Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα πια rom μπορώ να βάλω στο ZTE NUBIA Z7 MAX για να έχω ΕΛΛΗΝΙΚΑ και εάν υπαρχη κάποιος αναλυτικός οδηγός για να το κάνω μιας και είμαι εντελώς αρχάριος σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οδηγίες εγκατάστασης ROM.

 

 

Πως κάνουμε ROOT

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο με οποιαδήποτε Stock Rom θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές, το Τowelroot.apk και το SuperSU.apk.

 

1)Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάσταση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε.

2)Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς...

 

Κατόπιν εγκαθιστούμε το superSU,και το τρέχουμε . Μετά από αυτό καλό είναι να κάνουμε επανεκκίνηση.

 

Download:

Towelroot+SuperUseer v2.37

 

 

Πως κάνουμε Install Recovery

 

Aπό εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Download:

Stock Recovery

 

CWM v6.0.5.0

 

TWRP v2.8.4.0 (Material Design)

 

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr - Flash Tool v2.2.8

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε από το Play store.

Rashr Play Store

 

1)Οδηγίες ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει αυτήν η διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

 

STOCK ROM (Όλες οι stock rom έχουν μόνο Αγγλικά και κινέζικα καμία άλλη γλώσσα)

 

Download:

v1.62

Google Apps For Android v4.x.x

 

CUSTOM ROM (Οι Custom Rom είναι πολύγλωσσες και έχουν και Ελληνικά)

 

Download:

Smartdigi Team v1.50 Multilang

 

 

Cyanogenmod 12 Android v5.0.2

Google Apps For Android v5.x.x

 

 

Πως μπαίνουμε σε Recovery

 

1)Κλείνουμε το κινητό μας.

2)Έχοντας κλειστώ το κινητό μας κρατάμε το πλήκτρο τις εντάσεις (+) (αυτό δηλαδή που ανεβάζει την ένταση) πατημένο και μετά πατάμε το πλήκτρο

Power ανοίγει το κινητό και μας πετάει σε Recovery Mode.

 

 

Εγκατάσταση της Rom απο Recovery.

 

TWRP

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe ------>Swipe to factory Reset

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.

 

CWM

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe data/factory reset και πατάμε yes ---- Wipe cache partition ----- και πατάμε yes μετά μπαίνουμε στο advanced ---->Wipe dalvik cache και πατάμε yes.

3)Επιλέγουμε Install -----> choose zip from /storage/sdcard0 και δίνουμε το zip με την ROM.

 

 

Τελευταία ενημέρωση:25/1/2015

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση συγνώμη για την επαναληψη όμως εάν δεν γνωρίζεις είναι λιγάκι μπέρδεμα ευχαριστώ και σωστό και το ( Ας το βάλει κάποιος συντονιστής στην πρώτη σελίδα για να μπορούν να το βρίσκουν όλοι γιατί ρωτάν τα ίδια συνέχεια.)
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες εγκατάστασης ROM.

 

 

Πως κάνουμε ROOT

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο με οποιαδήποτε Stock Rom θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές, το Τowelroot.apk και το SuperSU.apk.

 

1)Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάσταση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε.

2)Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς...

 

Κατόπιν εγκαθιστούμε το superSU,και το τρέχουμε . Μετά από αυτό καλό είναι να κάνουμε επανεκκίνηση.

 

Download:

Towelroot+SuperUseer v2.37

 

 

Πως κάνουμε Install Recovery

 

Aπό εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Download:

Stock Recovery

 

CWM v6.0.5.0

 

TWRP 2.8.1.0 (Material Design)

 

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr V2.1.1

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε από το Play store.

Rashr Play Store

 

1)Οδηγίες ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει αυτήν η διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

 

STOCK ROM (Όλες οι stock rom έχουν μόνο Αγγλικά και κινέζικα καμία άλλη γλώσσα)

 

Download:

v1.62

 

 

CUSTOM ROM (Οι Custom Rom είναι πολύγλωσσες και έχουν και Ελληνικά)

 

Download:

Smartdigi Team v1.50 Multilang

 

Cyanogenmod 12 Android v5.0.2

 

 

Πως μπαίνουμε σε Recovery

 

1)Κλείνουμε το κινητό μας.

