Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

 

Έχω μια ερώτηση να κάνω από τους κατόχους. Μέχρι στιγμής πια θεωρείται η καλύτερη rom για το κινητό?

Ψάχνω την πιο σταθερή, μιας που αυτή που έχει δεν με καλύπτει. Καλό θα ήταν να είναι όσο πιο light γίνετε (κινέζικες εφαρμογές το minimum).

 

Ευχαριστώ.

Π.Α.Ο.Κ. Θύρα 4

Αγαπάτε Αλλήλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!απο εχθές είμαι κάτοχος της συσκευής,παρόλα αυτά έχω πολλά θέματα με το τηλέφωνο.Η ελληνική μετάφραση δεν είναι και τόσο καλή,στης ειδοποιήσεις που εμφανίζει κάτω απο τη status bar τα ελληνικά είναι αραιογραμένα,στον τηλεφωνικό κατάλογο έχω πολλές καταχωρήσεις για το ίδιο όνομα,ενώ στη caller screen μου βγάζει δίπλα απο τον αριθμό και κάτι κινέζικους χαρακτήρες.Πέραν αυτών,το κινητό αν και απο to2c μου ήρθε χωρίς να είναι rooted,τουλάχιστον unrooted μου λέει όποτε ανοίγω το mobile uncle tools.Έχω χαθεί στο διάβασμα εδω μέσα και ψάχνω έναν οδηγό για να αλλάξω τη ρόμ στο κινητό,εχθές ακολούθησα τον οδηγό κάποιου συμφορουμίτη για να το κάνω root,παρότι τον ακολούθησα πιστά το mtk μου λέει unrooted ακόμα.Αν κάποιος μπορεί να με καθοδηγήσει ώστε να λύσω τα προβλήματά μου θα του ήμουν ευγνώμων.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από Tectonic >

Συνημμένο Αρχείο 52740

 

Μου στειλανε και φωτο απο το vickmall

 

 

και εμενα!!!προφανως το κανουν σε ολους!καλο!αρχιζεις να συνηθιζεις στην ιδεα οτι πλησιαζει

 

 

εμενα γιατι δε μου εστειλαν φωτο? απλα μονο τρακινγ.. θελω φωτοοοοοο :lol::p

Link to comment
Share on other sites

στης ειδοποιήσεις που εμφανίζει κάτω απο τη status bar τα ελληνικά είναι αραιογραμένα,

Themes Center/ Category/ Font/ και διαλεγουμε μια αλλη γραμματοσειρα (εγω διαλεξα την regular)/ και παταμε apply.

Link to comment
Share on other sites

Themes Center/ Category/ Font/ και διαλεγουμε μια αλλη γραμματοσειρα (εγω διαλεξα την regular)/ και παταμε apply.

Από root explorer, αν πας στη διαδρομή mnt/sdcard/.LenovoTheme/download/font θα βρεις τα αποθηκευμένα αρχεία των fonts που έχεις κατεβάσει από το theme center. Μπορείς να βρεις το αρχείο της regular font και να το ανεβάσεις κάπου για να το πάρω και εγώ; Στο theme center του δικού μου S820 δε βρίσκω γραμματοσειρά regular.

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι δε μου εστειλαν φωτο? απλα μονο τρακινγ.. θελω φωτοοοοοο :lol::p

 

ουτε εμενα,παροτι το κινητο πρεπει να εφτασε αθηνα απο οτι καταλαβαινω με το τρακινγ. :mad:

ετσι αναγκαστικα χαζευω της φωτο του φιλου παραπανω :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αξίζει ακόμα το κινητό και από που το αγοράζουμε αυτό το καιρό;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

2 πραγματάκια για AOSP 2.0:

1. Το SuperSU είναι στα κινέζικα μετά το flash όπως λένε στο XDA. Το θεωρώ ειρωνικό αν κάτσει κάποιος να σκεφτεί ότι έκανα αυτή τη διαδικασία να ξεφύγω απ' τους κινέζους :lol: Παρόλά αυτά, υπάρχει τρόπος αλλαγής του όπως είδα, απλά δε βρίσκω χρόνο. Το zip που δίνει ο kandilak πάντως δυστυχώς δε μου κάνει.

