Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα, τελικά μάλλον είναι η οθόνη πριν από λίγο άναψε για κάνα λεπτό και έβγαζε κάθετες γραμμές σε όλη την οθόνη. Το τατς δούλευε κανονικά. Αν γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να παραγγείλω και από πού ας ενημερώσει.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα, τελικά μάλλον είναι η οθόνη πριν από λίγο άναψε για κάνα λεπτό και έβγαζε κάθετες γραμμές σε όλη την οθόνη. Το τατς δούλευε κανονικά. Αν γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να παραγγείλω και από πού ας ενημερώσει.

Με αγορά καινούργιου στα 70€ δεν συμφέρει να αλλάξεις οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπάθησα να βάλω την Miui, τελικά κόλλησε στην ενεργοποίηση της συσκευής και προσπάθησα να κάνω restore στην Vibe UI.

Eντέλει είχα χάσει το backup και θα έκανα clean flash. Όλα καλά όλα ωραία αλλά μόλις φλασάρω μου βγάζει "Your device does not appear to be rooted. Install SuperSU now? This will root your device". Είτε όμως επιλέξω Do Not Install είτε Swipe to Install το κινητό κλείνει και ανοιγει στην αρχή που γράφει Lenovo και κολλάει εκεί. Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπάθησα να βάλω την Miui, τελικά κόλλησε στην ενεργοποίηση της συσκευής και προσπάθησα να κάνω restore στην Vibe UI.

Eντέλει είχα χάσει το backup και θα έκανα clean flash. Όλα καλά όλα ωραία αλλά μόλις φλασάρω μου βγάζει "Your device does not appear to be rooted. Install SuperSU now? This will root your device". Είτε όμως επιλέξω Do Not Install είτε Swipe to Install το κινητό κλείνει και ανοιγει στην αρχή που γράφει Lenovo και κολλάει εκεί. Τι παίζει;

Παρατηρήσες αν στο φλασαρισμα της rom έβγαλε σφάλμα? Φαίνεται ότι δεν έχει γίνει το install της rom. Ξανά κάνε το με την 3η μέθοδο.

Για το πρόβλημα στην miui, νομίζω ότι θα έπρεπε να αφήσεις το τηλέφωνο στα αγγλικά μέχρι να κάνεις και την ενεργοποίηση στο mi account.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βγάζει σφάλμα, όλα κανονικά. Με την 3η μέθοδο το κάνω και δεν λειτουργεί. Όσο για το Miui δεν προχωραέι το τηλέφωνο να λειτουργήσει χωρίς ενεργοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βγάζει σφάλμα, όλα κανονικά. Με την 3η μέθοδο το κάνω και δεν λειτουργεί. Όσο για το Miui δεν προχωραέι το τηλέφωνο να λειτουργήσει χωρίς ενεργοποίηση.

Για την miui σου είπα ότι αν κατά το setup wizard επιλέξεις ελληνικά αυτό πιθανόν να είναι το πρόβλημα στο να ολοκληρώσεις την ενεργοποιήση παρακάτω.

Τώρα για την VibeUI δοκίμασε να φλασάρεις και κάποια άλλη VibeUI rom να δεις τι γίνεται. Μήπως έχεις αλλάξει και το TWRP με κάποια άλλη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Και στα Αγγλικά που το δοκίμασα το ίδιο παίζει με την Miui, μου ζητάει έναν κωδικό αφού λέει οτι απέτυχε η λειτουργία Εύρεση Συσκευής.

 

Έβαλα μια AOSP KitKat που είχα στην SD και λειτουργεί τουλάχιστον το κινητό. Μου έβγαλε πάλι το μήνυμα για το αν θέλω να κάνω Install το SuperSU, πάτησα Do Not Install και μετά απο κανα πεντάλεπτο άνοιξε κανονικά. Να πάρω ένα backup και να ξαναδοκιμάσω; Να κάνω root το κινητό ; Nα περάσω μέσω TWRP το SuperSU?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα.Εχω περασμενη την 1536 του Kandilak και ξαφνικα σταματησε να αναγνωριζει την καρτα Sim και μου βγαζει Invalid Imei. Η καρτα sim λειτουργει κανονικα σε αλλο κινητο. Δοκιμασα τη μεθοδο για την επαναφορα του imei που υπαρχει στους οδηγους στην 1η σελιδα, δοκιμασα να ξαναφλασαρω την 1536 αλλα τιποτα δεν ειχε αποτελεσμα. Εχει κανεις καμια ιδεα? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Και στα Αγγλικά που το δοκίμασα το ίδιο παίζει με την Miui, μου ζητάει έναν κωδικό αφού λέει οτι απέτυχε η λειτουργία Εύρεση Συσκευής.

