Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

μου ειχε ραγισει η οθονη, το εξωτερικο γυαλι,

το κινητο επαιζε μια χαρα κατα τ αλλα αν και με ραγισμενη οθονη.

Παραγγειλα οθονη απο ebay και την αλλαξα.

Τωρα το κινητο αναβει, ακουγεται ο ηχος εκκινησης αλλα η οθονη δε δειχνει τπτ, ειναι μαυρη.

Η ταινια που κουμπωνει επανω στη μητρικη ειναι μια χαρα κουμπωμενη!

Τι μπορει να φταιει? να μην κανει η οθονη που παραγγειλα?

Καμια ιδεα?

Επισης πως μπορω να τραβηξω τις επαφες που ειναι αποθηκευμενες στο κινητο αφου το συνδεσω με USB στον υπολογιστη?

Edited by Paterbill
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω το κινητό σχεδόν 2 χρόνια και εξακολουθεί να είναι καλό.. Έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 και δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση κινητού, Android.. Μπορούμε να κάνουμε κάτι; Επίσης υπάρχει θέμα με το messenger στην συγκεκριμένη συσκευή ωρες ωρες, υπάρχει σε κανεναν αλλον; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 και δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση κινητού,

Δεν γινεται αναβαθμιση σε αλλη εκδοση, παντα θα μεινει στην 4.4 κιτ κατ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν μπορώ να ''φορέσω'' ότι πιο καινούργιο υπάρχει; Είναι ρουταρισμένο το κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια ειναι η 1536 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

αλλα κανε τον κοπο να βρεις τα τελευταια ενεργα links με μια αναζητηση εδω στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Από εχθές το κινητό looparei σε αποτυχημένα restart. Ανάβει, δείχνει την πρώτη οθόνη, κάνει μία δόνηση, σβήνει και από την αρχή πάλι. Σταματά μόνο άμα βγάλω την μπαταρία. Αυτή η διαδικασία συμβαίνει και αφού του έκανα hard reset με Volume Up + Power Button.

Καμία ιδέα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Από εχθές το κινητό looparei σε αποτυχημένα restart. Ανάβει, δείχνει την πρώτη οθόνη, κάνει μία δόνηση, σβήνει και από την αρχή πάλι. Σταματά μόνο άμα βγάλω την μπαταρία. Αυτή η διαδικασία συμβαίνει και αφού του έκανα hard reset με Volume Up + Power Button.

Καμία ιδέα? Ευχαριστώ.

Βάλε το να φορτίζει και πες μου αν σταματήσει να το κάνει. Αν σταματήσει χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το να φορτίζει και πες μου αν σταματήσει να το κάνει. Αν σταματήσει χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά έχεις δίκιο. Όσο το κινητό είναι πάνω στο ρεύμα ανοίγει. Όταν το αφήσω μόνο με μπαταρία κάνει την παραπάνω συμπεριφορά. Μπαταρία λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,γνωριζετε μηπως σας παρακαλω πως σταματαν να βγαινουν κινεζικες διαφημησεις ενω παιζω παιχνιδια η ειμαι σε φεισμπουκ κτλπ γτ καθε 30 δευτερα ποπαρουν ανεξελεκτα ? Οι εφαρμογες που χρησιμοποιω ειναι Line,viber,facebook,messenger,opera,marvel contest champions. Ανοιγω κυριως το παιχνιδι κ ολη την ωρα χανω επειδη πεταγονται μπροστα μου.Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το adfree σε μενα δεν δουλεψε. Μηπως επειδη εχω το ιδιο θεμα σε ρουταρισμενο απο μινιντηλ με 1442, χρειαζεται να φλασαρουμε; καλησπερα και καλη εβδομαδα
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εκανε κατι το adfree τοτε επομενο βημα ειναι το φλασαρισμα.

Δοκιμασε την τελευταια εκδοση 1536 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206 αλλα καποια links ειναι ανενεργα και πρεπει να κανεις μια αναζητηση εδω μεσα για να βρεις αυτα που λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και την miui 8 που θα βρεις 1,2 σελίδες πίσω. Την έχω αρκετό καιρό και δεν είχε κανένα θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγκατεστημένο twrp recovery είναι πανεύκολο. Απλά πρόσεχε στην αρχική εγκατάσταση να επιλέξεις τα αγγλικά. Όταν σου ζητήσει miui account πάτα skip. Μόλις γίνει εγκατάσταση βάλε από τις ρυθμίσεις τα ελληνικά.

Αν και είναι μια χαρά, προσωπικά έχω βάλει nova launcher.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα του φόρουμ εδώ, θα βρεις τον allinone οδηγό, όπου περιγράφεται πως θα εγκαταστήσεις το twrp.

Στο site που κατέβασες τη rom, θα βρεις και το twrp 3.0.2 μαζί με mobileuncletools.

