Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά , μπορείτε να μου ανεβάσετε ένα πρόσφατο αρχείο A806 TWRP για να ρουταρω τη συσκευή μου?
Link to comment
Share on other sites

Την περνάς με το TWRP και επιλέγεις το Α806 (είναι και για το Α808).

Έχει Ελληνικά και δουλεύει μια χαρά.

Αν δεν σου αρέσει το προγραμμα της κάμερας που έχει, βάζεις με twrp αυτο: https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934533087

Καλή επιτυχία

Υ.Γ Στο TWRP κάνεις wipe όλα εκτός από την SD. Στη συνέχεια βγαίνεις από το πρόγραμμα, (κλείνεις το τηλ.) και ξαναμπαίνεις για να κάνεις install. Αν δεν το κάνεις θα σου κολήσει στο twrp και θα πρέπει να βγάλλεις τη μπαταρία για να συνεχίσεις...

 

Τελικά την έβαλα παιδιά και ο μικρός τρελάθηκε με την αλλαγή.

Το κινητό (λογικό μετά από τόσο καιρό) αναστήθηκε και πετάει....

Η ρομ είναι ροοτ και πραγματικά πολύ όμορφη.

Μόνο όσοι προσπαθήσουν στο ξεκίνημα αρχική γλώσσα Αγγλικά γιατί αλλιώς κολαει κατά της ρυθμίσεις MI.

Μετά αλλάζεις και όλα οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδιά , μπορείτε να μου ανεβάσετε ένα πρόσφατο αρχείο A806 TWRP για να ρουταρω τη συσκευή μου?

 

 

http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-5/ Πάρτο από εδώ φιλε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σας παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει με το παρακατω προβλημα που αντιμετοπιζω ας μου δωσει τα φωτα του.

Το κινητο ξαφνικα τα επαιξε ... Κανει συνεχεια reboot βγαζει το λογγο της lenovo και λιγο πριν ανοιξει ξανα reboot και ξανα και ξανα συνεχομενα το ιδιο πραγμα ...και εκει που εψαχνα τροπους για να δω τι επαθε, ξαφνικα συνηδητοποιησα οτι μολις εβαζα την συσκευη στην φορτιση ανοιγε κανονικοτατα και δεν ξανα εκανε reboot μολις το εβγαλα απο την φορτιση ξανα τα ιδια παλι. Νομιζα οτι τα επαιξε η ROM και ετσι περασα την ROM του Kandilak αλλα συνεχιζει να κανει τα ιδια.

Μηπως φταει η μπαταρια τελικα???:wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σας παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει με το παρακατω προβλημα που αντιμετοπιζω ας μου δωσει τα φωτα του.

Το κινητο ξαφνικα τα επαιξε ... Κανει συνεχεια reboot βγαζει το λογγο της lenovo και λιγο πριν ανοιξει ξανα reboot και ξανα και ξανα συνεχομενα το ιδιο πραγμα ...και εκει που εψαχνα τροπους για να δω τι επαθε, ξαφνικα συνηδητοποιησα οτι μολις εβαζα την συσκευη στην φορτιση ανοιγε κανονικοτατα και δεν ξανα εκανε reboot μολις το εβγαλα απο την φορτιση ξανα τα ιδια παλι. Νομιζα οτι τα επαιξε η ROM και ετσι περασα την ROM του Kandilak αλλα συνεχιζει να κανει τα ιδια.

Μηπως φταει η μπαταρια τελικα???:wacko::wacko::wacko:

 

Φιλε, αφου εβαζες τον φορτιστη και δουλευε μια χαρα, πως συμπερανες πως εφταιγε η ROM; :blink:

Καταφανεστατα το προβλημα ειναι η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία είναι τα ίδια έκανε και σε εμένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμία ιδέα για το πρόβλημα μου με την εφαρμογή Google με πετάει έξω και γράφει ότι η εφαρμογή Google έχει κλείσει

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα OTG και αν ναι πως; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ένα θεματάκι με το "λενοβο" a806..

Τωρα τελευταία κολλάει.

ένα παράδειγμα....

