Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα κατάφερα και πέρασα TWRP 3.0 από needrom και αφού είχα βάλει στην internal την rom σου πήγα και λέω να κάνω όλα τα wipes (χωρίς να κρατήσω backup πέρα από το nvram που πάντα κρατάω), μαζί με το system, και δεν περνούσε το zip της rom (error 7) και τα χρειάστηκα αφού μετά δεν bootαρε το κινητό. Τελικά αφού πέρασα σε μια sd που βρήκα μια άλλη rom, δοκίμασα πάλι και δεν έβγαλε το σφάλμα.

 

Μου αρέσει πολύ η 1536 στο λίγο που την είδα και τελικά θα την κρατήσω (ειδικά αφού υποστηρίζει και double tap to wake) και σίγουρα κλάσεις ανώτερη από την αρχική που είχε το κινητό. Πολύ καλή δουλειά kandilak.

 

ΥΓ: Πέρα από το more locale που σούταρα από titanium, υπάρχει τίποτα άλλο για σβήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα και πέρασα TWRP 3.0 από needrom και αφού είχα βάλει στην internal την rom σου πήγα και λέω να κάνω όλα τα wipes (χωρίς να κρατήσω backup πέρα από το nvram που πάντα κρατάω), μαζί με το system, και δεν περνούσε το zip της rom (error 7) και τα χρειάστηκα αφού μετά δεν bootαρε το κινητό. Τελικά αφού πέρασα σε μια sd που βρήκα μια άλλη rom, δοκίμασα πάλι και δεν έβγαλε το σφάλμα.

 

Μου αρέσει πολύ η 1536 στο λίγο που την είδα και τελικά θα την κρατήσω (ειδικά αφού υποστηρίζει και double tap to wake) και σίγουρα κλάσεις ανώτερη από την αρχική που είχε το κινητό. Πολύ καλή δουλειά kandilak.

 

ΥΓ: Πέρα από το more locale που σούταρα από titanium, υπάρχει τίποτα άλλο για σβήσιμο;

Από αυτά που έχω αφήσει στην rom από τις εφαρμογές συστήματος θα μπορούσες να αφαιρέσεις syncit και αφού δεν θα έχεις το syncit δεν θα σου χρειάζεται και το My account. Προτιμώ όμως αντί να τα "σουτάρεις" να τα παγώσεις και μετά απο κάποιο καιρό χρήσης χωρίς προβλήματα τα απεγκαθηστας εντελώς. Επίσης αν δεν θες xposed, appsettings, titanium και καποιες άλλες εφαρμογές που έχω βάλει αλλά εκτός συστήματος σαν εφαρμογές χρήστη μπορείς να τις βγάλεις. Ξέχνα security, ξέχνα power manager, ξεχνα Κέντρο θεμάτων. Αυτά τα αφήνεις.

 

Σε σχέση με το σφάλμα στο TWRP, αν και δεν το έχω δοκιμάσει με TWRP 3 στο A806, πρέπει μετά τα wipe (αν κάνεις wipe το system) να κάνεις Reboot στο Recovery πριν προχωρήσεις σε φλασαρισμα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

χρησιμοποιω την συσκευη απο τον Σεπτεμβρη του 2014 και μολις πριν μια εβδομαδα μου παρουσιασε ενα προβλημα και θα ηθελα να ζητησω την γνωμη καποιου που ισως γνωριζει καλυτερα να βοηθησει. Αρχικα λοιπον, καθως ημουν εξω και εκανα μια βιντεο κληση το κινητο εκανε reboot. Οταν στην συνεχεια ζητουσε κωδικο sim τον δεχοταν κανονικα και επειτα εκανε παλι reboot. Το αφησα στην ακρη μετα απο λιγη ωρα ανοιξε κανονικα. Εδω λοιπον και μια εβδομαδα μπορω να το χρησιμοποιω κανονικα για κλησεις αλλα αν χρησιμοποιησω ιντερνετ ή απλως καποια εφαρμογη, οχι κατι συγκεκριμενο, το κινητο ξεκιναει να κανει reboot. Δοκιμασα να το κανω factory reset. Μετα απο αυτο ξεκινουσε αλλα πλεον ποτε δεν καταφερνε να μου ζητησει ουτε κωδικο sim. Επειτα κατεβασα την "ROM Lenovo A806 Multi-language" την εγκατεστησα και πλεον παλι δεν καταφερνει ποτε να ανοιξει. Την πρωτη φορα εφτασε στο σημειο να πει οτι το desktop φορτωνεται για πρωτη φορα και επειτα ξεκινησε να κανει reboot. Συγνωμη για το μακροσκελες σχολιο, ειχε καποιος αντιστοιχο προβλημα? Γνωριζει καποιος αν λυνεται? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις rom με sp flash tools για να είναι καθαρή όσο γίνεται εγκατάσταση, και αν συνεχίσει να προβλήματα παίζει σιγά σιγά να τα φτύνει η μνήμη του και μάλλον πας για άλλο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις rom με sp flash tools για να είναι καθαρή όσο γίνεται εγκατάσταση, και αν συνεχίσει να προβλήματα παίζει σιγά σιγά να τα φτύνει η μνήμη του και μάλλον πας για άλλο κινητό.

