Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μου σβήνει συνέχεια το κινητό ενώ έχω αντικαταστήσει την μπαταρία; Συνήθως κολάει στην διαδικασία του reboot και αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να ξανανοίξει αλλά με σύντομο χρονικά αποτελέσμα.Μήπως τελικά ήρθε το τέλος του ή επιδέχεται κάποιο σέρβις;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Εχει καποιος να προτεινει καταστημα να το παρω για φιλο;

 

Νομίζω πως στην Ελλάδα από σκρουτζομάγαζα μόνο θα το βρεις.. Δεν είμαι βέβαια απόλυτα σίγουρη για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην Ελλάδα από σκρουτζομάγαζα μόνο θα το βρεις.. Δεν είμαι βέβαια απόλυτα σίγουρη για αυτό

 

 

 

Απο Κίνα θα το βρεις στο geekbuying και στο to2c.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Οταν δηλαδη εχεις θολες φωτογραφιες φταιει το κινητο; :confused:

Θολες φωτογραφιες μπορεις να εχεις απο βρωμικο φακο και απο λαθος εστιαση.

Οσο για τις κουνημενες, το ειπες μονος σου. Μη κουνας το τηλεφωνο και δεν θα ειναι κουνημενες. :lol:

 

Τι αλλο θα ακουσουμε!

Έγραψα ΣΑΝ κουνημένες. Για ανέβασε εσυ μια φωτο που τραβηξες με το Α806 για να δω ανάλυση γιατι μπορεί να έχει όντως πρόβλημα το κινητό μου.

 

Να εδώ μια που τράβηξα τώρα με 13Μ και όλα auto να μου πεις πως τη βλέπεις:

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/f22ff1bb23cde6b459c5b781de446c67.jpg

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανεις εστιαση πρωτα (πατημα στην οθονη) και μετα πατας για ληψη της φωτογραφιας?

Αν εκανες ακομα πιο δεξια θα βλεπαμε ενα ομορφο λευκο τοπιο με τοσο κοντρα στον ηλιο! :p

 

Βασιλικη διεγραψε κανενα μηνυμα. :ninja::ninja:

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ΣΑΝ κουνημένες. Για ανέβασε εσυ μια φωτο που τραβηξες με το Α806 για να δω ανάλυση γιατι μπορεί να έχει όντως πρόβλημα το κινητό μου.

 

Να εδώ μια που τράβηξα τώρα με 13Μ και όλα auto να μου πεις πως τη βλέπεις:

 

http://imgur.com/a/MLhio :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από αρκετές πτώσεις (αλλά χωρίς να έχει σπάσει ή οθόνη γιατί φοράει κάλυμμα) η οθόνη μου στην δεξιά (όχι ολόκληρη) πλευρά έχει θέμα με το touch, όπως π.χ. μου βγάζει την πίστη για ανοίξω το φακό ή να τον κλείσω αντιστοίχως μετά από πολλές προσπάθειες με απανωτά "touch" ή πχ. το γράμμα "l" στο πληκτρολόγιο.

Χρειάζεται καινούρια οθόνη, φτιάχνεται αυτή, το πάω σε κάποιο service; Τα φώτα σας... ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθηστε λιγο γιατι εχω γινει μαλλια κουβαρια

μετα απο αλλαγη ρομ εχασα imei εχω κανει διαφορους τροπους να το περασω αλλα τιποτα ολα δουλευουν εκτος απο την sim

εχω αλλαξει 3-4 ρομ αλλλα τα ιδια

σε καμμια ρομ στις ρυθμισεις δεν μου βγαζει την εκδοση κερνερ δεν ξερω αν παιζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθηστε λιγο γιατι εχω γινει μαλλια κουβαρια

μετα απο αλλαγη ρομ εχασα imei εχω κανει διαφορους τροπους να το περασω αλλα τιποτα ολα δουλευουν εκτος απο την sim

εχω αλλαξει 3-4 ρομ αλλλα τα ιδια

σε καμμια ρομ στις ρυθμισεις δεν μου βγαζει την εκδοση κερνερ δεν ξερω αν παιζει ρολο

Με sp flash tool πέρασες την rom?