Αυτή την έκδοση έχω βάλει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παράγγειλα μια καινουργια μπαταρια απο το ebay. Απο την ώρα που την έβαλα στο τηλέφωνο, που και που πετάει μία γκρίζα γραμμή κάτω ακριβώς απο εκεί που είναι τα εικονίδια για το σήμα, wifi, κλπ, και γράφει "Device Service"

κατα τα άλλα δεν βλέπω να υπολειτουργεί κάτι. Φυσιολογικά δουλεύει το τηλέφωνο.

Του κάνω ένα restart, φεύγει η γραμμή. Μετά απο λίγο επανέρχεται.

Καμιά ιδέα? Μήπως είναι άσχετο με την μπαταρία? Η προηγούμενη είχε φουσκώσει.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο δεν ειναι rooted οπως μου γραφει το mobileuncle και προσπαθω μεσω pc να μπουταρω twrp ωστε περασω την ρομ του kandilak.

δεν βρισκω πουθενα ενα ενεργο λινκ του SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip.

Μηπως ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού. Ενώ παραγγέλνω μπαταρία ,λόγω της εξαιρετικά χαμηλής απόδοσης της, το κινητό στα καπάκια κάνει μόνο του επανεκκινήσεις συνέχεια. Ενώ όταν το βάζω στην πρίζα με καλό φορτιστή και δείχνει πλήρως φορτισμένο το λειτουργώ χωρίς πρόβλημα και με το που βγάζω τον φορτιστή και πάω να μπώ στο νετ ή να πάρω ένα τηλέφωνο, αρχίζει τις επανεκκινήσεις.

 

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος που μένει Αθήνα, του έχει χαλάσει ή σπάσει το κινητό και έχει την μπαταρία του , θα ήμουν υποχρεωμένος αν μπορούσε να μου την δώσει ή έστω να μου την δανείσει για λίγες μέρες μέχρι να έρθει η καινούρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο δεν ειναι rooted οπως μου γραφει το mobileuncle και προσπαθω μεσω pc να μπουταρω twrp ωστε περασω την ρομ του kandilak.

δεν βρισκω πουθενα ενα ενεργο λινκ του SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip.

Μηπως ξερετε?

 

https://androidmtk.com/smart-phone-flash-tool

 

Νομίζω ότι κάποτε είχα συζητήσει ότι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί η έκδοση 5.1352 του sp flash tool για φλασαρισμα στο a806.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα επιτελους αυτο

https://mega.nz/#!fshGCZoK!P6ZBN27OYts-VClg1FfN-ClBxqTnLQxBExpv873T2dc

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω πολυ kandillak. Τωρα περναω την δικια σου. Να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα επιτελους αυτο

https://mega.nz/#!fshGCZoK!P6ZBN27OYts-VClg1FfN-ClBxqTnLQxBExpv873T2dc

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω πολυ kandillak. Τωρα περναω την δικια σου. Να εισαι καλα

 

ΤΑΧΥΤΑΤΗ ! και μικροτερη καταναλωση μπαταριας. ΕΥΓΕ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παράγγειλα μια καινουργια μπαταρια απο το ebay. Απο την ώρα που την έβαλα στο τηλέφωνο, που και που πετάει μία γκρίζα γραμμή κάτω ακριβώς απο εκεί που είναι τα εικονίδια για το σήμα, wifi, κλπ, και γράφει "Device Service"

κατα τα άλλα δεν βλέπω να υπολειτουργεί κάτι. Φυσιολογικά δουλεύει το τηλέφωνο.

Του κάνω ένα restart, φεύγει η γραμμή. Μετά απο λίγο επανέρχεται.

Καμιά ιδέα? Μήπως είναι άσχετο με την μπαταρία? Η προηγούμενη είχε φουσκώσει.

Είχα παραθέσει κι εγώ προ καιρού το ίδιο πρόβλημα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7105885#post7105885, μήπως και γνώριζε κάποιος αλλά απάντηση δεν πήρα και δεν ξανά ασχολήθηκα γιατί όπως είδες κι εσύ δεν είναι κάτι που σου δημιουργεί πρόβλημα απλά είναι λίγο ενοχλητικό. Πάντως δεν έχει να κάνει με θέμα μπαταρίας. Υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με την αναβάθμιση του SuperSU.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο ένα μήνα το κινητό μου κάνει προβληματάκια,κολλήματα. Τι μπορώ να κάνω?Να πω ότι ως προεπιλεγμένο χώρο αποθήκευσης είχα αρχικά την sd,μετά όμως επειδή διάβασα ότι θα ήταν καλύτερα ως προεπιλεγμένος να είναι build in storage το αλλαξα και μετα ξανά πάλι σε sd.Μήπως αυτό έχει επηρεάσει?

Επίσης για τους φίλους που έχουν προβλήματα με restart λόγω της μπαταρίας Να πω ότι είχα παρει απο Κίνα μπαταρία lenovo αλλά βγήκε μουφα (ζήτησα τα λεφτά μου πίσω).Τελικά πήρα αυτη που έχει ανεβάσει ένας φίλος και δείχνει οκ.

HSABAT New 3900mAh BL229 Mobile Phone Battery Use for Lenovo A8 A808T A806 Phone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...