Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(είμαστε στους beta testers :) )

:clap:

 

Να ελπίζουμε ότι μπορεί να δώσετε private (π.χ. μέσω π.μ.) την 3.1.1 σε όσους ενδιαφέρονται, ώστε να υπάρχει και περισσότερο feedback; :food:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Πήρα από αγγελία ένα Z7 Mini το οποίο μετά από restore με το που ανοίγει κρασαρει ο setup wizard λέει και στην ουσία δεν έχω μενού καθόλου.

Φοράει την official 5αρα lollipop.

Πως θα την περάσω πάλι από την αρχή να στρώσει και μετά βλέπουμε για καμιά custom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει συμβεί μετά από custom 3.01 να έχω το ίδιο πρόβλημα με που φλασαρα ξανά τη 3.01 έχασα τα imei σου προτείνω να γυρισης σε 4.4 Child 1.2 και μετά να ανέβεις από 1.82 σε 2.03 και μετά σε 3.01.ο λόγος που σε βάζω να κάνεις είναι για να διασφάλισης ότι βάζεις καθαρές τις ROM αλλά κυρίως επειδή δεν έχεις χρησιμοποιείση ποτέ το nubia tools οπότε δεν έχεις backup το imei σου. Για την διαδικασία του Roll back μπες στο site smartdigi. gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν με θέλει με τίποτα.

Τη ώρα που πέρναγα από 1.82 σε 2.03 κρασαρετο pc.

Τώρα πέρασα πάλι 4.4 child αλλα έχει χάσει το ειμή και έτσι δεν έχω σήμα.

Κανένας τρόπος να το περάσω χειροκίνητα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κρασαρε το pc? Η διαδικασία σε πιο ποσοστό έφτασε? Εάν είσαι τυχερός δες εάν έχει κάνει backup και κάνε restore. Διάβασε πιο πίσω εκεί που έκανα την διαδικασία εγώ αλλά είχα κάνει flash ήδη σε Android 5 ήδη 2 φορές οπότε είχα backup imei

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν με θέλει με τίποτα.

Τη ώρα που πέρναγα από 1.82 σε 2.03 κρασαρετο pc.

Τώρα πέρασα πάλι 4.4 child αλλα έχει χάσει το ειμή και έτσι δεν έχω σήμα.

Κανένας τρόπος να το περάσω χειροκίνητα υπάρχει?

 

Δες σελίδα 78 πως έκανα restore. Εάν δεν πετύχει θέλει πολύ παιδεμα ελπίζω να είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ψαξιμο βρηκα πως επαναφερεται το imei. Το nubia tools κραταει back των imei και αλλων παρομοιων πληροφοριων στον φακελο C:\nubia Backup.

Οπως λεει και ο οδηγος της σελιδας εδω http://bbs.nubia.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=435457&extra=page%3D1&mobile=2p

στον φακελο αυτο σβηνεις το αρχειο που δεν εχει αριθμους μετα την λεξη ΙΜΕΙ.

Μετα ακολουθεις τις φωτογραφιες του οδηγου για να ενεργοποιησεις 2 επιλογες.

Στο nubia tools κανεις δεξι κλικ στην μπαρα του και επιλεγεις την 3η επιλογη κι αυτο ειναι ολο. Ετσι αντι να φλασαρεις ρομ φλασαρεις ΙΜΕΙ και τις αλλες πληροφοριες επικοινωνιας (WiFi, bluetooth κ.α.)

Που είναι αυτό το αρχείο μέσα στο rar?

Το δοκιμασα και μου βγαζει faided

Edited by FLO
Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό το αρχείο μέσα στο rar?

