Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Την rom την κατέβασα από

https://www.movilesdualsim.com/foros/rom-lenovo-a8-a806-mtk6592.597/

 

Λοιπόν σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλή rom

1) Αρκετά γρήγορη

2) Έχει μερικές καλές εφαρμογές. scanner, camera (με face recognition), αριθμομηχανή με μετατροπείς, video - photo editor, Σημειώσεις κλπ

3) Έχει το quick ball (που υπάρχει και στο ios)

4) Scrolling screenshot

H μπαταρία κρατάει αρκετά. Δεν διαπίστωσα προβλημα (το αντίθετο θα έλεγα)

Το gps μου φαίνεται ότι βρίσκει δορυφόρους γρηγορότερα

Οι ρυθμίσεις έχουν αρκετές επιλογές με πολύ καλή διαχείριση στα δικαιώματα κάθε εφαρμογής

Επίσης μπορείς να διαχειριστείς εύκολα τις προεπιλογές για το κάθε τι. Προσωπικά εγκατέστησα το nova launcher pro (για το double tap to sleep), textra και true phone.

Ανα πάσα στιγμή η ελέυθερη μνήμη είναι πάνω από 1 GB

 

Τι δεν μου άρεσε

Το κυριότερο είναι ότι σε αναγκάζει να κάνεις λογαριασμό στην miui (με το email σου). Και έχει κάποιες μ...ιες όπως miui wallet, miui voice και miui find my phone. Ειδικά το τελευταίο για να δουλέψει πρέπει να υπάρχει ένα ειδικό partition στο τηλέφωνο. Φυσικά στο δικό μας δεν υπάρχει και έτσι κάθε φορά που ξεκινάει το τηλέφωνο βγάζει ένα μήνυμα ότι το συγκεκριμένο partition είναι κατεστραμμένο και το τηλέφωνο δεν προστατεύεται.

 

Η εγκατάσταση αν έχετε το twrp είναι εύκολη.

Αντιγράψτε την rom στην sd. Ειδικά στο βήμα αυτό μην συνδέσετε το τηλέφωνο στο pc. Βγάλτε την sd, βάλτε τη στο pc και αντιγράψτε τη απ ευθείας. Πολλά προβλήματα οφείλονται σ' αυτό το βήμα.

Στο πρώτο boot επιλέξτε για γλώσσα τα αγγλικά αλλιώς θα έχετε πρόβλημα. Μετά μόλις κάνει boot από τις ρυθμίσεις βάλτε ελληνικά (τα οποία τα είδα μια χαρά).

Μην εγκαταστήσετε το xpose framework. Τουλάχιστον στο δικό μου, μου έτρωγε την μπαταρία μέσα σε μία ώρα.

Αυτά...

Ξέχασα να πω ότι το dual apps της miui δεν δουλεύει στο δικό μας τηλέφωνο δυστυχώς λόγω 4.4.2 KK

 

Φιλε μου καλησπερα. Εγκατέστησα τη miui 8 απο το συνδεσμο και οταν παω να συνδεθω στο wifi μου βγαζει προβλημα και λεει οτι η ρυθμισεις σταματησαν να λειτουργουν. τι μπορει να παιζει ξερεις? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα με την MIUI. Έκανες καθαρή εγκατάσταση; Δηλαδή wipe κλπ;

Δοκίμασε να κάνεις boot σε recovery και να κάνεις clean την cash

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν οτιδήποτε, άλλαξε την γλώσσα στα αγγλικά και μπες στις ρυθμίσεις. Σου βγάζει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω από το 2014 το κινητό και έχω περάσει την VIBEUI_V2.0_1536_7.184.1_ST_A806 ακολουθώντας τις οδηγίες. Θέλω να διαγράψω τα πάντα γιατί έχω αγοράσει κινητό και αυτό θα το παραχωρήσω. Αν επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις θα έχω κάποιο πρόβλημα; Επίσης, είχα κρατήσει backup στην κάρτα μνήμης από την οποία θέλω να διαγραφούν τα πάντα.

Edited by propa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Επανέρχομαι με την ερώτηση μου. Αν επαναφέρω εργοστασιακές ρυθμίσεις θα συνεχίσω να έχω την έκδοση της RΟΜ, όπου είμαι και ευχαριστημένος;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, εχω ενα lenovo a806 4.4.2

εκδοση βασικου φασματος Α806.Ω30,2014/07/31 14:53

Αριθμός εκδοσης VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

 

τι να κάνω παιρνει καμια αναβάθμηση ρε παιδια για ειναι παρα πολυ αργο και με σπαει τα νευρα..... μπορει να μου πει καποιος μια σταθερη ρομ και φυσικα πως να το κανω γιατι δεν ξερω απο αυτα. εχει και τα κινεζικα μεσα και ειναι χαζομαρα οταν με παιρνει αγνωστο νουμερο βγαζει κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

lovebacardi: Από ότι φαίνεται έχεις τη rom την αρχική. Λοιπόν θα πρότεινα να βάλεις αυτή: https://mega.nz/#!QFY2UYDb!vkkZCLFOTuqWZiOf84-0_GNKhyDUFSKp_d5ehRAGNBk

Είναι καθαρή AOSP με φουλ Ελληνικά και η μοναδική που θα σου δουλεύει το GPS χωρίς να αργεί να κλειδώσει τους δορυφόρους.

