Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έβαλα την mini 8. Το μόνο που θα μου λείψει είναι το double tap to wake.

 

Για πες μας γενικές εντυπώσεις αφού την δουλέψεις λίγο καιρό.

 

Επίσης link από που την κατέβασες κλπ.

 

 

Thnx!!!!

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σημερα προσπαθησα να κανω ενα format το κινητο (a806) και κολλησε,του εβγαλα την μπαταρια ,προσπαθησα παλι και τα ιδια,μεχρι που οταν εγινε το κινητο μετα δεν ανοιγε.Ωντας ασχετος εντελως με τα κινητα και το ολο θεμα με αλλες rom και μπλα μπλα προσπαθησα να ακολουθησω καποια walkthrough για το πως να το ανοιξω,μεχρι που εφτασα να το αποτελειωσω το κινητο και να μην κανει εντελως τιποτα πια,dead...Υπαρχει καποιος ο οποιος να εχει ιδεα τι να κανω?αλλο κινητο η μπορει να αναστηθει?
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας γενικές εντυπώσεις αφού την δουλέψεις λίγο καιρό.

 

Επίσης link από που την κατέβασες κλπ.

 

 

Thnx!!!!

 

Καλησπέρα

Την rom την κατέβασα από

https://www.movilesdualsim.com/foros/rom-lenovo-a8-a806-mtk6592.597/

 

Λοιπόν σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλή rom

1) Αρκετά γρήγορη

2) Έχει μερικές καλές εφαρμογές. scanner, camera (με face recognition), αριθμομηχανή με μετατροπείς, video - photo editor, Σημειώσεις κλπ

3) Έχει το quick ball (που υπάρχει και στο ios)

4) Scrolling screenshot

H μπαταρία κρατάει αρκετά. Δεν διαπίστωσα προβλημα (το αντίθετο θα έλεγα)

Το gps μου φαίνεται ότι βρίσκει δορυφόρους γρηγορότερα

Οι ρυθμίσεις έχουν αρκετές επιλογές με πολύ καλή διαχείριση στα δικαιώματα κάθε εφαρμογής

Επίσης μπορείς να διαχειριστείς εύκολα τις προεπιλογές για το κάθε τι. Προσωπικά εγκατέστησα το nova launcher pro (για το double tap to sleep), textra και true phone.

Ανα πάσα στιγμή η ελέυθερη μνήμη είναι πάνω από 1 GB

 

Τι δεν μου άρεσε

Το κυριότερο είναι ότι σε αναγκάζει να κάνεις λογαριασμό στην miui (με το email σου). Και έχει κάποιες μ...ιες όπως miui wallet, miui voice και miui find my phone. Ειδικά το τελευταίο για να δουλέψει πρέπει να υπάρχει ένα ειδικό partition στο τηλέφωνο. Φυσικά στο δικό μας δεν υπάρχει και έτσι κάθε φορά που ξεκινάει το τηλέφωνο βγάζει ένα μήνυμα ότι το συγκεκριμένο partition είναι κατεστραμμένο και το τηλέφωνο δεν προστατεύεται.

 

Η εγκατάσταση αν έχετε το twrp είναι εύκολη.

Αντιγράψτε την rom στην sd. Ειδικά στο βήμα αυτό μην συνδέσετε το τηλέφωνο στο pc. Βγάλτε την sd, βάλτε τη στο pc και αντιγράψτε τη απ ευθείας. Πολλά προβλήματα οφείλονται σ' αυτό το βήμα.

Στο πρώτο boot επιλέξτε για γλώσσα τα αγγλικά αλλιώς θα έχετε πρόβλημα. Μετά μόλις κάνει boot από τις ρυθμίσεις βάλτε ελληνικά (τα οποία τα είδα μια χαρά).

Μην εγκαταστήσετε το xpose framework. Τουλάχιστον στο δικό μου, μου έτρωγε την μπαταρία μέσα σε μία ώρα.

Αυτά...

Ξέχασα να πω ότι το dual apps της miui δεν δουλεύει στο δικό μας τηλέφωνο δυστυχώς λόγω 4.4.2 KK

Edited by t123321
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

είχα αγοράσει αυτή τη συσκευή για τη γυναίκα μου από GeekBuying τον Απρίλιο του 2016.

 

Μέχρι προχθές όλα ήταν καλά.

 

Ξαφνικά όμως άρχισε να τρέχει κάτι κινεζιές και να πραγματοποιεί εγκαταστάσεις από μόνο του χωρίς να ζητάει έγκριση.

Αποφάσισα λοιπόν να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Αφού το έκανα πάλι αρχισε να κάνει αυτά τα περίεργα κι έτσι αποφάσισα να αλλάξω ROM.

