Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό θα ήταν να κάναμε ένα gallop πόσο πέφτει η μπαταρία κατά την διάρκεια του ύπνου.

 

Στο δικό μου κινητό πάντα η πτώση είναι κάτω από 1% ή και μηδενική σύμφωνα με τη μέτρηση του G3 ποτέ δεν ξεπέρασε αυτό το ποσοστό γι'αυτό επαναλαμβάνω δεν υπάρχει σοβαρός λόγος επανεκκίνησης του κινητού κάθε βράδυ.

 

Το σήμα κινητής τηλεφωνίας κατά τη διάρκεια του ύπνου είναι αμελητέο για να το υπολογίζουμε αυτή τη γνώμη έχω σχηματίσει.

 

Όμως 9 στις 10 φορές αφήνω το κινητό στο φορτιστή του μέχρι το πρωί και λαμβανομένου ότι είμαι κάτοχος δύο έτη τώρα με την ίδια μπαταρία χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα το συνιστώ να το κάνετε κι εσείς. Σπάνια κυριολεκτικά πέφτει η μπαταρία κάτω από το 25% να μου έχει συμβεί μέχρι τώρα 5 φορές ζήτημα, παίζει και αυτό ρόλο στη μακροζωία της θέλω να πιστεύω.

 

Μη πω ότι δαπανά σχεδόν την ίδια ενέργεια κατά την εκκίνηση σε σύγκριση με όλη τη διάρκεια της νύχτας!

Το wifi το έχω πάντα ενεργό κατά την διάρκεια της νύχτας υπάρχει επιλογή στο μενού του γιατί αν πέσει στα δεδομένα κινητής ναι τότε η κατανάλωση θα φανεί σημαντικά μεγαλύτερη.

 

Μη συγχέουμε το Android με τα Windows στους υπολογιστές μας δεν έχουν ανάγκη επανεκκίνησης για να καθαρίσουν πράγματα και να πάρουν τα πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστό και αυτό που αναφέρεις,θα το δοκιμάσω και εγώ από σήμερα να το έχω συνεχώς ανοιχτό.Απλά φοβόμουνα ότι θα έχει γρήγορη φθορά η μπαταρία με το να το έχω συνεχεια ανοιχτό,αλλά πάλι και κλειστό που το έχω,κάθε μέρα το φορτίζω:lol::lol:
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα τελευταια 3 κιν που ειχα οποτε το αφηνα ανοικτο επεφτε 2 με 3%..παντα.οποιο κιν.και σαμσουνκγ σ4 και lg g3 με την 5.0 εκδοση.δυσκολα ομως 3%.συνηθως 2% επεφτε.οχι ουτε 1% ομως!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτος αν μιλαμε για διαρκεια υπνου 5 με 6 ωρες..

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ΟΤΑ περιμενα κ δεν ερχοταν..κ το κανα με pc.μια χαρα παντως γιατι το φοβασαι;καντο να τελειωνεις μην περιμενεις..

 

Δεν διαφέρει η αναβάθμιση μέσω suite από την ota ίδιο κινητό θα έχεις μετά, μενού, ρυθμίσεις κτλ..

Απλά μην επιλέξεις backup κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης και θα είσαι μια χαρά.

Κανένα λόγος να περιμένεις εφόσον σου ήρθε από το LG PC suite.

Προχώρα!!!

ο μόνος λόγος είναι η γκαντεμιά, την έχω πάθει παλαιά ,πχ διακοπή ρεύματος , αποσύνδεση USB από εξωγενείς παράγοντες πχ παιδια.κτλ

μάλλον θα το επιχειρήσω και κλεισμένων τον θυρών,

ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγος είναι η γκαντεμιά, την έχω πάθει παλαιά ,πχ διακοπή ρεύματος , αποσύνδεση USB από εξωγενείς παράγοντες πχ παιδια.κτλ

μάλλον θα το επιχειρήσω και κλεισμένων τον θυρών,

ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς

 

Το μυαλό σε αυτά που θα διαβάζεις σε κινητό και υπολογιστή και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Εγω στα τελευταια 3 κιν που ειχα οποτε το αφηνα ανοικτο επεφτε 2 με 3%..παντα.οποιο κιν.και σαμσουνκγ σ4 και lg g3 με την 5.0 εκδοση.δυσκολα ομως 3%.συνηθως 2% επεφτε.οχι ουτε 1% ομως!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτος αν μιλαμε για διαρκεια υπνου 5 με 6 ωρες..

