Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1.audio βλέπω στην sd1 την εξωτερικη καρτα μνήμης

2.μπορείς να μου πεις αν εχει στις ρυθμίσεις το δικό σου τσεκαρισμένο το "σάρωση πάντα διαθέσιμη" και τι εχεις τσεκαρισμένο στο "να παραμένει ενεργοποιημένο το wlan"

Εκεί που λέει audio(1) εκεί έχω τον ήχο κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

παρατηρώ ότι θέματα/ προβλήματα με το Α806 είναι συγκεκριμένα και κατά συνέπεια οι απορίες κι αυτές είναι επαναλαμβανόμενες.

Μήπως θα ήταν ευκολότερο από τον admin να ενημερωθεί το τμήμα "Χρήσιμα" της 1ης σελίδας (αν δεν είναι...) και να γίνονται παραπομπές όταν χρειάζεται σε αυτό ; Δεν είναι ότι κάποιος βαριέται απαραίτητα να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες αλλά ίσως και να μην μπορεί να αξιολογήσει αυτές τις πληροφορίες οπότε ζητά επιβεβαίωση πριν κάνει κάποιος λάθος. Επιπλέον δεν είναι περίεργο για κάποιον που απλά θέλει μια γρήγορη βοήθεια σε ένα πρόβλημα που έχει να την ζητά (ευγενικά πάντα). Μπορεί να μην έχει hobby τα κινητά ή να μη προλαβαίνει/ενδιαφέρεται να διαβάσει όλες τις σελίδες ή να είναι και εντελώς άσχετος τελικά .

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια έως τώρα :bow:

Φιλικά

Βλαδίμηρος

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο πως μπορούμε να το κάνουμε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λες μεχρι να ερθει το κινητο να κλεισει το myphone και να μην μας βρισκεις. Εδω θα ειμαστε!:p

Αλλα αν ζητησεις απο την αρχη να σου βγαλουν τις κινεζικες εφαρμογες μετα η αλλαγη ρομ θα ειναι μονοδρομος γιατι θα κολλαει το κινητο.

 

Και γενικά παιδιά μη τρελαίνεστε με τις κινέζικες εφαρμογές. Πέρα του ότι οι περισσότερες είναι χρήσιμες, ωραίες και λειτουργικές το κινητό αυτό έχει πολύ διαθέσιμο χώρο. Βέβαια τα application βελτιώνονται και συνεχώς αυξάνουν τις απαιτήσεις τους σε ΜΒ αλλά πιστεύω θα περάσουμε πολλά χρόνια ώστε να προκύψει πρόβλημα χωρητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση μέσω TWRP ακολουθείτε τον οδηγό αναβάθμισης , παραλείποντας τα βήματα 5, 11, 12, 13 (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο). Επίσης η εγκατάσταση του Update SuperSU-v2.14.zip είναι προαιρετική αφού η rom είναι ήδη root, αλλά την προτείνω γιατί το SuperSU είναι καλύτερο από το Superuser που έχει μέσα η rom.

Download VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

Σε αυτη την περιπτωση, το Superuser τι θα απογινει που εχει εγκατεστημενο; Κανουμε manual απεγκατασταση τπτ;

 

Το φλας του ειναι διπλο; Ειναι δυνατο; Γιατι του Hongmi ειναι το πιο δυνατο απο οσα κινητα εχω πιασει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση, το Superuser τι θα απογινει που εχει εγκατεστημενο; Κανουμε manual απεγκατασταση τπτ;

 

Το φλας του ειναι διπλο; Ειναι δυνατο; Γιατι του Hongmi ειναι το πιο δυνατο απο οσα κινητα εχω πιασει..

Αντικαθίσταται από το SuperSU που φλασάρεις στο TWRP. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Το φλας είναι διπλό και δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Τανκ you

To ειχα απορια το Superuser και απο το THL T6pro..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω περασει αυτη τη ρομ...

http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/

 

δυστυχως εχει καποια μπαγκς, δε δουλευει η καμερα, δε δουλευει το gps...

ψαχνω για μια οφισιαλ τωρα χωρις ομως το προβλημα της μπαταριας που ειχε το κινητο με τη ρομ οταν το πηρα...

 

υπαρχει καποια official με διορθωμενα τα bugs, και χωρις κινεζιες μεσα?γιατι μια αλλη επισημη ρομ που περασα ηταν τιγκα στα κινεζικα...