Δεν είχα όμως ROOT και TWRP. Οπότε το έκανα ROOT και προσπάθησα με MobileUncle να αλλάξω τη recovery αλλά χωρίς επιτυχία.

 

Μετά μου ήρθε η φαεινή να το κάνω με το SP Flash Tool αλλά για κάποιον ηλίιθο λόγο επέλεξα Format All + Download.

Όπως αντιλαμβάνεστε πλέον το κινητό είναι σβηστό και δεν ανάβει καν. Το Brickαρα για τα καλά!

 

Από εχθές έχω φάει τον τόπο, είδα όλες τις οδηγίες από εδώ, κατέβασα ότι ROM μπόρεσα και Official αλλά και Custom και προσπαθώ να φορτώσω μέσω του SP Flash Tool αλλά για κάποιον λόγο δεν μου δέχεται κανένα scatter αρχείο από καμία από τις ROM που κατέβασα, ούτε καν από τις Official. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω καθόλου!!!

 

Σας παρακαλώ, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? είναι κρίμα να το πετάξω..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το SP Flash Tool δεν δεχεται το scatter file από τις ROM του Lenovo Α8 ενώ για το δικό μου το OUKITEL K6000 pro δουλεύει μια χαρά!!

 

Πραγματικά είστε η τελευταία μου ελπίδα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

είχα αγοράσει αυτή τη συσκευή για τη γυναίκα μου από GeekBuying τον Απρίλιο του 2016.

 

Μέχρι προχθές όλα ήταν καλά.

 

Ξαφνικά όμως άρχισε να τρέχει κάτι κινεζιές και να πραγματοποιεί εγκαταστάσεις από μόνο του χωρίς να ζητάει έγκριση.

Αποφάσισα λοιπόν να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Αφού το έκανα πάλι αρχισε να κάνει αυτά τα περίεργα κι έτσι αποφάσισα να αλλάξω ROM.

Δεν είχα όμως ROOT και TWRP. Οπότε το έκανα ROOT και προσπάθησα με MobileUncle να αλλάξω τη recovery αλλά χωρίς επιτυχία.

 

Μετά μου ήρθε η φαεινή να το κάνω με το SP Flash Tool αλλά για κάποιον ηλίιθο λόγο επέλεξα Format All + Download.

Όπως αντιλαμβάνεστε πλέον το κινητό είναι σβηστό και δεν ανάβει καν. Το Brickαρα για τα καλά!

 

Από εχθές έχω φάει τον τόπο, είδα όλες τις οδηγίες από εδώ, κατέβασα ότι ROM μπόρεσα και Official αλλά και Custom και προσπαθώ να φορτώσω μέσω του SP Flash Tool αλλά για κάποιον λόγο δεν μου δέχεται κανένα scatter αρχείο από καμία από τις ROM που κατέβασα, ούτε καν από τις Official. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω καθόλου!!!

 

Σας παρακαλώ, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? είναι κρίμα να το πετάξω..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το SP Flash Tool δεν δεχεται το scatter file από τις ROM του Lenovo Α8 ενώ για το δικό μου το OUKITEL K6000 pro δουλεύει μια χαρά!!

 

Πραγματικά είστε η τελευταία μου ελπίδα!

Δοκίμασε από το

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7007025#post7007025

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!

Εχω εγκαταστησει το eset στο τηλεφωνο εδω και κανα 2χρονο.Γενικα δεν ειχε παρουσιασει προβληματα στην λειτουργια του σαν εφαρμογη και ημουν πολυ ευχαριστημενος.

Πριν καμια εβδομαδα ενω εκανε update η εφαρμογη δεχθηκα ενα τηλεφωνημα και πριν προλαβω να το σηκωσω το τηλεφωνο μπηκε σε κατασταση anti theft απο το eset και απεριψε την κληση.Μου εκλεισε το wifi και ζηταγε τον κωδικο ξεκλειδωματος για να επανελθει.

Φυσικα τον κωδικο δεν τον θυμομουν και με χιλια ζορια και αρκετα restart καταφερα να ανοιξω το wifi και να ζητησω νεο κωδικο να σταλθει στο μειλ μου.Επαναφεροντας το προγραμμα με τον νεο κωδικο παρατηρησα οτι δεν εμφανιζε το σημα της eset πανω δεξια στην οθονη οπως πριν κ ειχε εξαφανιστει απο τις ειδοποιησεις και η εφαρμογη.