2. Έχω θέμα όταν συνδέω το κινητό με usb στο PC. Βλέπει το internal storage που χρησιμοποιω κυριώς, σαν CD-drive. Έψαξα να βρω τυχόν λύση γενικά για android συσκευές που το παθαίνουν αλλά τίποτα. Δεν ασχολήθηκαν με τον developer, πάλι λόγω έλλειψης χρόνου.

Γενικότερα από τη λειτουργία του κινητού είμαι αρκετά ευχαριστημένος έτσι όπως είναι. Τα καταλαβαίνω όλα(με εξαίρεση τον SuperSU που κάνω grant:p), τα αλλάζω όλα όπως θέλω και σκοπεύω να μελετήσω Xposed για να τα 'χω όλα στα μέτρα μου.

Αν υπάρχει λύση για το 1. και 2. μη διστάσετε :O

 

1. Γύρισε στ αγγλικά κάνοντας install με TWRP αυτό -->http://download.chainfire.eu/452/SuperSU/

2. Ακόμα ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Themes Center/ Category/ Font/ και διαλεγουμε μια αλλη γραμματοσειρα (εγω διαλεξα την regular)/ και παταμε apply.
Στο δικό μου μόνο μια επιλογή έχει στο Local..... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα είμαι καινούριος στο σίτε και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας..συγνωμη αν βγαίνω οφ τοπικ απλά θα ήθελα την γνώμη σας.Τι θα μου προτείνατε να αγοράσω το coolpad f1 η το συγκεκριμένο τηλεφωνο

ευχαριστω εκ των πρότερων

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας κάποιο handsfree και να του δούλεψανε όλα τα κουμπιά;

 

Πήρα να δοκιμάσω αυτά http://www.e-shop.gr/samsung-stereo-headset-eo-eg900bw-white-bulk-p-TEL.018989 αλλά όλα τα κουμπιά κάνουν το ίδιο. Play/Pause.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας κάποιο handsfree και να του δούλεψανε όλα τα κουμπιά;

 

Πήρα να δοκιμάσω αυτά http://www.e-shop.gr/samsung-stereo-headset-eo-eg900bw-white-bulk-p-TEL.018989 αλλά όλα τα κουμπιά κάνουν το ίδιο. Play/Pause.

 

Τα lenovo γενικα ειναι δυστροπα με τα handsfree.

Σε αλλα μοντελα lenovo οσα samsung ειχα δοκιμασει δεν λειτουργησαν απο καθολου εως μη ικανοποιητικα.

Αυατα που βρηκα και δουλεψαν αψογα ηταν τα nokia, κανοντας δοκιμες διαφορα στο stock μαγαζι του πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα είμαι καινούριος στο σίτε και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας..συγνωμη αν βγαίνω οφ τοπικ απλά θα ήθελα την γνώμη σας.Τι θα μου προτείνατε να αγοράσω το coolpad f1 η το συγκεκριμένο τηλεφωνο

ευχαριστω εκ των πρότερων

Μην πάρεις το Lenovo......αν ψάχνεις για δίκαρτο! :p:p:p

Ο μόνος λόγος που αξίζει να πάρεις το F1 είναι αυτός.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2-3 post στις τελευταίες σελίδες σχετικά με την αλλαγή font από το theme center και το πρόβλημα που υπάρχει στην εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων στο συρτάρι ειδοποιήσεων (notification drawer) μου έδωσαν την ιδέα να δοκιμάσω κάτι το οποίο στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Η ιδέα είναι να χρησιμοποιήσουμε το theme center ώστε να αλλάξουμε την γραμματοσειρά σε οποιαδήποτε επιθυμούμε.

Εν ολίγοις, στο παράδειγμα του βίντεο κατεβάζω μια τυχαία free γραμματοσειρά από το theme center, την αλλάζω στην Roboto-regular.ttf που υπάρχει στον φάκελο \system\fonts και μετά την εφαρμόζω στο τηλέφωνο μέσα από το theme center.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το βίντεο.