Όταν πάρω κάπου τηλέφωνο ξαφνικά γίνετε ασπρόμαυρη η οθόνη του και κολλάει..

κολλάει με την έννοια, του ότι δεν κάνει απόλυτος τίποτα για αρκετά δευτερόλεπτα.

Προσπαθώ να τερματίσω την κλίση και παραμένει κολλημένο..

Εάν κάποια στιγμή ξεκολλήσει το κάνω επανεκκίνηση και εκεί μπορεί να κάνει αρκετά λεπτά μέχρι να μου άνοιξη.Και μια λεπτομέρεια που ίσως βοηθήσει,οταν τα κάνει αυτά ζεσταίνεται παρα πολύ.

Επίσης μπορεί να κολλήσει και σε οποιαδήποτε εφαρμογή και όχι μονο στην κλίση που κάνω..

Καμια ιδέα κανένας????

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει τη 1536 και ενώ όλα πήγαιναν τέλεια τις τελευταίες μέρες το τηλέφωνο σε αυτούς που με παίρνουν εμφανίζεται κλειστό ενώ προφανώς είναι ανοιχτό κι όχι μόνο ανοιχτό αλλά ασχολούμαι και μαζί του. Ο συνδρομητής που καλέσατε κλπ. Έχει τύχει σε κανένα η να κάνω ένα wipe μπας και στρώσει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Καταφερα και περασα το TWRP στην συσκευη αλλα για καποιον αγνωστο λογο, δεν μπορω να το κανω ROOT,

Μπορω να περασω αλλη ROM χωρις να ειμαι ROOT?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Καταφερα και περασα το TWRP στην συσκευη αλλα για καποιον αγνωστο λογο, δεν μπορω να το κανω ROOT,

Μπορω να περασω αλλη ROM χωρις να ειμαι ROOT?

Το root χρειάζεται για να περάσεις TWRP χωρίς να χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία φλασαρισματος με το sp flash tool. Απο την στιγμή που έχεις περάσει TWRP με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς να περάσεις και αλλη rom

Link to comment
Share on other sites

Το root χρειάζεται για να περάσεις TWRP χωρίς να χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία φλασαρισματος με το sp flash tool. Απο την στιγμή που έχεις περάσει TWRP με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς να περάσεις και αλλη rom

 

Σε ευχαριστω kandilak. Αρα μπορω να βαλω την Rom σου κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει τη 1536 και ενώ όλα πήγαιναν τέλεια τις τελευταίες μέρες το τηλέφωνο σε αυτούς που με παίρνουν εμφανίζεται κλειστό ενώ προφανώς είναι ανοιχτό κι όχι μόνο ανοιχτό αλλά ασχολούμαι και μαζί του. Ο συνδρομητής που καλέσατε κλπ. Έχει τύχει σε κανένα η να κάνω ένα wipe μπας και στρώσει;

 

Σε περίπτωση που τύχει και σε άλλον να ξέρετε. Το πρόβλημα ήταν το 4g που είχα ενεργοποιημενο. Για κάποιο λόγο μάλλον δεν είχε καλό 4g cosmote εκεί και γι αυτό εμφανιζόταν κλειστό. Τώρα γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό δεν ξέρω. Αλλά μόλις το έκλεισα το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που τύχει και σε άλλον να ξέρετε. Το πρόβλημα ήταν το 4g που είχα ενεργοποιημενο. Για κάποιο λόγο μάλλον δεν είχε καλό 4g cosmote εκεί και γι αυτό εμφανιζόταν κλειστό. Τώρα γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό δεν ξέρω. Αλλά μόλις το έκλεισα το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά

 

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ παλιότερα αλλά με Wind. Τον τελευταίο καιρό όμως έχει στρώσει....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που τύχει και σε άλλον να ξέρετε. Το πρόβλημα ήταν το 4g που είχα ενεργοποιημενο. Για κάποιο λόγο μάλλον δεν είχε καλό 4g cosmote εκεί και γι αυτό εμφανιζόταν κλειστό. Τώρα γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό δεν ξέρω. Αλλά μόλις το έκλεισα το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά

 

Ομοιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω. Βεβαια δεν προλαβα να δω αν ηταν τελικα το 4G γιατι απαιτησα και αλλαξα καρτα sim που ηταν εντος εγγυησης και εκτοτε δεν ειχα ξανα προβλημα οπου και να το εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Και ενας μινι οδηγος (ξανα) για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευες που δεν ειναι ROOT...

