Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση για τους έμπειρους....

Μολις παρέλαβα το κινιτό (είναι πολύ καλό).

Επειδή προτιμώ ελληνικά στα μενού να αλλάξω ρομ (και ποια να προτιμήσω για ελληνική υποστίριξη) ή να μείνω με την Αγγλοκινέζικη ?

Θέλω τα ελληνικά αλλά προτιμώ αν υπάρχει θέμα bugs να μείνω με αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αν και δε βλέπω δραστηριότητα εδώ και ένα μήνα, θα θέσω το ερωτημά μου:

 

Έχω πάρει το Ζ7 μεταχειρισμένο, και φοράει την 4.4.2 v1.20 με ελληνικά, gapps και rooted, αλλά θέλω να βάλω μία lollipop επειδή έχω πρόβλημα με τη σπαστή μνήμη συστήματος.

 

Εγώ δεν έχω εμπειρία, και επειδή θέλω να εχω το κεφάλι μου ύσηχο, λόγω του ότι δεν έχω δεύτερη συσκευή θελω να κατεβάσω πρώτα όλα τα απαραίτητα για την πιθανότητα επαναφοράς από hard brick, αλλά τα περισσότερα λίνκ δεν δουλεύουν.

 

Επειδή βλέπω ότι όλοι ξεκινάνε αναβαθμίσεις από μεταγενέστερη εκδοση,

1.29, 1.83 κλπ, ποια είναι τα βήματα για τη δική μου περίπτωση; υπάρχει κάποιος οδηγός (που να κατεβαίνει);

 

Να επισημάνω ότι έχω διαβάσει ολόκληρο το φόρουμ, αλλά εχω μπερδευτεί

 

Θέλω να βάλω την τελευταία σταθερή ROM με ελληνικά μενού, είτε από smartdigi, είτε από cuoco92,

 

Αν μπορει κάποιος να με κατατοπίσει...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως πάμε απο 2.03 με Twrp 2.8.3.0 σε 3.01;

 

 

Τα κατάφερα τελικά απλά χρειάστηκε να κατεβάσω το σωστό updater και σε λίγο θα βρίσκομαι στην V383 :D

 

V3.83 και ήρθε ΟΤΑ V390 366.78MB :p ...εεε μετά απ αυτό πάμε για root -> twrp -> gapps και στήσιμο του τηλεφώνου :wacko:

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σε windows 10 64bit με driver "Android Sooner Single ADB Interface" (δεν βρήκα τρόπο να αλλάξω driver),

συνδέω fastboot και ο,τι εντολή στέλνω δεν κάνει τίποτα στο τηλέφωνο,

στέλνω fastboot unlock και μενει με 3 τελείες και μια χοντρη παυλα απο κατω που αναβοσβηνει για ώρες!,

 

μήπως φταινε τα windows; πρέπει να το κάνω με τα 7; πάντος το τηλεφωνο οταν στελνω adb reboot bootloader,

μπαινει σε fastboot αλλα στην οθόνη του βλέπω μόνο το λογότυπο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σε windows 10 64bit με driver "Android Sooner Single ADB Interface" (δεν βρήκα τρόπο να αλλάξω driver),

συνδέω fastboot και ο,τι εντολή στέλνω δεν κάνει τίποτα στο τηλέφωνο,

στέλνω fastboot unlock και μενει με 3 τελείες και μια χοντρη παυλα απο κατω που αναβοσβηνει για ώρες!,

 

μήπως φταινε τα windows; πρέπει να το κάνω με τα 7; πάντος το τηλεφωνο οταν στελνω adb reboot bootloader,

μπαινει σε fastboot αλλα στην οθόνη του βλέπω μόνο το λογότυπο

 

Δοκιμασε το multi tool του tigreos απο το forum γου Z7 max.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το multi tool του tigreos απο το forum γου Z7 max.

 

Τελικά έτρεξα το fastboot μέσω ενος αρχείου: permanent.bat που περιειχε μια σειρα απο εντολές,

με αυτό πέρασα twrp 2.8.1.0 και έβαλα μια v1.82 rooted με gapps μόνο που δεν έχει ελληνικά,

βέβαια θα πάω σε 3.12 και μετά σε τελική rom

 

πάντος πιο πολύ έκανα δουλεία ψάχνοντας στο google, οι οδηγίες στα διάφορα forum δεν με βοήθησαν επειδή όλο συναντούσα εμπόδια,

όπως: πολύ διαβασμα που κατέληγε σε νεκρά link, και να φανταστείς οτι πριν μερικές μέρες δεν ηξερα ούτε πως μπαίνει recovery

 

σε 3.12 τι εκδοση twrp βάζω για να βάλω 3.60 μέχρι και 3.90;

 

βγήκε καινούρια ROM!

