Jump to content

Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη παιζει να μην εχει προβλημα η μπαταρια?

Μην το στειλω αδικα στη samsung ... δεν ξερω και ποσο καιρο θα κανει

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω το φαινομενο "drain" να αδειαζει δηλαδη αποτομα η μπαταρια.

Μονο στην φορτιση της εχω θεμα.

η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις πρώτα με έναν τέτοιο φορτιστή, ισως να έχει κάποιος φίλος σου ας πούμε, για να μην τον αγοράσεις χωρίς λόγο, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις, γιατί έχω την βεβαιότητα ότι θα λυθεί το πρόβλημα σου μ' αυτόν τον τρόπο, εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιμετώπισα Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το Τ805 Galaxy Tab S 10.5 LTE εχω μαλλον προβλημα με την μπαταρια. Δεν φορτιζει!!

Αργει πολυ (πανω απο 10 ωρες) και μερικες φορες σταματαει η φορτιση π.χ. στο 74% αν το ξαναβγαλω απο την μπριζα και το ξαναβαλω συνεχιζει...μπορει να ξανασταματησει π.χ στο 87% και τουμπαλιν...

Το εχω 1 χρονο και 4 μερες :fool:

Θα παρω αυριο τηλ στην εταιρια μηπως κανουν καμια εξαιρεση...

- Αν δεν....ξερει κανεις ποσο κοστιζει η αντικατασταση της μπαταριας ?

- Ποσο καιρο θα παρει αυτη η διαδικασια ?

- Απο την περιγραφη του προβληματος επιβεβαιωνετε κι εσεις οτι οντως ειναι προβλημα μπαταριας ? Η' μηπως ο φορτιστης ?

Δεν εχω αλλον φορτιστη 2.0 A να δοκιμασω. Αν δοκιμασω με φορτιστη 1.0 A απο Samsung κινητο πειραζει ?

Ευχαριστω

 

Μπορεί και φορτιστής , μπορεί και καλώδιο.

Πιθανότερο το καλώδιο.

Με 1Α θα κάνεις ένα αιώνα να το φορτίσεις...

Όσα περισσότερα Α τόσο το καλύτερο.

Volt πάντα 5.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιζει να μην εχει προβλημα η μπαταρια?

Μην το στειλω αδικα στη samsung ... δεν ξερω και ποσο καιρο θα κανει

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω το φαινομενο "drain" να αδειαζει δηλαδη αποτομα η μπαταρια.

Μονο στην φορτιση της εχω θεμα.

Sorry, δεν είχα δει ότι δεν έχεις παρατηρήσει σκαμπανεβάσματα στην μπαταρία. Οπότε δες πρώτα με άλλον φορτιστή ή καλώδιο τι συμπεριφορά θα έχει.

 

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την φόρτιση. Το πρόβλημα ήταν ο φορτιστής τελικά. Αγόρασα Samsung φορτιστή με παρόμοια χαρακτηριστικά και λύθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Για το Τ805 Galaxy Tab S 10.5 LTE εχω μαλλον προβλημα με την μπαταρια. Δεν φορτιζει!!

Αργει πολυ (πανω απο 10 ωρες) και μερικες φορες σταματαει η φορτιση π.χ. στο 74% αν το ξαναβγαλω απο την μπριζα και το ξαναβαλω συνεχιζει...μπορει να ξανασταματησει π.χ στο 87% και τουμπαλιν...

Το εχω 1 χρονο και 4 μερες :fool:

Θα παρω αυριο τηλ στην εταιρια μηπως κανουν καμια εξαιρεση...

- Αν δεν....ξερει κανεις ποσο κοστιζει η αντικατασταση της μπαταριας ?

- Ποσο καιρο θα παρει αυτη η διαδικασια ?

- Απο την περιγραφη του προβληματος επιβεβαιωνετε κι εσεις οτι οντως ειναι προβλημα μπαταριας ? Η' μηπως ο φορτιστης ?

Δεν εχω αλλον φορτιστη 2.0 A να δοκιμασω. Αν δοκιμασω με φορτιστη 1.0 A απο Samsung κινητο πειραζει ?