 

Κατεβαζουμε και εγκαθιστούμε τους drivers στον υπολογιστη μας.

 

Ξεζιπαρουμε το A806 TWRP2.8 MDS.zip μεσα στον φακελο του flash toolsSP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip.

 

Ανοιγουμε το flash tools και επιλεγουμε το scatter του το οποιο βρισκεται μεσα στον φακελο του TWRP ( ο οποιος ειναι μεσα στον φακελο του flash tools)

 

Επελεγουμε download only και στην συνεχεια παταμε το κουμπι Download με το βελακι.

 

http://s21.postimg.org/j7e8kirhz/spflashtool2.png

 

Μετα με κλειστο το κινητο και βγαλμενη τη μπαταρια συνδεουμε το στο usb, θα αρχισει το φλασαρισμα του TWRP.

 

Παιδιά καλησπέρα. Έχω από ένα φίλο το A808T και έχω αγανακτήσει λίγο με το θέμα του να περάσω το TWRP για να φλασάρω τα images από needrom κλπ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το κοίταξα τόσο εξονυχιστικά για διαφορές με το A806, αλλά ότι αρχείο έβρισκα ή ήταν από ρώσικο ή κινέζικο site και δεν ίσχυε το link.

 

Η μέθοδος που δίνει ο φίλος @katagias αλλά και ο @kandilak σε άλλο post, δουλεύουν για το A808T για να βάλεις TWRP???

BTW... αυτό που προσπαθώ είναι επειδή το κινητό έχει πειραγμένη ROM Και παλιά έκδοση να περάσω την τελευταία stock 1516 από needrom.com γιατί έχει αρχίσει και κάνει κάτι κουλά με το wifi...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω από ένα φίλο το A808T και έχω αγανακτήσει λίγο με το θέμα του να περάσω το TWRP για να φλασάρω τα images από needrom κλπ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το κοίταξα τόσο εξονυχιστικά για διαφορές με το A806, αλλά ότι αρχείο έβρισκα ή ήταν από ρώσικο ή κινέζικο site και δεν ίσχυε το link.

 

Η μέθοδος που δίνει ο φίλος @katagias αλλά και ο @kandilak σε άλλο post, δουλεύουν για το A808T για να βάλεις TWRP???

BTW... αυτό που προσπαθώ είναι επειδή το κινητό έχει πειραγμένη ROM Και παλιά έκδοση να περάσω την τελευταία stock 1516 από needrom.com γιατί έχει αρχίσει και κάνει κάτι κουλά με το wifi...

Η rom που έχει τωρα το τηλέφωνο δεν είναι rooted. Αν έχει root μπορείς να φλασάρεις το TWRP με το mobileuncle tool -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#post6898828

ΠΡΟΣΕΞΕ!!! το link με την rom στο παραπάνω link δεν κάνει για το A808T

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν έχει Root... Πως μπορώ να βάλω το TWRP ώστε να περάσω το update?

κάνε του root με το kingo root.

https://androidmtk.com/root-android-device-using-kingroot

Link to comment
Share on other sites

Kingroot δυστυχώς δεν δούλεψε....

 

Αυτό που δούλεψε για να βάλω recovery είναι:

Κατέβασα Lenovo Drivers LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe, SP Flash tool και την original rom από εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-a808t/

 

Χρησιμοποίησα αυτή για να δεχτεί το scatter file του A808T. Από εκεί και πέρα μετά επέλεξα μόνο το recovery στο download του SP Flash tool και έβαλα το αρχείο με το TWRP Recovery

Edited by mitsos1os
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το 2015 είχα ακολουθήσει τον οδηγό και έκανα το ROOT. Τώρα προέκυψαν κάτι προβλήματα με το κινητό(το wifi ηταν κολλημένο στο turning on) και είπα θα κάνω reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Προφανώς πρέπει να ξανακάνω το root γιατί όπως μου θυμίζει κάθε 1" "notification center has stopped working".