εχεις πολυ ανχος :p τι 2% τι 3%,οποιοδηποτε τηλ.με τα ιδια σπεκς στα ιδια ποσοστα θα ειναι(αναλυση οθονης,μεγεθος,ταχυτητα επεξεργαστη) το μονο που θυμαμαι με διαρκεια μπαταριας με ιδιο μεγεθος οθονης ηταν το νοτ2 αλλα με αθλια αναλυση.μην σκας λοιπον αδικα;)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αναβαθμιζοντας σε 6.0 παρατηρησα οτι στερειται 2 λειτουργιων. Καταρχην οσων αφορα την εξωτερικη καρτα (Samsung EVO 32Gb) δεν μου εχει καμια επιλογη αν θελω να γινει συστημα η αποθηκευση και δευτερον στο backup των επαφων, δεν εμφανιζεται πουθενα η SIM για να κανεις backup απο η σε αυτην. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αναβαθμιζοντας σε 6.0 παρατηρησα οτι στερειται 2 λειτουργιων. Καταρχην οσων αφορα την εξωτερικη καρτα (Samsung EVO 32Gb) δεν μου εχει καμια επιλογη αν θελω να γινει συστημα η αποθηκευση και δευτερον στο backup των επαφων, δεν εμφανιζεται πουθενα η SIM για να κανεις backup απο η σε αυτην. Καμια ιδεα?

για την σιμ δυστηχως ετσι ειναι,για την καρτα δοκιμασε να ανοιξεις την διαχειρηση αρχειων και εκει θα σε ρωτηση μαλλον.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αναβαθμιζοντας σε 6.0 παρατηρησα οτι στερειται 2 λειτουργιων. Καταρχην οσων αφορα την εξωτερικη καρτα (Samsung EVO 32Gb) δεν μου εχει καμια επιλογη αν θελω να γινει συστημα η αποθηκευση και δευτερον στο backup των επαφων, δεν εμφανιζεται πουθενα η SIM για να κανεις backup απο η σε αυτην. Καμια ιδεα?

 

Δεν αλλάζει η χρήση της κάρτας με το marshmallow στα κινητά της LG λόγω επιλογή της εταιρείας παραμένει ως έχει, εκτός αν του κάνεις root μονο τότε μπορείς να χρησιμοποιείς τη microsd σαν επέκταση μνήμης..

Από την εφαρμογή τηλέφωνο πας σε επαφές στα μενού βλέπεις

Διαχείριση επαφών

Ρυθμίσεις επαφών

εκεί θα βρεις αυτά που αποζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι ασχολείστε με το θέμα της μπαταρίας στην M, γράφω εδώ. Δεν ξέρω ποιες είναι οι εμπειρίες σας, αλλά εγώ κάνοντας προφανώς ίδια χρήση του κινητού με το παρελθόν, διαπιστώνω μεγάλη διαφορά που θεωρώ ότι οφείλεται στη βελτιστοποίηση της κατανάλωσης σε idle mode. Με wifi πάντα ανοιχτό, περιστασιακά δεδομένα, τηλέφωνα περίπου μια ώρα, συχνά sms, viber και ξυπνητήρι να χτυπάει κάθε τόσο το πρωί (:p) έκλεισα τρίτη μέρα με 3:15 ώρες οθόνη. Και δεν θα το άφηνα τόσο, αλλά με πήρε ο ύπνος χθες βράδυ και το έβαλα να φορτίσει.