Ευχαριστω

 

Αυτό το πρόβλημα το είχα και το έλυσα την προηγούμενη εβδομάδα αλλάζοντας την θήρα USB του Tablet και όλα καλά με κόστος 7 ευρώ από ebay αυτό είναι συνηθισμένο πρόβλημα στα Tab s

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον απ ολους σας :)

Πηρα τηλ στο επισημο service της Samsung.

Δυστυχως για την μπαταρια-φορτιστη ακομα και για +5 μερες απο την παρελευση του ενος χρονου δεν το καλυπτουν στην εγγυηση.

Ρωτησα ποσο κοστιζει η αντικατασταση μπαταριας και μου ειπανε περιπου στα 30 ευρω και 1-2 εργασιμες μερες.

Εντυπωση μου εκανε, πιστευα πολυ παραπανω (70-80 ευρω) ...παλι καλα!!!

Δοκιμασα ομως για αρχη αλλο καλωδιο στον ιδιον φορτιστη. Το εβαλα για φορτιση πριν κοιμηθω, και μολις ξυπνησα το βρηκα φορτισμενο :)

Παιζει λοιπον να ειναι το καλωδιο η' το usb βυσμα του ταμπλετ, θελει βεβαια κι αλλες δοκιμες-φορτισεις μεχρι να βγει το τελικο συμπερασμα.

Οποτε το παρακολουθω....

 

Υ.γ. : Δεν ηξερα οτι οταν φορτισει πληρως λεει: Φορτισμενο (το ειδα σημερα που αλλαξα καλωδιο)

Με το μαμα καλωδιο μου ελεγε: 100% φορτιζει

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο ηθελα να ρωτησω...

Ωρες ωρες ο ηχος του ταμπλετ βραχνιαζει. (γινεται μουντος, χανονται οι ψηλες συχνοτητες)

Αν κλεισω ολες τις εφαρμογες και ξαναανοιξω η' καμια φορα αν κανω επανεκκινηση στρωνει παλι.

Παει το μυαλο σας πουθενα ?

(για ταινιες χρησιμοποιω τον MX Player Pro μαζι με το αρχειακι για DTS ηχο που μου ειχε πει ενας καλος φιλος εδω στο νημα )

(Δεν εχω κανει update, ειμαι ακομα με την μαμα Rom οπως το αγορασα )

Edited by periptero
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα με τη φορτιση που αντιμετωπιζω...

Τελικα το καλωδιο εφταιγε, αφου με αλλο καλωδιο εκανα 2 φορτισεις με πληρη επιτυχια :thanks:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακούσει κάτι για την ενημέρωση στο tab s 10.5 ??
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακούσει κάτι για την ενημέρωση στο tab s 10.5 ??
Να υποθέσω ότι εννοείς αναβάθμιση, όχι κάτι θετικό εγώ δεν έχω ακούσει μέχρι ώρας, άλλοι λένε θα την πάρει 1000% μέσα στο καλοκαίρι, άλλοι ότι δεν θα πάρει καθόλου ( το λιγότερο πιθανό για να μην πω εντελώς απίθανο), κανείς δεν γνωρίζει με βεβαιότητα κι εγώ περιμένω περιμένω το ελέγχω κάθε τόσο να δω..τζίφος η δουλειά, άσε που νομίζω, αν δεν έχω καταλάβει λάθος δηλαδή, ότι θα την δώσει τμηματικά την αναβάθμιση, πρώτα τα lte και μετά από λίγο καιρό τα wifi η το αντίθετο ξέρω γω κάπως έτσι
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα , εχουμε καμια ενημερωση για το update ? και αν ναι ποιο update ?? ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω ένα ελληνικό Tab S 8.4 LTE και αποφάσισα να περάσω αυτή τη rom http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-android-6-marshmallow-tab-s-10-5-lte-t3219759

Το tablet απογειώθηκε αλλά υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα. Ενώ έχει κανονικά data σε Edge δε γυρίζει ποτέ σε 3+4G. Καμιά ιδέα; Ή άλλη MM που να υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω ένα ελληνικό Tab S 8.4 LTE και αποφάσισα να περάσω αυτή τη rom http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-android-6-marshmallow-tab-s-10-5-lte-t3219759

Το tablet απογειώθηκε αλλά υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα. Ενώ έχει κανονικά data σε Edge δε γυρίζει ποτέ σε 3+4G. Καμιά ιδέα; Ή άλλη MM που να υποστηρίζει;

Η ρομ που εχεις βαλει ειναι pure android.