 

Έβαλα μια AOSP KitKat που είχα στην SD και λειτουργεί τουλάχιστον το κινητό. Μου έβγαλε πάλι το μήνυμα για το αν θέλω να κάνω Install το SuperSU, πάτησα Do Not Install και μετά απο κανα πεντάλεπτο άνοιξε κανονικά. Να πάρω ένα backup και να ξαναδοκιμάσω; Να κάνω root το κινητό ; Nα περάσω μέσω TWRP το SuperSU?

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει πάει λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ένα θέμα.Εχω περασμενη την 1536 του Kandilak και ξαφνικα σταματησε να αναγνωριζει την καρτα Sim και μου βγαζει Invalid Imei. Η καρτα sim λειτουργει κανονικα σε αλλο κινητο. Δοκιμασα τη μεθοδο για την επαναφορα του imei που υπαρχει στους οδηγους στην 1η σελιδα, δοκιμασα να ξαναφλασαρω την 1536 αλλα τιποτα δεν ειχε αποτελεσμα. Εχει κανεις καμια ιδεα? Ευχαριστω.

Μπες στο TWRP και μετά Advanced , μετά file manager, μετά επέλεξε τον φάκελο data και μετά τον φάκελο nvram. Κάνοντας αυτό θα πρέπει να βρίσκεσαι στην διαδρομή /data/nvram. Αφού βρίσκεσαι σε αυτό το συγκεκριμένο path, πατάς κάτω δεξιά το Select folder , μετά το Delete και μετά Swipe to confirm. Μετά κάνε επανεκκίνηση στην συσκευή. Μετά το reboot περίμενε 5 λεπτά και μετά δες αν διορθώθηκε. Αν όχι και έχεις παλιότερο backup από twrp (όχι κατα ανάγκη από την ίδιο rom) μπες και κάνε restore μόνο το nvram και μετά κάνε πάλι την προηγούμενη διαδικασία που κάνεις delete το /data/nvram.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ιδέα καντιλακ.

 

Αν κάποιος έχει χαλασμένο το κινητό αλλά να μην έχει πρόβλημα η οθόνη( το τατς και η πρόσοψη δεν με ενδιαφέρει) το αγοράζω σε λογική τιμή άμεσα. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει μνμ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ιδέα καντιλακ.

 

Αν κάποιος έχει χαλασμένο το κινητό αλλά να μην έχει πρόβλημα η οθόνη( το τατς και η πρόσοψη δεν με ενδιαφέρει) το αγοράζω σε λογική τιμή άμεσα. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει μνμ. Ευχαριστώ

Φίλε Τάσο η φιλική συμβουλή μου είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις ούτε 20-30€ για την επισκευή αυτού του τηλεφώνου. Το τηλέφωνο έχει φάει νερό το οποίο από τα λεγόμενα σου έχει προλάβει να κάνει ζημιά στο τηλέφωνο. Εσύ τώρα μπορεί να βλέπεις πρόβλημα στην οθόνη μόνο αλλά μεθαύριο θα εμφανιστούν και άλλα που τώρα δεν βλέπεις (ηχείο, touch, κάμερα, ακουστικό, κύκλωμα φόρτισης κλπ).