 

Αυτο ακριβως χρησιμοποιησα, το SP flash tool. Απο εκεινη την στιγμη δεν ανοιγει καθολου, δηλαδη ανοιγει και κανει αμεσα reboot, δεν μου ζηταει ουτε κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως χρησιμοποιησα, το SP flash tool. Απο εκεινη την στιγμη δεν ανοιγει καθολου, δηλαδη ανοιγει και κανει αμεσα reboot, δεν μου ζηταει ουτε κωδικο.

Ενα ενα. Εξ αρχής το πρόβλημα φαίνεται να είναι η μπαταρία σου. Τώρα αν το φλασαρισμα με το sp flash tool ήταν επιτυχές, αυτό δεν διορθώνει την μπαταρία σου. Όμως αν το φλασαρισμα με το sp flash tool ηταν ανεπιτυχες τότε η αλλαγή μπαταρίας δεν διορθώνει το ότι το τηλέφωνο δεν μπουταρει.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα. Εξ αρχής το πρόβλημα φαίνεται να είναι η μπαταρία σου. Τώρα αν το φλασαρισμα με το sp flash tool ήταν επιτυχές, αυτό δεν διορθώνει την μπαταρία σου. Όμως αν το φλασαρισμα με το sp flash tool ηταν ανεπιτυχες τότε η αλλαγή μπαταρίας δεν διορθώνει το ότι το τηλέφωνο δεν μπουταρει.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και για το λινκ. Ασχετως απο το φλασαρισμα δηλαδη θεωρεις οτι το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και για το λινκ. Ασχετως απο το φλασαρισμα δηλαδη θεωρεις οτι το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα η μπαταρια?

Ναι πιθανότατα το πρόβλημα είναι στην μπαταρία. Βάλε το να φορτίζει και δοκίμασε να το ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Kandilak ξαναπαρε το Α806 στα χερια σου και δοκιμασε καμια νεα ρομ! :p

Στους Ρωσους ειδα μια MIUI v.8 6.9.2 Multilanguage, αξιζουν οι MIUI ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Φιλος μου αγορασε απo banggood το κινητο για τη γυναικα του στα 62 ευρώ .

είναι πολυ ευχαριστημενος !

Με ρωταει αν θα είναι ενταξει οπως θα έρθει ή χρειζεται καποια ρομ...

ΘΑ ερθει το κινητο με μια multilanguage χωρις ρουταρισμα.

Τη διαδικασια του ρουταρισματος μπορει καποιος να την ανεβασει ,οπως και πως βαζουμε Twr στο λενοβο?

Και πια ρομ αξιζει να του περασω...

Προσπαθησα να κατεβασω τα αρχεια για τους drivers του κινητου να τα εχω στο ν υπολογιστη αλαλ δε λειτουργει ο συνδεσμος!!

Ευχαριστω!!

Letv X800 US

Official 11s Translated

with Greek Language

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση:

Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ τριών μεθόδων για το φλασάρισμα της rom.

 

[*]A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom (χωρίς απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών, μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ ):

Πριν ξεκινήσετε, μπείτε στο playstore και κάντε ενημέρωση σε όσες από τις εφαρμογές της google υπάρχει ενημέρωση που δεν έχει γίνει. Μετά κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (αν βγάλει).

