Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μενα κανει τριγμους και ας εχει κουμπωσει τελεια το καπακι, οχι με το παραμικρο, αλλα αν το σφιξω με το ενα χερι κανει, οπως επισης αν κανεις οτι το λυγιζεις ή το πιεζεις πιανοντας τις ακρες , υπο νορμαλ χρηση δεν εχω παρατηρησει κατι, καμια σχεση με unibody συσκευη βεβαια, αλλα απο την αλλη για να αλλαξεις μια μπαταρια σε unibody συσκευη ή ενα καπακι μπορει να ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο, σκεψου να σου κανει γρατζουνιες iphone 5-6 ή το htc one, ολοκληρο το πλαισιο παει για αλλαγη και πρεπει να τα κανεις βιδες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με OTG και στικάκια.

Με διάφορα καλώδια που δοκίμασα,αναγνωρίζει,μόνο μέχρι 8gb στικάκια(πάντα NTFS).

Σε 16 και 32 βγάζει μνμ,μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείων...

Με κάτι τέτοιο θα παίξει?

Είμαι 16gb στοκ 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με OTG και στικάκια.

Με διάφορα καλώδια που δοκίμασα,αναγνωρίζει,μόνο μέχρι 8gb στικάκια(πάντα NTFS).

Σε 16 και 32 βγάζει μνμ,μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείων...

Με κάτι τέτοιο θα παίξει?

Είμαι 16gb στοκ 4.4.2

 

Καν τα σε exfat ή fat32 και θα παίζουν χωρίς πρόβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να μετατρεψω 32sd σε fat32 ... Θελω να την ενεργοποιησω στην ρομ AICP...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Και μενα κανει τριγμους και ας εχει κουμπωσει τελεια το καπακι, οχι με το παραμικρο, αλλα αν το σφιξω με το ενα χερι κανει, οπως επισης αν κανεις οτι το λυγιζεις ή το πιεζεις πιανοντας τις ακρες , υπο νορμαλ χρηση δεν εχω παρατηρησει κατι, καμια σχεση με unibody συσκευη βεβαια, αλλα απο την αλλη για να αλλαξεις μια μπαταρια σε unibody συσκευη ή ενα καπακι μπορει να ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο, σκεψου να σου κανει γρατζουνιες iphone 5-6 ή το htc one, ολοκληρο το πλαισιο παει για αλλαγη και πρεπει να τα κανεις βιδες.

 

φιλε το πιεσα το πατησα τριγμο δεν ακουσα.

Το νοτε που ειχα πριν ετριζαν τα κοκαλακια του...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εκανα εγκατασταση lolli στο g3 μου και αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι οταν αγορασα το τηλ ειχε περιπου 10.5 g ελευθερα,ενω τωρα μετα την lolli,και με factory reset. Μόλις 8.80 g ελευθερα.ξερετε γιατι?ευχαριστω.

 

Ακουει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 32αρη εχει μεγαλη διαφορα σε καθημερινη χρηση εναντι του 16αριου λογο των 3 gb ram?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 32αρη εχει μεγαλη διαφορα σε καθημερινη χρηση εναντι του 16αριου λογο των 3 gb ram?

 

Λες να μην έχει?έχει εννοείται.

θα σού γράψουν το αντίθετό.όμως επειδή είχα και τα 2 το 32αρι είναι μπροστά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι αναλόγως την εταιρεία κινητής που έχεις. σε περιοχές όπου είσαι στάσιμος, μπορείς να "παίξεις" γιατί στο αυτόματο μπορεί να σε ρίχνει σε gsm αλλά να έχεις αρκετό 3g.