Το δοκιμασα και μου βγαζει faided

 

To emei ειναι αυτο.τωρα εισαι σε 4.4 πανε σε 1.82 μετα σε 2.03 και μετα κανε restore

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Όταν κάνεις update βγάζεις όλες τις κάρτες Sim και sd

Πάρε με τηλέφωνο πρώτα

Edited by senniha1994
Link to comment
Share on other sites

To emei ειναι αυτο.τωρα εισαι σε 4.4 πανε σε 1.82 μετα σε 2.03 και μετα κανε restore

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Όταν κάνεις update βγάζεις όλες τις κάρτες Sim και sd

Πάρε με τηλέφωνο πρώτα

 

Για restore imei από lollipop ανοίγεις το nubia flash tool > πάνω αριστερά στο λογότυπο "Ο" πατάς κλικ> επιλέγεις την 3η επιλογή και ανοίγει άλλο παράθυρο τερματικού> συνδέεις την συσκευή στο pc >μόλις γίνει πράσινο επιλέγεις με κουμπί το αρχείο backup από nvram c:/nubia backup/ > και πατάς flash το κουμπί. Κάνει επανεκίννηση και όλα οκ.

 

Με κάθε flash το nubia tool κάνει backup nvram (ime, modem, radio ports, gsm etc)

 

Φλάσαρε την 3.01 official και κάνε restore την nvram.

Link to comment
Share on other sites

Abelale! Abelale!!!

πηγα να αλλαξω rom o αμοιρος και ο αμαθος (η μπαταρια μου εκανε κατι κολπακια κ επεφτε πολυ γρηγορα) και επαθα ζημια.

Δεν ειχα ξανασχοληθει και ειπα να ακολουθησω το "1.82>2.03>3.01".

Πηγα απο 1.42 σε 1.82 και απο κει σε 2.03. Μετα παω να βαλω gapps (gapps-5.0.x-20150404-minimal-edition) me twrp και το κινητο δεν ξανανοιξε. Μένει στην μαυρη οθόνη εναρξης "nubia-powered by android".

Δοκιμασα wipe-reboot αλλα τα ιδια.

Καμια σκεψη για το τι να κανω; Να αγχωθω μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Abelale! Abelale!!!

πηγα να αλλαξω rom o αμοιρος και ο αμαθος (η μπαταρια μου εκανε κατι κολπακια κ επεφτε πολυ γρηγορα) και επαθα ζημια.

Δεν ειχα ξανασχοληθει και ειπα να ακολουθησω το "1.82>2.03>3.01".

Πηγα απο 1.42 σε 1.82 και απο κει σε 2.03. Μετα παω να βαλω gapps (gapps-5.0.x-20150404-minimal-edition) me twrp και το κινητο δεν ξανανοιξε. Μένει στην μαυρη οθόνη εναρξης "nubia-powered by android".

Δοκιμασα wipe-reboot αλλα τα ιδια.

Καμια σκεψη για το τι να κανω; Να αγχωθω μηπως;

 

πω πω ζημιά για πέταμα είναι ....:D:D:D:D:D

 

Φλάσαρε την 3.01 με nubia tools και όλα θα ισιώσουν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγκατέστησε το τελευταίο twrp από την σελίδα μας

 

http://smartdigi.gr/nubia-tools-drivers/

Link to comment
Share on other sites

Το πεταξα ηδη, σε προλαβα!

Και μιας και εισαι σε θεση μαχης...

nubia tools? το συνδεω στο pc κλπ; ειμαι ολιγον ασχετος (προς το παρον). Μπορεις να με αντιμετωπισεις σαν παππου;

ευχαριστω παντως smartdigi!

