Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυο ερωτήσεις:Στην caller screen μου βγάζει δίπλα απο το όνομα του καλούμενου κάτι κινέζικα γράμματα?φεύγουν?

Contacts, more features and settings, more display features, location, ξετσεκάρεις το display number's location και λογικά θα είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις:Στην caller screen μου βγάζει δίπλα απο το όνομα του καλούμενου κάτι κινέζικα γράμματα?φεύγουν?επίσης μπορώ να ξεκλειδώνω το κινητό με διπλό άγγιγμα της οθόνης?
Με ποια rom είσαι, γιατι εμένα δεν μου βγάζει κινεζικά στην caller screen.

Σε κλειστή οθόνη μπορείς με διπλό tap η οθόνη ν' ανοίγει.

Σε κλειστή οθόνη μπορείς με σύρσιμο του δαχτύλου στο κάτω άκρο της οθόνης (πάνω ακριβώς από τα τρία κουμπιά) απ' άκρη σ' άκρη , ν' ανοίγει και να ξεκλειδώνει ταυτόχρονα η οθόνη.

Για να τα πετύχεις αυτά σε κλειστή οθόνη (και όχι μόνο) πρέπει να ενεργοποιήσεις το Black screen operation και να επιλέξεις ανάλογα για κάθε δυνατότητα.

Όταν μπεις στις ρυθμίσεις υπάρχουν 2 καρτέλες , System και Character (για το αγγλικό menu αυτό). Πατά την καρτέλα Character, μετά επιλέγεις Black screen operation, στο επόμενο menu ανοίγεις τον διακόπτη Black Screen operation (πάνω δεξιά) και τέλος επιλέγεις από κάτω ανάλογα τι δυνατότητες θες να έχεις όταν είναι σβηστή η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την 1447 σύμφωνα με τις οδηγίες του Kandilak. Όλα μια χαρά - ευχαριστώ Kandilak για άλλη μια φορά.

 

Όλα πήγαν όπως τα έγραφε στον οδηγό - ερχόμενος από την 1445.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το security της lenovo, χαλαει ολο το κινητο.

Πως το εννοεις οτι χαλαει ολο το κινητο? Εγω το εχω παγωσει και δεν με εχει ξαναενοχλησει.

Link to comment
Share on other sites

1. Γύρισε στ αγγλικά κάνοντας install με TWRP αυτό -->http://download.chainfire.eu/452/SuperSU/

2. Ακόμα ψάχνω...

 

2. Δοκίμασε να συνδέσεις το κινητό μέσω USB σαν συσκευή πολυμέσων (MTP) μήπως στο εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Πως το εννοεις οτι χαλαει ολο το κινητο? Εγω το εχω παγωσει και δεν με εχει ξαναενοχλησει.

 

Πως ακριβως το παγωσες γιατι και εγω το κανω και δεν μου γινεται.. Μου ξαναβγαινει μετα το restart απο μονο του στη μπαρα με τις ειδοποιησεις πανω αριστερα... Και delete να το κανω με το titanium back up παλι ξαναβγαινει μετα το restart...

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως το παγωσες

Mε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el βρiσκεις το security με την εφαρμογη αυτη, πατας ενεργειες και μετα παγωμα.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια rom είσαι, γιατι εμένα δεν μου βγάζει κινεζικά στην caller screen.

Σε κλειστή οθόνη μπορείς με διπλό tap η οθόνη ν' ανοίγει.

Σε κλειστή οθόνη μπορείς με σύρσιμο του δαχτύλου στο κάτω άκρο της οθόνης (πάνω ακριβώς από τα τρία κουμπιά) απ' άκρη σ' άκρη , ν' ανοίγει και να ξεκλειδώνει ταυτόχρονα η οθόνη.

Για να τα πετύχεις αυτά σε κλειστή οθόνη (και όχι μόνο) πρέπει να ενεργοποιήσεις το Black screen operation και να επιλέξεις ανάλογα για κάθε δυνατότητα.

Όταν μπεις στις ρυθμίσεις υπάρχουν 2 καρτέλες , System και Character (για το αγγλικό menu αυτό). Πατά την καρτέλα Character, μετά επιλέγεις Black screen operation, στο επόμενο menu ανοίγεις τον διακόπτη Black Screen operation (πάνω δεξιά) και τέλος επιλέγεις από κάτω ανάλογα τι δυνατότητες θες να έχεις όταν είναι σβηστή η οθόνη.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Έχω την VIBE_UI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806 που την πέρασα σύμφωνα με το δικό σου οδηγό.Δίπλα ακριβως στον αριθμό τηλεφώνου μου εμφάνίζει δυο κινέζικους χαρακτήρες!τη ρύθμιση για τη black screen θα την τσεκάρω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Έχω την VIBE_UI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806 που την πέρασα σύμφωνα με το δικό σου οδηγό.Δίπλα ακριβως στον αριθμό τηλεφώνου μου εμφάνίζει δυο κινέζικους χαρακτήρες!τη ρύθμιση για τη black screen θα την τσεκάρω άμεσα!