Link to comment
Share on other sites

το smart rotation ειναι απενεργοποιημένο ,αλλα ψαχνωντας τον security ειδα οτι ( απο την ημερα που το πηρα το σκορ που εβγαζε ηταν παντα 93 )ηταν δυο app που ετρεχαν με το ανοιγμα της οθονης (απο οτι ψιλοκαταλαβα στα αγγλικα που δεν τα παω και πολυ καλα μαζι τους )και μολις εκλεισα τον διακοπτη ωστε να μην ανοιγουν αυτοματα ,το σκορ πηγε 100 .Τωρα αν ηταν αυτο η αιτια??θα δειξει .

Αμα δεν γνωριζεις καλα αγγλικα ωστε να καταλαβαινεις τι γραφουν και τι πρεπει να κανεις ??ασ τα να πανε,και αν δεν τα πας καλα και με σκαλισματα τοτε ειναι που ............... :lol:

αν και προσωπικα δεν με ενοχλει και το φορτισμα καθε βραδυ (στο σονυ αυτο εκανα καθε βραδυ αλλα το ξεπατωνα με το νετ και παιχνιδια ),αλλα αν μπορει να κρατησει παραπανω και δεν το κανει σε εμενα σαφως και με ενδιαφερει να μαθω πως θα το φτιαξω :)

υγ.9432 εχω εγω.

 

λοιπον ,η καταναλωση επεσε κατακορυφα μετα απο της κινησεις αυτες ,δηλ.απενεργοποιηση τον εφαρμογων που ανοιγαν ταυτοχρονα με την οθονη :)οποτε το 48ωρο ειναι εφικτο αν δεν το ξεζουμιζω :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω περασει αυτη τη ρομ...

http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/

 

δυστυχως εχει καποια μπαγκς, δε δουλευει η καμερα, δε δουλευει το gps...

ψαχνω για μια οφισιαλ τωρα χωρις ομως το προβλημα της μπαταριας που ειχε το κινητο με τη ρομ οταν το πηρα...

 

υπαρχει καποια official με διορθωμενα τα bugs, και χωρις κινεζιες μεσα?γιατι μια αλλη επισημη ρομ που περασα ηταν τιγκα στα κινεζικα...

 

Έχω την ίδια rom και η κάμερα είναι μια χαρά. Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει;

 

edit: Μόλις δοκίμασα sygic gps και βρήκε αμέσως την τοποθεσία μου.

Edited by uvris
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο εμενα.....ειχα καιρο να γραψω στο φορουμ γιατι απο τον οδηγο του καντιλακ και μετα οταν τον πρωτοεβγαλε εχω περασει ολες τις ρομ και το κιν ανταποκριθηκε πολυ καλα.......εχω ομως ενα αλλο προβλημα με μια εφαρμογη εδω και πολυ καιρο και δεν μπορω να βρω λυση..... ειναι ενα 'αντικλεπτικο' προγραμμα το cerberus το οποιο μου το ειπε ενας φιλος και το κατεβασα, εδωσα και μια μικρη αμοιβη και το εχω μονιμα...θελω να ρωτησω εαν καποιος απο εδω μεσα το χρησιμοποιει και εαν του δουλευει σωστα με το lenovo.....για να μην χαλασω το φορουμ ομως γιατι μερικοι μπορει να θεωρησετε οτι ειμαι εκτος θεματος εαν καποιος εχει το προγραμματακι παρακαλω να μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα για να του ρωτησω καποια προβληματα που αντιμετωπιζω....ευχαριστω καλη συνεχεια!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Παρατήρησα σήμερα ότι δε λειτουργεί το rotate μου. Παρόλο που δεν έχω παγώσει ή διαγράψει κάποια σχετική εφαρμογή. Πάει κανενός το μυαλό τη μπορεί να φταίει? Αν έπαθε κάτι αντίστοιχο. Κατέβασα να δω και μια εφαρμογή για το gyroscope αλλά λέει η δεν έχει η συσκυεη ή κάτι το μπλοκάρει. Εννοώ το auto rotate. Manual σε κάνα YouTube ή κάνα παιχνίδι τα γυρνάει μόνο του. Αλλά άμα βλέπω καμία φώτο ή το πληκτρολόγιο σταμάτησε να τα γυρνάει.

Κατέβασα widget από το μάρκετ και άμα ανοίγω από κει λειτουργεί..αλλά άμα το ανοίξω από το notification bar όχι

Edited by makafou
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,η καταναλωση επεσε κατακορυφα μετα απο της κινησεις αυτες ,δηλ.απενεργοποιηση τον εφαρμογων που ανοιγαν ταυτοχρονα με την οθονη :)οποτε το 48ωρο ειναι εφικτο αν δεν το ξεζουμιζω :)

Τι ακριβως ρυθμισεις κανουμε γιατι δεν καταφερα να τις βρω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνει update το supersu τις τελευταίες μέρες, μου ζητάει να κάνει update το su binary αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνει.