 

NX507J_LOLLIPOP_5.1.1_ROW_v3.90_V50_CUOCO92.zip

 

https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=24736202263363887&mid=82&download_id=idqv7ici9caiaeggg35dr8t876&tid=1475397578&hc=a1c917d886a1c28331fdf34298af4e810ec29eb3c6f3315cc6bc12555cb62a77

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έτρεξα το fastboot μέσω ενος αρχείου: permanent.bat που περιειχε μια σειρα απο εντολές,

με αυτό πέρασα twrp 2.8.1.0 και έβαλα μια v1.82 rooted με gapps μόνο που δεν έχει ελληνικά,

βέβαια θα πάω σε 3.12 και μετά σε τελική rom

 

πάντος πιο πολύ έκανα δουλεία ψάχνοντας στο google, οι οδηγίες στα διάφορα forum δεν με βοήθησαν επειδή όλο συναντούσα εμπόδια,

όπως: πολύ διαβασμα που κατέληγε σε νεκρά link, και να φανταστείς οτι πριν μερικές μέρες δεν ηξερα ούτε πως μπαίνει recovery

 

σε 3.12 τι εκδοση twrp βάζω για να βάλω 3.60 μέχρι και 3.90;

 

Εδω βρηκα αρκετές απαντήσεις στα ερωτήματα μου... http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=596441. Φυσικά και δεν γνωρίζω Ρώσικα... οπότε έπαιζε Google translate :p

Για Twrp προσωπικά εγω ειχα το 2.8.6.0 και μετα το 3.0.2.0

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η πιο προσφατη rom απο cuoco92 με ελληνικα και gapps;

να βάλω 3.63, 3.69, 3.81, 3.88 ή 3.90;

 

η twrp 2.8.6.0 ειναι συμβατή με όλες αυτές;

 

άκυρο, έβαλα twrp 3.0.0.0, η 2.8.6.0 δεν εμπαινε με τίποτα, η 3 είναι συμβατή;

 

Τελικά πήρε την 3.90cuoco, κατευθείαν από την 3.12, δοκιμάστε το!

απλά προς το τέλος της εγκατάστασης αργεί πολύ το optimazing,

δεν ξέρω πόσο γιατί κοιμήθηκα, καλού κακού έχετε την μπαταρία γεμάτη

 

Σημερα συνεβη κατι παραξενο με το κινητο,

το ειχα βαλει για λίγο στη μπροστινή τστεπη του τζιν μαζί με το πορτοφόλι,

το οποίο έτυχε να έχει παραφουσκώσει από τα κέρματα, και έτσι όπως ήμουν, έκανα ένα βαθύ κάθισμα να σηκώσω κάτι βαρύ,

 

μετά που έβγαλα το κινητό από την τσέπη ειχε σβήσει και είχε μείνει κολλημένο το λογότυπο στο κέντρο της οθόνης

μέχρι που πάτησα παρατεταμένα το πλαινό κουμπί, όπου και επανεκκίνησε κανονικά,

 

πριν αρκετό καιρό, μία φορά μου είχε πέσει κάτω (με θήκη και tempered εννοείται) και έκανε επανεκκίνηση μόνο του, αλλά δεν παρουσιάζει καμία δυσλειτουργία.

 

αυτά είναι φυσιολογικά; ή μπορεί κάποια στιγμή να βγάλει πρόβλημα;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η νέα αναβάθμιση της ΖΤΕ, έκδοση 3.90, έχει το καινούριο γραφικό περιβάλλον UI4.0, μειωμένη κατανάλωση, βελτίωση του split screen και διάφορες άλλες βελτιώσεις.

 

Links: https://mega.nz/#!F08z0TpD, https://drive.google.com/file/d/0B5SVuIs5JUa2ZzRYM0NiZ2xhWk0/

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Σήμερα πήγα να περάσω το cyanogenmod 12 και έχει κολήσει στο logo που δείχνει το μπλε μπαρμπαδελακι του. Προσπάθησα και 11 και δεν. Να πω εδώ ότι έχω το Twrp 2.8.3.0.

 

Παίδες SOS! :!:

Link to comment
Share on other sites

εδω και καποιες μερες δεν ανοιγει η μπροστινη καμερα. ειναι καποιο bug της cyanogenmod 12 η να το ψαξω αλλιως; σημειωτεον οτι το ειχα παροπλισμενο λογω μπαταριας.
Link to comment
Share on other sites

Στο app της κάμερας που κατέβασα δεν ανοίγει καν. Βγάζει μήνυμα Unfortunately, Camera has stopped

 

Το CM 12 σε εμένα δεν είχε θέμα η cam (βασική + μπροστινή). Κατέβασε αυτό εδώ ή εδώ και πες μας.

chris το πρωτο link den doyleyei

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβαλα την 3.63 cuoco χθες, αλλά δεν βλεπει την sim. Δοκιμασα και αλλη sim, δεν φταιει η καρτα. Συγκεκριμενα οταν παω στις ρυθμισεις, στο 2ο slot που δεν εχω σιμ λεει no sim, στο πρωτο που εχω βαλει την sim λεει deactivate.