 

Κάνε αυτό που λέει ο AndreasQTEK πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος θεμα οταν γραφει να κολλαει λιγο το τηλεφωνο,για κλασματα δευτερολεπτου δηλαδη,μεχρι εμφανισει στην οθονη το γραμμα που πατησε;Το κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα,δοκιμασα να απενεργοποιησω τις επιλογες προτασεις διορθωσης κτλ αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα..
Link to comment
Share on other sites

Αρα οι 2 απλες λυσεις για την γραματοσειρα ειναι:

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

 

και αν δεν γινει με αυτον τον πρωτο τροπο κανουμε:

κατεβασε την γραμματοσειρα απο εδω: http://www.fontsquirrel.com/fonts/download/arimo και κανε αντιγραφη την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf / μετα κανε εναν φακελο με το ονομα font (με μικρο f) μεσα στον φακελο ThemeCenter(αν υπαρχει ο φακελος font παμε στο επομενο βημα)/ επικολληση την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf/

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ εκει θα δεις την Arimo-Regular.

Πως κάνουμε αναβάθμιση το Theme Center; Τώρα δε βλέπω κανένα ανθρωπάκι πάνω δεξιά. Έχω την 1443.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Αααα, ευχαριστώ. Είχα πατήσει το upgrade αλλά έβγαζε fail. Μετά από 20-30 προσπάθειες το κατάφερε.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το τηλεφωνο την προηγουμενη Τριτη και χτες κ ολας εφτασε Αθηνα... Εντυπωσιακο ομολογω.

Ελπιζω ως την Πεμπτη να το εχω στα χερια μου.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την 1447 σύμφωνα με τις οδηγίες του Kandilak. Όλα μια χαρά - ευχαριστώ Kandilak για άλλη μια φορά.

 

Όλα πήγαν όπως τα έγραφε στον οδηγό - ερχόμενος από την 1445.

 

Και εγώ, μία από τα ίδια,

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το τηλεφωνο την προηγουμενη Τριτη και χτες κ ολας εφτασε Αθηνα... Εντυπωσιακο ομολογω.

Ελπιζω ως την Πεμπτη να το εχω στα χερια μου.

απο που το αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Θα παραγγείλω αυτες τις μέρες το κινητό αλλα για να μη γίνει κάνα λάθος επειδή είδα ότι ένα α806 δε λειτουργεί Ελλάδα, εγώ αυτο παραγγέλνω http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html σωστά;

 

Το golden warrior δεν είναι για Ελλάδα έτσι;

 

Δεν έχω παρει ποτε κινητό από κίνα. Θα τους πω να βάλουν multi language rom απλα η τπτ πιο συγγεκριμενο; δεν έχω ασχοληθεί ποτε με ρομ ρουτ κ ολα αυτα οποτε δν το χω..

 

Πρέπει να τους πω τπτ αλλο;

 

Ευχαριστώ in advance..

Link to comment
Share on other sites

Contacts, more features and settings, more display features, location, ξετσεκάρεις το display number's location και λογικά θα είσαι ok.

 

Δυστυχώς δε λύθηκε το πρόβλημα.Κατέβασα το DW contacts αλλά όσο και αν πειράζω τις ρυθμίσεις αυτό δε λέει να φύγει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε λύθηκε το πρόβλημα.Κατέβασα το DW contacts αλλά όσο και αν πειράζω τις ρυθμίσεις αυτό δε λέει να φύγει!

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι; Στο βγάζει δίπλα από το όνομα ή δίπλα από το νούμερο του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Θα παραγγείλω αυτες τις μέρες το κινητό αλλα για να μη γίνει κάνα λάθος επειδή είδα ότι ένα α806 δε λειτουργεί Ελλάδα, εγώ αυτο παραγγέλνω http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html σωστά;

 

Το golden warrior δεν είναι για Ελλάδα έτσι;

 

Δεν έχω παρει ποτε κινητό από κίνα. Θα τους πω να βάλουν multi language rom απλα η τπτ πιο συγγεκριμενο; δεν έχω ασχοληθεί ποτε με ρομ ρουτ κ ολα αυτα οποτε δν το χω..

 

Πρέπει να τους πω τπτ αλλο;

 

Ευχαριστώ in advance..

οτι εχει αυτο ειναι οκ για ελλαδα

Band

 

2G: GSM 900/1800/1900MHz

 

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

4G: FDD-LTE B1 / B3 (1800/2100MHz)

και μιας και εγω περιμενω να μου ερθει το ιδιο κινητο απο vickmall και εμενα ,αλλα και εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με ρουτ απλα το παραγγειλα ζητωντας να ειναι

Multi-Language ROM(root,install google play):)

να στο στειλουν σαν δωρο χαμηλης αξιας (εως 25 δολ.ξερουν αυτοι )με ταχυδρομειο σιγκαπουρης

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι; Στο βγάζει δίπλα από το όνομα ή δίπλα από το νούμερο του τηλεφώνου;

 

Δίπλα απο τον αριθμό του τηλεφώνου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κιν μου εχει την 9432.

Να βαλω την 1447? ή καποια αλλη ROM?

Δουλευουν ενταξει?

Λυνουν το θεμα με το +30?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω την 1443 st και δουλευει απροβληματιστα. Για ποιο λογο να μπω στη διαδηκασια να περασω την 1445dev η 1447dev? Εχουν καποια ουσιαστικη αλλαγη? Θα αναβαθμισουν στην ουσια την χρηση του τηλεφωνου?
Link to comment
Share on other sites

εχω την 1443 st και δουλευει απροβληματιστα. Για ποιο λογο να μπω στη διαδηκασια να περασω την 1445dev η 1447dev? Εχουν καποια ουσιαστικη αλλαγη? Θα αναβαθμισουν στην ουσια την χρηση του τηλεφωνου?

Δεν έχω δει κάποια διαφορά ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Προς candilac η οποιον γνωριζει

θα παραγγειλω το Α806 απο minideal, τι να τους ζητησω να κανουν στο τηλ πριν το στειλουν?

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...