σε standby κατάσταση πάντως, καλύτερα να το γυρνάς σε gsm για μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας

 

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου το g3 16 gb. Σήμερα το τεσταρα με ενα one plus one ενός φίλου. Παιδιά καμία σχέση η μέρα με τη νύχτα. Το one plus one δεν έχει καθόλου lag. Κάναμε και τεστ όπως antutu και 3d mark. 47000 το one plus 40000 εγώ και στο 3d mark 18000 αυτός και 13000 εγώ. Σε αυτά δεν πολυδινω σημασία, αλλά η αίσθηση που σου έδινε το κινητό και το ποσό smooth ειναι το one plus απλά σοκαρίστηκα. Επίσης η μπαταρία μου απο 48% πηγε 12% και στο one plus απο 50 κατι πηγε 48% . Δεν θέλω να το κανω versus το thread απλά δεν περίμενα τόσο μεγαλη διαφορά. Μπαίναμε στο ιδιο game πατουσαμε το home button και στο one plus πήγαινε αμέσως ενώ εμένα έκανε πολύ ώρα και οταν ανοιγε εκανε redraw τα widgets. Δεν προσπαθώ να πεισω κανέναν εγώ g3 αγόρασα.
Link to comment
Share on other sites

Έεεε γιατί τώρα που το βλέπεις το 4K video? Το κινητό μας έχει QHD οθόνη δηλαδή 2Κ.

UHD είναι το 4Κ πληροφοριακά. Αρα ο ισχυρισμός είναι άκυρος. Με FHD οθόνη και λιγότερο "βαρύ" θα ήταν το κινητό, και καλύτερη αυτονομία θα είχε κατά πολύ, και άριστα αποτελέσματα απεικόνισης και πάλι. Δεν λέω ότι με χαλάει ή τρομερή εικόνα που έχω τώρα αλλά πρακτικά είναι αχρείαστη σε αυτό το μέγεθος.

Αυτο που γραφεις περι 2κ το ξερω,εγω βλεπω τα 4κ video σε tablet με αναλυση 2κ και πιστεψε με εχει διαφορα απο τα fhd video,αυτο ισχυει και για την 2k οθονη του κινητου κατα το ματι μου,εχω και το note 3 και υπαρχει διαφορα που φαινεται fhd-qhd.Aξιζει με τα χιλια η οθονη για μενα και ναι θυσιαζω την παραπανω καταναλωση για να ευχαριστιεμαι την οθονη :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου το g3 16 gb. Σήμερα το τεσταρα με ενα one plus one ενός φίλου. Παιδιά καμία σχέση η μέρα με τη νύχτα. Το one plus one δεν έχει καθόλου lag. Κάναμε και τεστ όπως antutu και 3d mark. 47000 το one plus 40000 εγώ και στο 3d mark 18000 αυτός και 13000 εγώ. Σε αυτά δεν πολυδινω σημασία, αλλά η αίσθηση που σου έδινε το κινητό και το ποσό smooth ειναι το one plus απλά σοκαρίστηκα. Επίσης η μπαταρία μου απο 48% πηγε 12% και στο one plus απο 50 κατι πηγε 48% . Δεν θέλω να το κανω versus το thread απλά δεν περίμενα τόσο μεγαλη διαφορά. Μπαίναμε στο ιδιο game πατουσαμε το home button και στο one plus πήγαινε αμέσως ενώ εμένα έκανε πολύ ώρα και οταν ανοιγε εκανε redraw τα widgets. Δεν προσπαθώ να πεισω κανέναν εγώ g3 αγόρασα.

Για μισο λεπτο... Το δικο σου ειναι και στοκ και 16? Συγγνωμη που το λεω ετσι αλλα εχεις στα χερια σου την ουσιαστικα χειρoτερη εμπερια g3. δεν νομιζω να υπαρχει κατι που να φοβηθει το g3 απο το one με 3γιγα ραμ και την ΙΔΙΑ ΡΟΜ...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Για μισο λεπτο... Το δικο σου ειναι και στοκ και 16? Συγγνωμη που το λεω ετσι αλλα εχεις στα χερια σου την ουσιαστικα χειρoτερη εμπερια g3. δεν νομιζω να υπαρχει κατι που να φοβηθει το g3 απο το one με 3γιγα ραμ και την ΙΔΙΑ ΡΟΜ...