Έχεις περάσει TWRP στο τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται καινούρια οθόνη, φτιάχνεται αυτή, το πάω σε κάποιο service; Τα φώτα σας... ευχαριστώ!

Δεν αξιζει να αλλαξεις οθονη. Εγω σε εναν φιλο μου που εχει το ιδιο προβλημα του ειπα να κανει την αλχημεια οταν παει να πληκτρολογησει και δεν πατιεται καποιο πληκτρο απλα να γυριζει το πληκτρολογιο οριζοντια. :D

Link to comment
Share on other sites

ναι και στα δυο

 

Πρώτα πρώτα, σιγουρέψου ότι έχεις το A806 και όχι το A808t . Εφ' όσον σιγουρευτείς, στείλε μου με PM το IMEI της συσκευής σου ,όπως αναγράφεται κάτω από την μπαταρία ή πάνω στο κουτί του.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα πάλι στην κουβεντα του 806 να ρωτήσω τα εξής :

1. Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει άλλη έκδοση android; Γίνεται ή μήπως δημιουργεί άλυτα προβλήματα;

2. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να εκμεταλλευτώ καλύτερα (να πειράξω ταχύτητα κλείστρου π.χ.) την κάμερά του; Ένα νοκια λουμια 640 της γυναικός, στο αυτόματο βγάζει καλύτερες φώτο και πιστεύω (ελπίζω) πως είναι θέμα ρυθμίσεων-προγράμματος. Ακόμα και γενικές συμβουλές θα μου είναι χρήσιμες.

3. Στο πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας έχει τρεις επιλογές (κανονική, εξοικονόμηση ενέργειας, έκτακτη ανάγκη) αλλά αποτυγχάνει να εφαρμόσει την έκτακτη ανάγκη όταν την επιλέγω! Φταίει κάποιο από τα προγράμματα όπως το superSU ή κάτι άλλο από αυτά που είχε η custom rom του kandilak που χρησιμοποιώ;

4. Όταν χρησιμοποιώ το Viber μετά από λίγο σβήνει η οθόνη του κινητού (λόγω εξοικονόμησης ενέργειας) και σταματάει να με βλέπει ο συνομιλητής μου. Πώς μπορώ να το παρακάμψω αυτό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα πάλι στην κουβεντα του 806 να ρωτήσω τα εξής :

1. Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει άλλη έκδοση android; Γίνεται ή μήπως δημιουργεί άλυτα προβλήματα;

2. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να εκμεταλλευτώ καλύτερα (να πειράξω ταχύτητα κλείστρου π.χ.) την κάμερά του; Ένα νοκια λουμια 640 της γυναικός, στο αυτόματο βγάζει καλύτερες φώτο και πιστεύω (ελπίζω) πως είναι θέμα ρυθμίσεων-προγράμματος. Ακόμα και γενικές συμβουλές θα μου είναι χρήσιμες.

3. Στο πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας έχει τρεις επιλογές (κανονική, εξοικονόμηση ενέργειας, έκτακτη ανάγκη) αλλά αποτυγχάνει να εφαρμόσει την έκτακτη ανάγκη όταν την επιλέγω! Φταίει κάποιο από τα προγράμματα όπως το superSU ή κάτι άλλο από αυτά που είχε η custom rom του kandilak που χρησιμοποιώ;

4. Όταν χρησιμοποιώ το Viber μετά από λίγο σβήνει η οθόνη του κινητού (λόγω εξοικονόμησης ενέργειας) και σταματάει να με βλέπει ο συνομιλητής μου. Πώς μπορώ να το παρακάμψω αυτό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις!!