2)Έχοντας κλειστώ το κινητό μας κρατάμε το πλήκτρο τις εντάσεις (+) (αυτό δηλαδή που ανεβάζει την ένταση) πατημένο και μετά πατάμε το πλήκτρο

Power ανοίγει το κινητό και μας πετάει σε Recovery Mode.

 

 

Εγκατάσταση της Rom απο Recovery.

 

TWRP

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe ------>Swipe to factory Reset

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.

 

CWM

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe data/factory reset και πατάμε yes ---- Wipe cache partition ----- και πατάμε yes μετά μπαίνουμε στο advanced ---->Wipe dalvik cache και πατάμε yes.

3)Επιλέγουμε Install -----> choose zip from /storage/sdcard0 και δίνουμε το zip με την ROM.

 

Ας το βάλει κάποιος συντονιστής στην πρώτη σελίδα για να μπορούν να το βρίσκουν όλοι γιατί ρωτάν τα ίδια συνέχεια.

 

Έφτασα επιτυχώς στο τέλος της διαδικασίας αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση για να μπει πια στο android, κολλάει στην οθόνη υποδοχής. Δοκίμασα και τα 2 προτεινόμενα ROMs

(1. Nubia Z7 Max Build 1.01_ 1.50 Multilang

2. Cyanogenmod 12 Android v5.0.2)

αλλά τίποτα.

Χρησιμοποίησα την οδό του TWRP

(1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe ------>Swipe to factory Reset

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.)

 

Περίμενα στην οθόνη εισαγωγής πάνω από 15 λεπτά.

Τι δεν κάνω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα επιτυχώς στο τέλος της διαδικασίας αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση για να μπει πια στο android, κολλάει στην οθόνη υποδοχής. Δοκίμασα και τα 2 προτεινόμενα ROMs

(1. Nubia Z7 Max Build 1.01_ 1.50 Multilang

2. Cyanogenmod 12 Android v5.0.2)

αλλά τίποτα.

Χρησιμοποίησα την οδό του TWRP

(1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

2)Επιλέγουμε Wipe ------>Swipe to factory Reset

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.)

 

Περίμενα στην οθόνη εισαγωγής πάνω από 15 λεπτά.

Τι δεν κάνω σωστά;

 

Η πρώτη εκκίνηση αργεί λίγα λεπτά παραπάνω,μόνο στην πρώτη εκκίνηση κάνετε λίγο υπομονή δεν κόλλησε,οι Rom που δίνω είναι δοκιμασμένες και λειτουργούν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και συγνώμη για την αναστάτωση όντος είναι οκ από της καλύτερες συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου. Είχα πάντοτε iphone καιρός για android θα τα λέμε συχνά καλή συνεχεια σε όλους
Link to comment
Share on other sites

Meta ta update που μου ζηταει να κανω εδω και καιρο απο το δικτυο,συνεχιζει και μου γραφει στις πληροφοριες οτι εχω την εκδοση 1.29..ειναι νορμαλ η ετσι γραφει απλα??
Link to comment
Share on other sites

Γεια να το γράφει τότε προφανώς και έχεις την v1.29.

Γιατί δεν κάνεις τις ενημερώσεις;;Έχουμε φτάσει την v1.62 πλέον και έχουν διορθωθεί πολλά προβλήματα που είχαν οι παλιές Rom...

Link to comment
Share on other sites

Γεια να το γράφει τότε προφανώς και έχεις την v1.29.

Γιατί δεν κάνεις τις ενημερώσεις;;Έχουμε φτάσει την v1.62 πλέον και έχουν διορθωθεί πολλά προβλήματα που είχαν οι παλιές Rom...