Ναι stock lollipop εχω με 2 gb. ram. Μια χαρά μου αρέσει το κινητό μου. Απλά Θέλω να είμαι αντικειμενικός. Γνωρίζω ότι ολα τα android έχουν lag. Το one plus όμως είναι από αλλο κόσμο και απο την αλλη το δικό μας παραεχει lag. Επίσης το redraw στα widgets είναι πολύ έντονο. Πολύ εντύπωση μου έκανε και η μπαταρία.

Για να μην λέω μονο τα κακά βέβαια η φωτογραφική μας είναι πολύ καλύτερη ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το πιεσα το πατησα τριγμο δεν ακουσα.

Το νοτε που ειχα πριν ετριζαν τα κοκαλακια του...

 

Τι να πω μπορει να επεσα σε μαπα καπακι, δεν θυμαμε παντως να ειχα κινητο με καπακι και να μην ετριζε, ευτυχως δεν το κανει με το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μπορει να επεσα σε μαπα καπακι, δεν θυμαμε παντως να ειχα κινητο με καπακι και να μην ετριζε, ευτυχως δεν το κανει με το παραμικρο.

Ούτε εγώ θυμάμαι... Και το g3 δεν είναι εξαίρεση... Κάνει τα τριξιματακια του αλλά αν προσπαθήσεις και τα προκαλέσεις ... Αλλά Who cares? Ψιλοαναμενομενο δεν είναι για κινητό που βγαίνει πίσω το καπάκι?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι stock lollipop εχω με 2 gb. ram. Μια χαρά μου αρέσει το κινητό μου. Απλά Θέλω να είμαι αντικειμενικός. Γνωρίζω ότι ολα τα android έχουν lag. Το one plus όμως είναι από αλλο κόσμο και απο την αλλη το δικό μας παραεχει lag. Επίσης το redraw στα widgets είναι πολύ έντονο. Πολύ εντύπωση μου έκανε και η μπαταρία.

Για να μην λέω μονο τα κακά βέβαια η φωτογραφική μας είναι πολύ καλύτερη ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

Η stock rom του 1+1 είναι συνολικής χωρητικότητας ~475MB ενώ η αντίστοιχη του G3 ~1.2GB.

Όπως καταλαβαίνεις η επιβάρυνση που τρώει το G3 είναι πολύ μεγαλύτερη έχοντας να δουλέψει μια υπερφορτωμένη ρομ με έναν επιεικώς κακό launcher. Όταν φλάσαρα μια resurrection remix rom που είναι ~250MB, μου'φυγε ο τάκος. :shock::shock: Ήταν λες και άλλαξα κινητό. Μια αστραπή. Γι' αυτό κι εγώ, όταν εκμηδενιστούν τα bugs και η κάμερα φτάσει σε καλό επίπεδο, έφυγα για cm12. Ότι και να κάνουν οι κατασκευαστές, σαν τις aosp roms δεν θα βγει άλλη.

Edited by empathis
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Η stock rom του 1+1 είναι συνολικής χωρητικότητας ~475MB ενώ η αντίστοιχη του G3 ~1.2GB.

Όπως καταλαβαίνεις η επιβάρυνση που τρώει το G3 είναι πολύ μεγαλύτερη έχοντας να δουλέψει μια υπερφορτωμένη ρομ με έναν επιεικώς κακό launcher. Όταν φλάσαρα μια resurrection remix rom που είναι ~250MB, μου'φυγε ο τάκος. :shock::shock: Ήταν λες και άλλαξα κινητό. Μια αστραπή. Γι' αυτό κι εγώ, όταν εκμηδενιστούν τα bugs και η κάμερα φτάσει σε καλό επίπεδο, έφυγα για cm12. Ότι και να κάνουν οι κατασκευαστές, σαν τις aosp roms δεν θα βγει άλλη.