Για το 3 θα ανοίξεις την εφαρμογή SuperSU και θα πας στην καρτέλα ρυθμίσεις να πατήσεις Πλήρης κατάργηση πρόσβασης root. Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση και δοκίμασε να το βάλεις σε Έκτακτη ανάγκη. Αν θες να έχεις ντε και καλά root το τηλέφωνο σου κατεβάζεις ενα flashable zip του SuperSU και μπαίνεις στο TWRP και το φλασαρεις. Στην πρώτη εκκίνηση μετα το φλασαρισμα του SuperSU θα παρακολουθησεις το τηλέφωνο και ότι μύνηματα του SuperSU βγουν θα πατήσεις Χορήγησε.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην ευχαριστω τον kandilak για την βοηθεια και το χρονο του

την λυση την βρηκα στο site http://lenovoa8.pe.hu/ απο το οποιο κατεβασα μια rom και την περασα με το SP_Flash_Tool και ηρθαν ολα στη θεση τους

Αν καποιος εχει το ιδιο προβλημα ας προσπαθησει και αυτος με αυτο τον τροπο

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην ευχαριστω τον kandilak για την βοηθεια και το χρονο του

την λυση την βρηκα στο site http://lenovoa8.pe.hu/ απο το οποιο κατεβασα μια rom και την περασα με το SP_Flash_Tool και ηρθαν ολα στη θεση τους

Αν καποιος εχει το ιδιο προβλημα ας προσπαθησει και αυτος με αυτο τον τροπο

Το imei δεν επανέρχεται στο τηλέφωνο άπαξ και διαγραφή. Πρέπει να ξαναγραφτείστο τηλέφωνο. Αυτό μπορει να γίνει είτε με πρόγραμμα τύπου maui 3g ή αν υπάρχει backup της nvram ώστε να το επαναφερεις. Το Ξανάφλασαρισμα της rom με το sp flash tool μπορεί να διορθώσει περαιτέρω πρόβληματα στην rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να αλλαξεις οθονη. Εγω σε εναν φιλο μου που εχει το ιδιο προβλημα του ειπα να κανει την αλχημεια οταν παει να πληκτρολογησει και δεν πατιεται καποιο πληκτρο απλα να γυριζει το πληκτρολογιο οριζοντια. :D

Την περιστροφή οθόνης χρησιμοποιώ αναγκαστικά αλλά δεν δουλεύει σε όλες τις εφαρμογές και πέρα από αυτό δεν γίνεται δουλειά έτσι...

Το θέμα είναι αν μπορεί να φτιαχτεί η υπάρχουσα οθόνη (δεν είναι σπασμένη) και αν δεν φτιάχνεται να την αντικαταστήσω με το λιγότερο δυνατό κόστος αφού και δεν θέλω να αντικαταστήσω την συσκευή με άλλη (1. είμαι αρκετά ευχαριστημένος 2. Το έχω βολευτεί - συνηθίσει, 3. δεν θέλω να διαθέσω λεφτά για καινούριο τηλέφωνο) αλλά και να μην φτάσει η τιμή επισκευής του την τιμή που έχει καινούριο. :(

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικα υπαρχουν στο Aliexpress. Βρες πρωτα ομως καποιον και ρωτησε αν μπορει να στην αλλαξει, σε τι κοστος και μετα βλεπεις αν αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. εχει η αδερφη μου το εν λογω κινητο εδω και 2 περιπου χρονια και θελω να του περασω μια καινουρια ρομ.. μπορειτε να μου στειλετε εναν καλο οδηγο ωια να μην κανω κατι λαθος.. εχω ηδη αλλαξει ρομ σε thl w200 και xiaomi mi4c αλλα σε ξερω αν θελει κατι διαφορετικο.. επισης εκτος απο τον οδηγο θα ηθελα να μου προτεινετε μια καλη και σταθερη ρομ η οποια δε θα χρειαζεται συχνες αναβαθμησεις.. ουσιαστικα θελω μια να την περασω μια φορα και να μην ξαναασχολιθω.. ευχαριστω ;)
Link to comment
Share on other sites

για την εγκατασταση του twrp στο βημα 1 λεει οτι το Mobileuncle MTK tools δε βρεθηκε και επισης στο βημα 2 λεει This account's links are generating too much traffic and have been temporarily disabled!
Link to comment
Share on other sites

για την εγκατασταση του twrp στο βημα 1 λεει οτι το Mobileuncle MTK tools δε βρεθηκε και επισης στο βημα 2 λεει This account's links are generating too much traffic and have been temporarily disabled!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#post6898828

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...