Την κατεβάζεις στο PC σου από το link που δίνω, τη μεταφέρεις στην SD κάρτα του τηλ. και την περνάς με το TWRP.

Στο TWRP κάνεις wipe--> advanced wipe --> και επιλέγεις όλα εκτός της SD.

Κλείνεις το τηλ. (power off --> dont install) και ξαναμπένεις στο TWRP. Πας install, βρίσκεις το αρχείο της rom και την περνάς. Είναι πανεύκολο.

Αν δεν έχεις TWRP πρέπει να το περάσεις.

Καλή επιτυχία

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

lovebacardi: Από ότι φαίνεται έχεις τη rom την αρχική. Λοιπόν θα πρότεινα να βάλεις αυτή: https://mega.nz/#!QFY2UYDb!vkkZCLFOTuqWZiOf84-0_GNKhyDUFSKp_d5ehRAGNBk

Είναι καθαρή AOSP με φουλ Ελληνικά και η μοναδική που θα σου δουλεύει το GPS χωρίς να αργεί να κλειδώσει τους δορυφόρους.

Την κατεβάζεις στο PC σου από το link που δίνω, τη μεταφέρεις στην SD κάρτα του τηλ. και την περνάς με το TWRP.

Στο TWRP κάνεις wipe--> advanced wipe --> και επιλέγεις όλα εκτός της SD.

Κλείνεις το τηλ. (power off --> dont install) και ξαναμπένεις στο TWRP. Πας install, βρίσκεις το αρχείο της rom και την περνάς. Είναι πανεύκολο.

Αν δεν έχεις TWRP πρέπει να το περάσεις.

Καλή επιτυχία

Είναι προτιμότερο αντί να κάνεις power off το τηλέφωνο μετά τα wipes να κάνει Reboot - - Reboot to recovery. Γιατί πολλοί δεν το έχουν με τον συνδιασμό στο πάτημα το κουμπιών για να μπουν recovery.

Link to comment
Share on other sites

Η cleanos 0.5 που προτείνεις είναι αρκετά καλή. Το μόνο πρόβλημα που έχω διαπιστώσει είναι στο Bluetooth και συγκεκριμένα όταν προσπαθείς να στείλεις πχ φωτογραφία σε άλλο κινητό. Βγάζει συνέχεια απέτυχε. Προσωπικά χρησιμοποιώ μία MIUI 8 7.5.29 που βρήκα στο γνωστό ρωσικό σάιτ, με το μόνο πρόβλημα ότι δεν έχει μετάφραση στα ελληνικά. Με το more locale πάντως λύνεται το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα το twrp θα το ανοιξω θα κανω wipe ολα εκτος απο την καρτα οπως ειπες και μετα θα το κλεισω, οταν το ξανανοιξω πως θα μπω στο twrp δεν θα σβηστουν ολα? Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα σορρυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια ειναι η διαφορα με το mui που λετε ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Το twrp είναι εφαρμογή που τρέχει όταν μπαίνουμε στο recovery του τηλεφώνου. Όταν δηλαδή η δεν έχουμε rom εγκατεστημένη και θέλουμε να εγκαταστήσουμε ή θέλουμε να κάνουμε επαναφορά κτλ. Για να μπούμε στο recovery κλείνουμε το τηλέφωνο και κρατώντας τα δύο κουμπιά του ήχου πατημένα , πατάμε το power.

Στην πρώτη σελίδα θα βρείτε πολύ καλούς οδηγούς για το πώς θα βάλεις το twrp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω την VibeUI 1508, είχα πάει να κάνω system update απευθείας και μου χάλασε το root. Το παράτησα έτσι για κανένα χρόνο. Τώρα σέρνεται σε σημείο που δεν μπορώ να κάνω κλήσεις!! Δεν ξέρω πως μπορεί να σωθεί. Μήπως αν το φλασάρω από την αρχή; Να δοκιμάσω την 1536 που έχετε στην αρχική σελίδα και με την ευκαιρία να το ξαναρουτάρω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

ή αυτή που λέτε πιο πάνω στο παλικάρι; Η εμπειρία σας τι λέει μετά από τόσο καιρό; Τα δικά σας κολλάνε; Ή έχετε βάλει μια σίγουρη έκδοση και δεν ρισκάρετε με Updates;

Link to comment
Share on other sites

Και την 1536 να βάλεις ή την cleanos, ή την MIUI, δεν θα έχεις πρόβλημα. Μια χαρά πάνε. Το κινητό δεν κολλάει πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια κάνει. Έχω την εντύπωση ότι το Viber την κάνει τη ζημιά. Δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά συνήθως όταν το ανοίγω τις πετάει.