Τώρα αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να βρείς μεταχειρισμένη οθόνη σχεδόν τσάμπα για να ασχοληθείς μόνο σου και ότι καταφέρεις κάνε το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει πάει λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπες στο TWRP και μετά Advanced , μετά file manager, μετά επέλεξε τον φάκελο data και μετά τον φάκελο nvram. Κάνοντας αυτό θα πρέπει να βρίσκεσαι στην διαδρομή /data/nvram. Αφού βρίσκεσαι σε αυτό το συγκεκριμένο path, πατάς κάτω δεξιά το Select folder , μετά το Delete και μετά Swipe to confirm. Μετά κάνε επανεκκίνηση στην συσκευή. Μετά το reboot περίμενε 5 λεπτά και μετά δες αν διορθώθηκε. Αν όχι και έχεις παλιότερο backup από twrp (όχι κατα ανάγκη από την ίδιο rom) μπες και κάνε restore μόνο το nvram και μετά κάνε πάλι την προηγούμενη διαδικασία που κάνεις delete το /data/nvram.

 

Δυστυχως δεν δουλεψε τιποτα απο τα δυο. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν δουλεψε τιποτα απο τα δυο. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να δοκιμασω?
Δηλαδή στις Ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο - Κατάσταση - Αριθμός IMEI σου βγάζει invalid?

Και αυτό έγινε ξαφνικά χωρίς να προηγηθεί κάτι.

Είσαι σίγουρος ότι έκανες σωστά την διόρθωσε του IMEI με την μέθοδο του imei.exe και δεν δούλεψε? Πρόσεξε αν το κάνεις με το imei.exe θα πρέπει να το ξανακάνει οπότε κάνεις εκκαθάριση δεδομένων (factory reset).

Το παλαιότερο backup που είχες από το TWRP είχε επιλογή για restore της nvram ή ήταν μόνο data, system, cache, dalvik?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο καντιλακ, τώρα είδα σε βίντεο πώς αλλάζεις οθόνη και δεν αξίζει. Αυτό που με τρελαίνει είναι πώς ώρες ώρες η οθόνη δουλεύει κανονικά για λίγα δευτερόλεπτα, τί στο καλό να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στις Ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο - Κατάσταση - Αριθμός IMEI σου βγάζει invalid?

Και αυτό έγινε ξαφνικά χωρίς να προηγηθεί κάτι.

Είσαι σίγουρος ότι έκανες σωστά την διόρθωσε του IMEI με την μέθοδο του imei.exe και δεν δούλεψε? Πρόσεξε αν το κάνεις με το imei.exe θα πρέπει να το ξανακάνει οπότε κάνεις εκκαθάριση δεδομένων (factory reset).

Το παλαιότερο backup που είχες από το TWRP είχε επιλογή για restore της nvram ή ήταν μόνο data, system, cache, dalvik?

 

Ναι εγινε ετσι ξαφνικα. Βασικα εγινε μετα για λιγο εφτιαξε και μετα ξαναχαλασε τελειως...Το fix με το imei.exe το εκανα ακριβως οπως το λεει ο οδηγος...το back up ειχε ολες τις επιλογες και πατησα μονο το nvram οπως ειπες και μετα εκανα τη διαδικασια για το delete

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγινε ετσι ξαφνικα. Βασικα εγινε μετα για λιγο εφτιαξε και μετα ξαναχαλασε τελειως...Το fix με το imei.exe το εκανα ακριβως οπως το λεει ο οδηγος...το back up ειχε ολες τις επιλογες και πατησα μονο το nvram οπως ειπες και μετα εκανα τη διαδικασια για το delete

Δοκίμασε να ξανά φλασάρεις την rom με την 3η μέθοδο (πάρε backup τα αρχεία που χρειάζεσαι και βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου). Αν γίνεται πάλι το ίδιο δεν μπορώ να προτείνω τίποτα άλλο από το να δοκιμάσεις μήπως διορθωθεί ότι έχει χαλάσει με πέρασμα rom με το sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα λίγα ποστ πιο πριν, έχω παραγγείλει το τηλέφωνο για το γιο μου.

Μέχρι να έρθει, πρέπει να βρω ποια ROM θα του περάσω.

Το ζητούμενο είναι να βρω μια ROM με την οποία το τηλ θα δουλέψει απροβληματιστα και δε θα χρειαστεί να ξανασχοληθω (δε θα μου το δίνει! αλλά θα ψιλογκρινιαζει!).

