Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω unroot το κινητό για χάρη του OTETV GO. Απ' ότι είδα η δουλειά πρέπει να γίνει απ' το SuperSU. Με δεδομένο ότι πλέον καταστάλαξα στην rom και έχω ενάμιση χρόνο να σκαλίσω το κινητό, τι σημαντικό θα χάσω αν κάνω unroot; Ποιες σημαντικές εφαρμογές δε θα τρέχουν;

 

Την διαδικασία την είδα απ' το παρακάτω σχόλιο του kandilak:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6234529#post6234529

Την περιγράφει επίσης και η παρακάτω σελίδα:

http://howunroot.com/unroot-supersu/lenovo/a806/4.4.2/

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις αν θα χάσεις κάτι. Αν έχεις βάλει το TWRP στο τηλέφωνο μπορείς να ξαναφλασαρεις το flashable zip του superSU και να ξαναποκτησεις root. Αν δεν χρησιμοποιείς εφαρμογές που το χρειάζονται πχ sdmaid, titanium backup τότε δεν έχεις λόγο να μην το κάνεις unroot. Μια σημείωση οσον αφορά το link με τις οδηγίες που είχα ποσταρει παλιότερα είναι ότι είναι λάθος αυτό που γράφω για backup του superSU απο το titanium γιατί απλά δεν μπορεί να γίνει απο το titanium όμως δεν έχει και μεγάλη σημασία.
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να κάνει unroot αλλά εδώ και ένα τέταρτο έχει το μήνυμα : SuperSU Απεγκατάσταση, παρακαλώ περιμένετε...

Κρατάει τόσο πολύ ή κόλλησε; Να το ακυρώσω ή θα μπλέξουμε;

 

Τελικά το ακύρωσα και το ξαναέτρεξα, όλα καλά.

Edited by stefangsm

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Στις "Ρυθμίσεις" -> "Αποθηκευτικός Χώρος"

 

υπάρχει μια επιλογή στο τηλέφωνό μου με την ονομασία "Διάφορα" όπου βλέπω ότι έχει usage περίπου 4GBs

 

Γνωρίζει κανείς να μου πει τί είναι αυτό το usage ? To "Διάφορα" δεν πατιέται και έτσι δεν μπορώ να δω τί αφορά.

 

Φιλικά

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο. Κατέβηκε τελικά και όλα πήγαν καλά. Το μονο που ψάχνω είναι ένα θέμα με το gps. Νομίζω πως ο εντοπισμός της θέσης μέσω δικτύου και gps δεν παίζει σωστα.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!

αν μπορει να με βοηθησει καποιος...

εκανα ρουτ το κινητο με το kingo root και εβαλα custom recovery to cmw v5.5.0.4

απο κει και μετα οποια ρομ και να βαλω εχω το ιδιο σφαλμα(error 7)

το προβλημα ειναι οτι ολοι λενε οτι πρεπει να σβησεις τις γραμμες στο updater script που αρχιζουν με assert αλλα δεν υπαρχουν σε καμια ρομ που πηγα να φλασαρω!!!

δεν ξερω τι αλλο να κανω!:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!

αν μπορει να με βοηθησει καποιος...

δεν ξερω τι αλλο να κανω!:cry::cry:

Εγώ στη θέση σου θα φλασάριζα (με το PC) την vibeu_v2.0_1432 st_a806_multilang με το SP_Flash_Tool_v5.1348.002, μετά θα πέρναγα και το A806 TWRP2.8 και θα είχα το κινητάκι μου μια χαρά. Κι αν δεν σου αρέσει η 1432, με το TWRP περνάς όποια άλλη θέλεις χαλαρά.

Όλες οι vibeui rom έχουν θέμα με το GPS. Αργούν πολύ να κλειδώσουν και ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο.

Αν θέλεις να κλειδώνει αμέσως το GPS βάζεις την AOSP_4.4.2_A806_4.0.2_MULTILANG_leszczu8023. Αν τώρα θέλεις να περιμένεις λίγο (από 5-15 sec) βάζεις την MIUI_V7_Lenovo_A806_A808T_5.11.5.ESTABLE.V7.0.6.0.KHHCNCI.By.Pirinvk που είναι πολύ καλή (εγώ αυτήν έχω).

Τις έχω δοκιμάσει όλες τις vibe και η ποιο πλήρης είναι η 1432 μιας και είναι η μοναδική vibe στην οποία δουλεύει μέχρι και ο αυτοματος φωτισμός της οθόνης. Σε καμία άλλη δεν δουλεύει.

Όλα όσα γράφω αφορούν το δικό μου τηλέφωνο και τα δικά μου γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να κάνουμε disable το Xposed Framework ? Είμαι με την 1536...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να κάνουμε disable το Xposed Framework ? Είμαι με την 1536...

