Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ενας φιλος ψαχνει κινητο με dual sim με ποσο μεχρι 150 ευρω.

Κατι αξιοπιστο, με καλη μπαταρία. Ενδιαφέρεται για το zte v5 με 2g ram και για το lenovo s660, υπάρχει κατι καλύτερο; Ευχαριστώ πολύ

Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση, ομως δεν θελει 5,5 ιντσες. Επισης το elephone θα ειναι αξιοπιστο η καλυτερα να παει σε κατι δοκιμασμένο; Μαλλον θα του πω να διαβάσει την παρουσίαση του myphone. Αλλιώς αλλο;
Link to comment
Share on other sites

το 820 το είχα, αρκετά όμορφη οθόνη, αν και το άσπρο είναι λίγο χάλια, βλέπεις πολύ καλά έξω στον ήλιο. Τα μειονέκτημα είναι δύο, το άσπρο και τα χρώματα που βλέπεις απέχουν πολύ από πραγματικά, δλδ λαχανι είναι πράσινο, ελαφρύ κίτρινο είναι έντονο κίτρινο κλπ κλπ
Link to comment
Share on other sites

αυτό εδώ είναι καλό το προτείνετε;

http://www.1949deal.com/jiayu-g2-dual-core-smart-phone-4-0-inch-ips-screen-android-4-0-mtk6577-1-0ghz-3g-gps-white.html

επισης απο δυναμη στο φλας τι λενε ολες οι πορτασεις που επεσαν;

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αλλα παμε στα 300 ευρώ που είναι πολλά.

 

κατι αλλο με παρομιεσ δινατοτεις δεν ξερω να υπαρχει στα λιγοτερα χρυματα δυστιχος

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo είναι εξαιρετική συσκευή. Το χρησιμοποίησα για περιπου 4 μήνες και δεν είχα κανένα απολύτως παράπονο, με εξαίρεση το ότι δε δέχεται επέκταση μνήμης με κάρτα SD. Για το Asus δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας για να μπορεσω να κανω την επιλογη μου για να κανω την παραγγελια.

Εχω καταληξει στα παρακατω κινητα.

Coolpad f1 στα 140usd

Zte red bull στα 140usd

Elephone p3000s στα 190 usd

Προσωπικα παω προς το τελευταιο λογω χαρακτηριστικων και του οτι ειναι πιο καινουργιο.

Αξιζει ομως το 40% παραπανω στην τιμη?

Το κινητο το θελω για νορμαλ χρηση και πρεπει να εχει πολυ καλο gps και wifi και καλη για την κατηγορια καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Mε 200 ευρω παιρνεις g2 16 gb

για να αλλάζει το lenovo λογικά 10 gb storage δεν θα του φτάνουν + που πουλάνε με 200 ευρώ το g2 από 260 ξεκινάει στο skroutz

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας για να μπορεσω να κανω την επιλογη μου για να κανω την παραγγελια.

Εχω καταληξει στα παρακατω κινητα.

Coolpad f1 στα 140usd

Zte red bull στα 140usd

Elephone p3000s στα 190 usd

Προσωπικα παω προς το τελευταιο λογω χαρακτηριστικων και του οτι ειναι πιο καινουργιο.

Αξιζει ομως το 40% παραπανω στην τιμη?

Το κινητο το θελω για νορμαλ χρηση και πρεπει να εχει πολυ καλο gps και wifi και καλη για την κατηγορια καμερα.

 

οι κυριοτερες διαφορες ειναι οτι τα 2 πρωτα εχουν μονο 8gb rom, δεν ειναι 4g και εχουν μικροτερη αυτονομια.

το p3000s εχει πολυ καλο gps. αν σου φαινεται ακριβο, δες και το p6000 (εχει καποια θεματακια αλλα ελπιδα-αναμονη

να λυθουν το φεβρουαριο με το update σε lollipop που υποσχεθηκε η εταιρια). υπεθεσα ψαχνεις δικαρτο

καθως οι συσκευες που εγραψες ειναι δικαρτες. για μονοκαρτο δες και lenovo a806 (δεν εχει notif led).

Link to comment
Share on other sites

οι κυριοτερες διαφορες ειναι οτι τα 2 πρωτα εχουν μονο 8gb rom, δεν ειναι 4g και εχουν μικροτερη αυτονομια.