Σημείωση: Αν στην rom που είχατε στο τηλέφωνο χρησιμοποιούσατε το xposed framework, θα πρέπει μετά το πρώτο boot στην rom να ξαναεγκαταστήσετε το framework και να κανετε reboot ώστε να ξαναενεργοποιηθούν τα modules που χρησιμοποιούσατε. Επίσης για να φανεί ολοκληρωμένα η ελληνική μετάφραση σε όλα τα τμήματα που έχει γίνει , πηγαίνεται στις ρυθμίσεις γλώσσας και κάνετε μιά αλλαγή σε αγγλικά μετά γυρίστε στο αρχικό μενού ρυθμίσεων να δείτε ότι άλλαξε σε αγγλικά και μετά πάτε και ξαναλλάζετε την γλώσσα σε ελληνικά ενώ θα πρέπει να πάτε και στην διαχείριση εφαρμογών και να κάνετε εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή "App Settings" (αν την είχατε σετάρει από το link που είχα δώσει παρακάτω).

 

 

 

 

 

- Για να εγκαταστήσετε το TWRP σε τηλέφωνο που είναι root , κάνετε τα βήματα 1,2,6 από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275 . Αν το τηλέφωνο που έχετε δεν είναι root , δοκιμάστε να το κάνετε με την μέθοδο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6238978#post6238978

 

 

 

Download full ROM --> VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk_Multi _light.zip

 

 

Καλά φλασαρίσματα.....:rolleyes:

Καλησπέρα. Έχω το Lenovo A806 με VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 (δεν έχω καταλάβει πια ρομ είναι αυτή)και είναι rooted. Έχω θέμα με το gps, δεν κλειδώνει με τίποτα και αν κλειδώσει κάποια στιγμή εμφανίζει συχνά απόκλιση και χάνει το σήμα μετά απο λίγο. Δοκίμασα αυτό:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 χωρίς αποτέλεσμα και λέω να δοκιμάσω να αλλάξω και ρομ (δεν χάνω κάτι). Τονίζω πως είμαι αρχάριος, διάβασα το παραπάνω πόστ και είπα να ξεκινήσω με το TWRP (αυτό είναι για δημιουργία σημείου επαναφοράς απο ότι κατάλαβα) κάνοντας τα βήματα 1,2,6 στο πόστ που παραθέτει:

1ο Δεν υπάρχει Mobileuncle MTK tools, αλλά MTK Engineering Mode Start, το οποίο εγκατέστησα.

2ο Δεν υπάρχει TWRP recovery, αλλά TWRP Manager το οποίο έχω κάνει εγκατάσταση (αλλά μάλλον χρειάζεται να το κατεβάσω στο κινητό και όχι να το εγκαταστήσω;;; και αν ναι, πώς το κάνω αυτό;;;)

3ον Δεν βρίσκω στο, MTK Eng. Mode Start, το παράθυρο superuser.

4ον Τέλος για να κατεβάσω τα αρχείο πρέπει να κάνω λογαριασμό στο mega nz;; (δεν κατάφερα να το κατεβάσω)

Αυτά για αρχή,δεν έχω ξαναπεράσει ρομ σε κινητό και δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο smartphones (γιατί είμαι και λίγο μπατίρης) αλλά τα πίανω εύκολα τα τεχνολογικά θέματα.

Ρίξτε κανα χέρι (απάντηση) βοηθείας στον συμφορουμίτη σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@sofos7

ότι έχεις κάνει από αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τις οδηγίες που έχω δώσει εγώ.

Δες το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#post6898828

και τα λέμε.

Την rom για να την κατεβάσεις δεν χρειάζεται να κάνεις login στο mega. Άνοιξε το link στον browser αλλά στην desktop έκδοση, όχι στην mobile.

Από τις 3 μεθόδους εγκατάστασης θα επιλέξεις τον 3ο γι' αυτό πάρε backup αρχεία που χρειάζεσαι .

Το TWRP είναι custom recovey μέσω του οποίου μπορείς να πάρεις backup της rom και των ρυθμίσεων σου και να κάνεις install άλλη rom ή patches και ακόμα "factory" reset της συσκευής σου.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

@sofos7

Στο δικό μου τηλέφωνο, αλλά από ότι διαβάζω και από τους υπόλοιπους χρήστες υπάρχει θέμα με το κλείδωμα των δορυφόρων του GPS. Εγώ με όλες τις vibeui rom ποτέ δεν κατάφερα να έχω διαθέσιμο το GPS άμεσα, αλλά μετά από κάποια λεπτά. Έτσι αποφάσισα και άλλαξα rom και ενημερώνω, πως η AOSP κλείδωνε αμέσως, ενώ η miui v8 6.9.2 multi που έχω τώρα κλειδώνει σχετικά γρήγορα (10 - 30 s). Η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

@jordi_7

Δε μπορώ να πω πως κάνει και την καλύτερη διαχείρηση, αλλά όλες λίγο-πολύ καταναλώνουν μπαταρία ανάλογα με τη χρήση. Άλλωστε το 806 δεν φημίζεται για την αυτονομία του.

