Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έβαλα Nova prime και το κινητό φαίνεται πολύ πιο smooth και γρήγορο.

Μια ερώτηση.Πως μπορώ να διαμορφώσω την διάταξη των εικονιδίων στις εφαρμογές?

Αν εννοεις τη διάταξη στο "Συρταρι εφαρμογων", δυστυχως δε γινεται....... ισως το μοναδικο μειονεκτημα του nova σχετικα με τον stock........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το παλικάρι που ρώτησε για την μπαταρία.

 

Οι μπαταρίες λιθίου δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο μνήμης που είχαν οι παλιές του καδμίου, άρα μετά την 1η φόρτιση στο 100% μπορείς να χρησιμοποιείς χωρίς θέμα την συσκευή σου. Ο μεγαλύτερος εχθρός αυτών των μπαταριών κατ ακρίβεια είναι η ζέστη, άρα δεν το αφήνουμε μέσα στον ήλιο στο αμάξι, πάνω στον πύργο του υπολογιστή κλπ.

 

Η ιδανική περιοχή λειτουργίας τους είναι από 20%-80%. Η παντελής αποφόρτιση κάνει ζημιά, αν και συνιστάται να γίνεται μια φορά κάθε κάνα 2μηνο για να κάνει calibration, και πριν κάποιος μου πει, που τα ξέρεις όλα αυτά ρε μεγάλε, έχω σπουδάσει ηλεκτρονική και ασχολούμαι επαγγελματικά σαν systems engineer.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια καποτε κραζαμε την Samsung και τους χρηστες οταν μας ελεγαν βαλτε nοva να μην λαγκαρει και ex dialer για να ανοιγει γρηγορα ο dialer...

Anyways.. Το 16αρι εχει τα θεματα του οπως φαινεται, το 32αρι οχι τοσο.

 

Ναι οκ, οταν λεμε αργει ή λαγκαρει πλεον, δεν εννοουμε παταμε τον dial και ψηνουμε καφε, εννοουμε, οτι δεν ανοιγει ακαριαια, αλλα κανει 1sec το πολυ να φορτωσει 100%, παντως εγω κατεληξα να δουλευω τον default launcher, συνολικα μου αρεσε περισσοτερο απο τον nova και ας κανει καποια framedrops καποιες φορες και τα framedrops συνηθως ειναι οταν κλεινεις καποια εφαρμογη και επιστρεψεις στο launcher, οχι συνεχομενα και ειναι στο πρωτο swipe αριστερα-δεξια, μετα ειναι οκ, πιθανοτατα να οφειλετε στα 2GB ή ο launcher της lg μπαινει σε αναμονη ή ακομα και κλεινει για καποιο λογο, οταν τρεχεις πολλες εφαρμογες και στις επιστροφη κανει θεματακια και παλι, ειναι μια στις δεκα το φαινομενο, οχι καθε φορα που πατας το home button.

 

Το κινητο ειναι γρηγορο παιδες και η αναλυση τα σπαει και μετραει, εβαλα high resolution φωτογραφιες απο dslr και η λεπτομερεια στο ενα προς ενα με τα 1080p οσο ανοιγεις την φωτο ειναι τουλαχιστον εμφανης η οθονη ειναι ξυραφι.

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι που ρώτησε για την μπαταρία.

 

Οι μπαταρίες λιθίου δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο μνήμης που είχαν οι παλιές του καδμίου, άρα μετά την 1η φόρτιση στο 100% μπορείς να χρησιμοποιείς χωρίς θέμα την συσκευή σου. Ο μεγαλύτερος εχθρός αυτών των μπαταριών κατ ακρίβεια είναι η ζέστη, άρα δεν το αφήνουμε μέσα στον ήλιο στο αμάξι, πάνω στον πύργο του υπολογιστή κλπ.

 

Η ιδανική περιοχή λειτουργίας τους είναι από 20%-80%. Η παντελής αποφόρτιση κάνει ζημιά, αν και συνιστάται να γίνεται μια φορά κάθε κάνα 2μηνο για να κάνει calibration, και πριν κάποιος μου πει, που τα ξέρεις όλα αυτά ρε μεγάλε, έχω σπουδάσει ηλεκτρονική και ασχολούμαι επαγγελματικά σαν systems engineer.

 

πριν τη πρωτη φορτιση να το αφησω να κλεισει απο μπαταρια η στο 10% καπου να το φορτισω?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/info-ota-update-lollipop-users-coming-t2995029

Απ΄ότι διαβάζω εδώ σύντομα θα μας έρθει αναβάθμιση λογισμικού που θα εμπεριέχει μεταξύ άλλων βελτιώσεων του LP και home themes από το G Flex2......για να δούμε αν θα αλλάξουν και τα onscreen softkeys.....

Link to comment
Share on other sites

η v20f ειναι η τελευταια αναβαθμιση που κυκλοφορει ?

Νομίζω ναι

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πριν τη πρωτη φορτιση να το αφησω να κλεισει απο μπαταρια η στο 10% καπου να το φορτισω?

