Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi4-5-inch-display-snapdragon-801-3gb-ram-metal-frame-9876/

Το minideal πρεπει να ειχε εμπιστο μεσα στην εταιρια...δεν εξηγειται αλλιως. Ολα τα specs λαθος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

General

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G Network LTE

SIM Yes

Announced 2014, July

Status Coming soon. Exp. release 2014, Q3

 

Display

Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 1080 x 1920 pixels, 5.0 inches (~441 ppi pixel density)

Multitouch Yes

 

SOUND

Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

 

MEMORY

Card slot No

Internal 16/64 GB, 3 GB RAM

 

DATA

GPRS Yes

EDGE Yes

Speed DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot

Bluetooth v4.0, A2DP

NFC Yes

USB microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go

 

CAMERA

Primary 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, dual-LED flash

Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, HDR

Video 1080p@30fps, HDR

Secondary 8 MP, 1080p@30fps

 

FEATURES

OS Android OS, v4.4.2 (KitKat)

Chipset Qualcomm Snapdragon 801

CPU Quad-core 2.5 GHz Krait 400

GPU Adreno 330

Sensors Accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

Browser HTML5

Radio FM radio

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors Black, White

- Active noise cancellation with dedicated mic

- TV-out (via MHL A/V link)

- SNS integration

- MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- Organizer

- Photo/video editor

- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)

- Voice memo/dial/commands

- Predictive text input (Swype)

 

BATTERY

Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery

 

Xiaomi Mi 4 WCDMA version will be available on Jul 29, 2014, CDMA version in August, LTE (4G) version in September. And 1 million Mi 4 will be provided in two months.

Link to comment
Share on other sites

67,5 πλατος

8,9 παχος

134/138 υψος

 

Πιστευω μια χαρα

Η μονη εταιρια που μικραινει μια συσκευη και μενει στο ιδιο μεγεθος οθονης ,η 5αρα ειναι ιδανικη πιστευω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

67,5 πλατος / 8,9 παχος / 134/138 υψος

 

Που το βρήκες το 134 - εχω 2 ώρες και δεν έχω καταφέρει να βρω (αξιόπιστα) το ύψος..

Αν όντως είναι τέτοιο, είναι ΑΠΙΘΑΝΕΣ διαστάσεις!

 

Mi4 Official page (εχει δύσκολη πρόσβαση προς το παρόν...)

 

To βρήκα: 139,2 x 68,5 x 8,9mm, μια χαρά για 5" (ειδικά στο πλάτος, οπου όλα πλεόν είναι συνήθως μεγαλύτερα από 72mm...)

[ATTACH]47683[/ATTACH]

 

Τέλος, αν έχω καταλάβει καλά (απο την official σελίδα) οι Κινέζοι καμαρώνουν "τρελά" για την ΟΘΟΝΗ και την ΚΑΜΕΡΑ του κινητού (συγκρίνοντας συνεχώς με το iPhone 5s) - σημεία (ειδικά στην κάμερα) οπου το ανταγωνιστικό (?) OnePlusOne δεν τα καταφέρνει τόσο καλά...

Δείτε δείγματα στην official σελίδα, 4ο tab...

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πάχος μόνο 67.5mm!Οι άλλες διαστάσεις ανακοινώθηκαν πουθενά;

Τι λες ρε φίλε μια χαρά; 7 εκατοστά χοντρό; :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανένα άλλο 5ιντσο με μικρότερο πλάτος:)

Εσύ είπες πάχος :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν εντυπωσιάστηκα?

μονο μια ραμ αλλαξανε και ενα cpu τιποτα παραπανω 'σοβαρο' απο τα αλλα..οπως oneplusone κλπ

περιμενα καποια τεραστια αλλαγη λεμε τωρα οπως καμια μπαταρια 3500(?) καμια 16mp camera(?)

Για να μην πω (ευχομουν) να παίρνει sd card..

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν εντυπωσιάστηκα?

μονο μια ραμ αλλαξανε και ενα cpu τιποτα παραπανω 'σοβαρο' απο τα αλλα..οπως oneplusone κλπ

περιμενα καποια τεραστια αλλαγη λεμε τωρα οπως καμια μπαταρια 3500(?) καμια 16mp camera(?)

Για να μην πω (ευχομουν) να παίρνει sd card..

 

Και εγω ξενερα, ασε που η καμερα του τραβαει στα 30fps :( :(

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Tωρα τι κάνουμε; Περιμένουμε μέχρι...Οκτώβριο για το ΜΙ4 ή χτυπάμε το One+1;;;

Σε σχέση με το One+1 δεν έχει 4G, σίγουρα θα είναι ακριβότερο επίσης

 

Παραμυθιαζόμαστε πως η miui V6 θα είναι υπερδιαστημική, πως η κάμερα του ΜΙ4 είναι καλύτερη (δεν μπορω να καταλάβω σε χαρακτηριστικά είναι καλυτερη του One+1;)και πως οι διαστάσεις του ειναι κορυφαίες ώστε να αντέξουμε την αναμονή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχει 4g lte για τις δικές μας μπάντες συχνοτήτων και αν είναι dual sim όπως λέγανε.

Σαν πρώτη εντύπωση άνθρακας ο θησαυρός.Στα συν του τα 3gb ram και τα 3080mah μπαταρία.