 

Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ. Δυστυχώς οι εταιρείες για να καλύψουν τον μέσο χρήστη που του αρέσουν τα πολλά εφε και ένα όμορφο λειτουργικό με αρκετές ευκολίες, βαραίνουν αρκετά τα UI τους. Τόσο στο launcher όσο και με διάφορες εφαρμογές. Επίσης κάτι άλλο που νοιάζει πολύ τον μέσο χρήστη είναι η φωτογραφία. Και σε αυτόν τον τομέα το pure android, aosp, aokp μένουν μετεξεταστέα. Πραγματικά τραγικά τα αποτελέσματα του λογισμικού της κάμερας αν κάνεις τις συγκρίσεις.

Το OPO λοιπόν είναι πργματικά φοβερό τηλέφωνο αλλά έχει υπαρκτά προβλήματα.

1) Ουσιαστικά έχει μόνιμα πάνω Aosp custom. Πως θα κατηγορήσεις λοιπόν την εταιρεία για ένα πρόβλημα. Στο λέει ότι παίρνεις τηλέφωνο ξεκλειδωμένο, με custom rooted λειτουργικό.

2) Υπερβολικά μεγάλα περιθώρια. Μου θυμίζει λίγο iphone 6 plus. 5,5" σε καλούπι για 6.

3) Εγγύηση. Καλησπέρα και καλή βραδιά σε αυτό το κομμάτι. Άντε στείλτο κλπ κλπ κλπ.

4) Μόνο και μόνο για το αρχικό σύστημα πωλήσεων τρώει άκυρο.

Και πολλά άλλα.

 

Τηλεφωνάρα είναι αλλά...

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 32αρη εχει μεγαλη διαφορα σε καθημερινη χρηση εναντι του 16αριου λογο των 3 gb ram?

 

Εχω το 32 απο οτιβεχω διαβασει στο νημα νομιζω πως εχουν καποιο θεμα τα 16. Οποιος ξερει περισσοτερα ας μας διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 32 απο οτιβεχω διαβασει στο νημα νομιζω πως εχουν καποιο θεμα τα 16. Οποιος ξερει περισσοτερα ας μας διαφωτίσει

 

Προφανώς και θα υπάρχει. Άλλο 2Gb άλλο 3Gb. Αυτό σημαίνει περισσότερες εφαρμογές πραγματικά ανοιχτές. Έχει μεγαλύτερη μνήμη(1GB παραπάνω) για να κρατάει εφαρμογές ανοιχτές. Άρα δεν χρειάζεται να κλέισει κάποιες. Αυτό σημαίνει για τον χρήστη καλύτερο multitasking ειδικά αν μιλάμε για παραπάνω από 2 εφαρμογές. Αν ας πούμε εναλλάσεις 4-5 εφαρμογές σίγουρα θα δεις κάποια διαφορά.

Τώρα αν είναι μεγάλη η διαφορά? Σε τι ποσοστό? Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να είναι πάνω από 5-10%. Για μένα αξίζει η χρηματική διαφορά όμως και για τα 32 εσωτερικό χώρο.

 

Ο @ταξιδιώτης22 τα είχε και τα 2 οπότε μπορεί να δώσει πολλά περισσότερα στοιχεία. Έχει ήδη πει νομίζω ότι είναι όντως καλύτερο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα υπάρχει. Άλλο 2Gb άλλο 3Gb. Αυτό σημαίνει περισσότερες εφαρμογές πραγματικά ανοιχτές. Έχει μεγαλύτερη μνήμη(1GB παραπάνω) για να κρατάει εφαρμογές ανοιχτές. Άρα δεν χρειάζεται να κλέισει κάποιες. Αυτό σημαίνει για τον χρήστη καλύτερο multitasking ειδικά αν μιλάμε για παραπάνω από 2 εφαρμογές. Αν ας πούμε εναλλάσεις 4-5 εφαρμογές σίγουρα θα δεις κάποια διαφορά.

