Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδεια,χτες μου ηρθε το κινητο (το αγορασα για την κοπελα μου) και εχει την stock 1.2..Μηπως μπορειτε να μου πειτε τα βηματα να παω στην τελευταια smartdigi..

Συγνωμη αν το εχετε απαντησει ηδη :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδεια,χτες μου ηρθε το κινητο (το αγορασα για την κοπελα μου) και εχει την stock 1.2..Μηπως μπορειτε να μου πειτε τα βηματα να παω στην τελευταια smartdigi..

Συγνωμη αν το εχετε απαντησει ηδη :(

 

Μερικές σελίδες πίσω υπάρχει η απάντηση. Στην πρώτη σελίδα υπάρχει και λινκ προς τον οδηγό για να κάνεις αυτό που θέλεις.

:rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 8μήνες και γενικά πολύ ευχαριστημένος αλλά εδώ και 10μέρες άρχισε να έχει το παρακάτω πρόβλημα:

 

Ουσιαστικά το κινητό σβήνει ανεξαρτήτως ένδειξης μπαταρίας.

 

Δηλαδή το φορτίζεις στο 100% με κλειστό το κινητό και μπορεί να σου σβήσει μετά από 5λεπτά και με 98% μπαταρία ή στην καλύτερη μετά από 30λεπτά με 90%. Δεν παίζει ρόλο τι κάνεις αλλά αν πχ ακούς μουσική με κλειστή οθόνη μπορεί να σε βγάλει 1ώρα αλλά αν η οθόνη είναι ανοιχτή είναι θέμα λίγων λεπτών. Επίσης κάποιες φορές απλά σβήνει και άλλες κάνει reboot χωρίς να το ολοκληρώνει απλά κάνει προσπάθεια για reboot 15-20φορές πριν σβήσει. Αν το βάλεις για φόρτιση την μια βγάζει 100% και αν κάνεις reboot μπορεί να βγάλει 5% και γενικά κάνει ότι ναναι η μπαταρία.

 

Δοκίμασα 3-4 εφαρμογές battery calibration, ρεσετ στο τηλέφωνο χωρίς αποτέλεσμα. Έχω ROM 1.76 official. Από τα comments στο παραπάνω video δεν δοκίμασα αλλαγή ROM αφού δεν έλυσε το πρόβλημα.

Καμία ιδέα κανείς πριν το στείλω ΚΙΝΑ και μείνω 3μηνες χωρίς το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 8μήνες και γενικά πολύ ευχαριστημένος αλλά εδώ και 10μέρες άρχισε να έχει το παρακάτω πρόβλημα:

 

Ουσιαστικά το κινητό σβήνει ανεξαρτήτως ένδειξης μπαταρίας.

 

Δηλαδή το φορτίζεις στο 100% με κλειστό το κινητό και μπορεί να σου σβήσει μετά από 5λεπτά και με 98% μπαταρία ή στην καλύτερη μετά από 30λεπτά με 90%. Δεν παίζει ρόλο τι κάνεις αλλά αν πχ ακούς μουσική με κλειστή οθόνη μπορεί να σε βγάλει 1ώρα αλλά αν η οθόνη είναι ανοιχτή είναι θέμα λίγων λεπτών. Επίσης κάποιες φορές απλά σβήνει και άλλες κάνει reboot χωρίς να το ολοκληρώνει απλά κάνει προσπάθεια για reboot 15-20φορές πριν σβήσει. Αν το βάλεις για φόρτιση την μια βγάζει 100% και αν κάνεις reboot μπορεί να βγάλει 5% και γενικά κάνει ότι ναναι η μπαταρία.

 

Δοκίμασα 3-4 εφαρμογές battery calibration, ρεσετ στο τηλέφωνο χωρίς αποτέλεσμα. Έχω ROM 1.76 official. Από τα comments στο παραπάνω video δεν δοκίμασα αλλαγή ROM αφού δεν έλυσε το πρόβλημα.

Καμία ιδέα κανείς πριν το στείλω ΚΙΝΑ και μείνω 3μηνες χωρίς το κινητό?

 

Έχει σφάλμα ο preloader πέρασε την 1.82> 2.03> 3.01 καυ θα φτιάξει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την βοήθεια σας... γνωστός σκοπεύει στην αγορά του κινητού, ποια ROM να του περάσουν απευθείας, πια προτείνεται ως stable?
Link to comment
Share on other sites

@Smartdigi ,με το z7 max δεν ασχολειστε καθολου?

(απο περιεργεια ρωταω,μην παρεξηγηθω...:) )

 

O Tigreos μέλος της ομάδας μας είναι...:D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ξαφνικό κλείσιμο του κινητού μάλλον δεν είναι θέμα software αλλά μάλλον hardware αφού η αναβάθμιση σε lollipop δεν έλυσε το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω το κινητό εδώ και 8 μήνεσ με την ρομ 1,2 που το πήρα.δεν αντιμετοπίζω προβλήματα ιδιαίτερα.

ένα μίκρο πρόβλημα που δεν μπορώ να λύσω είναι με την αποθήκευση μιασ νέασ επαφής στην κάρτα σιμ.

όταν γράφω το όνομα να αποθηκευτεί με ελληνικούς χαρακτήρεσ με αφήνει μέχρι 4 γράμματα ενώ στα αγγλικά

οι χαρακτήρεσ με αφήνει κανονικά μέχρι 8-10. υπάρχει λύση??

Link to comment
Share on other sites

Προς ομάδα smartdigi

 

Η rom "Nubia Z7 mini Custom v5GR3.06 USER EXPERIENCE" έχει από γλώσσες μόνο Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Πορτογαλικά, Ρώσικα και Κινέζικα ?