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει την υπομονη να βοηθησει, ας στειλει πμ

Με nubia tools δεν εβγαλα ακρη. Δεν συνδεεται με το κινητο. :cry:

Edited by nico_4
λεπτομερειες
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει την υπομονη να βοηθησει, ας στειλει πμ

Με nubia tools δεν εβγαλα ακρη. Δεν συνδεεται με το κινητο. :cry:

 

έχεις missing driver, πήγαινε στις συσκευές υπολογιστή των windows και συνδέοντας το κινητό θα σου γράψει hs qualcom loader

κατέβασε αυτό τον driver και κάνε ενημέρωση του driver χειροκίνητα

 

 

http://smartdigi.gr/unbrick-qualcomm-hs-usb-qdloader-9008-2-1-0-5-driver/

Link to comment
Share on other sites

έχεις missing driver, πήγαινε στις συσκευές υπολογιστή των windows και συνδέοντας το κινητό θα σου γράψει hs qualcom loader

κατέβασε αυτό τον driver και κάνε ενημέρωση του driver χειροκίνητα

 

 

http://smartdigi.gr/unbrick-qualcomm-hs-usb-qdloader-9008-2-1-0-5-driver/

 

Ωραιος! Εγινε αυτο. Το nubia tools το αναγνωριζει τωρα αλλα δεν μπορω να φλασαρω την 3.01 ή την 1.82 πχ.

Και τωρα δεν αναβει ουτε η οθονη του κινητου επισης.

Καλα παμε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Εγινε αυτο. Το nubia tools το αναγνωριζει τωρα αλλα δεν μπορω να φλασαρω την 3.01 ή την 1.82 πχ.

Και τωρα δεν αναβει ουτε η οθονη του κινητου επισης.

Καλα παμε!

 

Μονο την 2.03 ή 3.01 μπορείς με το flash tool

 

εάν σου γράψει 100% μπορεί να κάνει και 15 λεπτά στην πρώτη εκίννηση τη ς 3.01

Link to comment
Share on other sites

Μονο την 2.03 ή 3.01 μπορείς με το flash tool

 

εάν σου γράψει 100% μπορεί να κάνει και 15 λεπτά στην πρώτη εκίννηση τη ς 3.01

 

H 3.01 βγαζει αποτυχια στα 5 δευτερολεπτα. Δεν προλαβαινει να φορτωσει καθολου. Τι να πω. Θα δοκιμασω κ την 2.03

 

...

 

nubia-tools v2.0.0 δουλεψαν. φτανουν 8% στην 3.01 και μετα απο 15 λεπτα σταματαει με αποτυχια.

tool-studio_4.6 εφτασε 91% και αποτυχια.

Μετα απο μερικες προσπαθειες... πλεον το κινητο δεν αναγνωριζεται απο nubia tools ουτε και studio, και στο pc εμφανιζεται ως unknown device!

Μη γινει φωσκολικο σιριαλ το θεμα!

Edited by nico_4
Συνεχιση και εξελιξη
Link to comment
Share on other sites

H 3.01 βγαζει αποτυχια στα 5 δευτερολεπτα. Δεν προλαβαινει να φορτωσει καθολου. Τι να πω. Θα δοκιμασω κ την 2.03

 

...

 

nubia-tools v2.0.0 δουλεψαν. φτανουν 8% στην 3.01 και μετα απο 15 λεπτα σταματαει με αποτυχια.

tool-studio_4.6 εφτασε 91% και αποτυχια.

Μετα απο μερικες προσπαθειες... πλεον το κινητο δεν αναγνωριζεται απο nubia tools ουτε και studio, και στο pc εμφανιζεται ως unknown device!

Μη γινει φωσκολικο σιριαλ το θεμα!

 

Είναι θεμα υπολογιστή... μήπως έχεις το άχρηστο avast? εάν ναι απεγκατέστησέ το και θα δουλέψει οκ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεμα υπολογιστή... μήπως έχεις το άχρηστο avast? εάν ναι απεγκατέστησέ το και θα δουλέψει οκ.

 

Με avira ειμαι, αλλα το απενεργοποιώ. Ας το απεγκαταστησω και αυτο να δουμε...

......

Δεν ειδαμε! Μετα την απεγκατασταση και επανεκκίνηση του υπολογιστή, δεν αναγνωριζεται παλι η συσκευή ουτε καν σαν αγνωστη.