Ανοίγεις το xposed, επιλέγεις Framework και μετά πατάς το Uninstall

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα εχώ το A806 ρουταρισμένο με περασμένη ρομ όχι την μαμά δεν γνωρίζω ποια γιατί έτσι το αγόρασα το μενού βέβαια είναι σαν την μαμά ρομ. Το κινητό έχει το εξής πρόβλημα κανεί επανεκκινήσεις αρκετά συχνά κυρίως όταν με καλούν και ή μπαταρία βρίσκεται κάτω από 50%. Όταν ή μπαταρία είναι πάνω από 50-60% έχω παρατηρήσει ότι δεν κάνει. Μου το χει κάνει βέβαια και με φορτιστή επάνω. Φταίει ή μπαταρία ή η ρομ?
H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα εχώ το A806 ρουταρισμένο με περασμένη ρομ όχι την μαμά δεν γνωρίζω ποια γιατί έτσι το αγόρασα το μενού βέβαια είναι σαν την μαμά ρομ. Το κινητό έχει το εξής πρόβλημα κανεί επανεκκινήσεις αρκετά συχνά κυρίως όταν με καλούν και ή μπαταρία βρίσκεται κάτω από 50%. Όταν ή μπαταρία είναι πάνω από 50-60% έχω παρατηρήσει ότι δεν κάνει. Μου το χει κάνει βέβαια και με φορτιστή επάνω. Φταίει ή μπαταρία ή η ρομ?
Φταίει η μπαταρία. Δοκίμασε να βάλεις να καθαρίσεις λίγο τις επαφές της και να βάλεις ένα χαρτάκι από κάτω ώστε να πιεζεται και να κάνει καλύτερη επαφή. Αν συνεχίσει θέλει αλλαγή η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει AOSP χωρις κανενα bug

http://www.needrom.com/download/cleanos-aosp/

 

Αλήθεια... τι σημαίνει το AOSP?

Εχω την 1536 του Kantilak, αξίζει τον κόπο να περάσω την παραπάνω ?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια... τι σημαίνει το AOSP?

Εχω την 1536 του Kantilak, αξίζει τον κόπο να περάσω την παραπάνω ?

Android open source project. Δηλαδή Rom οσο πιο καθαρές γίνεται απο την περιττή σαβούρα του κάθε κατασκευαστή.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια... τι σημαίνει το AOSP?

Εχω την 1536 του Kantilak, αξίζει τον κόπο να περάσω την παραπάνω ?

 

χμ !!! αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση, αν την έχει περάσει κανείς ας μας πει εντυπώσεις. Το σκέφτομαι γιατί αυτά τα Κινέζικα που πετάγονται κάθε τρεις κ λίγο αρχίζουν και μου την δίνουν . Έχω περασμένη την 1536 του Kantilak επίσης χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα με εξαίρεση τα Κινέζικα που ανέφερα πιο πάνω.

Edited by ioannis21
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια... τι σημαίνει το AOSP?

Εχω την 1536 του Kantilak, αξίζει τον κόπο να περάσω την παραπάνω ?

 

χμ !!! αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση, αν την έχει περάσει κανείς ας μας πει εντυπώσεις. Το σκέφτομαι γιατί αυτά τα Κινέζικα που πετάγονται κάθε τρεις κ λίγο αρχίζουν και μου την δίνουν . Έχω περασμένη την 1536 του Kantilak επίσης χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα με εξαίρεση τα Κινέζικα που ανέφερα πιο πάνω.

Αν εννοείς τα κινέζικα στους φακέλους του lenovo launcher, έχουμε πει πριν μερικά posts τι είναι και πως θα τα αφαιρέσεις

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια... τι σημαίνει το AOSP?

Εχω την 1536 του Kantilak, αξίζει τον κόπο να περάσω την παραπάνω ?

 

χμ !!! αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση, αν την έχει περάσει κανείς ας μας πει εντυπώσεις. Το σκέφτομαι γιατί αυτά τα Κινέζικα που πετάγονται κάθε τρεις κ λίγο αρχίζουν και μου την δίνουν . Έχω περασμένη την 1536 του Kantilak επίσης χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα με εξαίρεση τα Κινέζικα που ανέφερα πιο πάνω.

Την είχα βάλει για λίγο. Είναι αρκετά καλή και δουλεύει χωρίς bugs από αυτά που δοκίμασα. Αυτό που με χάλασε λίγο είναι ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την προεπιλεγμένη εφαρμογή μηνυμάτων, σ' αφήνει να ρυθμίσεις ως προεπιλογή το textra αλλά στις ειδοποιήσεις όταν έρθει μήνυμα βγάζει την προεπιλεγμένη εφαρμογή. Επίσης δεν υπάρχουν οι επιπλέον (αρκετά βολικές) ρυθμίσεις που υπάρχουν ως επιπλέον δυνατότητες στην vibeui.

Όσο αφορά την 1536 του kandilak σε εμένα τουλάχιστον δεν έχει εμφανιστεί ούτε ένα κινέζικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!αξιζει να παρω το Lenovo A806 εναντι του Ulefone u007?ειναι για την γυναικα που χρησιμοποιει μονο viber και κλησεις!Ευχαριστω!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Η ROM του κινητου η μανισια εχει αγγλικα? σκεφτομαι για τον αδερφο μου αλλα δεν τον πολυενδιαφερει να ειναι στα ελληνικα και στα αγγλικα μια χαρα την παλευει
Link to comment
Share on other sites

Η ROM του κινητου η μανισια εχει αγγλικα? σκεφτομαι για τον αδερφο μου αλλα δεν τον πολυενδιαφερει να ειναι στα ελληνικα και στα αγγλικα μια χαρα την παλευει

Αν σκέφτεσαι να το πάρεις, αλλά δεν θέλεις να ασχοληθείς με αλλαγές rom και τέτοια, κοίτα για άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μεταβει εδω και καιρο σε αλλο κινητο και το συγκεκριμενο το εχω και καθεται στο κουτι του...ειναι κριμα οποιος ενδιαφερεται για αγορα το πουλαω...ειναι σε αριστη κατασταση...ευχαριστω inbox
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είχα ρωτήσει και πριν καιρο αλλά δεν πήρα απάντηση .έχει σπάσει η οθόνη στο κινητό αλλά δουλεύει κανονικά .ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί Πειραιά η Αθήνα για να μου αλλάξουν την οθόνη;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...