Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το περίμενα ότι κάπως θα ρυθμίζεται... Ευχαριστώ!

Ξέρεις τι με προβληματίζει; Όταν bootάρει το κινητό, πλέον το boot animation της cyanogenmod είναι πολύ πιο αργό. Και γενικά δεν νομίζω, χωρίς βέβαια να έχω κάνει ρυθμίσεις μέσω του synapse, ότι η συσκευή είναι πιο γρήγορη.

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρεις τι με προβληματίζει; Όταν bootάρει το κινητό, πλέον το boot animation της cyanogenmod είναι πολύ πιο αργό.

 

Το αργό boot animation είναι γνωστό πρόβλημα στον franco.

Ίσως να είναι γενικό το πρόβλημα στους custom kernel.

 

Απλά μη δίνεις σημασία. Μια απλή εικόνα είναι. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ prioxxx, martinoff και kikos7 που ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου. Τελικά αφού το απεγκατέστησα, έσβησα χειροκίνητα όλο το φάκελο \sygic και με τη νέα εγκατάσταση φαίνεται να δουλεύει. Για την ώρα κατεβάζω τους χάρτες, θα δούμε αν θα ανοίξει μετά το πρόγραμμα.

Χαίρομαι που τα κατάφερες :cool:

Np

 

Θα μπορούσες να σώσεις bandwidth αν έκανες αντιγραφή τους χάρτες από το παλιό φάκελο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το περίμενα ότι κάπως θα ρυθμίζεται... Ευχαριστώ!

Ξέρεις τι με προβληματίζει; Όταν bootάρει το κινητό, πλέον το boot animation της cyanogenmod είναι πολύ πιο αργό. Και γενικά δεν νομίζω, χωρίς βέβαια να έχω κάνει ρυθμίσεις μέσω του synapse, ότι η συσκευή είναι πιο γρήγορη.

Δεν είναι πιο αργό το boot άλλα πιο lag το boot animation το λύνεις απλά αλλάζοντας boot animation ούτος ή άλλως υπάρχουν απείρως πιο ωραία από το γρανάζι

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Davout. Το sygic που εχω το version 11.2.3 σαν εφαρμογή ειναι μονο 6mb αλλά όταν το κανεις installation απο μόνο του κατεβαζει όλο το προγραμμα του sygic δλδ κατεβάζει τα 3d κτήρια και ολους τους φακέλους που χρειάζεται. Μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες όλου του κόσμου. Το gps προγραμματάκι το κατεβάζεις απο google store δωρεαν και λέγεται gps test οταν το ανοιξεις στα settings πας και πατάς το clear gps και αυτό καθαρίζει την μνήμη του gps του κινητού σου και το μηδενίζει. Με αυτο τον τροπο το gps του κινητού σου ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα. Edited by paranomos2
Link to comment
Share on other sites

Και ξανά προς την δόξα τράβα...update o AK ξανά.....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι το έχεις αγοράσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δοκίμασε κάτι άλλο πριν βγάλεις το GPS του κινητού άχρηστο.. Εγώ το έχω δοκιμάσει με Google maps και Nokia maps, το δεύτερο χωρίς ίντερνετ και κλείδωσε άμεσα σήμα.. Πάρε λινκ και κάνε μια δοκιμή δεν έχεις να χάσεις κάτι..

 

http://here.com/beta/android/?lang=en-US

 

Επίσης μπορεί η custom rom που έχεις να δημιουργεί πρόβλημα στην εφαρμογή ή ακόμα και στο GPS..

 

Εγώ έχω και αυτό που νομίζω βοηθάει.. Θέλει ροοτ

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps

 

Δεν είπα το GPS του OPO άχρηστο, απλά σε εμένα αρκετές φορές αργεί να κλειδώσει ή δεν κλειδώνει. Δεν είναι θέμα προγράμματος τόσο γιατί όταν αργεί να κλειδώσει το πρόβλημα το έχω και στα Google Maps και στο Sygic. Τυχαία χτες για κάποιο λόγο το Sygic έφαγε κόλλημα και crashare συνέχεια ενώ τόσο καιρό λειτουργούσε. Το καθάρισα με τη βοήθεια των φίλων και θα το ξαναδοκιμάσω. Δεν έχω custom ROM, ούτε ROOT.