 

Μήπως βρήκες καμιά άκρη με αυτό το θέμα ? Έβαλα και το adguard αλλά και πάλι την εμφανίζει....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλός σας βρήκα μια μικρή βοήθεια !!! (έκανα που έκανα την μλκ πρέπει να το φτιάξω τώρα γιατί δεν θα έχω τηλέφωνο για τις επόμενες μέρες)

Μην τα πολυλογώ εκεί που καθάριζα τα αρχεία από το κινητό πήρε η μπάλα και ένα αρχείο που δεν έρπεπε να διαγραφεί με αποτέλεσμα να έχει μουλαρώσει sim δεν βλέπει κλπ ...

Στο θέμα μας έχω ROM (VIBEUI_V2.0_1536_7.184_ST_A806) πάνω από δύο χρόνια που είχα κάνει και την διαδικασία για να την περάσω !

Τώρα προσπαθώ εδώ και κανένα τρίωρο να βάλω το TWRP μέσω Mobileuncle tools, και δεν βρίσκω το σωστό TWRP και την σωστή ROM !

Μια βοήθεια όποιος μπορεί να σηκώσει το TWRP και μια Rom θα του είμαι υπόχρεος ! (φένετε και η ώρα που βάζω το μήνυμα αυτό :cry: )

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας . (μέχρι να μου απαντήσετε ξεκινάω το διάβασμα προς τα πίσω)

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@djaris,

-Κατέβασε την 1536 multilanguage rom από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

-Κατέβασε το mobileuncle tool από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nX0hyZW40N3l4QzQ και εγκατέστησέ το στο τηλέφωνό σου.

-Κατέβασε το recovery_twrp.img από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nWXk5bnR3RXh5RXc και αποθήκευσέ το χύμα (όχι σε φάκελο) στην microSD.

Μετά κάνεις το παρακάτω

 

Αφού έχεις φλασάρει επιτυχημένα το TWRP , μου λες και προχωράμε παρακάτω για το φλασάρισμα της rom. Διαφορετικά μου λες που κόλλησες να σου πω πως θα ξεκολλήσεις.

 

 

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ, με τον παραπάνω οδηγό μπορώ να πάω να κοιμηθώ ήσυχος !!! Ευχαριστώ μόνο που το είδατε !!!

 

....

έχω το εξής πρόβλημα τώρα δεν μου αναγνωρίζει την sim

μπορεί να φταίεει επειεδή μπήκα factory mode που ήταν όλα κινέζικα και δεν ήξερα τι πάταγα ?

κάτι μου λέει ότι έσβησα το imei κλαψ κλαψ ....

Edited by Rewind84
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα θα βρεις οδηγό για επαναφορά του imei. Τον δικό σου imei θα τον βρεις κάτω από την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

lovebacardi: Από ότι φαίνεται έχεις τη rom την αρχική. Λοιπόν θα πρότεινα να βάλεις αυτή: https://mega.nz/#!QFY2UYDb!vkkZCLFOTuqWZiOf84-0_GNKhyDUFSKp_d5ehRAGNBk

Είναι καθαρή AOSP με φουλ Ελληνικά και η μοναδική που θα σου δουλεύει το GPS χωρίς να αργεί να κλειδώσει τους δορυφόρους.

Την κατεβάζεις στο PC σου από το link που δίνω, τη μεταφέρεις στην SD κάρτα του τηλ. και την περνάς με το TWRP.

Στο TWRP κάνεις wipe--> advanced wipe --> και επιλέγεις όλα εκτός της SD.

Κλείνεις το τηλ. (power off --> dont install) και ξαναμπένεις στο TWRP. Πας install, βρίσκεις το αρχείο της rom και την περνάς. Είναι πανεύκολο.

Αν δεν έχεις TWRP πρέπει να το περάσεις.

Καλή επιτυχία

 

καλημέρα , αυτή η rom δεν ξέρω εάν σε εσάς δουλεύει σ εμένα πάντως με το που πάει να ανοίξει το τηλ, και μου γράφει το android αναβαθμίζεται, πετάει σφάλμα και λέει ότι Δυστυχώς η εφαρμογή UI δεν ανταποκρίνεται και δεν μπορώ να κάνω τιποτε. Γιατι το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω κατεβασει το zip ..

εχω vibeui v2.0_9432_st_a806

οταν κανω τα σχετικα WIPES apo TWRP 3.0

και επιχειρω install from sd

could not find meta-inf/com/google/android/update-binary inn the zip file

error installingzip file

Link to comment
Share on other sites

Ok! Ολα κομπλε! Η μουσικη δεν δουλευει.εννοωντας πως δν αναγνωριζει την συνδεσιμοτητα στο ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρήκες καμιά άκρη με αυτό το θέμα ? Έβαλα και το adguard αλλά και πάλι την εμφανίζει....

 

Πέταξα το Viber το οποίο παρεπιμπτώντος κατανάλωνε το 70% της μπαταρίας και καμιά δεκαριά παιχνιδάκια που είχε βάλει η κόρη μου και έχει ελαχιστοποιηθεί. Σκάει μερικές διαφημίσεις όταν χρησιμοποιήσω το theme manager.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...