Εμενα μου αρεσουν οι tw based roms γιατι ειναι πολυ κοντα στη στοκ ρομ και αρα σχεδον απροβληματιστες. Και βεβαια ειναι σχεδον το ιδιο γρηγορες με τις pure android.

Εχω το 10.5 wifi οποτε δεν μπορω να τη δοκιμασω για το προβλημα σου, αλλα στο νημα της που κοιταξα προχειρα δεν ειδα καποιο τετοιο προβλημα.

Ειναι και η πιο φρεσκια tw ρομ, ported απο την MM του s2, οποτε σου (σας) την προτεινω:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-sucuk-rom-v1-t3351260

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που εχεις βαλει ειναι pure android.

Εμενα μου αρεσουν οι tw based roms γιατι ειναι πολυ κοντα στη στοκ ρομ και αρα σχεδον απροβληματιστες. Και βεβαια ειναι σχεδον το ιδιο γρηγορες με τις pure android.

Εχω το 10.5 wifi οποτε δεν μπορω να τη δοκιμασω για το προβλημα σου, αλλα στο νημα της που κοιταξα προχειρα δεν ειδα καποιο τετοιο προβλημα.

Ειναι και η πιο φρεσκια tw ρομ, ported απο την MM του s2, οποτε σου (σας) την προτεινω:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-sucuk-rom-v1-t3351260

Την είδα και εγώ αυτή αλλά με προβλημάτισε λίγο το Costa Rica Firmware.

Όταν βρω χρόνο θα τη δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και η πιο φρεσκια tw ρομ, ported απο την MM του s2, οποτε σου (σας) την προτεινω:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-sucuk-rom-v1-t3351260

 

Αυτην φοραω εδω και κανενα μηνα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι κάτοχος του 8.4 wifi εδώ και αρκετό καιρό και σε γενικές γραμμές πολυ ευχαριστημένος.

Πρόσφατα ομως παρατήρησα κάτι στο τάμπλετ το οποίο με έχει στεναχωρήσει πολύ. Σε απόλυτο σκοτάδι, σε σκούρες αποχρώσεις στην οθόνη

παρατηρώ κάτι σαν light bleeding το οποίο ξεκινάει πάνω από το home button και σβήνει σταδιακα περιπου στο 1/4 της επιφάνειας της οθόνης (πχ φαίνεται έντονα στο background του bs player οταν είναι επιλεγμενο το μαύρο theme).

Δεν ξέρω αν αυτό το φαινόμενο προυπήρχε η δημιουργήθηκε κάποια στιγμη γιατί μόλις πρόσφατα επιχείρησα να δω κάποια ταινία σε απολύτως σκοτεινό χώρο).

Εχει παρατηρήσει κανείς κατι τετοιο στο δικό του?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το δικο μου T800 δεν εχει. Αν εισαι Αθηνα παντως (και δεν ειναι root η συσκευη) πηγαινε το σε ενα επισημο σερβις. Σε 1 ωρα θα εχεις απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε hardware, ναι προτείνεται ως αναβάθμιση αλλά στο θέμα υποστήριξης δεν θα στο πρότεινα με τίποτα. To έχουν ξεχάσει τελείως!!!! (1 μόνο update σε 2 χρόνια από 4.4.2 σε 5.0.2, το τίμημα όταν βγάζεις άπειρα μοντέλα και 3-4 διαφορετικές εκδοχές αυτών... )

Δες για ταμπλετ από εταιρία που θυμάται και προλαβαίνει (λόγω λογικού αριθμού μοντέλων) να υποστηρίζει τα ταμπλετ της (πχ Apple).

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σε hardware, ναι προτείνεται ως αναβάθμιση αλλά στο θέμα υποστήριξης δεν θα στο πρότεινα με τίποτα. To έχουν ξεχάσει τελείως!!!! (1 μόνο update σε 2 χρόνια από 4.4.2 σε 5.0.2, το τίμημα όταν βγάζεις άπειρα μοντέλα και 3-4 διαφορετικές εκδοχές αυτών... )

Δες για ταμπλετ από εταιρία που θυμάται και προλαβαίνει (λόγω λογικού αριθμού μοντέλων) να υποστηρίζει τα ταμπλετ της (πχ Apple).