 

Γιατί ρε παιδιά ? Μ' αρέσει που είναι v5 GR... :confused:

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει κανεις μπαταρια?και εαν ναι απο πιο μαγαζι εκανε την παραγγελια. Σκεφτομαι να βαλω παραγγελια απο vickmall.

Εχω θεμα με την μπαταρια ενω ημουν ανετα στις 5 ωρες οθονης με απλη χρηση πλεον επεσα στις 2 ωρες.Το προβλημα δημιουργηθηκε αφου εκανα roll back και εχασα τα imei.

Link to comment
Share on other sites

Προς ομάδα smartdigi

 

Η rom "Nubia Z7 mini Custom v5GR3.06 USER EXPERIENCE" έχει από γλώσσες μόνο Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Πορτογαλικά, Ρώσικα και Κινέζικα ?

 

Γιατί ρε παιδιά ? Μ' αρέσει που είναι v5 GR... :confused:

 

Για κάθε μια ξένη γλώσσα αντιστοιχούν 2-3 ελληνικές , υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα θέμα με το Ζ7. Δεν παίζει το Youtube....μου βγάζει ένα μηνυμα server error lost. Φοράει την 1.80 stock και είναι rooted. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :-)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα θέμα με το Ζ7. Δεν παίζει το Youtube....μου βγάζει ένα μηνυμα server error lost. Φοράει την 1.80 stock και είναι rooted. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :-)

 

Στην 4.4.2 το youtube δεν παιζει βαλε lollipop 5.0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μια βοήθεια. Εχω την V1.80 και θέλω να περάσω την ρομ του Cuoco VERSIONE 1.82 R3 (v2.50) (14.03.2015). Κατέβασα το αρχείο zip της ρομ, έβαλα TWRP 2.8.1.0, και επίσης τα αντίστοιχα Gapps (https://mega.co.nz/#!sA0BySgQ!jU8BZ6Ru6m7zTkTrHDLWSUINYBxLpTvp-7BdV_4G0CU). Tα περνάω στην κάρτα, μπαίνω σε recovery, κάνω τα σχετικά wipes και προχωράω σε καθαρή εγκατάσταση....ή πρέπει να αλλάξω και την baseband απο 1.80 σε 1.82 ??? Ευχαριστω για την βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μια βοήθεια. Εχω την V1.80 και θέλω να περάσω την ρομ του Cuoco VERSIONE 1.82 R3 (v2.50) (14.03.2015). Κατέβασα το αρχείο zip της ρομ, έβαλα TWRP 2.8.1.0, και επίσης τα αντίστοιχα Gapps (https://mega.co.nz/#!sA0BySgQ!jU8BZ6Ru6m7zTkTrHDLWSUINYBxLpTvp-7BdV_4G0CU). Tα περνάω στην κάρτα, μπαίνω σε recovery, κάνω τα σχετικά wipes και προχωράω σε καθαρή εγκατάσταση....ή πρέπει να αλλάξω και την baseband απο 1.80 σε 1.82 ??? Ευχαριστω για την βοήθεια.

 

Απλά περνάς την ρομ όπως είναι, ούτε baseband ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μια βοήθεια. Εχω την V1.80 και θέλω να περάσω την ρομ του Cuoco VERSIONE 1.82 R3 (v2.50) (14.03.2015). Κατέβασα το αρχείο zip της ρομ, έβαλα TWRP 2.8.1.0, και επίσης τα αντίστοιχα Gapps (https://mega.co.nz/#!sA0BySgQ!jU8BZ6Ru6m7zTkTrHDLWSUINYBxLpTvp-7BdV_4G0CU). Tα περνάω στην κάρτα, μπαίνω σε recovery, κάνω τα σχετικά wipes και προχωράω σε καθαρή εγκατάσταση....ή πρέπει να αλλάξω και την baseband απο 1.80 σε 1.82 ??? Ευχαριστω για την βοήθεια.

Για μένα περνά την official 1.82 και μετά από εκεί πήγαινε σε lollipop rom μέσω nubia tools(update).. Τώρα για την ερώτηση σου δεν έχεις θέμα να περάσεις οποία kitkat rom θέλεις μέσω twrp.. Κανείς όλα τα wipes και περνάς τη rom..δεν αλλάζεις baseband...Άμα η rom πάλι που θα περάσεις , έχεις δει ότι δεν έχει gapps περνάς και αυτά στο καπάκι μέσω twrp..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη είναι η 3.05 beta (NX507J_CNCommon_V3.05), η οποία έχει το nubia UI v15.5.19. http://bbs.nubia.cn/thread-484259-1-1.html

Όμως είναι δύσκολο είναι να βρεις υπερσύνδεσμο να την κατεβάσεις.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα θέμα με το Ζ7. Δεν παίζει το Youtube....μου βγάζει ένα μηνυμα server error lost. Φοράει την 1.80 stock και είναι rooted. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :-)
Εγκατασταση το YouTube....5.0.21 Και μην κάνεις αναβάθμιση ξανα .
Link to comment
Share on other sites

Η νεότερη είναι η 3.05 beta (NX507J_CNCommon_V3.05), η οποία έχει το nubia UI v15.5.19. http://bbs.nubia.cn/thread-484259-1-1.html

Όμως είναι δύσκολο είναι να βρεις υπερσύνδεσμο να την κατεβάσεις.

 

Η 3.05 είναι custom , τελευταία από nubia team είναι η 3.01 (είμαστε στους beta testers :) ) στις prebeta είμαστε στην 3.1.1

Η 3.05 'εχει προβλήματα σταθερότητας δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...