Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@jordi_7

Δε μπορώ να πω πως κάνει και την καλύτερη διαχείρηση, αλλά όλες λίγο-πολύ καταναλώνουν μπαταρία ανάλογα με τη χρήση. Άλλωστε το 806 δεν φημίζεται για την αυτονομία του.

Τι εννοείς αν ζορίζεται το κινητό; Μια χαρά τρέχει και στο antutu βγάζει το ίδιο σκορ με τις vibeui.

Εγώ την κατέβασα από εδώ http://4pda.ru/forum/lofiversion/index.php?t623403.html

Την περνάς με TWRP κάνοντας clean install και επιλέγεις Α806 (όχι Α808Τ).

Τη δοκιμάζεις κι αν σου αρέσει την κρατάς.

Μπορείς να μου δώσεις το direct link για download γιατί δεν βγάζω άκρη στα Ρώσικα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται απλά με την εγγραφή στο δίκτυο κινητής

 

Της γυναίκας μου το κινητό που είναι ένα από τα πιο απλά κινητά και τα πιο φτηνά μόλις αλλάζει δίκτυο και χώρα αλλάζει και η ώρα αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν έχει αυτή τη ρύθμιση. Θα πρέπει να το αλλάξεις χειροκίνητα σύμφωνα με την ζώνη ώρας που βρίσκεσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είπες να είναι έτοιμο out of the box. Αυτό δεν θα το έχεις στο A806 με τις rom που βάζουν τα κινεζομαγαζα. Αν έχεις σκοπό να κάνεις αλλαγή rom τότε μιλάμε σε διαφορετική βάση. Αν θες vibeui rom χωρίς πρόβληματα θα δεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#

Υπάρχουν και άλλες επιλογές που αναφέρθηκαν σε πρόσφατα posts για MiUI κλπ.

Αρα με συμφερει τοτε να το παρω οσο πιο φθηνα γινεται(δηλ.64 ευρω από ali) και με την εξης σειρα- το κανω ρουτ(γινεται ευκολα ρουτ? και αν ναι με ποια εφαρμογη?), βαζω mobile uncle και με αυτό κανω εγκατασταση twrp και μετα κανω εγκατασταση την 1536 multilanguage rom με όλα τα wipes,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αρα με συμφερει τοτε να το παρω οσο πιο φθηνα γινεται(δηλ.64 ευρω από ali) και με την εξης σειρα- το κανω ρουτ(γινεται ευκολα ρουτ? και αν ναι με ποια εφαρμογη?), βαζω mobile uncle και με αυτό κανω εγκατασταση twrp και μετα κανω εγκατασταση την 1536 multilanguage rom με όλα τα wipes,σωστα?

Δεν θα πρότεινα να το πάρεις από ali.

Το τηλέφωνο μπορεί να σου έρθει και να είναι ήδη root. Αν δεν είναι το κάνεις εύκολα με το kingo root. Τα υπόλοιπα είναι όπως τα λες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Της γυναίκας μου το κινητό που είναι ένα από τα πιο απλά κινητά και τα πιο φτηνά μόλις αλλάζει δίκτυο και χώρα αλλάζει και η ώρα αυτόματα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.org.amip.ClockSync

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.?

Τι εχει η 1447 rom ?

Μια χαρα ειναι η 1447, εγω σε αυτη εχω μεινει. Απλα πρεπει να κανεις καποιες ρυθμισεις καιι να διαγραψεις καποιες κινεζοεφαρμογες μεσα απο το κινητο. Αρα δεν ειναι ετοιμο out of the box .