το p3000s εχει πολυ καλο gps. αν σου φαινεται ακριβο, δες και το p6000 (εχει καποια θεματακια αλλα ελπιδα-αναμονη

να λυθουν το φεβρουαριο με το update σε lollipop που υποσχεθηκε η εταιρια). υπεθεσα ψαχνεις δικαρτο

καθως οι συσκευες που εγραψες ειναι δικαρτες. για μονοκαρτο δες και lenovo a806 (δεν εχει notif led).

 

Σε ευχαριστω,οντως θα προτιμουσα δικαρτο. Η ρομ δεν με πειραζει γιατι ολα παιρνουν sd, το 4g δεν ξερω αν θα ειναι χρησιμο, θα δω πραγματικη διαφορα στην ταχυτητα του ιντερνετ?

Η μπαταρια ειναι οντως πολυ σημαντικο και ο λογος μαζι με otg και nfc που θα προτιμουσα το p3000s.

Ομως αξιζει τα επιπλεον λεφτα? Δεν ειναι προβλημα τα 40€, αλλωστε θα το κρατησω για χρονια, απλα δεν θελω να δωσω παραπανω και να παρω κινητο με προβληματα.

Απο wifi και καμερα τι λεει το p3000s?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, φίλος ψάχνει κινητό με μέγιστο κόστος 200 ευρώ, 2gb ram και 4 πυρήνες. τι θα του προτείνατε? Έγω έχω το mi3 κ του λέω να το τσιμπησει. Κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

το mi3 που εχεις, δεν υποστηριζει 4g, δεν εχει card slot, δεν εχει αφαιρουμενη μπαταρια.

δε λεω οτι δεν ειναι καλο (πχ εχει πολλους αισθητηρες, καλο support κτλ.) απλως καπως

γερασμενο, περασμενη φουρνια. στις 5" προτεινω lenovo a806 €132 και elephone p3000s €156.

 

διορθωση: 4g

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το εν λόγω κινητο υποστηρίζει κανονικά 3g, αν επιλέξεις τη σωστή έκδοση (wcdma). Με περίπου 200 ευρώ αγοράζεις συσκευή που φυσάει. Προσωπικά, θα το αγόραζα και πάλι. Όντως, δεν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης κ όντως δεν αφαιρείται εύκολα η μπαταρία του. Παρ' όλα αυτά είναι επιπέδου lg g2 και nexus 5 και δοκιμασμένη συσκευή. Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και θα τις μεταβιβάσω. Μήπως είσαι κάτοχος κάποιας απο αυτές τις συσκευές? Έχουν κάποιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

διορθωση: 4g

 

το a806 ειναι πολυδοκιμασμενο. ειναι μια "ασφαλης επιλογη". δεν εχει notification led.

αντε αν θες να χρειαστει να αλλαξεις ελληνικη γραμματοσειρα για καποιες ειδοποιησεις.

γενικα ειναι απροβληματιστο και οι περισσοτεροι δε χρειαζονται περισσοτερα.

 

το p3000s κυκλοφορησε μετεπειτα. ακομα οχι πολυ δοκιμασμενο. μεχρι στιγμης πολυ καλες εντυπωσεις.

το fingerprint scanner οχι τοσο χρηστικο. ελληνικα κατευθειαν απο την εταιρια.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

διορθωση: 4g

 

το a806 ειναι πολυδοκιμασμενο. ειναι μια "ασφαλης επιλογη". δεν εχει notification led.

αντε αν θες να χρειαστει να αλλαξεις ελληνικη γραμματοσειρα για καποιες ειδοποιησεις.

γενικα ειναι απροβληματιστο και οι περισσοτεροι δε χρειαζονται περισσοτερα.

 

το p3000s κυκλοφορησε μετεπειτα. ακομα οχι πολυ δοκιμασμενο. μεχρι στιγμης πολυ καλες εντυπωσεις.

το fingerprint scanner οχι τοσο χρηστικο. ελληνικα κατευθειαν απο την εταιρια.

 

σαν συσκευη είναι πολύ ποιο αργο το a806 πάντως και λογικά λόγο λογισμικού γιατί ακριβός την ίδια συμπεριφορά είδα και στο Lenovo Vibe X S960 που δεν το λες και σαβουρι , και οταν λέω αργό........ ενωω οποιαδήποτε εναλλαγή σελίδας κλπ τα transitions είναι τα ζώα μου αργά......... και το ιδιο ακριβός παρατήρησα και στο k930........ εκεί σίγουρα δεν φταει το hardware.....

