Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ακολούθησα τη διαδικασία που αναφέρει το https://forum.xda-developers.com/sprint-lg-g3/general/guide-fix-hard-brick-recovery-guide-t3132359 και βλέπω το κινητό στον υπολογιστή μου αλλά όταν βάζω στο BoardDiag το kdz αρχείο στο Target Dir μου βγάζει το εξής "partition .txt does not exist. Please extract the file from the total binary image.

Υποτίθεται ότι εξάγει το tot σε αυτό το βήμα αλλά δεν θέλει σαν εισαγωγή το kdz αρχείο αυτό κατάλαβα.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει άλλη μορφή ROM για το firmware του LG G3 με marshmallow 16gb μοντέλο;

Κατάφερα με τη μία να το κάνω να δει το κινητό στην αρχή είχα κομπλάρει πως να ενόσω το reset με τη γείωση γιατί πραγματικά αυτές οι συνδέσεις του chip είναι για μικροσκόπιο και άτομα με 20/20 όραση πάλι καλά!

Να πω ότι διάβασα όλα τα σχόλια μετά τις υποδείξεις και δεν έβγαλα άκρη. Σε ένα σχόλιο αναφέρει ότι το tot αρχείο δεν είναι ανάγκη να είναι από τη συγκεκριμένη rom φαίνεται ότι δεν διαφέρει αλλά νόημα δεν έβγαλα.

 

Κάτι τελευταίο μήπως κάποιο άλλο νήμα εδώ στο myphone.gr είναι καταλληλότερο για τέτοιες ερωτήσεις σχετικά με το android;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο πεδίο για την ερώτηση μου αν και σχετίζεται με το λογισμικό.

πρόσφατα αγόρασα από το ebay το LG g3 cat 6 και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημενος. κάνοντας μια έρευνα για να δω αν το τηλ είναι γνήσιο, κλώνος ή refurbished διαπίστωσα ότι το s/n της συσκευής δεν ταιριάζει με αυτό του αυτοκόλλητου στο πίσω μέρος της οθόνης. (το ΙΜΕΙ είναι ιδιο) επίσης κατεβάζοντας διάφορες εφαρμογές που πληροφορούν για τα χαρακτηριστηκα της συσκευής διαπίστωσα ότι η έκδοση του λογισμικού τοποθετήθηκε στο κινητό το 2016. τέλος ενώ η εφαρμογή γραφει συμφωνα με το ιμει οτι βγηκε το 2014 η ετικέτα του κινητού γράφει Απρίλιο του 2016.

πολύ θα ήθελα την άποψή σας γιατί εγώ όντως έχω μπερδευτεί .

Ελπίζω να μην σας κούρασα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο πεδίο για την ερώτηση μου αν και σχετίζεται με το λογισμικό.

πρόσφατα αγόρασα από το ebay το LG g3 cat 6 και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημενος. κάνοντας μια έρευνα για να δω αν το τηλ είναι γνήσιο, κλώνος ή refurbished διαπίστωσα ότι το s/n της συσκευής δεν ταιριάζει με αυτό του αυτοκόλλητου στο πίσω μέρος της οθόνης. (το ΙΜΕΙ είναι ιδιο) επίσης κατεβάζοντας διάφορες εφαρμογές που πληροφορούν για τα χαρακτηριστηκα της συσκευής διαπίστωσα ότι η έκδοση του λογισμικού τοποθετήθηκε στο κινητό το 2016. τέλος ενώ η εφαρμογή γραφει συμφωνα με το ιμει οτι βγηκε το 2014 η ετικέτα του κινητού γράφει Απρίλιο του 2016.

πολύ θα ήθελα την άποψή σας γιατί εγώ όντως έχω μπερδευτεί .

Ελπίζω να μην σας κούρασα !

Πολύ μπέρδεμα. Αλλά και αυτό είναι το ρίσκο με το eBay στα κινητά. Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται.

 

leeco le max 2 tele23s v43

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα 150 πριν 6 μήνες έπιασε στο antutu 49000 και με τις εφαρμογές που κατέβασα επιβεβαιωνουν ότι είναι γνήσιο. έχει ελάχιστα lag και εκτός από το ότι ζεσταίνεται είμαι υπέρ ευχάριστημενος.