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε kandilak να πω ενα μεγαλο ευχαριστω για την απιθανη ρομ που εχεις βαλει(την 1536 ντε)Να πω συντομα οτι προσφατα αγορασα το εν λογω κινητο απο το bangood στην απιθανη τιμη των 63 ευρο αλλα με την πιο αθλια ρομ ever την 1432(οπου ουτε το ραδιοφωνο δεν βρησκαμε για καποιον λογο)anyway μετα το φλασαρισμα ολα ρολοι!!!Μπραβο σου:D
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω αλλο ενα Α806 για να το κανω δωρο. Απο geekbuying εχει αγορασει κανεις και τι εμπειρια ειχε;;;

 

http://www.geekbuying.com/item/Lenovo-A8-A806-MTK6592-Octa-Core-1-7GHz-5-0-Inch-Android-4-4-Smartphone-2G-RAM-16GB-ROM-4G-FDD-LTE-HD-13-0MP---Black-331849.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις το direct link για download γιατί δεν βγάζω άκρη στα Ρώσικα;

 

Eδώ είσαι. https://yadi.sk/d/QYeruSvzuuQDy

Πάνω δεξιά, επιλέγεις download και την κατεβάζεις.

Όταν την περάσεις, αν δεν σου αρέσει το αρχικό παράθυρο (όταν "φορτώνει) πες να σου πως να το αλλάξεις.

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα

 

Παράγγειλα το συγκεκριμένο κινητό για τον γιο μου από geekbuying και το περιμένω τις επόμενες μέρες.

Από αυτά πού διάβασα όμως στο forum αρχίζω να αμφιβάλω αν έκανα καλά με την επιλογή του συγκεκριμένου κινητού.

Επειδή δεν γνωρίζω από ροοτ και αλλαγή ρομ θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή λειτουργεί χωρίς πρόβλημα με το εργοστασιακό λογισμικό.

Η Χρήση σε internet, facebook, you tube, google play store είναι χωρίς προβλήματα ή χρειάζεται κάποια διαδικασία;

Αν έχει διάφορες κινεζιές πως μπορώ να τις αφαιρέσω?

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Η Χρήση σε internet, facebook, you tube, google play store είναι χωρίς προβλήματα ή χρειάζεται κάποια διαδικασία;

Αν έχει διάφορες κινεζιές πως μπορώ να τις αφαιρέσω?

Η χρηση internet, facebook, you tube, google play store ειναι χωρις προβληματα.

Τις κινεζικες τις βγαζεις με ενα προγραμμα αλλα πρεπει να ειναι ροοτ το κινητο, λογικα θα στο στειλουν ροοτ αλλιως θα ειναι δυσκολο για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση internet, facebook, you tube, google play store ειναι χωρις προβληματα.

Τις κινεζικες τις βγαζεις με ενα προγραμμα αλλα πρεπει να ειναι ροοτ το κινητο, λογικα θα στο στειλουν ροοτ αλλιως θα ειναι δυσκολο για σενα.

 

Και πως λεγεται αυτό το πρόγραμμα που βγαζεις τις κινεζιες?

Link to comment
Share on other sites

@Teo010 , πιστεύω να μην έχεις πρόβλημα τα μυνήματα που μου έρχονται inbox για το A806 και τα προβλήματα που έχουν με την 1447 rom των κινεζομαγαζων, με συνέχη popup διαφημίσεων, με μη εύρεση τοποθεσίας από δίκτυο σε facebook , instagram, viber, εφαρμογών καιρού, και προβλήματα ειδοποιησεων από messenger, viber, whatsup κλπ. επειδή οι εφαρμογές τερματιζόνται να τα προωθώ σε εσένα για να βοηθήσεις τους κατόχους.

Αυτοί που ρωτάνε για την εργοστασιακή rom , να ξέρουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για αυτούς που θα χρησιμοποιήσουν την συσκευή στην Κίνα. Για τους υπόλοιπους θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν μία τροποποιημένη rom , η οποία αυτομάτως παύει να είναι εργοστασιακή. Με μία τέτοια τροποποιημένη rom έρχεται το τηλέφωνο στην Ευρωπη και κάθε κινεζομαγαζο το στέλνει με μία δικιά του. Άλλες θα έχουν μικρά και άλλες μεγαλύτερα προβλήματα.

Για αυτόν λοιπόν που δεν θέλει να ασχοληθεί με αλλαγές rom και χάσιμο χρόνου για την αντιμετώπιση των προβλημάτων μέσα στην rom που θα έχει το τηλέφωνο, το A806 δεν προτείνεται.

