εμπειρία του και να δοκιμάζει το τηλέφωνο. Επειδή όμως το νήμα το διαβάζουν και άλλοι χρήστες και στις 3 σελίδες που γίνεται αυτή η συζήτηση θα μπερδευτούν γι αυτό είπα την άποψή μου.

 

Τι calibration έκανες δηλαδή και κατάφερες τέτοιο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα καινουριο μελος εδω στο forum. Παρέλαβα το oneplus one (κινεζικο) μου ηρθε με την cyanogenmod 11 και με την 22Q. Μολις το ανοιξα μου ηρθε αναβάθμιση για την 22R, την έκανα και μετα απο λιγο μου ηρθε η 25R αλλα οταν προσπάθησα να κανωτην αναβάθμιση μου εγραφε error cache κατι τετοιο. Παντα μου εγραφε το ιδιο οσες φορες προσπάθησα. Ετσι ακολούθησα τον οδηγό για clean installation της 38R manual του davout και πιστέψτε με το κινητό εγινε σε ολα του καλύτερο. Ενα μεγαλο ευχαριστώ στον Davout.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι δεν πρέπει να γράφει ο καθένας την εμπειρία του και να δοκιμάζει το τηλέφωνο. Επειδή όμως το νήμα το διαβάζουν και άλλοι χρήστες και στις 3 σελίδες που γίνεται αυτή η συζήτηση θα μπερδευτούν γι αυτό είπα την άποψή μου.

 

Τι calibration έκανες δηλαδή και κατάφερες τέτοιο πράγμα;

 

Τρίχες τελικά και το calibration. Είμαι στη δουλεια και ήδη ειμαι στο 82% με ανοικτο 3g. Τελικά το πρόβλημα φαίνεται να είναι το κακιστο σημα της wind.

Link to comment
Share on other sites

Τι calibration έκανες δηλαδή και κατάφερες τέτοιο πράγμα;

 

Είτε από το recovery έκανε Clear Batt Stats ή πέρασε κάποια εφαρμογή από το Play που κάνει τέτοια δουλειά (αν και όλοι οι devs γράφουν κατά καιρούς ότι δεν βοηθάει σε κάτι!!!!).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είτε από το recovery έκανε Clear Batt Stats ή πέρασε κάποια εφαρμογή από το Play που κάνει τέτοια δουλειά (αν και όλοι οι devs γράφουν κατά καιρούς ότι δεν βοηθάει σε κάτι!!!!).

 

απο τα recovery πρέπει να έχει φύγει η επιλογή νομίζω γιατί όπως λες τελικά πρέπει να είναι placebo αφού ούτως η άλλως το κάνει το android

 

@davout όπως εσύ κανείς ότι θες με την συσκευή σου και δεν σε κρίνω το ίδιο θέλω να κάνεις και εσύ

την μπαταρία δεν θυμάμαι να είπα ποτέ δεν είναι καλή οπότε παρ το πίσω

τα μειονεκτήματα του τηλ εγώ θα τα γράψω άσχετα εάν την δεδομένη στιγμή εγώ έκρινα οτι για εμένα το συγκεκριμένο είναι η καλύτερη επιλογή

το ίδιο έχω κάνει πάντα με ότι τηλ είχα στα χέρια μου, και στην Sony τα έχωνα, και στην nokia αλλά και στο αγαπημενο μου HTC

δυστυχώς η οπο δεν έβγαλε την τέλεια συσκευή τι να κάνουμε τώρα

 

όσον αφορά το 3G έχω και το coolpad και είναι μόνιμα το 3G ανοιχτό και δεν τρώει μπαταρία, έχω άμεση συγκριση μιας και φοράνε και τα δυο τηλ την ίδια κάρτα sim

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το 3G έχω και το coolpad και είναι μόνιμα το 3G ανοιχτό και δεν τρώει μπαταρία, έχω άμεση συγκριση μιας και φοράνε και τα δυο τηλ την ίδια κάρτα sim

 

Kαι πάλι νομίζω πως κάνουμε λάθος συγκρίσεις.

Εγώ είμαι σίγουρος πως στο ίδιο μέρος και 2 ίδιες συσκευές να βάλεις, με τις ίδιες εφαρμογές να τρέχουν και τις ίδιες ρυθμίσεις, με διαφορετική όμως rοm ή/και kenrel, θα δεις διαφορετικό αποτέλεσμα στην κατανάλωση μπαταρίας.

 

Πόσο μάλλον όταν συγκρίνουμε 2 διαφορετικές συσκευές, με διαφορετικές κεραίες λήψεις, τελείως διαφορετικό στήσιμο (τουλάχιστον όσον αφορά rom ή/και kernel).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

απο τα recovery πρέπει να έχει φύγει η επιλογή νομίζω γιατί όπως λες τελικά πρέπει να είναι placebo αφού ούτως η άλλως το κάνει το android

 

@davout όπως εσύ κανείς ότι θες με την συσκευή σου και δεν σε κρίνω το ίδιο θέλω να κάνεις και εσύ

την μπαταρία δεν θυμάμαι να είπα ποτέ δεν είναι καλή οπότε παρ το πίσω

τα μειονεκτήματα του τηλ εγώ θα τα γράψω άσχετα εάν την δεδομένη στιγμή εγώ έκρινα οτι για εμένα το συγκεκριμένο είναι η καλύτερη επιλογή

το ίδιο έχω κάνει πάντα με ότι τηλ είχα στα χέρια μου, και στην Sony τα έχωνα, και στην nokia αλλά και στο αγαπημενο μου HTC

δυστυχώς η οπο δεν έβγαλε την τέλεια συσκευή τι να κάνουμε τώρα

 

όσον αφορά το 3G έχω και το coolpad και είναι μόνιμα το 3G ανοιχτό και δεν τρώει μπαταρία, έχω άμεση συγκριση μιας και φοράνε και τα δυο τηλ την ίδια κάρτα sim

 

Kανεις δεν ειπε οτι ανακαλυψαμε τον τροχο με τον opo.Ο τονος μου ειναι καθαρα φιλικος μην παρεξηγηθω :)

Το λαθος που κανουν πολλοι το κανεις και συ τωρα μολις. Πιστευεις ιδιες απαιτησεις εχει το κινεζικο coolpad (που ειναι αρκετα καλο κινητο) με το opo?Ειναι λογικο να κραταει και παραπανω μπαταρια. Δεν εχουν το ιδιο socket,πολυ χαμηλοτερο εχουν και ειναι λογικο να βλεπεις διαφορα σε καταναλωση μιας και δεν καινε το ιδιο. Η συγκριση που επρεπε να γινεται θα ηταν με 2 ιδια κινητα. Εχω πιασει στα χερι αμου κινεζικα με τρελες αυτονομιες,μαλιστα φιλος που ειχε κινεζικο και πηρε το οπο δεν εμεινε ικανοποιημενος με την αυτονομια γτ ειχε μαθει αλλιως.Αλλα δεν ειχε και τις ιδιες επιδοσεις σε ταχυτητα ραμ καμερα κλπ. Τετιου ειδους συγκρισεις δεν βοηθανε πιστυω.Στον μεσο ορο ειναι πολυ ψηλα η αυτονομια του ακομα και στην αναμονη.Απο κει και περα παιζουν πολλα πραγματα ρολο στη συσκευη. Να πριν ο φιλος λεει οτι παιζει να χει θεμα το κακιστο σημα της wind. Ειναι ο σημαντικοτερος λογος να μην εχεις καλη αυτονομια για παραδειγμα.

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...