Μοιάζει με το απόλυτο μηδεν ως τωρα! Υπαρχουν αλλες ιδέες;

Edited by nico_4
Προσθήκη νεων πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Με avira ειμαι, αλλα το απενεργοποιώ. Ας το απεγκαταστησω και αυτο να δουμε...

......

Δεν ειδαμε! Μετα την απεγκατασταση και επανεκκίνηση του υπολογιστή, δεν αναγνωριζεται παλι η συσκευή ουτε καν σαν αγνωστη.

Μοιάζει με το απόλυτο μηδεν ως τωρα! Υπαρχουν αλλες ιδέες;

 

πρέπει να δεις με ανοιχτό το πάνελ συσκευών συνδέοντας το κινητό τι συσκευή βγάζει για τον driver

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εάν έχεις ποιαδήποτε άλλη USB συσκευή αποθήκευσης στο πισι απλα βγάλτην. Έκανα την βλακεία να κάνω τα σκηνικά με το tool studio και διέγραψα τα πάντα έναν εξωτερικό δίσκο. Πήγα να τα σπάσω όλα όταν κατάλαβα τί παίχτηκε. Σε εμένα σταματούσε στο 83%:lol:
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να δεις με ανοιχτό το πάνελ συσκευών συνδέοντας το κινητό τι συσκευή βγάζει για τον driver

 

Σαν συσκευη USB ή κατι τετοιο το εβγαζε πριν. Τώρα πάλι σαν qualcomm usb QDLoader 9008 και το βλεπει και το nubia tools αλλα παλι στα 5'' και 0% αποτυγχανει. Αλλες συσκευες δεν εχω συνδεμενες εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευη USB ή κατι τετοιο το εβγαζε πριν. Τώρα πάλι σαν qualcomm usb QDLoader 9008 και το βλεπει και το nubia tools αλλα παλι στα 5'' και 0% αποτυγχανει. Αλλες συσκευες δεν εχω συνδεμενες εννοειται.

 

ξαναπέρνα τους drivers ζτε ktlp και ξαναδοκίμασε και χωρίς antivirus μετά εάν οχι πηgαινε σε άλλο pc

Link to comment
Share on other sites

ξαναπέρνα τους drivers ζτε ktlp και ξαναδοκίμασε και χωρίς antivirus μετά εάν οχι πηgαινε σε άλλο pc

 

Εχω εγκαταστησει απεγκαταστησει drivers, antinirus και δεν ξερω τι. Το κινητο μενει τουβλο. Αλλωτε το διαβαζει σαν συσκευη διασύνδεσης USB ή καπως ετσι, αλλωτε δεν το βλεπει καν.

Σε αλλον υπολογιστή προέκυψαν αλλα είδη συσκευης. To qualcomm driver εγκασταθηκε καπως αλλα δεν σαν οτι να΄ναι συσκευη. Το nubia tools ουτε καν. Σε κανεναν απτους 2 υπολογιστες δεν συνδεεται με tools.

Υπαρχει κανεις που να μπορει να το αναλαβει; με οτι αυτο απαιτει. να το στείλω κινα; να το κηδεψω;

Edited by nico_4
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει απεγκαταστησει drivers, antinirus και δεν ξερω τι. Το κινητο μενει τουβλο. Αλλωτε το διαβαζει σαν συσκευη διαγνωσης USB ή καπως ετσι, αλλωτε δεν το βλεπει καν.

Σε αλλον υπολογιστή προέκυψαν αλλα είδη συσκευης. To qualcomm driver εγκασταθηκε καπως αλλα δεν σαν οτι να΄ναι συσκευη. Το nubia tools ουτε καν. Σε κανεναν απτους 2 υπολογιστες δεν συνδεεται με tools.

Υπαρχει κανεις που να μπορει να το αναλαβει; με οτι αυτο απαιτει. να το στείλω κινα; να το κηδεψω;

 

steile mail smartdigigr@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...