Για να μην μακρυγορω εκανα αρκετες προσπαθειες να το καταργησω σαν εφαρμογη και να κανω επανεγκατασταση μηπως και διορθωθει το προβλημα αλλα δεν καταφερα τιποτα εως τωρα.:mad:

Καθε φορα που προσπαθω να το διαγραψω,ενω του απενεργοποιω πρωτα τα δικαιωματα σαν διαχειριστη,μου βγαζει το μηνυμα οτι δεν μπορει να το απεγκαταστησει.Προσπαθησα και μεσω google store αλλα κολλαει κ δεν κανει τιποτα.Εστειλα μηνυνμα στην eset χθες και μου ειπαν οτι πρεπει να τους στειλω το security log μεσω μειλ απο την υπηρεσια που παρεχει το ιδιο το app αλλα μου στελνει μηνυμα στο μειλ οτι δεν καταφερε να το στειλει το μειλ.

Γενικα παρατηρω ο,τι μετα το συμβαν οτι αλλαγες προσπαθω να κανω μεσα στο app για να το καταργησω δεν τις κραταει ακομα και με restart της συσκευης.

Μπορει καποιος να με βοηθησει να σβησω αυτη την ριμαδα την εφαρμογη μου εχει σπασει τα νευρα!!!???

 

Υ.Γ Χρησιμοποιω το Hola Launcher σαν U.I και την rom 1447 του Kadilak.

Στις προσπαθειες μου να καταργησω το eset γυρισα και στο παλιο U.I του τηλεφωνου νομιζοντας οτι παιζει ρολο αλλα ματαια.

 

Καθε βοηθεια για την επιλυση του προβληματος δεκτη!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by LenovoUser
Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε Kandilak , αν και ειμαι ασχετος στα φλασαρισματα στα κινητα, ακολουθησα τις οδηγίες και περασα την 1536. Το κινητο δουλευει μια χαρα. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

17351080_10210281347163367_1157098332_n.jpg?oh=b8bbdb5c6b8a64855cb675afb0e9db2f&oe=58CFEFF6

Οταν σας εμφανιστει αυτη η ειδοποιηση απο το play store επιλεγουμε ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΟΥΤΟΣ 'Η ΑΛΛΩΣ .

Το γραφω για οσους/ες πιστεψουν οτι το Κεντρο θεματων ειναι ιος οπως γραφει το play store, δεν ειναι ιος αλλα βασικη εφαρμογη του Lenovo A806.

Link to comment
Share on other sites

17351080_10210281347163367_1157098332_n.jpg?oh=b8bbdb5c6b8a64855cb675afb0e9db2f&oe=58CFEFF6

Οταν σας εμφανιστει αυτη η ειδοποιηση απο το play store επιλεγουμε ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΟΥΤΟΣ 'Η ΑΛΛΩΣ .

Το γραφω για οσους/ες πιστεψουν οτι το Κεντρο θεματων ειναι ιος οπως γραφει το play store, δεν ειναι ιος αλλα βασικη εφαρμογη του Lenovo A806.

99% να έχεις δίκιο και 1% άδικο. Το διακινδυνεύεις;

Εγώ τελικά έβαλα miui για να είμαι σίγουρος. Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι στη miui με το cpuz μου δείχνει το ένα core στα 728 MHz. Στην vibe σε κατάσταση ηρεμίας είναι το ένα core στα 1.6 MHz συνέχεια. Ίσως γιαυτο στη miui η μπαταρία κρατά αρκετά περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σας εμφανιστει αυτη η ειδοποιηση απο το play store επιλεγουμε ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΟΥΤΟΣ 'Η ΑΛΛΩΣ .

Το γραφω για οσους/ες πιστεψουν οτι το Κεντρο θεματων ειναι ιος οπως γραφει το play store, δεν ειναι ιος αλλα βασικη εφαρμογη του Lenovo A806.

 

Το διατήρησα φίλε όπως είπες. Thank you

Link to comment
Share on other sites

99% να έχεις δίκιο και 1% άδικο. Το διακινδυνεύεις;

Το θεμα ειναι οτι 100% αν κανεις απεγκατασταση το Κεντρο θεματων το κινητο θα εχει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το αγόρασα πριν περίπου 6 μήνες, του πέρασα τη ROM του kandilak και το έδωσα σε φιλικό πρόσωπο.

Πριν λίγες μέρες εμφάνισε μπλε (κυρίως) οριζοντιες γραμμές στην οθόνη και δεν ανοίγει. Δοκίμασε να φορτίσει πλήρως την μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια.

Σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία που να φαίνεται το πρόβλημα. Έστειλα και ένα email στο banggood από όπου τό πήρα.