 

Τελευταία φορά το ξήλωσα και πέρασα την τελευταία έκδοση από το custom recovery και δούλεψε. Εχθές που βγήκε η έκδοση v2.40 δεν έχω καταφέρει να την περάσω ακόμα.

 

Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και μένα μαστορια μου.μετά από δύο χρόνια αρμονικής συμβίωσης με ένα Samsung galaxy s advance ήρθε η ώρα για ένα νέο smartphone.έπειτα από ένα γρήγορο ψάξιμο κατέληξα σε αυτό(κύριος αντίπαλος ένα UMI ZERO).

Η χρήση του θα είναι κυρίως για σερφαρισμα άντε και καμία φωτογραφία και κανα βίντεο της προκοπής δεν ζητάω τρέλα πράγματα.Σύμφωνα όμως με όσα διάβασα στο φόρουμ μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες.

Το 4G δουλεύει τελικά στα ελληνικα δίκτυα;;;;

Επειδή διαβάζω ότι αρκετοί από εσάς έχετε αλλάξει την Rom και επειδή είμαι τελείως άσχετος με τέτοια θέματα, με λίγα λόγια το κινητό έτσι όπως θα μου έρθει από κίνα θα δουλεύει ή θα χρειαστεί να ψάχνω για Rom και τα σχετικά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κύριοι θέλω να παραγγείλω το Α806 διότι το umi zero που παρήγγειλα από το http://en.comebuy.com/cell-phones-android-cell-phone-5-inch-phones-om48922.html στα μέσα Νοεμβρίου αναμένεται να μου το στείλουν τον Ιανουάριο...(ενώ πλήρωσα express shipping από dhl από Germany, και έλεγαν πως θα το έστελναν στις 3/12 :mad:)

 

Οπότε ψάχνω μαγαζί που να έχει στοκ το Α806 στην Ευρώπη, αν έχει κανείς και κάνα κουπόνι ευπρόσδεκτο..:p

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν κουπόνια για το συγκεκριμένο..

Δλδ το αλλο ειναι στο δρόμο και παίρνεις αλλο..;

Παντως, παρε απο vickmall / mindeal, εγγύηση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνει update το supersu τις τελευταίες μέρες, μου ζητάει να κάνει update το su binary αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνει.

 

Τελευταία φορά το ξήλωσα και πέρασα την τελευταία έκδοση από το custom recovery και δούλεψε. Εχθές που βγήκε η έκδοση v2.40 δεν έχω καταφέρει να την περάσω ακόμα.

 

Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

 

Εγώ! Το πρόβλημά μου ξεκίνησε από τότε που έκανα update μέσω του manager και όχι μέσω του οδηγού Kandilak. Ακόμα και αν φλασάρω τον καινούργιο SuperSU μέσω recovery πάλι το κινητό μου δεν είναι rootαρισμένο. Απ' ότι κατάλαβα αν δεν περάσω την rom από την αρχή δεν θα στρώσει αλλά το βαριέμαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και μένα μαστορια μου.μετά από δύο χρόνια αρμονικής συμβίωσης με ένα Samsung galaxy s advance ήρθε η ώρα για ένα νέο smartphone.έπειτα από ένα γρήγορο ψάξιμο κατέληξα σε αυτό(κύριος αντίπαλος ένα UMI ZERO).

Η χρήση του θα είναι κυρίως για σερφαρισμα άντε και καμία φωτογραφία και κανα βίντεο της προκοπής δεν ζητάω τρέλα πράγματα.Σύμφωνα όμως με όσα διάβασα στο φόρουμ μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες.