Τι εννοείς αν ζορίζεται το κινητό; Μια χαρά τρέχει και στο antutu βγάζει το ίδιο σκορ με τις vibeui.

Εγώ την κατέβασα από εδώ http://4pda.ru/forum/lofiversion/index.php?t623403.html

Την περνάς με TWRP κάνοντας clean install και επιλέγεις Α806 (όχι Α808Τ).

Τη δοκιμάζεις κι αν σου αρέσει την κρατάς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μία ερώτηση ενώ έχω τσεκάρει την επιλογή αυτόματη ημερομηνία και ώρα όταν αλλάζω κράτος και μπαίνω σε άλλο δίκτυο δε μου αλλάζει η ώρα τι μπορεί να φταίει. έχω την 1536.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μία ερώτηση ενώ έχω τσεκάρει την επιλογή αυτόματη ημερομηνία και ώρα όταν αλλάζω κράτος και μπαίνω σε άλλο δίκτυο δε μου αλλάζει η ώρα τι μπορεί να φταίει. έχω την 1536.

 

Θα πρέπει να επιλέξεις και το αυτόματη ζώνη ώρας για να σου αλλάξει την ώρα αν βρίσκεσαι σε διαφορετική ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επιλογή αυτόματης ζώνης ώρας. Είναι τσεκαρισμένο θερινή ώρα ανατολικής Ευρώπης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το σκέφτομαι να παρω αυτό το τηλ για την γυναικα μου,θελει κινητο που να εχει καλουτσικη καμερα σε φωτος και βιντεο και εγω αυτό που θελω είναι να είναι ετοιμο out of the box χωρις bugs κ.τ.λ!

Το βρισκω στο banggood στα 65 ευρω το ασπρο και από vickmall στα 71ευρω με κατι ποντους που εχω,απο το vickmall η Selina μου ειπε ότι είναι ρουτ και φοραει την 1447 rom και δινει δωρο θηκη σιλικόνης και screen protector,απο banggood δε ξερω γιατι δεν βρισκω live chat!

Να το παρω το τηλ. και αν ναι από ποιο από τα 2 μαγαζια?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.?

Τι εχει η 1447 rom ?

Θα χρειαστεί να βαλω άλλη(και αν ναι ποια είναι αυτή?)?

Ποια είναι τα αρνητικα του τηλεφωνου ρε παιδια,γιατι δεν εχω και πολλες επιλογες στα 70 ευρω σημερα,μονο κατι bluboo maya και κατι leagoo M5 παιζουν σε αυτά τα λεφτα με 2gb ram και μαλιστα δεν είναι και 4g!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επιλογή αυτόματης ζώνης ώρας. Είναι τσεκαρισμένο θερινή ώρα ανατολικής Ευρώπης.

Έχεις δίκιο δεν έχει αυτή τη ρύθμιση. Θα πρέπει να το αλλάξεις χειροκίνητα σύμφωνα με την ζώνη ώρας που βρίσκεσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλ.?

Τι εχει η 1447 rom ?

Θα χρειαστεί να βαλω άλλη(και αν ναι ποια είναι αυτή?)?

Ποια είναι τα αρνητικα του τηλεφωνου ρε παιδια,γιατι δεν εχω και πολλες επιλογες στα 70 ευρω σημερα,μονο κατι bluboo maya και κατι leagoo M5 παιζουν σε αυτά τα λεφτα με 2gb ram και μαλιστα δεν είναι και 4g!

Είπες να είναι έτοιμο out of the box. Αυτό δεν θα το έχεις στο A806 με τις rom που βάζουν τα κινεζομαγαζα. Αν έχεις σκοπό να κάνεις αλλαγή rom τότε μιλάμε σε διαφορετική βάση. Αν θες vibeui rom χωρίς πρόβληματα θα δεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#

Υπάρχουν και άλλες επιλογές που αναφέρθηκαν σε πρόσφατα posts για MiUI κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν έχει αυτή τη ρύθμιση. Θα πρέπει να το αλλάξεις χειροκίνητα σύμφωνα με την ζώνη ώρας που βρίσκεσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ρωτώ μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάζει αυτόματα κάθε φορά που μπαίνει στο εκάστοτε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Edited by sakis20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...