Μηπως η συγκεκριμενή ρομ πρεπει να περαστει πανω σε καποια προηγουμενη έκδοση σαν update?

Οι CM επισης, πρεπει να πατησουν σε καποια αλλη ή μπαινουν καρφι σε οποια ρομ και αν ειμαι?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την Resurrection Remix 5.8.0 (Nougat 7.1). Αν και σε beta τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά. Ελπίζω να γίνει port και η nubia camera.

 

Τα Wi-Fi, δεδομένα, GPS δουλεύουν κανονικά. Δεν έχω δοκιμάσει bluetooth streaming. Η μπαταρία είναι ακόμη νωρίς για να πω.

 

Στην αρχή ενώ αναγνωρίζει την κάρτα SD, δεν αφήνει να τη χρησιμοποιήσεις. Κάνεις ένα public format με την εφαρμογή από το google store, Easy Adoptable Storage του Underground Lab.

 

Δίνει μια άλφα ικανοποίηση μέχρι να βγουν τα HTC 11, LG G6. :clap:

Edited by sYn
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μεσα στο μυαλο μου εισαι, απο καιρο σκεφτομαι να περασω την 5.7.4 αλλα λογο τις καμερα το καθυστερο.Πες μου εντυπωσεις αξιζει η μεταβαση;Ειμαι στην τελευταια του cuoco92 v3.90.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασα χθες την Resurrection Remix 5.8.0 (Nougat 7.1). Αν και σε beta τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά. Ελπίζω να γίνει port και η nubia camera.

 

Τα Wi-Fi, δεδομένα, GPS δουλεύουν κανονικά. Δεν έχω δοκιμάσει bluetooth streaming. Η μπαταρία είναι ακόμη νωρίς για να πω.

 

Στην αρχή ενώ αναγνωρίζει την κάρτα SD, δεν αφήνει να τη χρησιμοποιήσεις. Κάνεις ένα public format με την εφαρμογή από το google store, Easy Adoptable Storage του Underground Lab.

 

Δίνει μια άλφα ικανοποίηση μέχρι να βγουν τα HTC 11, LG G6. :clap:[/QUO

 

Πες μου τις εντυπωσεις σου,αξιζει η μεταβαση.;εαν θελω ν κανω ξανα περασω την κλασικη πισω γινεται η αλλαζει kernels κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έτσι από περιέργεια αξίζει να πάρω μια lcd+middle frame 35+μπαταρία 10+back cover 5 να το κάνω? Η πλέον δεν αξίζει αυτό το 50 να χαλάσω πάνω του
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έτσι από περιέργεια αξίζει να πάρω μια lcd+middle frame 35+μπαταρία 10+back cover 5 να το κάνω? Η πλέον δεν αξίζει αυτό το 50 να χαλάσω πάνω του

 

 

εαν σε καλυπτει η μπαταρια του για την χρηση που κανεις ναι,αξιζει ακομα σαν κινητο εχει τ παντα,εγω παραγγειλα ενα xiaomi redmi note 3 pro και εχω ξενερωση με την αναμονη και μαλλον την καμπανα του τελωνειου.Αγορασα το xiaomi λογο μπαταρια γτ το zte δν με καλυπτει με δεδομενα κτλ οχι σαν κινητο ακομα παει σφαιρα απλα σε βαρια παιχνιδια που δν παιζω θ εχει θεμα.

 

Πέρασα χθες την Resurrection Remix 5.8.0 (Nougat 7.1). Αν και σε beta τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά. Ελπίζω να γίνει port και η nubia camera.

 

Τα Wi-Fi, δεδομένα, GPS δουλεύουν κανονικά. Δεν έχω δοκιμάσει bluetooth streaming. Η μπαταρία είναι ακόμη νωρίς για να πω.

 

Στην αρχή ενώ αναγνωρίζει την κάρτα SD, δεν αφήνει να τη χρησιμοποιήσεις. Κάνεις ένα public format με την εφαρμογή από το google store, Easy Adoptable Storage του Underground Lab.

 

Δίνει μια άλφα ικανοποίηση μέχρι να βγουν τα HTC 11, LG G6. :clap:

 

 

Μολις περασα και εγω την τελευταια 7.1.1 + gapps mini.Ολα δειχνουν να δουλευουν σωστα.Δυστυχως η εφαρμογη της καμερας δν δουλευει απο οτι βλεπω ειναι cm13.με την καρτα sd ακομα δν την εκανα format.με την καταναλωση ακομα δν μπορω ν πω μετααπο καμια εβδομαδα χρησης κανονικης.Σαν rom ειχει τ παντα,απο παραμετροποιησεις.