 

Φιλε Davout. Το sygic που εχω το version 11.2.3 σαν εφαρμογή ειναι μονο 6mb αλλά όταν το κανεις installation απο μόνο του κατεβαζει όλο το προγραμμα του sygic δλδ κατεβάζει τα 3d κτήρια και ολους τους φακέλους που χρειάζεται. Μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες όλου του κόσμου. Το gps προγραμματάκι το κατεβάζεις απο google store δωρεαν και λέγεται gps test οταν το ανοιξεις στα settings πας και πατάς το clear gps και αυτό καθαρίζει την μνήμη του gps του κινητού σου και το μηδενίζει. Με αυτο τον τροπο το gps του κινητού σου ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω δε νομίζω ότι έχει θέμα συγκεκριμένα το Sygic, όπου έχω αγοράσει χάρτες Ευρώπης και Ρωσίας. Για το προγραμματάκι που λες θα το ψάξω μήπως βοηθήσει. Σίγουρα δεν είναι το AndroidTS GPS test; Έχω λίγο θέμα εδώ που βρίσκομαι με το internet και μέχρι να λυθεί οι αναζητήσεις δεν είναι εύκολες.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :)

 

Θα ήθελα πάντως να τσεκάρει κάποιος αρκετές φορές αν το GPS του δίνει με ακρίβεια θέση όταν έχει όλα τα δεδομένα (data/wifi) κλειστά να δούμε πόση ώρα κάνει.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάντως να τσεκάρει κάποιος αρκετές φορές αν το GPS του δίνει με ακρίβεια θέση όταν έχει όλα τα δεδομένα (data/wifi) κλειστά να δούμε πόση ώρα κάνει.

Εκλεισα WiFi & Data και έκανα reboot

Μολις το τηλέφωνο άνοιξε, βγήκα στην βεράντα, ετρεξα Sygic (επίσης αγορασμένο) - ειχα "στίγμα/θέση" σε 6"...!

Ειμαι με 38R (updated from 33), full stock (unlocked BL)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα WiFi & Data και έκανα reboot

Μολις το τηλέφωνο άνοιξε, βγήκα στην βεράντα, ετρεξα Sygic (επίσης αγορασμένο) - ειχα "στίγμα/θέση" σε 6"...!

Ειμαι με 38R (updated from 33), full stock (unlocked BL)

 

δεν έχει νόημα αυτό που έκανες

το gps (και τα software και οι δορυφόροι και οι κεραιες τηλεφωνίας) είναι αρκετά έξυπνα για να θυμούνται την θέση σου

 

κλείσε το τηλ και πηγαινε μερικά χιλ μακριά και κανε test :p

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει νόημα αυτό που έκανες

το gps (και τα software και οι δορυφόροι και οι κεραιες τηλεφωνίας) είναι αρκετά έξυπνα για να θυμούνται την θέση σου

 

κλείσε το τηλ και πηγαινε μερικά χιλ μακριά και κανε test :p

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ άλλαξα χώρα. :lol: Αλλά είχα ξαναμπεί νομίζω από εδώ και με είχε βρει.

 

Χτες διέκοψα λόγω κακής σύνδεσης το map downloading του sygic. Σήμερα που ξαναμπήκα να δοκιμάσω μόλις επιλέγω χώρες και πάει να ξεκινήσει download ξανακρασάρει (δεν μπορεί να συνεχίσει από εκεί που ήταν; ). Οπότε όταν έχω καλή σύνδεση στο internet θα το βάλω από την αρχή να δω αν δουλεύει για να μη σας πρήζω και εσάς εδώ με το πρόβλημα του προγράμματος. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι στο opo το sygic αραιά και πού μου πέταγε κάτι μηνύματα η εφαρμογή αναγκάστηκε να τερματίσει. Απλά τώρα το κάνει συνέχεια. Τελευταία ερώτηση: αρκεί που σβήνω το φάκελο sygic ή θέλει να καθαρίσω και τίποτα άλλο; Γιατί φοβάμαι ότι θα μου κατεβάσει τους χάρτες και μέρα θα φάει κανένα κόλλημα πάλι.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει νόημα αυτό που έκανες

το gps (και τα software και οι δορυφόροι και οι κεραιες τηλεφωνίας) είναι αρκετά έξυπνα για να θυμούνται την θέση σου

κλείσε το τηλ και πηγαινε μερικά χιλ μακριά και κανε test :p

Μα δεν με "εδωσε" κατευθείαν στην σωστή θέση...!

Σιγουρα "θυμάται" αλλα στο περίπου

Στα 6", περασε από την "χονδρική" θέση (πόλη) στην ακριβή διεύθυνση (οδο & αριθμό)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

@davout εάν είσαι με roaming και εχεις δευτερο τηλ σου προτεινω να παρεις μια καρτα sim απο εκει και να κανεις την δουλεια σου

τουλαχιστον εγω αυτο εκανα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα δεν με "εδωσε" κατευθείαν στην σωστή θέση...!

