Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε όπως είσαι να περάσεις την CM12 με twrp restore http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/CM12-Smartdigi-5.0.2-LRX22G-v2-Normal-Partition.rar να δείς εάν ανοίγει το module

 

Εάν πάλη όχι , επικοινώνησε με τον πωλητή να του στείλεις για επισκευή.

Δε με θέλει καθόλου! restore, reboot , και μετά κολλάει στο φόρτωμα του κεφαλιού της cyanogen :P δε μπαινει μεσα...

 

edit: (ύστερα από full wipe, factory reset, για να σε προλάβω)

Edited by dimlib
παράληψη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε με θέλει καθόλου! restore, reboot , και μετά κολλάει στο φόρτωμα του κεφαλιού της cyanogen :P δε μπαινει μεσα...

 

edit: (ύστερα από full wipe, factory reset, για να σε προλάβω)

 

Η πρώτη φόρτωση της cm μπορεί να κάνει και 10 λεπτά , δοκίμασε και αυτή http://smartdigi.gr/cm12_5-0-2-nx507j-20150301-new/

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φόρτωση της cm μπορεί να κάνει και 10 λεπτά , δοκίμασε και αυτή http://smartdigi.gr/cm12_5-0-2-nx507j-20150301-new/

 

απο μισάωρο και οι δυο, καμία δε φόρτωσε!! τι χαρά!! :D :p

Link to comment
Share on other sites

απο μισάωρο και οι δυο, καμία δε φόρτωσε!! τι χαρά!! :D :p

 

δώστου μια τελευτάια ευκαιρία και άλλαξε recovery βάλε CWM από το site μας και εγκατέστησε την 1.82 official.

Link to comment
Share on other sites

απο μισάωρο και οι δυο, καμία δε φόρτωσε!! τι χαρά!! :D :p

Ηρέμησε φίλε και ξανά πέρασε την rom από την αρχή ..Για μένα δοκίμασε να περάσεις μια kitkat rom με full wipe σε όλα, ακόμα και στην εσωτερική κάρτα μόνο την external μην πειράξεις..Εκεί θα έχεις τις rom για φλασάρισμα..

Μπράβο και στο παλικάρι Smartdigi , που προσπαθεί να βοηθήσει και είναι κατά πάνω από τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσουμε στην συσκευή..

Ελπίζω φίλος να μην είναι θέμα hardware..

ΥΓ. Τη συσκευή την πείρε το μάτι μου στα στα 229 δολλάρια , παρά πολύ καλή τιμή και αξίζει η αγορά για κάποιον που ψάχνει να αγοράσει καινούργια συσκευή!

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

δώστου μια τελευτάια ευκαιρία και άλλαξε recovery βάλε CWM από το site μας και εγκατέστησε την 1.82 official.

 

Στο φόρτωμα σβήνει η συσκευή, δν μπαίνει καν στο λειτουργικό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ηρέμησε φίλε και ξανά πέρασε την rom από την αρχή ..Για μένα δοκίμασε να περάσεις μια kitkat rom με full wipe σε όλα, ακόμα και στην εσωτερική κάρτα μόνο την external μην πειράξεις..Εκεί θα έχεις τις rom για φλασάρισμα..

Μπράβο και στο παλικάρι Smartdigi , που προσπαθεί να βοηθήσει και είναι κατά πάνω από τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσουμε στην συσκευή..

Ελπίζω φίλος να μην είναι θέμα hardware..

ΥΓ. Τη συσκευή την πείρε το μάτι μου στα στα 229 δολλάρια , παρά πολύ καλή τιμή και αξίζει η αγορά για κάποιον που ψάχνει να αγοράσει καινούργια συσκευή!

 

Ήρεμος είμαι! Χθές έπρεπε να με δεις που brickare η συσκευή σττην πρώτη προσπάθεια για downgrade απο L σε child..ΚιτΚατ μπορώ να βάλω απλά δεν έχω ούτε wifi ούτε bluetooth και κάνει random reboot η συσκευή.. Γ@@@θηκε ο Διας κατά το unbrick..