 

Όχι αδερφέ, να το φορτίσεις κανονικά και μετά να το χαρείς. Μπορεί η 1η φόρτιση να πάρει λίγο παραπάνω και να θέλει 2-3 μέρες η μπαταρία να στρώσει, αλλά δεν χρειάζονται μαγικά και βούντου. Αυτά τα απλά που έγραψα να προσθέσεις. Συν να μην χρησιμοποιήσεις κανένα μάρκα με έκαψες φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το remote control από πόση απόσταση μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

 

Το δοκιμαζω και μονο από πολυ κοντά ποιανει.... Έτσι δεν ειναι χρηστικό..

Πειτε μου αν κανω κατι λάθος.

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Όχι αδερφέ, να το φορτίσεις κανονικά και μετά να το χαρείς. Μπορεί η 1η φόρτιση να πάρει λίγο παραπάνω και να θέλει 2-3 μέρες η μπαταρία να στρώσει, αλλά δεν χρειάζονται μαγικά και βούντου. Αυτά τα απλά που έγραψα να προσθέσεις. Συν να μην χρησιμοποιήσεις κανένα μάρκα με έκαψες φορτιστή.

 

ευχαριστω φιλε να σαι καλα!αν ειναι δηλαδη γυρω στο 50-60% οταν το ανοιξω,να το βαλω κατευθειαν στη πριζα μεχρι οταν φτασεις 100% ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε να σαι καλα!αν ειναι δηλαδη γυρω στο 50-60% οταν το ανοιξω,να το βαλω κατευθειαν στη πριζα μεχρι οταν φτασεις 100% ετσι?

Δούλεψε το μέχρι το 15 - 20 % και μετά βάλτο να φορτίσει.

:D
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε να σαι καλα!αν ειναι δηλαδη γυρω στο 50-60% οταν το ανοιξω,να το βαλω κατευθειαν στη πριζα μεχρι οταν φτασεις 100% ετσι?

 

Ούτε καν χρειάζεται 100% φόρτιση βασικά. Ο λόγος που το δίνουν με κάπου 50-60% φορτισμένη την μπαταρία είναι για να μην πάει στο 0 που εκεί είναι πρόβλημα. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν κυκλώματα ασφαλείας. Τα ''άστο να πέσει ως το 20%'' είναι αστικοί μύθοι όπως αυτούς που λέγαν για 8ωρη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν χρειάζεται 100% φόρτιση βασικά. Ο λόγος που το δίνουν με κάπου 50-60% φορτισμένη την μπαταρία είναι για να μην πάει στο 0 που εκεί είναι πρόβλημα. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν κυκλώματα ασφαλείας. Τα ''άστο να πέσει ως το 20%'' είναι αστικοί μύθοι όπως αυτούς που λέγαν για 8ωρη φόρτιση.

 

τι μου λες ακριβως να κανω τοτε ?

Link to comment
Share on other sites

με την lollipop παρατηρησα οτι οταν γραφω μηνυματα η στο whatsapp messenger και γενικα οταν γραφω στο πληκτρολογιο κολαει οταν γραφω..γραφεις και πολλες φορες στις βγαζει μαζεμενες τις λεξεις η ενωμενες η οτι να ναι..και γενικα εχει λαγκαρισμα με το θεμα αυτο..εχετε κι εσεις το ιδιο προβλημα???

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ενταξει ακυρη η ερωτηση..εκανα επανεκινηση το τηλεφωνο και εστρωσε..τωρα γραφει σφαιρα ξανα..Μαγικο ρεσετ βλεπεις.:lol:

Link to comment
Share on other sites

τι μου λες ακριβως να κανω τοτε ?

 

Να το πάρεις, να βάλεις την κάρτα μέσα, να κάνεις το setup, να αρχίσει να κατεβάζει τα updates κλπ, και μετά να το ξεχάσεις για κάνα 2ωρο. Όταν φτάσει 100% απλά να χαρείς το τηλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστες κινησεις απο την lg που προσπαθει οσο πιο συχνα να ενημερωνει την ναυαρχιδα της.

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα neu συσκευή πριν λίγο την έκανα ota την καινούρια αναβάθμιση.ούτε ένα τσιγάρο δεν πρόλαβα να κάνω κι ήταν ετοιμο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα neu συσκευή πριν λίγο την έκανα ota την καινούρια αναβάθμιση.ούτε ένα τσιγάρο δεν πρόλαβα να κάνω κι ήταν ετοιμο.

Και εμενα NEU ειναι αλλα τζιφος.. Ουτε λολι δεν ειχε ερθει.. με την σλλαγη του χρονου το ρουταρα αρα δεν περιμενω ΟΤΑ. Μπορεις να μοιραστεις αλλαγες μαζι μας?

Ακυρα τα περι λολι μολις την βρηκε. πια ειναι τα σταδια για να την περασω? ειμαι rooted + xposed

Edited by takis6666

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις.εγκαθιστάς και μετά hard reset.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις unroot ?

 

Ναι χωρίς.έτσι κι αλλιώς θα έρθει σε stock κατάσταση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...