Σιγουρα "θυμάται" αλλα στο περίπου

Στα 6", περασε από την "χονδρική" θέση (πόλη) στην ακριβή διεύθυνση (οδο & αριθμό)

 

και ξανασυνδέθηκε στους ιδίους δορυφόρους που ήταν συνδεμενο πριν όπως και στην ίδια κεραία τηλ :p

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

και ξανασυνδέθηκε στους ιδίους δορυφόρους που ήταν συνδεμενο πριν όπως και στην ίδια κεραία τηλ :p

Την "τηλεφωνία", την είχα απενεργοποίησει ΕΝΤΕΛΩΣ (οχι μονο τα data δλδ)...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

@davout οι φακελοι του sygic ειναι sygic & loquendoTTS κανεις ομως τα βηματα που σου ειπα για να καθαρισεις και την cache & data

δοκιμαζεις και με cleanmaster αλλο ενα μήπως και εχει τπτ αλλο leftover

εαν εχεις βαλει να κανει backup στο dropbox το sygic το απενεργοποιεις

βαζεις και το location στο high accuracy

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

@davout οι φακελοι του sygic ειναι sygic & loquendoTTS κανεις ομως τα βηματα που σου ειπα για να καθαρισεις και την cache & data

δοκιμαζεις και με cleanmaster αλλο ενα μήπως και εχει τπτ αλλο leftover

εαν εχεις βαλει να κανει backup στο dropbox το sygic το απενεργοποιεις

βαζεις και το location στο high accuracy

Ο φάκελος loquendotts πού είναι; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αυτή τη στιγμή έχω κάνει clear τα data του sygic, uninstall sygic, delete το φάκελο sygic, recovery boot και wipe cache.

 

Είμαι Γαλλία με γαλλικό κινητό με συμβόλαιο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

o LoquendoTTS είναι στην sd, όπου και το /sygic και είναι για τις TTS φωνές

δεν ξέρω εάν στην νέα έκδοση το έχουν αφαιρέσει οπότε να μην το βλέπεις :confused:

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

o LoquendoTTS είναι στην sd, όπου και το /sygic και είναι για τις TTS φωνές δεν ξέρω εάν στην νέα έκδοση το έχουν αφαιρέσει οπότε να μην το βλέπεις :confused:

Στην τρεχουσα έκδοση Sygic, υπάρχουν μονο 3 υποφάκελοι: Android, Maps, Res

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ σβήνω όλο το φάκελο sygic άρα και τους 3 που έχει μέσα.

 

Βγήκα τώρα έξω με data και gps ανοιχτά, το Google Maps να έχει κολλήσει στην τοποθεσία του σπιτιού μου. Κατέβασα το GPS test και έκανα clear και μετά update agps και τότε έπιασε σήμα!

Link to comment
Share on other sites

Και στο λαπτοπ και στο desktop δεν μπορεί να μου περάσει τους adb drivers.

Oi drivers δειχνουν να εγκαθιστανται κανονικά , αλλα οταν συνδεώ την συσκευλη σε fastboot , δεν την αναγνωριζει και δεν μπαινει κανενας drivers.

Πιο πριν ειχα καθαρίσει ολους τους android και adb drivers που είχα.

Υπάρχει κάποιο κόλπο ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει σχετικό section περί GPS ?

Έλεος !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και στο λαπτοπ και στο desktop δεν μπορεί να μου περάσει τους adb drivers.

Oi drivers δειχνουν να εγκαθιστανται κανονικά , αλλα οταν συνδεώ την συσκευλη σε fastboot , δεν την αναγνωριζει και δεν μπαινει κανενας drivers.

Πιο πριν ειχα καθαρίσει ολους τους android και adb drivers που είχα.

Υπάρχει κάποιο κόλπο ?

Είχα το ίδιο πρόβλημα.Έβαλα το tool kit του νέξους 5 και έκανα χειροκίνητη εγκατάσταση του adb και όλα πήγαν κατ'ευχήν.

Btw, είμαι με cyanhacker χωρίς custom kernel και δουλεύει άψογα σε όλα της.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με slimkat και ak kernel μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει με το τηλεφωνο πιο πολυ απο ποτε.

Ειδικα ο governor "interactive pro" απλα δεν παιζεται.

Βεβαια δουλευει με το παραμικρο 1.8 και σε ανοιγμα εφαρμογης ακαριαια 2.8 για οσο χρειαζεται,με οτι συνεπαγεται στη μπαταρια. (4ω οθονης αντι 6 τη μερα με δικη μου χρηση)

Τον χρησιμοποιω μονιμα,ουτε reboot ουτε τιποτα.

Οποιος δεν ενοχλειται απο μπαταρια ας δοκιμασει :)

Προσοχη λιγο στην εκδοση που θα φλασαρετε καθως εδωσε update που θελει ρομ compiled μετα τη 01/11 αλλιως βαζετε τον 74.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη χρήση data & GPS

Πόσο άλλο να πάει πια

Sabermod slim @ak 74

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη χρήση data & GPS

Πόσο άλλο να πάει πια

Sabermod slim @ak 74

 

Αρνούμαι να το πιστέψω ότι έβγαλε 10 ώρες..

Απίστευτο

 

Βέβαια τα data είναι αυτά που ξεζουμιζουν την μπαταρία.. Εγώ με όλη μέρα ανοικτά data μου έβγαλε 5 ώρες.. Μια χαρά και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...