Ωστόσο έχω κάποιες απορίες:

1)Τα αρχεία που είχα στην κάρτα μνήμης TWRP κτλ,τα διαγράφω για να τα ξαναβάλω;

2)Τα λινκς στο σχετικό ποστ δεν λειτουργούν πλέον,υπάρχει κάποιος άλλος οδηγός;

Ευχαριστώ:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το 2015 είχα ακολουθήσει τον οδηγό και έκανα το ROOT. Τώρα προέκυψαν κάτι προβλήματα με το κινητό(το wifi ηταν κολλημένο στο turning on) και είπα θα κάνω reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Προφανώς πρέπει να ξανακάνω το root γιατί όπως μου θυμίζει κάθε 1" "notification center has stopped working".

Ωστόσο έχω κάποιες απορίες:

1)Τα αρχεία που είχα στην κάρτα μνήμης TWRP κτλ,τα διαγράφω για να τα ξαναβάλω;

2)Τα λινκς στο σχετικό ποστ δεν λειτουργούν πλέον,υπάρχει κάποιος άλλος οδηγός;

Ευχαριστώ:worry:

Το root δεν φευγει με επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Κάνε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#post6898828

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.

Αφού αρχικα κατάφερα και ήρθα στην stock 1527 για το A808t, έβαλα twrp Recovery, gapps, και δούλευε κανονικά. Αυτό που δεν δούλευε ήταν να γίνει root. Δεν δουλευε καμία Android εφαρμογή όπως το King root και επίσης με το φλασαρισμα του super su δεν είχε αποτέλεσμα επίσης...

Τότε είχα τη φαεινή ιδέα να το ξανά προσπαθήσω από την αρχή.

Βάζοντας λοιπόν την αρχική στοκ πέταξε το Tool dl image fail error και έκανε μόνο bootloop

 

Αυτό διορθώθηκε επιλέγοντας το checksum στην επιλογή του SP Flash tool....

Από εκεί και πέρα δεν με άφησε ποτέ να φλασαρω custom recovery.... Πάντα αποτυγχάνει και α πετύχει δεν έχει αντικαταστήσει το official recovery η πετάει το fail error.

 

Αγανακτισμενος άρχισα να προσπαθώ ξανά και κάπου ανάμεσα στα flashes το κινητό έχασε το IMEI του και δεν συγχρονίζει πια σε δίκτυο.

Μπορπσυμε να ανακτήσουμε με κάποιο τρόπο το ΙΜΕΙ ώστε να επανέλθει πάλι; είμαι χωρίς backup γι να το πάρω από εκε

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;; έχω κάπως αγανακτησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.

Αφού αρχικα κατάφερα και ήρθα στην stock 1527 για το A808t, έβαλα twrp Recovery, gapps, και δούλευε κανονικά. Αυτό που δεν δούλευε ήταν να γίνει root. Δεν δουλευε καμία Android εφαρμογή όπως το King root και επίσης με το φλασαρισμα του super su δεν είχε αποτέλεσμα επίσης...

Τότε είχα τη φαεινή ιδέα να το ξανά προσπαθήσω από την αρχή.

Βάζοντας λοιπόν την αρχική στοκ πέταξε το Tool dl image fail error και έκανε μόνο bootloop

 

Αυτό διορθώθηκε επιλέγοντας το checksum στην επιλογή του SP Flash tool....

Από εκεί και πέρα δεν με άφησε ποτέ να φλασαρω custom recovery.... Πάντα αποτυγχάνει και α πετύχει δεν έχει αντικαταστήσει το official recovery η πετάει το fail error.

 

Αγανακτισμενος άρχισα να προσπαθώ ξανά και κάπου ανάμεσα στα flashes το κινητό έχασε το IMEI του και δεν συγχρονίζει πια σε δίκτυο.

Μπορπσυμε να ανακτήσουμε με κάποιο τρόπο το ΙΜΕΙ ώστε να επανέλθει πάλι; είμαι χωρίς backup γι να το πάρω από εκε

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;; έχω κάπως αγανακτησει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6897286#post6897286

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...