Αρχίζω όμως και πιστεύω ότι είναι manufacturer refurbished μιας και είναι αδύνατο να έχει παραχθεί το 2016.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά, μετά από ενα δύσκολο βράδυ με το lg θα ήθελα να ρωτησω, πρώτου το στειλω απο το μπαλκόνι, αν ξέρει καποιος πως απενεργοποιω το full battery notification χωρις root.

Ευχαριστώ!

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω ξανακούσει για το ίδιο πρόβλημα νομίζω ότι μόνο με ρουτ μπορείς να το διορθώσεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...ενας φιλος εχει ενα g3 και ξεφνικα του κανει bootloop καποιες φορες προλαβαινει να μπουταρει συνηθως οχι ομως....δεν το εχει ρουταρει δεν του εχει αλλαξει ρομ τιποτα οπως το αγορασε το εχει...και τωρα αφου το πηγε στον τεχνικο και του ειπαν οτι μπορει να ειναι πλακετα η να του αλλαξουν ρομ με ενα 20αρι και μπορει να φτιαξει θελω να του την αλλαξω εγω....δεν ειμαι αρχαριος εχω καποιες γνωσεις πανω στο φλασαρισμα απλα επειδη δεν εχω ασχοληεθι με αυτο το κινητο και βλεπω οτι ειναι πολυ ενεργο αυτο το νημα θα ηθελα να με βοηθησετε στο ποια ρομ να βαλω και πως για να μην ψαχνω 1000 σελιδες....ευχαριστω εκ των πρτερων
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν είναι θέμα της ρομ αλλά πας για αλλαγή πλακετας. Ειχα πάθει το ίδιο και μου το κάλυψε η εγγύηση οπότε αν είσαι εντός καλύτερα να μην το πειράξεις και να το στείλεις.

 

Αν παρόλα αυτά θες μπορείς να περάσεις την fulmics που είναι η πιο γνωστή και βασίζεται στην στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ή βαλε την zoe rom που δουλεύει ρολόι.

 

leeco le max 2 tele23s v43

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά, μετά από ενα δύσκολο βράδυ με το lg θα ήθελα να ρωτησω, πρώτου το στειλω απο το μπαλκόνι, αν ξέρει καποιος πως απενεργοποιω το full battery notification χωρις root.

Ευχαριστώ!

 

Πήγαινε settings Ηχος και ειδοποιήσεις πρώτα απενεργοποιείς το Led ειδοποιήσεων και μετα πάς περισσοτερα ηχος ειδοποιήσεων και η τα σβηνεις όλα η βάζεις ενα αθορυβο κομματι (κενο κομματι να μην ειναι γραμμενο τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν μία βδομάδα. Άλλη φάση και με μεγάλη υποστήριξη από Έλληνες στο myphone. Και τα 6gb ram περιττά μεν αλλά δεν κολλάς πουθενααααααα!!!!

 

leeco le max 2 tele23s v43

 

από κάμερα και μπαταρία πως πάει σε σχέση με το g3?

Link to comment
Share on other sites

από κάμερα και μπαταρία πως πάει σε σχέση με το g3?

Από μπαταρία πολυυυυυ καλύτερα!! Με ανάλογη χρήση πάντα. Θερμοκρασίες χαμηλότερες του g3. Κάμερα αρκετά καλή αν και δεν έχω βγάλει πολλές φωτογραφίες ακόμα. Selfie κάμερα πάρα πάρα πολύ Καλή!!!

 

leeco le max 2 tele23s v43

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει κανείς να προτείνει από που θα πάρω μια γνήσια μπαταρία για το G3;

Η δικιά του που φορούσε εξ αρχής έχει μειωθεί αισθητά η απόδοση της και μια δεύτερη γνήσια (?) που είχα φούσκωσε στο 5μηνο πάνω.. :mad:

 

So, καμία ιδέα; Είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Από procordia που έχει το σέρβις της lg.

Ειχα πάρει πριν 2 μήνες στα 19€ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα το έχω στα υπόψιν μόλις ανέβω Θεσσαλονίκη.. ;)

Ξέρουμε καθόλου τι εγγύηση δίνει; Πόσο καιρό δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με την προηγούμενη ερώτηση..