Σημ. Από τα συνολικά 5 λεπτα του βίντεο, τα 2 περίπου (από 0:58 έως το 3:03) είναι ο χρόνος που χρειάστηκε για να κατεβάσω ένα font 1.5MB από το theme center:wacko:. Οπότε για να μην περιμένετε αυτό το δίλεπτο προχωρήστε το ανάλογα.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52813&stc=1&d=1416339769

 

 

Την ίδια διαδικασία μπορείτε να ακολουθήσετε για οποιαδήποτε γραμματοσειρά του γούστου σας, αρκεί να υποστυρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το χω ενα μηνα τώρα ( αγορά από mini deal περιμενα 22 μερες αλλά όλα καλά).

με εξαίρεση το θέμα με το 0030 δεν έχω διαπιστώσει κάποιο άλλο πρόβλημα ή ενόχληση (κανα δυο κινεζικοί χαρακτηρες δεν με ενοχλουν )...αλλα δεν έχω και καμιά σοβαρή εμπειρία με κινητά .Αφου δεν κολλάει με viber ,facebook , παίζει ταυτόχρονα video , wifi και 3g μια χαρά , δεν θελω και πολλά άλλα προσωπικά. το poweramp που ακούω μουσική κόλλαγε την οθόνη κλειδώματος αλλά απλά απενεργοποίησα από την εφαρμογή την επιλογή αυτή .

 

αλλα παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει πως απενεργοποιείτε το pocket dial protection , να μου το πει γιατί μου χει σπάσει τα νεύρα να το βρω...

θελω να το βαζω σε θήκη στο μπράτσο για το τρέξιμο και κλειδώνει και πρέπει να πατήσω δυο κουμπιά να ξεκλειδώσει, δεν βολεύει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το χω ενα μηνα τώρα ( αγορά από mini deal περιμενα 22 μερες αλλά όλα καλά).

με εξαίρεση το θέμα με το 0030 δεν έχω διαπιστώσει κάποιο άλλο πρόβλημα ή ενόχληση (κανα δυο κινεζικοί χαρακτηρες δεν με ενοχλουν )...αλλα δεν έχω και καμιά σοβαρή εμπειρία με κινητά .Αφου δεν κολλάει με viber ,facebook , παίζει ταυτόχρονα video , wifi και 3g μια χαρά , δεν θελω και πολλά άλλα προσωπικά. το poweramp που ακούω μουσική κόλλαγε την οθόνη κλειδώματος αλλά απλά απενεργοποίησα από την εφαρμογή την επιλογή αυτή .

 

αλλα παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει πως απενεργοποιείτε το pocket dial protection , να μου το πει γιατί μου χει σπάσει τα νεύρα να το βρω...

θελω να το βαζω σε θήκη στο μπράτσο για το τρέξιμο και κλειδώνει και πρέπει να πατήσω δυο κουμπιά να ξεκλειδώσει, δεν βολεύει καθόλου

Settings-->Security and Screen lock-->Lock Screen--> ξετσεκάρεις το "Pocket-dial prevention mode"

δεν έχω menu στα ελληνικά για να σου πω πως θα είναι η διαδρομή στο ελληνικό menu

Link to comment
Share on other sites

Settings-->Security and Screen lock-->Lock Screen--> ξετσεκάρεις το "Pocket-dial prevention mode"

δεν έχω menu στα ελληνικά για να σου πω πως θα είναι η διαδρομή στο ελληνικό menu

 

ε εντάξει χιλια ευχαριστώ , μάλλον προσπέρναγα διαρκως το security ...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πληρώθηκε στις 8/11 έφυγε στις 10/11 και ήρθε σήμερα! 10 μέρες απο την ημέρα πληρωμής (το καλό είναι πώς ήρθε μαζί και η sd που είχα παραγγείλει απο διαφορετικό μαγαζί).

Απο to2c με όλα τα δωράκια και όπως το ζήτησα, δηλαδή με multiligual rom, play store, rooted (δεν ζήτησα να βγάλουν τις κινεζιές και έχει πολλές).