Μου φαίνεται θα πάω πρoς Νubia Z7.Αλλά περιμένουμε να ξεκαθαριστεί.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνια με το vickmall μου ειπαν οτι μαλλον θα το εχουν την επομενη εβδομαδα. Για το 4G δεν ειμαι σιγουρος ακομα για το αν οι συχνοτητες θα δουλευουν εδω στην Ελλαδα.Ειμαι σε διλλημα παντως.Φαινεται να μην ειναι ανωτερο απο το oneplus one.
Link to comment
Share on other sites

LTE έχει σύμφωνα με το gsmarena, λογικά θα παίζει και εδώ.Αλλά βρε παιδιά τι παραπάνω περιμένατε;Εντάξει άντε να είχε τον Snapdragon 805, αλλά και πάλι η διαφορά με τον Snapdragon 801 είναι πολύ μικρή.

Προσωπικά μου αρέσει αρκετά.Μίκρυναν τις διαστάσεις, το έκαναν ωραιότερο από το Mi3 (έστω και αν θυμίζει iPhone), του έβαλαν 3GB RAM και LTE.Δε νομίζω πως μπορούσαν να μπουν πολλά περρισότερα στο κομμάτι των specs

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi4-5-inch-display-snapdragon-801-3gb-ram-metal-frame-9876/

Το minideal πρεπει να ειχε εμπιστο μεσα στην εταιρια...δεν εξηγειται αλλιως. Ολα τα specs λαθος!

Ναι έλεος.... :lol:

 

Από εκεί και πέρα νομίζω πήγε στα σίγουρα η xiaomi με το mi4, και μάλιστα ψαλίδισε και τις διαστάσεις... για αυτούς που ψάχνουν μια μαζεμένη συσκευή (τηρουμένων των αναλογιών για την εποχή) μάλλον βρήκαν κινητό...

 

Πάντως αναμένεται μεγάλη τιμολογιακή μάχη μεταξύ Honor 6, Z7 mini και mi4....

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν εντυπωσιάστηκα?

 

Άνθρακας ο θησαυρός :D

 

Και εγω ξενερα, ασε που η καμερα του τραβαει στα 30fps

 

Tωρα τι κάνουμε; Σε σχέση με το One+1 δεν έχει 4G, σίγουρα θα είναι ακριβότερο επίσης και πως οι διαστάσεις του ειναι κορυφαίες ώστε να αντέξουμε την αναμονή;

 

Για μένα είναι συγκρίσιμο μόνο με το Honor 6

To One Plus One είναι εξαιρετικό τηλέφωνο ΑΛΛΑ το μέγεθός του ρε παιδια... δοκιμάσατε να κρατήσετε 5.5" (153 Χ 76 χιλιοστά έναντι 140 Χ 68...)??? Ειναι γκουμούτσα, ακόμα και για μένα με τα (ανω του μετριο) χέρια...! Προσωπικά, θεωρώ οτι τα 140 x 70mm είναι το ανω όριο για τηλέφωνο, μετά είναι tampletάκι.-

Επίσης, στο OPO, προς το παρόν η κάμερα δεν δουλευει ιδανικά - του Mi4 φαίνεται να κάνει παπάδες! Δείτε στο 2:45 του Hands-on στο προηγούμενο ποστ, πως κάνει focus ανάμεσα σε φωτεινή και σκοτεινή περιοχή!

Το μονο καλό της υπόθεσης είναι οτι για να ανταγωνιστει τα υπόλοιπα, θα πωλείται (ελπίζω) στα $400-

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

προτιμω να περιμενω να βγαλει και την αλλη εκδοση η xiaomi μπας και δουμε κατι καλητερο γιατι δεν εχει καποια τραγικη αλλαγη απο το mi3 μονο η ραμ και cpu.. :mad:
Link to comment
Share on other sites

προτιμω να περιμενω να βγαλει και την αλλη εκδοση η xiaomi μπας και δουμε κατι καλητερο γιατι δεν εχει καποια τραγικη αλλαγη απο το mi3 μονο η ραμ και cpu.. :mad:

 

Αν περιμένεις όμως ένα mi4s σε κάνα εξάμηνο, δε νομίζω και εκεί να δεις μεγάλες αλλαγές.Ο snapdragon 805 δε φαίνεται να κάνει μεγάλη διαφορα από τον 801.

Link to comment
Share on other sites

προτιμω να περιμενω να βγαλει και την αλλη εκδοση η xiaomi μπας και δουμε κατι καλητερο γιατι δεν εχει καποια τραγικη αλλαγη απο το mi3 μονο η ραμ και cpu.. :mad:

 

Δεν έχεις λόγο να αλλάξεις γενικά θα έλεγα.

 

Εκτός από μικρότερο μέγεθος(με καπάκι που αλλάζει), cpu-ram, κάμερες, τι άλλο περίμενες να έχει;

Εγώ θα ήθελα και stereo front facing speakers :p

 

 

Υ. Γ. Στιλιστικά θα έλεγα συνεχίζει εκεί που σταμάτησε το mi2

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις όμως ένα mi4s σε κάνα εξάμηνο, δε νομίζω και εκεί να δεις μεγάλες αλλαγές.Ο snapdragon 805 δε φαίνεται να κάνει μεγάλη διαφορα από τον 801.

801 με 805, διαφορες υπάρχουν, όμως θελει κανα 3μηνο μέχρι να τον δούμε εμπορικά. Από την άλλη, το Mi3 έχει 10 μήνες που ανακοινώθηκε (8 που κυκλοφορεί) και "βελτιωση" δεν βγήκε...

Το Mi4, για μένα, είναι ικανοποιητικότατο, για $400 (κάτω από 300€) όταν το (αντίστοιχο?) S5 έχει 470€...

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω εικόνες για διάδοχο του hongmi θα μου έφερναν αν δεν διάβαζα για το mi4..αν ειναι αυτό δε λέει τίποτα για ναυαρχίδα της xiaomi

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...