 

Λοιπόν, είμαι με 32αρι G3 με τη V30N και καθώς απ ότι είδα δε μπορώ να κάνω ρουτ με τη συγκεκριμένη, ακολουθώντας αυτό τον οδηγό προσπαθώ να κάνω downgrade σε μια παλαιότερη έκδοση την V30B ώστε να μπορέσω να κάνω ρουτ..

 

Με βάση αυτά θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Κατεβάζοντας την V30B και βάζοντας την στο φάκελο του Flash Tool μου βγάζει δύο αρχεία, ένα RA.KDZ και ένα RC.KDZ 1 και 49kb αντίστοιχα. Το RC δεν επιλέγω εφόσον είναι μεγαλύτερο; :worry:

2) Μήπως πρέπει να πάω σε νεότερη έκδοση (πχ V30F/V30J);

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με την προηγούμενη ερώτηση..

 

Λοιπόν, είμαι με 32αρι G3 με τη V30N και καθώς απ ότι είδα δε μπορώ να κάνω ρουτ με τη συγκεκριμένη, ακολουθώντας αυτό τον οδηγό προσπαθώ να κάνω downgrade σε μια παλαιότερη έκδοση την V30B ώστε να μπορέσω να κάνω ρουτ..

 

Με βάση αυτά θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Κατεβάζοντας την V30B και βάζοντας την στο φάκελο του Flash Tool μου βγάζει δύο αρχεία, ένα RA.KDZ και ένα RC.KDZ 1 και 49kb αντίστοιχα. Το RC δεν επιλέγω εφόσον είναι μεγαλύτερο; :worry:

2) Μήπως πρέπει να πάω σε νεότερη έκδοση (πχ V30F/V30J);

 

 

 

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089 θα μπεις εδω και θα κανεις οτι σου λεει,το εχω κανει στο δικο μου!!!:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα το έχω στα υπόψιν μόλις ανέβω Θεσσαλονίκη.. ;)

Ξέρουμε καθόλου τι εγγύηση δίνει; Πόσο καιρό δηλαδή..

 

6 μήνες δίνει εγγύηση αρκεί να έχεις την απόδειξη αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

υπάρχει οδηγός ώστε να πάρω backup "ολόκληρο" το κινητό και όχι μόνο τις επαφές κτλ;

το κινητό είναι μαμά.

ευχαριστώ

Edited by Spirus13
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

υπάρχει οδηγός ώστε να πάρω backup "ολόκληρο" το κινητό και όχι μόνο τις επαφές κτλ;

το κινητό είναι μαμά.

ευχαριστώ

Αν είσαι root μέσω twrp recovery. Αν όχι δεν γίνεται.

 

leeco le max 2 tele26s v45

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλος φίλος παρόμοιο πρόβλημα. Όταν είναι συνδεδεμένος με WiFi και ταυτόχρονα ανοίξω Bluetooth είτε για hands free είτε για μεταφορά αρχείων το ίντερνετ κολλάει και όταν λέω κολλάει ειανο συνδεδεμένο κανονικά απλά δεν ανοίξει καμία σελίδα κ γενικά δεν ανταποκρίνεται. Λύνεται με επανεκκίνηση. Πιθανές αιτίες ποιες μπορεί να είναι γιατί αυτό δεν είναι φυσιολογικό ?!?!

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πόσο πάει η αλλαγή οθόνης σε g3?σκέτη οθόνη γνήσια είδα έχει 140..... μάλλον δεν αξίζει.Θα το έκανα μόνος μου αλλά θέλει θερμοπίστολο και δεν έχω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μετά από καιρό. Έχω αποσύρει το G3 μου, ωστόσο ήθελα να το χαρίσω σε μια φίλη που το έχει αγαπήσει.

 

Το κακό είναι ότι έχει πρόβλημα. Κάνει επανεκκινήσεις μόνο, υπερθερμαίνεται σε τραγικό βαθμό και η μπαταρία πέφτει σε 10 λεπτά. Φαντάζομαι πως φταίει η μπαταρία του και με μια νέα θα στρώσει, μήπως γνωρίζει κάποιος αν είναι όντως έτσι; Μην μείνει η κοπέλα με τη χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...