Τώρα αν είναι μεγάλη η διαφορά? Σε τι ποσοστό? Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να είναι πάνω από 5-10%. Για μένα αξίζει η χρηματική διαφορά όμως και για τα 32 εσωτερικό χώρο.

 

Ο @ταξιδιώτης22 τα είχε και τα 2 οπότε μπορεί να δώσει πολλά περισσότερα στοιχεία. Έχει ήδη πει νομίζω ότι είναι όντως καλύτερο.

 

Σχεδόν επί καθημερινής βάσης δουλεύω και τα δύο. Εγώ έχω 32αρι. Σαφώς υπάρχουν διαφορές αλλά δεν είναι τρομακτικές. Απο μετρήσεις έχει βγεί γύρω στο 4-6%. Σίγουρα το κινητό είναι πιο ξεκούραστο και δείχνει να ανταποκρίνεται καλύτερα αλλά και τα 16αρια που δουλεύω δεν δείχνουν να έχουν κάποιο θέμα παρόλο που είναι 406 παρτίδα (branded και τα δύο). Είναι τι θα σου κάτσει πίστευω

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια επειδη προςρχομαι απο νοτε 3 η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα προσωπικη αποψη παντα, με το νοτε να ειναι κατα πολυ ανωτερο δεν θελω να βγω οφφ τοπικ

Οποτε σταματαω..νομιζω οτι η lg εκανε καλη προσπαθεια αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου το g3 16 gb. Σήμερα το τεσταρα με ενα one plus one ενός φίλου. Παιδιά καμία σχέση η μέρα με τη νύχτα. Το one plus one δεν έχει καθόλου lag. Κάναμε και τεστ όπως antutu και 3d mark. 47000 το one plus 40000 εγώ και στο 3d mark 18000 αυτός και 13000 εγώ. Σε αυτά δεν πολυδινω σημασία, αλλά η αίσθηση που σου έδινε το κινητό και το ποσό smooth ειναι το one plus απλά σοκαρίστηκα. Επίσης η μπαταρία μου απο 48% πηγε 12% και στο one plus απο 50 κατι πηγε 48% . Δεν θέλω να το κανω versus το thread απλά δεν περίμενα τόσο μεγαλη διαφορά. Μπαίναμε στο ιδιο game πατουσαμε το home button και στο one plus πήγαινε αμέσως ενώ εμένα έκανε πολύ ώρα και οταν ανοιγε εκανε redraw τα widgets. Δεν προσπαθώ να πεισω κανέναν εγώ g3 αγόρασα.

 

Eρχομενος απο G2 ημουν σε πολυ εντονο διλημμα να παω σε g3 η 1+1. Να σου πω την αληθεια μου το 1+1 το ειχα κλεισει να το παρω και τελευταια στιγμη το ακυρωσα. Μου αρεσουν ολα πανω του δεν με χαλαει τιποτα.

ΑΛΛΑ ειναι 2 πραγματα που με εκαναν να παω σε G3. Η καμερα (ΝΟ1 ΓΙΑ ΜΕΝΑ) που ειναι σε μετρια επιπεδα, η ελλειψη ois (σχεδον ολες κουνημενες σε χαμηλο φωτισμο-indoor) και η ελλειψη αντιπροσωπειας στην Ελλαδα.

Αυτο το στειλτο εξω και περιμενε δεν το παλευω με τιποτα.

Οσο για τα lag που αναφερεις τα παρατηρω και εγω στο δικο μου και συνηθως τα redraw των widget.

Μην ξεχναμε ομως οτι αν φαει μια ελαφρια rom οπως αυτη του 1+1 θα απογειωθει. Δεν εχω κανει ουτε καν root στο δικο μου μιας και ειναι 3 ημερων και δεν θελω ακομα, αλλα με βαση τα λεγομενα των παιδιων εδω μεσα γινεται αλλο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...