Link to comment
Share on other sites

σαν συσκευη είναι πολύ ποιο αργο το a806 πάντως και λογικά λόγο λογισμικού γιατί ακριβός την ίδια συμπεριφορά είδα και στο Lenovo Vibe X S960 που δεν το λες και σαβουρι , και οταν λέω αργό........ ενωω οποιαδήποτε εναλλαγή σελίδας κλπ τα transitions είναι τα ζώα μου αργά......... και το ιδιο ακριβός παρατήρησα και στο k930........ εκεί σίγουρα δεν φταει το hardware.....

 

με γριφους μιλας γεροντα. το a806 λες ειναι πιο αργο. απο ποιο?

γενικα που το χρησιμοποιησα δε μου φανηκε καθολου αργο.

 

αν εχεις το χρονο και την καλοσυνη μπορεις να επαναδιατυπωσεις

με μικροτερες προτασεις που να εχει καθε μια το δικο της ξεκαθαρο νοημα

καθως δεν κατεχω καλα την ελληνικη και μπερδευομαι?

 

αν εννοεις μεταξυ a806 και mi3 δε θεωρω οτι καποιο απο τα δυο ζοριζεται.

επισης σε antutu εχουν και τα 2 περιπου 30000 αν και αυτο δε λεει κατ' αναγκην κατι.

 

μηπως εννοεις οτι γενικα εχει βαρυ λογισμικο ή bloatware η lenovo?

αν ναι διαφωνω αλλα η γνωμη του καθενος σεβαστη.

εξαλλου αν καποιο μοντελο ειναι πχ αργο, δε σημαινει οτι θα ειναι και καποιο αλλο

απλα και μονο επειδη ειναι της ιδιας εταιριας.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

ELEPHONE P3000S

 

Καλησπέρα άυριο θα παραγγείλω το παραπάνω κινητό μέσω paypal απο αυτήν την ιστοσελίδα:

http://en.efox-shop.com/elephone-p3000s-mtk6592-17ghz-octa-core-50-zoll-ips-hd-bildschirm-android-44-lte-4g-smartphone-g-296548#Bezahlung

 

Αγοράζω πρώτη φορά μέσω τέτοιων ιστοσελίδων για κινητά:

Θέλω να ρωτήσω αν η ιστοσελίδα είναι αξιόπιστη

Αν θα έχω free shiping(Ειδα οτι θα έχω)αλλά θέλω να είμαι σίγουρος

 

Και γενικά θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ένα τελευταίο:

 

http://www.coolicool.com/elephone-p6000-mtk6732-64-bit-quad-core-50-inch-hd-screen-android-44-4g-lte-smartphone-g-35298

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε αυτό εδώ η το p3000s;

Κλίνω προς το p3000s

 

Και τα δυο ειναι οκ απο θεμα play store οπως βλέπω και δεν θα χρειαστει ρουτ

Edited by saxtou
Link to comment
Share on other sites

με γριφους μιλας γεροντα. το a806 λες ειναι πιο αργο. απο ποιο?

γενικα που το χρησιμοποιησα δε μου φανηκε καθολου αργο.

 

αν εχεις το χρονο και την καλοσυνη μπορεις να επαναδιατυπωσεις

με μικροτερες προτασεις που να εχει καθε μια το δικο της ξεκαθαρο νοημα

καθως δεν κατεχω καλα την ελληνικη και μπερδευομαι?

 

αν εννοεις μεταξυ a806 και mi3 δε θεωρω οτι καποιο απο τα δυο ζοριζεται.

επισης σε antutu εχουν και τα 2 περιπου 30000 αν και αυτο δε λεει κατ' αναγκην κατι.

 

μηπως εννοεις οτι γενικα εχει βαρυ λογισμικο ή bloatware η lenovo?

αν ναι διαφωνω αλλα η γνωμη του καθενος σεβαστη.

εξαλλου αν καποιο μοντελο ειναι πχ αργο, δε σημαινει οτι θα ειναι και καποιο αλλο

απλα και μονο επειδη ειναι της ιδιας εταιριας.

όχι σαν συσκευή σαν λογισμικό είναι αρκετά αργά τα lenovo σε σχέση με αρκετά άλλα κινητά, αν τους βάλεις πχ miui πάνε σφαίρα

για να διατύπω καλύτερα, το ui είναι αργό (δεν έχει lag απλός είναι αργό έτσι δημιουργείται αίσθηση ότι η συσκευή σέρνεται)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...