 

http://i1012.photobucket.com/albums/af247/MissKit_photos/03941a35-16aa-44a9-90ae-21bf8d16ced6_zpsqi9kksbm.png

Link to comment
Share on other sites

συνδεσε το στο pcsuite στον υπολογιστη και επελεξε αναβαθμηση λογισμικου αν εχει ερθει για την συσκευη σου

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έκανα την αναβάθμιση και το κινητό βελτιώθηκε αισθητά.Ωστόσο παραμένει το πρόβλημα της οθόνης και φοβάμαι ότι δε γλυτώσει το ταξίδι στο service.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασε από http://www.lg.com/hk_en/support/pc-suite τη σουίτα της LG για το τηλέφωνό σου, κάνε εγκατάσταση, τρέξε το πρόγραμμα και επέλεξε στο tools τις ρυθμίσεις settings για να βάλεις την Ελληνική γλώσσα αλλά για να τη δεις θα χρειαστεί επανεκκίνηση η εφαρμογή LG PC suite.

Σύνδεση του G3 με το καλώδιο που είχε στη συσκευασία του στον υπολογιστή σου και επέλεξε σύνδεση πολυμέσων MTP για να το δει η σουίτα πρέπει η οθόνη του κινητού να είναι ενεργοποιημένη τη στιγμή της επικοινωνίας τους, καλό είναι να συνδέσεις πρώτα το κινητό μετά τρέχεις το PC suite ακόμα όταν συνδέσεις για πρώτη φορά το κινητό θα εγκατασταθούν ο οδηγοί στο λειτουργικό.

Αν ακολούθησες τα παραπάνω βήματα τώρα βλέπεις τη σουίτα στα Ελληνικά.

Κοίτα να έχει μπαταρία το κινητό πάνω από 65% και η διαδικασία πάνω κάτω μία ώρα θα σου πάρει συν το κατέβασμα.

Θα δεις στη πρώτη σελίδα την επιλογή για έλεγχο αναβάθμισης.

Ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά αναλυτικές οδηγίες. Άλλη μια τεμπέλικη ερώτηση: Πώς μπορώ να καταλάβω για ποια αγορά προοριζόταν το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έκανα την αναβάθμιση και το κινητό βελτιώθηκε αισθητά.Ωστόσο παραμένει το πρόβλημα της οθόνης και φοβάμαι ότι δε γλυτώσει το ταξίδι στο service.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά αναλυτικές οδηγίες. Άλλη μια τεμπέλικη ερώτηση: Πώς μπορώ να καταλάβω για ποια αγορά προοριζόταν το κινητο;

 

LG Phone Info από το Store και βλέπεις τη χώρα της συσκευής.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έκανα την αναβάθμιση και το κινητό βελτιώθηκε αισθητά.Ωστόσο παραμένει το πρόβλημα της οθόνης και φοβάμαι ότι δε γλυτώσει το ταξίδι στο service.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά αναλυτικές οδηγίες. Άλλη μια τεμπέλικη ερώτηση: Πώς μπορώ να καταλάβω για ποια αγορά προοριζόταν το κινητο;

Κατεβασε την εφαρμογη lg phone from και θα σου βγαλει εκτος των αλλων και αυτο που θες...

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη lg phone from και θα σου βγαλει εκτος των αλλων και αυτο που θες...

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ! Γαλλικο, τελικά, το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει η χρήση της κάρτας με το marshmallow στα κινητά της LG λόγω επιλογή της εταιρείας παραμένει ως έχει, εκτός αν του κάνεις root μονο τότε μπορείς να χρησιμοποιείς τη microsd σαν επέκταση μνήμης..

Από την εφαρμογή τηλέφωνο πας σε επαφές στα μενού βλέπεις

Διαχείριση επαφών

Ρυθμίσεις επαφών

εκεί θα βρεις αυτά που αποζητάς.