Για τους άλλους όμως είναι μία παρά παρά πολύ καλή επιλογή στην τιμή αυτή.

Χρόνος αλλαγής rom για κάποιον που το έχει κάνει έστω μία φορά είναι 15 λεπτά και αν δεν είναι root 20 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

να τα προωθώ σε εσένα για να βοηθήσεις τους κατόχους.

Για την 1536 να μην τους προωθεις γιατί εσύ την έχεις πειράξει άρα εσύ έχεις την ευθύνη.

Εσύ πιστεύεις ότι σε μένα δεν μου στέλνουν μηνύματα;

Δεν ξέρω τι έχεις πειράξει στην 1536 αλλά βγάζει μουφα φωτογραφίες και αυτό δεν βλέπω να το λες στον κόσμο .

Γιαυτό εγώ μένω στην 1447 που βγάζει μια χαρά φωτογραφίες, δεν έχω πρόβλημα με διαφημίσεις ( αφού έβγαλα τις κατάλληλες κινεζικες εφαρμογές) και δεν έχω πρόβλημα με ειδοποιήσεις.

Τώρα αν για κάποιον πιο σημαντικό είναι να έχει την μαμισια εφαρμογή του καιρου ή την εύρεση τοποθεσίας στο fb ( μπορεί να το κάνει και χειροκίνητα) απο το να μην βγάζει χάλια φωτογραφίες ή να μάθει να φλασαρει τότε είναι στο χέρι του να διαλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον ,μπορειτε να μου πειτε με ποιο πρόγραμμα η πως βγαζει κανεις τις κινεζικες εφαρμογες και τα ποπαπ από την 1447?

Αν δηλ. βγαλω τις κινεζιες από την 1447 θα εξακολουθώ να εχω προβλήματα με μη εύρεση τοποθεσίας από δίκτυο σε facebook , instagram, viber, εφαρμογών καιρού, και προβλήματα ειδοποιησεων από messenger, viber, whatsup κλπ που λεει ο kandilak ?

Θα εχω δηλ. μια πληρος λειτουργικη και εντελος bugless rom?

Ειπα ηθελα ένα out of the box τηλ. αλλα με την τιμη χωμα που το βρισκει κανεις σημερα δεν χαλασε και ο κοσμος να ασχοληθούμε και λιγο!

Link to comment
Share on other sites

@Teo010,

δεν με ενδιαφέρει αν αρέσει ή δεν αρέσει η rom που έχω φτιάξει. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει. Δεν σχολίαζω ποια είναι καλύτερη rom.

Όταν ρωτάει κάποιος αν το A806 είναι ok όπως έρχεται επειδή δεν θέλει να ασχοληθεί με πειράγματα θα του πω ότι ναι προχώρα στην αγορά? Δεν θα του το πω γιατί για μένα δεν είναι έτσι. Εσύ έχεις αντίθετη άποψη. Γιατί λοιπόν ν' αφιερώσω χρόνο σε κάποιον που αντιμετωπίζει πρόβλημα επειδή άκουσε την δική σου άποψη και αγόρασε το τηλέφωνο?

Τέλος , οι φωτογραφίες στην 1536 δεν έχουν διαφορά από τις υπόλοιπες VibeUI rom. Τα όποια θέματα με focus και νυχτερινές λήψεις είναι το ίδιο σε όλες τις rom με την stock εφαρμογή κάμερας της lenovo και είναι θέμα ρυθμίσεων και χειρισμού της εφαρμογής από τον χρήστη. Μη ζητάς λοιπόν να πω πράγματα που δεν ισχύουν. Το ότι το λες μόνο εσύ δεν σημαίνει ότι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω κι άλλο κόσμο στα πμ σου μη φοβάσαι δεν ξανά προτείνω τίποτα! Παρτα όλα πάνω σου! :p Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το σκέφτομαι να παρω αυτό το τηλ για την γυναικα μου,θελει κινητο που να εχει καλουτσικη καμερα σε φωτος και βιντεο και εγω αυτό που θελω είναι να είναι ετοιμο out of the box χωρις bugs κ.τ.λ!