 

Μετα απο 3-4 μέρες χρήσης της nougat τελευταία έκδοσης μπορω ν πω με σιγουριά οτι είναι απο τις καλύτερες ROM.έχει αρκετά bugs με τον dialer δεν κρατάει ρυθμίσεις σε επανεκκίνηση,αλλά κ αυξημένη κατανάλωση διότι α)τρέχουν όλες οι εφαρμογες,notifications,κτλ β)γιατί ο kernel είναι ξεκλειδωτος και τρέχει πλεον στα 2265 απο 2000 που ηταν περιορισμένο.οποτε θέλει ενα tweak ξανά.μέχρι τώρα βλέπω έχω το πολύ 3,5-4 ώρες οθόνης.Η μπαταρία μου δεν είναι καλη αλλά σαν ROM είναι πολύ καλη,με πολλές παραμετροποιήσει.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ressurection v5.7.4,είναι πιο ολοκληρωμένη αυτή την στιγμη με τα λιγότερα bugs,ελληνικά μενού,κάμερα port nubia.την δοκιμασία και αυτή,λίγο tweak του kernel να μν τρέχει στα 2265 και ν ανταποκρίνεται πιο ομαλά ο cpu για την κατανάλωση. Edited by senniha1994
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω root στο κινητο, αλλα δε μπορω με τιποτα. Δοκιμασα το apk του geohot, αλλα κολλουσε, δεν ανταποκρινοταν, εβαλα Kingurser ( apk και desktop ) αλλα και παλι εγραψε failed to root ( 381 requests received ). Τι αλλο μπορω να δοκιμασω; Και για ποιο λογο δε γινεται το root;

 

Θελω να ανακτησω καποιες φωτογραφιες απο το viber που σβηστηκαν καταλαθος και χρειαζεται η συσκευη να ειναι rooted.

 

Η αδερφη μου εβαλε το Nova launcher στο κινητο, δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο.

 

Καποια βοηθεια παρακαλω; Το κινητο ειναι της μητερας μου και εχω μονο τη σημερινη ημερα για να το φτιαξω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασα και Kingo Root και One click root χωρις επιτυχεια.. Τι γινεται αλανια μου;;

 

:(

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα παιδιά, το τηλέφωνο μου έπεσε κι έσκασε με την πάνω γωνία, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να σπάσει η οθόνη του. Για κάποιο παράξενο λόγο. είχα παρατηρήσει πως ενώ είχα συνδεδεμένο το google account μου, δεν έκανες sync τις επαφές που περνούσα μέσω του κιντού με τον λογαριασμό μου (τις έβλεπα στο κινητό κανονικότατα, αλλά τώρα π.χ. δεν υπάρχουν στο google). Έχει ιδέα κανείς κάποιον τρόπο που μπορώ να τις ανακτήσω;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ε τελικά το έκανα αγόρασα οθονη με πλαίσιο + μπαταρια + back cover + ακουστικό (όλα μαζί 38 ευρώ) το έκανα καινούργιο

 

όχι τπτ άλλο κρίμα ήταν καλή συσκευη είναι θα την κάνω κάπου δώρο να χαρεί ο κόσμος γιατί ακόμη πάει σφαίρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διάβασα μερικές σελίδες από το thread αυτό αλλά δεν βρήκα άκρη.

Δεν πιστεύω να το διαβάσει κανένας, αλλά μόλις βρήκα σε ένα ράφι το κινητό αυτό και προσπαθώ να το σώσω.

είναι rooted

δεν μπαινει recovery (nubia logo)

δεν μπαίνει fastboot (nubia logo)

δεν έχει gapps

Δεν ξέρω ποια έκδοση φοράει (που το βλεπω αυτο);

Στο system update βγάζει ότι δεν έχει ίντερνετ αν και παντού αλλού έχει.

Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι από το ιταλικό σαιτ να περασω την μανησια ρομ παλι, που δεν έχει ουτε gapps ουτε έφτιαξε recovery/fastboot.

Η οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

 

Μετά από πολύ προσπάθεια έχω καταλάβει τα εξής:

Φοράει πλέον την ν3.83

αν περάσω οποιοδήποτε recovery εκτός του stock δεν ανοίγει το recovery με τίποτα

στο fastboot δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής, βλέπει μόνο "Android"

 

Τελικά τα κατάφερα!

Εγκατέστησα windows 7 (μονο εκει εγινε σωστα εγκατασταση ο driver)

και το πρόβλημα που είχα και δεν το έλυνε πουθενά κανενας ήταν πως ήταν κλειδωμένος ο bootloader!

fastboot -i 0x19D2 oem unlock

και κατάφερα μετά να εγκαταστήσω custom recovery

Edited by Xx4m0uR4sS

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...