Εχει την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

Εντυπώσεις από τις πρώτες ώρες :

Θετικά:

καλή και σταθερή κατασκευή

πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, το περίμενα βαρύ αλλά είναι μια χαρά

πολύ καλός ήχος, και σε ποιότητα και αρκετά δυνατός

πολύ καλό το touch, μια χαρά η οθόνη (μένει να τεσταριστεί ... όταν βγει ο ήλιος)

κανονικά αναγνώριση στους αριθμούς, δεν είδα κάποιο θέμα στις πρώτες κλήσεις

και το καλύτερο το τηλέφωνο είναι πολύ γρήγορο σε όλα, ειδικά στο σερφάρισμα πετάει ακόμη και σε πολύ βαριές σελίδες.

Η φωτεινότητα στον ήλιο μια χαρά.

Το gps πολύ καλό, κλειδώνει σε 20-25", βρησκει δορυφόρους ακόμη και μέσα στο διαμέρισμα, κοντά σε παράθυρο,

Το δοκίμασα σε διαδρομή 250 χλμ με το copilot και δούλεψε άψογα, δεν ασχολήθηκα με agps update.

 

Αρνητικά

Οι κινέζικες εφαρμογές

Οντως η μπαταρια με την official rom 9432 δεν βγαζει μερα με τιποτα μετα απο 12 ωρες χρηση με auto φωτεινοτητα σχεδον συνεχεια ραδιωφονο ανοιχτο wifi και gps περιπου ενα τριωρο μερικες φωτογραφιες ειναι στο 15%.

 

Εντελως value for money κινητο και για οσους το παρηγγειλαν και το περιμενουν ... θα γελασετε πολυ που δεν φαγατε τον παπα να σκασετε διπλασια λεφτα για να αγορασετε κατι πιο ... επωνυμο.

Edited by Episkeptis

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Από root explorer, αν πας στη διαδρομή mnt/sdcard/.LenovoTheme/download/font θα βρεις τα αποθηκευμένα αρχεία των fonts που έχεις κατεβάσει από το theme center. Μπορείς να βρεις το αρχείο της regular font και να το ανεβάσεις κάπου για να το πάρω και εγώ; Στο theme center του δικού μου S820 δε βρίσκω γραμματοσειρά regular.

Στο δικό μου μόνο μια επιλογή έχει στο Local..... :mad:

Τελικα υπαρχει ενας απλος τροπος για τις γραμματοσειρες.

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει ενας απλος τροπος για τις γραμματοσειρες.

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

 

Αρχοντας!!!! Δουλεψε ρολοι!!! Οποτε δεν χρειαζεται το zip για τα ελληνικα στον οδηγο του cadilac.!!!!

 

Ρε παιδια βλεπω κατι ερωτησεις και κατι κολημα που πραγματικα με βαζουν σε σκεψεις...

Ουτε εμενα μου αρεσει ο luncher του γιαυτο και κατεβασα τον nova luncher που εχω συνηθισει...απο το google play αναμεσα σε απειρους lunchers.

Ουτε εγω μιλαω κινεζικα και οι κινεζικες εφαρμογες μου ειναι αχρηστες. Τις εκανα freeze με ενα απο τα πολλα προγραμματα που υπαρχουν στο play.

Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ προβλημα που εχει το τηλεφωνο με τη μαμα rom ειναι η αναγνωριση κλησης με +30 η χωρις και λυνεται περνοντας παρα πολυ ευκολα και γρηγορα με τον οδηγο του kandilak την 1443 rom και το τηλεφωνο δουλευει αψογα και απροβληματιστα. Δεν εχει κανενα απολυτως αλλο λειτουργικο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

To κινητο ειναι μια χαρα, απλα η ρομ του εχει μερικες μικρες χαζομαρες που προσπαθουμε με αλχημειες (τις γραμματοσειρες στην τυχη τις βρηκα :p) να τις λυσουμε. Βεβαια οποιος δεν αντεχει την 9432 μπορει να περασει μια απο τις νεες ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει ενας απλος τροπος για τις γραμματοσειρες.

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

"No added local resources".....

Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...