Το βρισκω στο banggood στα 65 ευρω το ασπρο και από vickmall στα 71ευρω με κατι ποντους που εχω,απο το vickmall η Selina μου ειπε ότι είναι ρουτ και φοραει την 1447 rom και δινει δωρο θηκη σιλικόνης και screen protector,απο banggood δε ξερω γιατι δεν βρισκω live chat!

Να το παρω το τηλ. και αν ναι από ποιο από τα 2 μαγαζια?

Valsam, πως τις πετυχαίνεις αυτές τις τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Valsam, πως τις πετυχαίνεις αυτές τις τιμές;

 

€ 64,72 σε ασπρο https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Lenovo-A8-A806-Mobile-Phone-MTK6592-Octa-core-1-7G-Multi-language-4G-FDD-LTE/412402_1984861233.html?aff_platform=aaf&sk=QVFu7uZF2%3A&cpt=1476999747378&af=15fcd2da-970e-11e6-b5c1-02863d06534d&aff_trace_key=9b0a01f0e1d446d2a9c4e928eae1fc4b-1476999747378-07681-QVFu7uZF2

Και μειον καμια περιπου 6-7 ευρω από ποντους κ.τ.λ από εδώ http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

Το θεμα είναι ότι με εχουν μπερδεψει εδώ μεσα αν τελικα αξιζει να δισω 65-71ευρω για το συγκεκριμενο κινητο!!!!!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Banggood μου έβγαλε την προσφορά στα περίπου 70 δολάρια. Το παρήγγειλα για το γιο. Τώρα πρέπει να ξεκαθαρίσω ποια είναι η πιο απροβληματιστη ROM, που ταυτόχρονα δε θα έχει θέματα με τις ειδοποιήσεις κλπ των social media.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Μπορώ να κάνω root το συγκεκριμένο μοντέλο με KingRoot.apk

έχω διαβάσει πως είναι ο πιο εύκολος τρόπος αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο Α806

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Μπορώ να κάνω root το συγκεκριμένο μοντέλο με KingRoot.apk

έχω διαβάσει πως είναι ο πιο εύκολος τρόπος αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο Α806

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δουλεύει κανονικά. Αλλά δεν το συστήνω για μόνιμο διαχειριστή root. Μόνο για αυτούς που δεν είναι root και το χρειάζονται για να φλασαρουν το TWRP με το mobileuncle tool, ώστε να προχωρήσουν στο φλασαρισμα μιας custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά. Αλλά δεν το συστήνω για μόνιμο διαχειριστή root. Μόνο για αυτούς που δεν είναι root και το χρειάζονται για να φλασαρουν το TWRP με το mobileuncle tool, ώστε να προχωρήσουν στο φλασαρισμα μιας custom rom.

 

Με ενδιαφέρει μόνο για να αφαιρέσω διάφορες άχρηστες κινεζιές.

Δεν το έχω παραλάβει το κινητό ακόμα (παραγγελία από geekbuying.com), ούτε γνωρίζω ποια rom θα έχει.

Απλά προσπαθώ να μάθω 2-3 πράγματα από τώρα για κάθε ενδεχόμενο:O

Link to comment
Share on other sites

Sos παιδιά το τηλέφωνο έπεσε σε νερό. Το έβαλα σε ρύζι και δούλεψε για 2 μέρες και σήμερα έσβησε η οθόνη, δεν αντιδρά καθόλου. Το έβαλα για φόρτιση πατάω το ον κάνει την δόνηση αλλά δεν ανάβει καθόλου η οθόνη. Εχθές το βράδυ παρατήρησα ότι η οθόνη τρεμοεπαιζε λιγο. Στην προσπάθεια για άνοιξε κλείσε για ένα δευτερόλεπτο έδειξε η οθονη το σήμα της λενοβο, και σκέφτομαι μήπως φταίει η μπαταρία, γιατί ήδη φτάνει στα 2 χρόνια. Αν μπορεί κανείς ας στείλει λινκ με οικονομικη λειτουργικη οθόνη και μπαταρία . Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...