Το αν είναι εξελλινισμενη ενδιαφέρει αλλά δεν είναι κι απαραίτητο. Αντίθετα, είναι σημαντικό να εμφανίζει τις ειδοποιήσεις των Social media.

 

Θα διαβάσω το θέμα, τουλάχιστον τα ποστ του τελευταίου χρόνου, αλλά ήδη μου έχει δημιουργηθεί μια απορία: Μια πολύ δημοφιλής ROM είναι η 1536 του kandilak (βέβαια θέλω να διαβάζω αν έχει κάποια προβλήματα). Όμως ο Teo010, ενώ στο ποστ 7365 σελίδα 491 έλεγε ότι η συγκεκριμένη ROM είναι smooth και ίσως βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες από την 1447, ο ίδιος, στο ποστ 9616 σελίδα 642 λέει ότι η 1536 του kandilak βγάζει πολύ χειρότερες φωτο από την 1447!! (Βέβαια δε έχω διαβάσει ακόμα όλα τα ενδιάμεσα ~1300 ποστ).

Τι λένε οι υπόλοιποι; Αυτό για τις φωτογραφίες ισχύει; Γενικά ποια ROM πρότεινε για αυτά που θέλω;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την 1536 και δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Οι φωτο ειναι ιδιες οποια rom και να βαλεις. Δλδ καλες ως πολυ καλες με αρκετο φωτισμο και απαραδεκτες το βραδυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!!!

Μια μικρή βήθεια!!!

Αγόρασα για την συζυγό μου αυτό το υπέροχο κινητό ειλικρινά ειναί πολύ καλο!!!

Δημιούργησα λογαριασμό Google με τα δικό μου mail και συγχρονίστηκαν οι δικές μου επαφές

Αφου το αντιλήφθηκα εκανα προσθηκη λογαριασμού της συζύγου μου αλλα δεν μπορω να βρώ απο που να

διαγράψω απο το κινητο τον δικο μου λογαριασμου πηγαινω Ρυθμίσεις/Λογαριασμόι/Google αλλα εχει μονο προσθηκη

εαν μπορει καποιος να βοηθησε ευχαριστω!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Και στα Αγγλικά που το δοκίμασα το ίδιο παίζει με την Miui, μου ζητάει έναν κωδικό αφού λέει οτι απέτυχε η λειτουργία Εύρεση Συσκευής.

 

Έβαλα μια AOSP KitKat που είχα στην SD και λειτουργεί τουλάχιστον το κινητό. Μου έβγαλε πάλι το μήνυμα για το αν θέλω να κάνω Install το SuperSU, πάτησα Do Not Install και μετά απο κανα πεντάλεπτο άνοιξε κανονικά. Να πάρω ένα backup και να ξαναδοκιμάσω; Να κάνω root το κινητό ; Nα περάσω μέσω TWRP το SuperSU?

 

Κάνε ένα λογαριασμό (κάνε εγγραφή) στην xiaomi και συνδέσου. Το ζητάει γιατί έχει διάφορες υπηρεσίες η xiaomi. Δεν είναι ανάγκη να τις χρησιμοποιήσεις, αλλά θα σου χρειαστεί όταν πας να κατεβάσεις "θέματα" για τη συσκευή, αλλά και να δουλέψει η συσκευή.

Το 1ο setup κάντο στα Αγγλικά, έχει δίκιο ο kantilak.

Η miui έχει εγκατεστημένο το supersu.

Θα σου πρότεινα να κάνεις "καθαρή" εγκατάσταση της miui με το TWRP και να σετάρεις αρχικά το κινητό στα αγγλικά κι αφού κάνεις login στην xiaomi στο λογαριασμό που ήδη θα έχεις κάνει.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Στο TWRP πηγαίνεις: Wipe-->Advanced wipe--> και τα τσεκάρεις όλα εκτός της sdcard. Κάνεις Swipe to wipe και επιστρέφεις στο αρχικό μενού. Πατάς reboot--> Power off. Μπαίνεις πάλι στο TWRP και κάνεις install τη rom.