μα τις κανω κανονικα αλλα μου γραφει οτι ειναι ακομα η 1.29.Ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάτι δεν πάει καλά....Γνώμη μου κανε backup ότι χρειάζεσαι κατέβασε την v1.62 (από το link που υπάρχει στην πρώτη σελίδα) βάλε την στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού μετά μπες recovery κανε Full Wipes και εγκατέστησε την.
Link to comment
Share on other sites

κανω ενημερωση οποτε μου το ζηταει απο το διαδυκτιο επισημα..και μαλιστα καποια πρπαγματα τα βλεπω και στην πορεια οτι διαμορφωνονται..αλλα εξακολουθει να μου γραφει 1.29..να σου πω δεν θελω να κανω ενημερωση με αρχειο μπας και μου τυχει τιποτε και χασω εγγυησεις κλπ
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα εγγύησης,δεν την χάνεις με update και μάλιστα με update που δίνει η ίδια εταιρεία...Εδώ στους περισσότερους το στέλνουν με Root...Προχώρα άφοβα.
Link to comment
Share on other sites

κανω ενημερωση οποτε μου το ζηταει απο το διαδυκτιο επισημα..και μαλιστα καποια πρπαγματα τα βλεπω και στην πορεια οτι διαμορφωνονται..αλλα εξακολουθει να μου γραφει 1.29..να σου πω δεν θελω να κανω ενημερωση με αρχειο μπας και μου τυχει τιποτε και χασω εγγυησεις κλπ

 

Εμένα στην 1.29 κατέβαζε το update και προς το τέλος της εγκατάστασης πέταγε ενα error και ξανά στην 1.29 :wacko:

οπότε πήγα στην δοκιμασμένη λύση που προτείνει ο tigreos και είδα φως!!! άλλη συσκευή!!! :)

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη ανακοίνωση της ομάδας τον developers για το Android 5.0 UI.

 

"Little friends, Hello, everyone. Is already the third nubia UI based on Android 5.0 version, and after the end of the current round of closed beta to be related to the stability of the results of the assessment Z7Max, released it will take some time."

 

Με λίγα λόγια είναι έτοιμη η τρίτη δοκιμαστική έκδοση του Android 5.0 UI και είναι υπό δοκιμή από σήμερα.Μόλις ολοκληρωθεί η δοκιμαστική φάση θα την δημοσιοποιήσουν,το πόσο χρόνο θα χρειαστεί ακόμα δεν το αναφέρουν οπότε είμαστε στο περίμενε.

 

Και μερικές πρώτες εικόνες:

 

http://s25.postimg.org/8so3hygmn/image.png

 

Αν τελικά δεν αλλάξει κάτι από τις φώτος,επιτέλους άλλαξαν το DPI της οθόνης και από πέντε εικονίδια οριζοντίως έγιναν τέσσερα και μεγαλύτερα (μας είχαν βγει τα μάτια) :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω μια ερώτηση αν και το έχω και εγω το κινητο και ειναι πολυ καλό αλλα αφού παίρνει 2 sims γιατι οταν μιλας στην μια και σε καλουνε στην αλλη αντί να δεις την κλήση σου στέλνει μήνυμα? η ετσι πρέπει να γίνετε? Edited by Nick84
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω μια ερώτηση αν και το έχω και εγω το κινητο και ειναι πολυ καλό εχω αλλα αφού παίρνει 2 sims γιατι οταν μιλας στην μια και σε καλουνε στην αλλη αντί να δεις την κλήση σου στέλνει μήνυμα? η ετσι πρέπει να γίνετε?

 

Ετσι γίνεται γιατί είναι Dual Standby η συσκευή, τα Dual Active έχουν την δυνατότητα να λειτουργούν και οι δυο σιμ ταυτόχρονα

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση, για να βαλω την 1.62 ποια gapps να χρησιμοποιησω;

 

Στην πρώτη σελίδα στον οδηγό δίνω σύνδεσμο "Google Apps For Android v4.x.x" κατεβάζεις και το κάνεις install απο Recovery.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...