 

Apple ειναι ακριβα και δεν μαρεσει το ios... Δεν βρισκω αλλο tablet...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις το Samsung Galaxy Tab S2 8" WiFi ή το Samsung Galaxy Tab S2 (2016) 8" WiFi (ιδιο με του 2015 αλλα με Qualcomm CPU).

 

Απο αναβαθμισεις ομως μην περιμενεις και πολλα οπως ειπε και ο spiros2021. Το μοντελο του 2016 που εχει Android 6.0 λογικα θα παρει αλλη μια αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Apple ειναι ακριβα και δεν μαρεσει το ios... Δεν βρισκω αλλο tablet...

 

 

Εχω g pad 8.3 αξιζει να παρω το s 8.4 ως αναβάθμιση?

 

Aπο το G Pad, σε οποιο ταμπλετ του 2015 και να πας, ειναι αναβαθμιση.

 

Σε hardware, ναι προτείνεται ως αναβάθμιση αλλά στο θέμα υποστήριξης δεν θα στο πρότεινα με τίποτα. To έχουν ξεχάσει τελείως!!!! (1 μόνο update σε 2 χρόνια από 4.4.2 σε 5.0.2, το τίμημα όταν βγάζεις άπειρα μοντέλα και 3-4 διαφορετικές εκδοχές αυτών... )

Δες για ταμπλετ από εταιρία που θυμάται και προλαβαίνει (λόγω λογικού αριθμού μοντέλων) να υποστηρίζει τα ταμπλετ της (πχ Apple).

 

Η μονη σημαντικη ελλειψη του ταμπλετ ειναι η εγγενης υποστηριξη πολλων παραθυρων (κατι που λυνεται μεν με καστομ ρομ αλλα χανεται η εγγυηση). Γενικοτερα, η ελλειψη υποστηριξης απο τη σαμσουνγκ αντισταθμιζεται απο τις καστομ ρομς.

 

Μπορεις να δεις το Samsung Galaxy Tab S2 8" WiFi ή το Samsung Galaxy Tab S2 (2016) 8" WiFi (ιδιο με του 2015 αλλα με Qualcomm CPU).

 

Απο αναβαθμισεις ομως μην περιμενεις και πολλα οπως ειπε και ο spiros2021. Το μοντελο του 2016 που εχει Android 6.0 λογικα θα παρει αλλη μια αναβαθμιση.

 

Η εναλλακτικη λυση αν θελεις και εγγυηση και ΜΜ και πολλαπλα παραθυρα και 32gb μνημης. Μονο σοβαρο μειον (για το γουστο μου) ο λογος πλευρων 4:3,η κατατι χαμηλοτερη αναλυση και η δυσκολοτερη φορητοτητα.

Αν παντως εχεις μια ελαχιστη εξοικειωση με το xda, θα σου προτεινα το tab S. Εγω που ημουν τελειως ασχετος με φλασαρισματα, πολυ ευκολα περασα μια καστομ ρομ που μεταμορφωσε τη συσκευη τοσο πολυ που δεν σκεφτομαι καν να την αλλαξω.

Aλλιως το Tab S2 ειναι η αμεσως καλυτερη προταση.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

@Fioravanti90 ποια ρομ έβαλες;

@takis6666 θα σου πρότεινα και εγώ το S2 (2016).Τουλάχιστον θα έχει MM 6.01 και θα πάρει έστω μια αναβάθμιση.. Μ'άρεσε και το Sony Ζ3 tablet compact. Βγήκε το 14 μαζί με το Tab S. Ρίξτο μια ματιά καλού κακού.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

@Fioravanti90 ποια ρομ έβαλες;

Phoenix Rom v.2.0 Ειναι 5.0.2 based και την εχω 7 μηνες χωρις κανενα restart. Υπαρχουν αρκετες ΜΜ ported roms αλλα δεν εχω δει να εχουν κατι παραπανω απο τη Phoenix ωστε να μπω στον κοπο να ξαναστησω τη συσκευη απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...