Έχει κάποιος φίλος κάποια ιδέα - συμβουλή;

 

Edit

Δεν καταλαβαίνω γιατί δε μ αφήνει να ανεβάσω φωτογραφία! Αυτό είναι το link της φωτογραφίας στο mega μου https://mega.nz/#!X0NAzQjY!iwGSQfZWOAY_Tv--N7hxtPGWIZRg9XxBEkXHBBxj7xU

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα πει το banggood. Το site είναι αξιόπιστο και είμαστε περίπου στο 6μηνο από την αγορά του.
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 χρονια το κινητο με την 1536 του Kandilak.

Πριν απο μερικές μέρες, στα καλά καθούμενα, ξεκίνησε να κάνει restart.

Το ανάβεις, και εκεί που πάει να φορτώσει και να μπει στο android, φτου και απο την αρχη!

Restart και ξανά.

Δεν σταματάει ποτέ.

Του έχω βγάλει την μπαταρία τώρα.

Καμιά ιδέα?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 χρονια το κινητο με την 1536 του Kandilak.

Πριν απο μερικές μέρες, στα καλά καθούμενα, ξεκίνησε να κάνει restart.

Το ανάβεις, και εκεί που πάει να φορτώσει και να μπει στο android, φτου και απο την αρχη!

Restart και ξανά.

Δεν σταματάει ποτέ.

Του έχω βγάλει την μπαταρία τώρα.

Καμιά ιδέα?

Βάλε το στη φορτίση και δες αν κάνει restart. Αν δεν κάνει θες αλλαγή μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 χρονια το κινητο με την 1536 του Kandilak.

Πριν απο μερικές μέρες, στα καλά καθούμενα, ξεκίνησε να κάνει restart.

Το ανάβεις, και εκεί που πάει να φορτώσει και να μπει στο android, φτου και απο την αρχη!

Restart και ξανά.

Δεν σταματάει ποτέ.

Του έχω βγάλει την μπαταρία τώρα.

Καμιά ιδέα?

 

τα ιδια και σε εμενα. αλλαξα μπαταρια, όπως μου ειπε ο Kandilak, και είναι μια χαρα τωρα.

 

μαλιστα φλασαρα τη Miui 8 από εδώ http://miuiupdate.com/download-miui-8-rom-update-stable-lenovo-a806-kk-4-4-2/ σημερα το μεσημερι. εντυπώσεις μεχρι τωρα αριστες.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα φλασαρα τη Miui 8 από εδώ http://miuiupdate.com/download-miui-8-rom-update-stable-lenovo-a806-kk-4-4-2/ σημερα το μεσημερι. εντυπώσεις μεχρι τωρα αριστες.

Απο το vibeui τι δεν λειτουργει ? Το διπλο χτυπημα στην οθονη?

Καλησπέρα

Την rom την κατέβασα από

https://www.movilesdualsim.com/foros/rom-lenovo-a8-a806-mtk6592.597/

Ποιος θεμαιι ειναι ακριβως γιατι δεν το βρηκα.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το στη φορτίση και δες αν κάνει restart. Αν δεν κάνει θες αλλαγή μπαταρίας

 

Ωχ! Κουφό!

Το έβαλα ένα βράδυ κλειστό στον φορτιστή, και τώρα το πρωί άναψε και λειτουργεί κανονικά.

Ευχαριστώ!

 

EDIT : Πράγματι η μπαταρία πέφτει γρήγορα. Απο που αγοράζουμε μπαταρία? Κρίμα να το πετάξω το τηλεφωνάκι.

EDIT2 : Πήρα αυτή τελικά http://www.ebay.com/itm/282321298673

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Απο το vibeui τι δεν λειτουργει ? Το διπλο χτυπημα στην οθονη?

 

Ποιος θεμαιι ειναι ακριβως γιατι δεν το βρηκα.

Πατώντας στο σύνδεσμο, στη σελίδα που βγάζει, πας λίγο παρακάτω εκεί που λέει temas και στη συνέχεια εκεί που λέει custom rom Miui v8. Έδωσα τη σελίδα που έχει όλες τις rom.

Με τον nova launcher pro έχεις και το double tap. Επίσης στη Miui δουλεύει ο φακός οταν έχεις κλήση. Τέλος η μπαταρία κράτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και σε εμενα. αλλαξα μπαταρια, όπως μου ειπε ο Kandilak, και είναι μια χαρα τωρα.

 

μαλιστα φλασαρα τη Miui 8 από εδώ http://miuiupdate.com/download-miui-8-rom-update-stable-lenovo-a806-kk-4-4-2/ σημερα το μεσημερι. εντυπώσεις μεχρι τωρα αριστες.

 

Αν έχεις την καλοσύνη απο που πήρες μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...