Εισαι σιγουρος οτι η LG δεν δινει το feature της sd καρτας? Για τις επαφες εκει που μου ειπες εψαχνα αλλα δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη της SIM. Μονο για τηλεφωνο, google account (cloud) και sd καρτα εχει :(

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι η LG δεν δινει το feature της sd καρτας? Για τις επαφες εκει που μου ειπες εψαχνα αλλα δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη της SIM. Μονο για τηλεφωνο, google account (cloud) και sd καρτα εχει :(

 

Σχετικό με επέκταση μνήμης G3

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431751

 

Στο μενού που σου βγάζει με τις 3 τελείες σαν

Διαχείριση επαφών

δεν καλύπτει σε αυτό που θέλεις να κάνεις με τόσες επιλογές είτε στη

Ρυθμίσεις επαφών

παρακάτω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδέλφου G3 ξαφνικα κολλαει και πατας να ανοίξει η οθόνη και δεν ανοίγει.Τωρα προς το παρον δουλεύει πάλι.Ενω ομως εχει τοποθετημένη sd δεν την διαβάζει..Δοκίμασε και αλλη και τα ιδια?Τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδέλφου G3 ξαφνικα κολλαει και πατας να ανοίξει η οθόνη και δεν ανοίγει.Τωρα προς το παρον δουλεύει πάλι.Ενω ομως εχει τοποθετημένη sd δεν την διαβάζει..Δοκίμασε και αλλη και τα ιδια?Τι προτείνετε?

αλλαγη μπαταριας προς το παρων.(μαλλον)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με επέκταση μνήμης G3

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431751

 

Στο μενού που σου βγάζει με τις 3 τελείες σαν

Διαχείριση επαφών

δεν καλύπτει σε αυτό που θέλεις να κάνεις με τόσες επιλογές είτε στη

Ρυθμίσεις επαφών

παρακάτω!

Ευχαριστω για το λινκ, μου λυθηκε η απορια. Οσων αφορα τις επαφες, κοιτα τα screenshots

http://i861.photobucket.com/albums/ab179/necroguttural/Screenshot_2016-04-16-12-09-26_zpsr4smagn5.png~original

http://i861.photobucket.com/albums/ab179/necroguttural/Screenshot_2016-04-16-12-09-20_zpsyw8y1g59.png~original

Edited by NecrogeddoN
Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα λειτουργειας της mm,για καποιο λογο δεν υποστηριζει την sim στο θεμα επαφων.ισως γιατι οι sim δεν υποστηριζουν αποθηκευτικα πολλα πεδια.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Περασα την 30f σημερα, ετσιβγια αλλαγη να δω τι παιζει.. Με το xposed μου βγαζει Μήνυμα οτι

weather has stoped

Weather services has stoped. Νομιζα οτι το ειχαν φτιαξει αυτο το θεμα.. Οχι?

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Περασα την 30f σημερα, ετσιβγια αλλαγη να δω τι παιζει.. Με το xposed μου βγαζει Μήνυμα οτι

weather has stoped

Weather services has stoped. Νομιζα οτι το ειχαν φτιαξει αυτο το θεμα.. Οχι?

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Ποιο xposed πέρασες?

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπα παιδιά καλή αρχή. Πέρασα την 6 πριν μια εβδομάδα με pc suite και μέχρι σήμερα το κινητό δούλευε θαυμάσια. πριν μια ώρα πήγα να μπω στο διαδίκτυο και αμέσως μου έβγαλε το σήμα lg για να κάνει επανεκκίνηση. Μετά μου έβγαλε μήνυμα (android ξεκινάει βελτιστοποίηση εφαρμογών 1,,2,,3,,έως 45 . μπορεί να διαρκέσει περισσότερο ανάλογα με τις εφαρμογές. Μην αφαιρέσετε την μπαταρία μέχρι να ολοκληρωθεί η εργασία) μετά την ολοκληρώσει αρχίζει πάλι τα ίδια το σήμα της lg σαν να κάνει επανεκκίνηση το ίδιο μήνυμα και πάλι τα ίδια. Το έκανε αυτό περίπου 8 φορές και τελικά έβγαλα την μπαταρία γιατί δεν έκλεινε. τι κάνουμε τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακριβως το ιδιο και μενα οπως του EGANI τι γινετε τωρα? Μονο που εγω δεν εκανα τιποτε για αναβαθμηση δεν το πειραξα καθολου εδω και εξι μηνες που το εχω.

Τωρα μου τελειωσε η μπαταρια και το φορτιζω χωρις να το ανοιξω.

Edited by karav104
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...