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρτωμα σβήνει η συσκευή, δν μπαίνει καν στο λειτουργικό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ήρεμος είμαι! Χθές έπρεπε να με δεις που brickare η συσκευή σττην πρώτη προσπάθεια για downgrade απο L σε child..ΚιτΚατ μπορώ να βάλω απλά δεν έχω ούτε wifi ούτε bluetooth και κάνει random reboot η συσκευή.. Γ@@@θηκε ο Διας κατά το unbrick..

Και εγώ έτσι θα ήμουν στη θέση σου ..Μακάρι να λυθεί το θέμα .. περνά την 1.82(ξανά κατέβασε την) με full wipe τα πάντα ακόμα και το baterry stats.. από από 2 φορές full wipe ..όταν περάσεις τη rom κάνε μετά wipe cache και davlick μετά κάνε reboot και περίμενε μέχρι να ανοίξει το κινητό ..Άμα δεις ότι πάλι σου κάνει νούμερα στην 1.82 φλασαρε αυτό από το recovery αυτό chrome://mega/content/secure.html#!mswXGbiI!ipbrIbDTFI-AVCQsXd44uBK1wWJmeAWNAHJki-Vj-po κάνοντας πριν wipe cache και davlick..

Τουλάχιστον να έχεις πάνω από τα 50% μπαταρία όταν κανείς φλασαρίσματα από το recovery ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρτωμα σβήνει η συσκευή, δν μπαίνει καν στο λειτουργικό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ήρεμος είμαι! Χθές έπρεπε να με δεις που brickare η συσκευή σττην πρώτη προσπάθεια για downgrade απο L σε child..ΚιτΚατ μπορώ να βάλω απλά δεν έχω ούτε wifi ούτε bluetooth και κάνει random reboot η συσκευή.. Γ@@@θηκε ο Διας κατά το unbrick..

 

Να θυμάσαι ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν φορτώνει η συσκευή,

είτε με το cwm - twrp φορτώνεις μια official ή με nubia tools περνάς την child 1.29 για να ξεbrickarei

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το recovery mode σχεδόν πάντα 99% δουλεύει ακόμα και έχει brickarei η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν φορτώνει η συσκευή,

είτε με το cwm - twrp φορτώνεις μια official ή με nubia tools περνάς την child 1.29 για να ξεbrickarei

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το recovery mode σχεδόν πάντα 99% δουλεύει ακόμα και έχει brickarei η συσκευή

 

σκέψου ότι είχε παραδώσει πνεύμα χθες, ούτε ως οποιοδήποτε device δε το εβλεπε στα ports, dead δεν άνοιγε καθόλου!

Η official 1.82 πάντως δεν μπάινει για κανένα λόγο..τπτ guyz, πρέπει να έχει φάει τρομερή ζημιά από το πουθενά..

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]το recovery mode σχεδόν πάντα 99% δουλεύει ακόμα και έχει brickarei η συσκευή

Λογικά έχει soft brick αφού μπορεί και μπαίνει σε recovery mode .. Αν δεν μπορούσε να μπει ούτε στο recovery θα μιλάγαμε για hard brick..

Που για να το επαναφέρεις θέλει διαδικασία από τον υπολιγιστή φλασαρίσματα κτλ .. όπως λες με το nubia tools , child rom 1.29 κτλ ..

Δηλαδή τώρα πρέπει να ξανά κάνει λογικά το φλασάρισμα από nubia tools στην rom 1.29 και μετά από recovery στην 1.82 ..!?

Για να μην πεδεύετε με αλλαγές rom αφού έχει τα ίδια αποτελέσματα ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει soft brick αφού μπορεί και μπαίνει σε recovery mode .. Αν δεν μπορούσε να μπει ούτε στο recovery θα μιλάγαμε για hard brick..

Που για να το επαναφέρεις θέλει διαδικασία από τον υπολιγιστή φλασαρίσματα κτλ .. όπως λες με το nubia tools , child rom 1.29 κτλ ..

Δηλαδή τώρα πρέπει να ξανά κάνει λογικά το φλασάρισμα από nubia tools στην rom 1.29 και μετά από recovery στην 1.82 ..!?

Για να μην πεδεύετε με αλλαγές rom αφού έχει τα ίδια αποτελέσματα ..