Eλπίζω να πάνε όλα καλά. Εγώ έτσι το κάνω και δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λένε οι υπόλοιποι; Αυτό για τις φωτογραφίες ισχύει; Γενικά ποια ROM πρότεινε για αυτά που θέλω;

Η 1536 multilanguage rom που έχω φτιάξει είναι βασισμένη στην τελευταία επίσημη VibeUI rom που βγήκε για το A806 (έχει περάσει χρόνος από τότε νομίζω)

Οι αλλαγές που έχουν γίνει έχουν να κάνουν με την προσθήκη του multilanguage (με επιπλέον δουλειά στην ελληνική μετάφραση) προσθήκη root με το SuperSU, αλλαγές για συμβατότητα με το xposed framework, αλλαγές για την σωστή εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων, fix για την εύρεση τοποθεσίας μέσω δικτύων wifi και κινητής (στην stock rom βρίσκει τοποθεσία μόνο μέσω gps), και έχουν αφαιρεθεί όλες ή άχρηστες κινεζικές και μη εφαρμογές (πχ αναγνώριση φωνής στην κινεζική γλώσσα).

Η κάμερα δεν έχει διαφορές μεταξύ των VibeUI rom και το αποτέλεσμα είναι άνω του μέσου όρου των φωτογραφικών στα smartphone. Κάθε εφαρμογή κάμερας βέβαια θέλει τον κατάλληλο χειρισμό για να βγουν σωστές φωτογραφίες. Δηλαδή αν δεν έχεις ρυθμίσει για auto focus, πρέπει να κάνεις tap στην οθόνη για focus και μετά να πατήσεις για λήψη. Αν δεν το κάνεις τότε φταις εσύ που θα βγάλεις θολή φωτογραφία.

Και εγώ τα έχω δει τα posts του Teo010 και δεν θα σχολιάσω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι να βρω μια ROM με την οποία το τηλ θα δουλέψει απροβληματιστα και δε θα χρειαστεί να ξανασχοληθω

Βαλε την 1536.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!!!

Μια μικρή βήθεια!!!

Αγόρασα για την συζυγό μου αυτό το υπέροχο κινητό ειλικρινά ειναί πολύ καλο!!!

Δημιούργησα λογαριασμό Google με τα δικό μου mail και συγχρονίστηκαν οι δικές μου επαφές

Αφου το αντιλήφθηκα εκανα προσθηκη λογαριασμού της συζύγου μου αλλα δεν μπορω να βρώ απο που να

διαγράψω απο το κινητο τον δικο μου λογαριασμου πηγαινω Ρυθμίσεις/Λογαριασμόι/Google αλλα εχει μονο προσθηκη

εαν μπορει καποιος να βοηθησε ευχαριστω!!!

Ρυθμίσεις , Λογαριασμοί, Google (το πατάς) , μετά επιλέγεις το google λογαριασμό σου , μετά πατάς το πλήκτρο μενού και επιλέγεις Κατάργηση λογαριασμού

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις , Λογαριασμοί, Google (το πατάς) , μετά επιλέγεις το google λογαριασμό σου , μετά πατάς το πλήκτρο μενού και επιλέγεις Κατάργηση λογαριασμού

Στο Ρυθμίσεις/Λογαριασμοί έχει μονό το Προσθήκη Λογαριασμού δεν μου εμφανίζει καν τους λογαριασμούς που έχω βάλει για να μπορώ να κατάργησή κάποιον και στο google να πατήσω με πηγαίνει στο υπάρχων η νέος λογαριασμος https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161022/2e79453e02426e84ac2522697fa88034.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161022/649cab550abf01c7b0d1de3ffc8a7755.jpg

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξανά φλασάρεις την rom με την 3η μέθοδο (πάρε backup τα αρχεία που χρειάζεσαι και βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου). Αν γίνεται πάλι το ίδιο δεν μπορώ να προτείνω τίποτα άλλο από το να δοκιμάσεις μήπως διορθωθεί ότι έχει χαλάσει με πέρασμα rom με το sp flash tool.

 

Και παλι δεν δουλεψε τιποτα απο τα δυο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...