Το 4G δουλεύει τελικά στα ελληνικα δίκτυα;;;;

Επειδή διαβάζω ότι αρκετοί από εσάς έχετε αλλάξει την Rom και επειδή είμαι τελείως άσχετος με τέτοια θέματα, με λίγα λόγια το κινητό έτσι όπως θα μου έρθει από κίνα θα δουλεύει ή θα χρειαστεί να ψάχνω για Rom και τα σχετικά;;;;

 

4G στην Ελλάδα έχουν Vodafone και Cosmote. Προς το παρόν στα περισσότερα αστικά κέντρα. Αναβαθμίζεται συνεχώς και σταδιακά. Πέρα από το κινητό που είναι εντάξει θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με τον πάροχό σου για να γίνει έλεγχος στην κάρτα sim, το πρόγραμμα χρήσης και την κάλυψη της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ

το κινητο ερχεται με φορεμενη ζελατινα γιατι εχω μπερδευτει:lol::lol:

απο vickmall μου εδωσαν 2 μαζι, και κολλησα τη μια και απλα μ φαινεται οτι ειχε ηδη, δεν ειμαι σιγουρος :P :lol::lol::lol:

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Oσα κινητα μου εχουν ερθει την εχουν φορεμενη. Οποτε μαλλον τo εκανες κρανος Formula 1

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ! Το πρόβλημά μου ξεκίνησε από τότε που έκανα update μέσω του manager και όχι μέσω του οδηγού Kandilak. Ακόμα και αν φλασάρω τον καινούργιο SuperSU μέσω recovery πάλι το κινητό μου δεν είναι rootαρισμένο. Απ' ότι κατάλαβα αν δεν περάσω την rom από την αρχή δεν θα στρώσει αλλά το βαριέμαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

4G στην Ελλάδα έχουν Vodafone και Cosmote. Προς το παρόν στα περισσότερα αστικά κέντρα. Αναβαθμίζεται συνεχώς και σταδιακά. Πέρα από το κινητό που είναι εντάξει θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με τον πάροχό σου για να γίνει έλεγχος στην κάρτα sim, το πρόγραμμα χρήσης και την κάλυψη της περιοχής σου.

 

Θέλει λίγο χρόνο αλλά δεν είναι δύσκολη η λύση. Παίρνεις ένα backup από TWRP recovery τα πάντα. Κάνεις ένα wipe. Περνάς την rom ξανά και το τελευταίο supersu και μετά κάνεις restore μόνο το data από το backup και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Oσα κινητα μου εχουν ερθει την εχουν φορεμενη. Οποτε μαλλον τo εκανες κρανος Formula 1

 

χαχα σωστος, σε ευχαριστω πολυ φιλε

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν κουπόνια για το συγκεκριμένο..

Δλδ το αλλο ειναι στο δρόμο και παίρνεις αλλο..;

Παντως, παρε απο vickmall / mindeal, εγγύηση.

 

Όχι δεν είναι στο δρόμο ούτε έχω tracking number ούτε μου το έχουν στείλει ακόμη... τα γαϊδούρια.. ( μιλάω για το umi zero που παρήγγειλα από το comebuy.com)

 

από 22/11 η παραγγελία για αποστολή από Γερμανία στις 3/12 αλλά τζίφος:mad:

 

κανείς καμιά πρόταση για την αγορά του Α806 από ευρώπη??:(

Edited by ntopas

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

σαν σουπερ user εμενα μ βγαζει την 240, την εκανα εγκατασταση ομως

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ακουλουθώ βήμα-βήμα τον οδηγό του φίλου kandilak στο ποστ #876.

Η διαδικασία ολοκληρώνεται στο 100%. Κανένα πρόβλημα επικοινωνίας, τρέχουν οι κίτρινες και κόκκινες μπάρες, λαμβάνω κανονικά το σχετικό πράσινο pop-up μύνημα Ok.

 

Παρ όλα αυτά, μάλλον δεν είμαι root. Προσπαθώ από το mobileuncle να κάνω recovery update και μου λέει ότι δεν είμαι rooted. (Δεν μου έβγαλε ποτέ μνμ για να του δώσω grant κτλπ)

Τι χάνω ρε παίδες?

Πρέπει να μπω στο μενού (προ boot) και να κάνω κάτι συγκεκριμένο?

 

Έχω version 9432.

 

 

Μικρή ιστορία (μήπως και παίζει ρόλο)

Το τλφ ήρθε rooted. (είχα εικονίδιο με κινέζικα)

Από βλακεία μου σε συνδυασμό με κεκτημένη ταχύτητα, απεγκατέστησα (με το titanium backup) το συγκεκριμένο αρχείο. Έκτοτε βεβαίως... λογικό είναι να μην είμαι root.

Το αναφέρω μήπως και παίζει κάποιο ρόλο.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά......Έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο στις εισερχόμενες κλήσεις....Ενώ ξεκινά ο ήχος να ακούγεται δυνατά,μετά από 3 δεύτερα αρχίζει να μειώνεται η ένταση και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου......Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει???Please help me.....!!!!!!!!Ευχαριστώ προκαταβολικά........:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...