 

αυτα τα είχα κάνει εχθές :p ούτε recovery ούτε καν τσαφ οτι προσπαθούσε να ανοίξει! απο το pc μετά απο 3ωρη ενασχόληση το επανέφερα, και με τα προαναφερθέντα προβλήματα με ανυπαρκτο wifi kai bluetooth...και απλά σήμερα δεν παίρνει ουτε 1.82 ούτε CM12, παρά μόνο 1.29 και μια custom apo smartdigi

Link to comment
Share on other sites

σκέψου ότι είχε παραδώσει πνεύμα χθες, ούτε ως οποιοδήποτε device δε το εβλεπε στα ports, dead δεν άνοιγε καθόλου!

Η official 1.82 πάντως δεν μπάινει για κανένα λόγο..τπτ guyz, πρέπει να έχει φάει τρομερή ζημιά από το πουθενά..

Τότε χτες είχες πάθει hard brick.. Πρέπει να ξανά κανείς την διαδικασία που σου λέει ο smartdigi , να περάσεις την 1.29 μέσω υπολογιστή..

Τώρα είσαι soft brick αλλά κάνε την διαδικασία από την αρχή σωστά , για να περάσεις την 1.29 και μετά την 1.82 από custom recovery..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Τότε χτες είχες πάθει hard brick.. Πρέπει να ξανά κανείς την διαδικασία που σου λέει ο smartdigi , να περάσεις την 1.29 μέσω υπολογιστή..

Τώρα είσαι soft brick αλλά κάνε την διαδικασία από την αρχή σωστά , για να περάσεις την 1.29 και μετά την 1.82 από custom recovery..

 

τα ίδια πράματα λέμε συνέχεια Vago, με τον smartdigi τα εχουμε πει 2 σελίδες πίσω..με child eείμαι από nubia tools και δεν έχει λυθεί τπτ

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια πράματα λέμε συνέχεια Vago, με τον smartdigi τα εχουμε πει 2 σελίδες πίσω..με child eείμαι από nubia tools και δεν έχει λυθεί τπτ

Ποιο recovery έχεις ? περνά το twrp 2.8.1.0 material .. Εγώ με αυτό πέρναγα οποία rom ήθελα από KiktKat..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery έχεις ? περνά το twrp 2.8.1.0 material .. Εγώ με αυτό πέρναγα οποία rom ήθελα από KiktKat..

 

έχω δοκιμάσει τα παάντα με όλες τις recovery kai CWM kai TWRP 2.8.1.0 kai 2.8.3.0...Αν δεν κατραφέρω τπτ μέχρι και σήμερα το βράδυ το στέλνω πίσω

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρτωμα σβήνει η συσκευή, δν μπαίνει καν στο λειτουργικό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ήρεμος είμαι! Χθές έπρεπε να με δεις που brickare η συσκευή σττην πρώτη προσπάθεια για downgrade απο L σε child..ΚιτΚατ μπορώ να βάλω απλά δεν έχω ούτε wifi ούτε bluetooth και κάνει random reboot η συσκευή.. Γ@@@θηκε ο Διας κατά το unbrick..

Για δες μια.. mac adress εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Oriste h Mac :p

οποτε το πρόβλημα σου είναι η mac adress. δεν έχει πλέον και για αυτό δεν μπορεις να συνδεθεις. bluetooth σου δουλεύει καλά; για τσεκαρε και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

οποτε το πρόβλημα σου είναι η mac adress. δεν έχει πλέον και για αυτό δεν μπορεις να συνδεθεις. bluetooth σου δουλεύει καλά; για τσεκαρε και αυτό..

 

 

Τα έχω πει πιο πάνω αρκετές φορές, ούτε το bluetooth ανοίγει + ότι η συσκευή κάνει μόνη της reboot κάθε 5-10 λεπτά. Και το πρόβλημα δεν είναι η σύνδεση με το wifi, δεν ανοίγει καν..έχω ανεβάσει screenshot σε προηγούμενη σελίδα.

 

Δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι, το πρόβλημα πλέον είναι στο chipset και του τρελαίνει τον έρωτα

Edited by dimlib
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω να σου προτείνω κάτι, δυστυχώς, εύχομαι μόνο να δουλέψει το τηλέφωνο γιατί σε βλέπω οτι ξενέρωσες και είναι κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πει πιο πάνω αρκετές φορές, ούτε το bluetooth ανοίγει + ότι η συσκευή κάνει μόνη της reboot κάθε 5-10 λεπτά. Και το πρόβλημα δεν είναι η σύνδεση με το wifi, δεν ανοίγει καν..έχω ανεβάσει screenshot σε προηγούμενη σελίδα.

 

Δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι, το πρόβλημα πλέον είναι στο chipset και του τρελαίνει τον έρωτα

καπου είχα διαβάσει ότι είχαν θέμα με την mac adress και την είχαν αλλάξει με κάποιο tool. (για το v5red bull ήταν αλλά ισχυει για όλα τα κινητά). χωρις mac adress το κινητό δεν νομιζω να μπορει να συνδεθει πουθενα. νομιζω ότι αν βρεις που αποθηκεύεται η mac adress, αλλάζοντας την και βάζοντας μια που να ταιριάζει με το κινητό σου, να λυθεί το πρόβλημα.

 

edit. https://mega.co.nz/#F!elVUzBbB!iNScPeckF5nyU0dPGorfsw βρες το primaMAC-1.0.apk που είναι μεσα στον φάκελο kitkat. ελπιζω να σε βοηθήσει.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολήθηκαν με την πάρτη μου για να βρούμε λύση στο πρόβλημα. Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω οτι εκ πρώτης όψεως το πρόβλημα του wifi+bluetooth (και ελπίζω και του reboot εν τέλη) λύθηκε!!! Ω ΧΑΡΑ!! Απ'ότι φαίνεται είχε χάσει τη μπάλα το μηχανάκι με τον ίδιο τρόπο όπως και μετά απο repartition όπως ανέφεραν σύντροφοι στο xda οπότε τα συμπτώματα ήταν παρόμοια! Για να μην τα πολυλογώ ο petros_tigra http://forum.xda-developers.com/zte-z7/general/zte-nubia-z7-mini-root-recovery-google-t2846520/page51 είχε δώσει μια πολύτιμη λύση μέσω cmd και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι :D :D

Edited by dimlib
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολήθηκαν με την πάρτη μου για να βρούμε λύση στο πρόβλημα. Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω οτι εκ πρώτης όψεως το πρόβλημα του wifi+bluetooth (και ελπίζω και του reboot εν τέλη) λύθηκε!!! Ω ΧΑΡΑ!! Απ'ότι φαίνεται είχε χάσει τη μπάλα το μηχανάκι με τον ίδιο τρόπο όπως και μετά απο repartition όπως ανέφεραν σύντροφοι στο xda οπότε τα συμπτώματα ήταν παρόμοια! Για να μην τα πολυλογώ ο petros_tigra http://forum.xda-developers.com/zte-z7/general/zte-nubia-z7-mini-root-recovery-google-t2846520/page51 είχε δώσει μια πολύτιμη λύση μέσω cmd και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι :D :D

Ευχάριστα νέα .. Τώρα σε ποια rom θα κάτσεις ? Η δεν το κουνάς ρούπι πλέον ? :p

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα .. Τώρα σε ποια rom θα κάτσεις ? Η δεν το κουνάς ρούπι πλέον ? :p

Δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω στασιμος, τα θελω ολα η τιποτα το σαρακι δε φευγει :p Αργοτερα μεσα στη μερα θα γυρισω σε lollipop και ελπιζω να μην εχω παλι θεμα με το DHCP του WiFi που με αναγκαδε να γυρισω σε μαμα κιτκατ με αποτελεσμα το brick

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω στασιμος, τα θελω ολα η τιποτα το σαρακι δε φευγει :p Αργοτερα μεσα στη μερα θα γυρισω σε lollipop και ελπιζω να μην εχω παλι θεμα με το DHCP του WiFi που με αναγκαδε να γυρισω σε μαμα κιτκατ με αποτελεσμα το brick

Πήγαινε από την 1.82 official στην lollipop v3.01 official με το updater v2 που είναι και αγγλικό(μόνο με αυτό πας στην v3.01) ,μετά περνά και το twrp και άμα θες μετά περνάς custom rom v3.01

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...